Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • A už je tam správnej obrazek.:
  "Divil jsem se co maji Doubravsky naproti společného s Jetonickejma. A tvuj soused mi přípoměl že js . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • vzpomínka:
  "Ahoj Milane. Jsem Pavel, bydlel jsem vedle Jetonických a vídali jsme se na zahrádce, pamatuju se vel . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Neda mi to,:
  "abych se nezeptal proc je na tom uvodnim obrazku na druhe strane namesti lezici restaurace U Doubrav . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Mrzi mne,:
  "ze restaurace byla prejmenovana na podivne Eureka. Pro nas stare sporilovaky vzdy byla, je a bude U . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • bez titulku:
  "To nebudou ani tak úpravy pro komfort Pražanů, ale Benešováků." (Studie prozkoumá možnosti zkapacitnění Jižní spojky)
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )


 • Spořilovský kalendář
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30     

  Mohlo by vás zajímat...

  Komentáře

  ke článku: Největší riziko představují v oblasti Spořilova časté nehody kamionů na Spořilovské ulici
  ze dne 24.11.2015, autor článku: RNDr. Jana Růžičková, CSc.

  Komentář ze dne: 24.11.2015 21:55:41     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Franta Divíšek (@)
  Titulek: Jak dlouho si tu neschopnost řešení nechají ještě občané Spořilova líbit?
  To tady musí někdo zemřít, aby se to začalo řešit? Nebo má vyhořet několik domů na Spořilově? Když už zastupitelé nedbají po několik let na zdraví občanů bydlících na Spořilově, tak ať alespoň někdo vyjádří jak to hodlají řešit!

  Komentář ze dne: 03.12.2015 19:18:53     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Někomu vadí autobusy?
  Stejná linka, stejná ulice. V Praze shořel druhý autobus za dva dny

  3. prosince 2015 V pražských Letňanech hořel autobus MHD linky 195. Požár jakoby kopíroval stejnou událost, která se zde odehrála ve středu. Jednalo se o stejnou linku, v obou případech se oheň rozšířil z motorové části, shodně musela být uzavřena Tupolevova ulice a v obou případech nebyl nikdo zraněn.

  Zdroj: http://praha.idnes.cz/pozar-autobusu-v-l etnanech-ddu-/praha-zpravy.aspx?c=A15120 3_185847_praha-zpravy_cen

  Komentář ze dne: 04.12.2015 15:16:52     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Čtvrti přes palubu - Respekt 1.12.2015
  Blog | Vratislav Filler
  Tunel Blanka je už v provozu více než dva měsíce. Praha 7 slaví pokles, Praha 6 nadává na ucpaný kulaťák, čeká na Godota propojky KES (a tiše vrací do hry Břevnovskou radiálu). Praha 1 se tváří, jako by Strahovský tunel a Blanka nebyla jejím obchvatem a na dvojce jsou rádi, že se nic neděje. Jsou ale dvě čtvrti v širším centru, které zprovoznění Blanky zasáhlo, a přitom je kolem nich ticho po pěšině: Vychovatelna a Spořilov.......

  Spořilov

  Nejspíš ani město samotné neví, kolik místních občanských sdružení s ním kvůli nehorázné situaci na Spořilově jedná. Situace je kritická už od roku 2010, kdy se na Spořilovskou natáhly kamiony z Pražského okruhu, se zprovozněním Blanky se ale dále zhoršila. A tak je tu další zima, kdy si budou auta ze zasekané Jižní Spojky stát další kolonu ve spořilovské Hlavní, a místní popadá zoufalství projevující se v tom, že se namísto kamionů aktuálně chtějí na Spořilově zbavit autobusů veřejné dopravy – když už zbavit je těch aut a kamionů nikdo nedokáže.

  Byl jsem na pracovní skupině, která jedná o podobě navrhovaných opatření. Dělají se pomalu nějaké protihlukové stěny, na zahloubení Spořilovské ale dojde možná až ve stejný den, kdy na zprovoznění Pražského okruhu mezi D1 a D11. Dopravní technokrati udolávají místní procesními složitostmi, možná i s nadějí, že budou-li protahovat proces přípravy dostatečně dlouho, největší kverulanti umřou a ostatní to vzdají. Přitom i zde leží na stole některá jednoduchá opatření, která se z neznámých důvodů nerealizují.

  Proč není už dávno zavřená ulice Ke Spořilovu pro veškerou motorovou dopravu s výjimkou autobusů? Možná se paní Kleslová nedostane tak pohodlně z chalupy, ale chce-li někdo přes Spořilov jezdit, nemůže tak činit prakticky vzato „přes mrtvoly“. Namísto jednoduché úpravy, kterou lze dokonce provést i stavebně, se ale vedou roky licitací.........


  Komentář ze dne: 04.12.2015 15:20:31     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Pokračování pražského okruhu je ve hvězdách
  24. listopadu 2015 10:29
  Před pěti lety propojil okruh dálnice D1 a D5. Od té doby se nepostavilo nic. Je to jako plánování vesmírné cesty, kde nějaký ten měsíc či rok letu nic neznamená. Padají roky 2020, 2025 nebo 2030. Ale tohle není cesta na Mars, tohle je obyčejná stavba v ­polích kolem metropole, pražský okruh.
  „Předpokládali jsme zahájení výstavby úseku 511 D1 – Běchovice v roce 2020 s termínem dokončení 2024,“ popisuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová. Má to ale jeden háček. Ministerstvo životního prostředí ještě nepotvrdilo platnost dokumentace EIA, tedy o vlivu stavby na životní prostředí. Pokud se tak nestane, je předpokládaný termín někdy v ­roce 2030. „Jedná se o přibližný termín, nelze spolehlivě určit, jaké další dopady v přípravě stavby bude mít toto rozhodnutí,“ dodává Ledvinová.
  V březnu proběhlo veřejné projednání územního rozhodnutí na stavbu 511 a ŘSD předpokládalo, že zhruba do měsíce bude vydáno územní rozhodnutí. V dubnu 2015 však vešla v platnost novela zákona o EIA, která má za účel větší účast veřejnosti v řízeních přípravy a realizace stavby. ŘSD proto požádalo ministerstvo životního prostředí o potvrzení stanoviska, ale dosud nebylo vydáno. Přitom pokud nebude potvrzení vydáno, ŘSD bude muset požádat o novou EIA a bude nutné vypracovat novou dokumentaci a vše znovu projednat a zpracovat. „Jednalo by se o prodloužení přípravy stavby minimálně o­pět let. Tímto krokem se přesouvá výstavba silničního okruhu za rok 2025,“ potvrzuje Ledvinová.

  Na odpověď z ministerstva si ale ŘSD musí ještě počkat. „Stanovisko EIA vydané pro tento záměr se řídilo podle zákona z roku 1992. Termín vydání stanoviska nelze tudíž v­ současné chvíli předvídat,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

  Ještě horší je situace na severu metropole. Tam se plány na stavbu ztrácí v nekonečném kruhu žalob a odvolání. Pokud uspějí žaloby podané na aktualizaci zásad územního rozvoje, které podaly obce nesouhlasící s vedením trasy, zmizí trasa okruhu z územního plánu a nebude možné pokračovat v přípravě. Projekt se vrátí o patnáct let zpátky, na úplný začátek.

  Naposledy stavba dálničního okruhu v metropoli začala v roce 2006. O čtyři roky později byla jeho jižní část spojující Slivenec, Lahovice, Vestec a dálnici D1 dokončena. Od té doby stavba nepostoupila ani o metr, ale uvázla v nekončících žalobách.

  Komentář ze dne: 17.12.2015 09:55:28     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Kamiony nám pořád otravujou život
  Nezdá se vám také že těch kamionů neustále přibývá místo aby naopak ubývaly? Denně to tu stojí a taky se nedá odpoledne vůbec v sídlišti přejít k obchodu a na poštu. Udělá s tím už konečně někdo nebo máme radnici k ničemu?

  Komentář ze dne: 17.12.2015 18:31:21     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Další autobusová zátěž pro Spořilov
  Novinky v autobusové dopravě

  138 Na vybrané spoje v pracovní dny jsou nasazeny standardní autobusy namísto midibusů.  Komentář ze dne: 19.12.2015 19:02:19     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Kdy přestanou Běchovice blokovat okruh?
  Běchovičtí se už tolik nenašlapou na vlak, začala fungovat nová železniční zastávka

  14. prosince 2015 12:00 | Kategorie: Pražská doprava

  Nová železniční zastávka Praha Běchovice – střed začala sloužit obyvatelům této městské části. Výrazně jim zkrátila docházkovou vzdálenost na vlak, která dosud na starou zastávku činila přibližně 1,5 kilometru.

  Sdílejte

  V průběhu dalších týdnů a měsíců by měly k železniční zastávce přibýt i zastávky autobusu MHD, které zkrátí přestup pro cestující ze směru Horní Počernice, ale i z Újezdu nad Lesy a z Běchovic na vzdálenost zhruba 50 metrů. V přípravě jsou také plány na realizaci parkoviště P+R.

  „Všichni víme, jak složitá je automobilová dostupnost Prahy z východu. Oproti tomu železniční spojení je ideální, rychlé a velmi levné, proto mám velkou radost, že budou moci obyvatelé Běchovic využívat novou zastávku, která jim cestování do centra výrazně usnadní a urychlí. Její vytvoření zapadá do strategie posílení role železniční dopravy na území Prahy, na kterou kladu velký důraz,“ uvedl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

  Komentář ze dne: 04.01.2016 21:10:36     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: USA zažalovaly Volkswagen
  Americké ministerstvo spravedlnosti a Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) podaly v pondělí civilní žalobu na automobilku Volkswagen kvůli manipulaci s emisemi u dieselových motorů. Firmu zažalovaly kvůli tomu, že do 600 000 vozů instalovala zařízení, které umožňovalo skrývat při testech vysoce nadlimitní hodnoty emisí oxidů dusíku. Podle AFP jde ve sporu o 20 miliard dolarů.
  Volkswagen podle žaloby nezákonně instaloval do vozů software, který umožnil zmást kontroly emisí, takže auta při laboratorních testech splnila americké federální emisní standardy.
  Po testech se speciální software vypnul, což umožnilo dosáhnout vyššího výkonu. Vedlo to ale k překročení federálního limitu pro emise až čtyřicetinásobně.
  Žaloba také uvádí, že VW porušil americké zákony o čistotě ovzduší tím, že prodával auta, která byla zkonstruovaná jinak, než jak je schválila pro prodej EPA.
  „Podáním žaloby jsme udělali důležitý krok k ochraně veřejného zdraví tím, že chceme, aby byl Volkswagen odpovědný za jakékoli nezákonné znečištění ovzduší,“ uvedla EPA.
  Volkswagen přiznal, že tento software namontoval do svých vozů prodávaných od roku 2009.
  Německá automobilka může také čelit trestnímu stíhání a vyjednává s americkými úřady o velkém svolání vozů.
  Software byl po celém světě namontován do jedenácti miliónů aut, jak volkswagenů, tak do dalších značek tohoto německého koncernu včetně některých škodovek.
  Novinky


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6026503
  Září26505
  Dnes72

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 13 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE