Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • A už je tam správnej obrazek.:
  "Divil jsem se co maji Doubravsky naproti společného s Jetonickejma. A tvuj soused mi přípoměl že js . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • vzpomínka:
  "Ahoj Milane. Jsem Pavel, bydlel jsem vedle Jetonických a vídali jsme se na zahrádce, pamatuju se vel . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Neda mi to,:
  "abych se nezeptal proc je na tom uvodnim obrazku na druhe strane namesti lezici restaurace U Doubrav . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Mrzi mne,:
  "ze restaurace byla prejmenovana na podivne Eureka. Pro nas stare sporilovaky vzdy byla, je a bude U . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • bez titulku:
  "To nebudou ani tak úpravy pro komfort Pražanů, ale Benešováků." (Studie prozkoumá možnosti zkapacitnění Jižní spojky)
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )


 • Spořilovský kalendář
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30     

  Mohlo by vás zajímat...

  Služby

  * Farmářské trhy na Roztylském náměstí se už do značné míry staly součástí zdejšího společenského života

  Vydáno dne 27. 04. 2016 (1402 přečtení)

  Farmářské trhy Lidé se zde v sobotu dopoledne scházejí proto, aby nakoupili zemědělské zboží a potraviny, ale i proto aby potkali známé, přátele, spolužáky, či aby jen poseděli u příjemné hudby a dali si třeba kávu. Když je hezky, bývá slušně narváno, lidé se radují z prosté pospolitosti, kochají se výhledem na zdejší louky a fontánu, a nebýt oběda vydrželi by zde často až do odpoledne.  Lakmusovým papírkem zájmu je většinou pojízdná prodejna Mochovské pekárny, která se, když přijde hodně lidí vyprodá brzy před dvanáctou ze všech zásob pečiva, a posledním opozdilcům nabízí už jen přátelský úsměv, sůl, kmín a pár koláčků. Největší fronty bývají u obou zelinářských stánků, ale jarní prim hraje nabídka Zahradnictví Bratronice (směr Mladá Boleslav), kde nabízejí všechny jarní barvy v květináčích, kde se nakupují do předzahrádek macešky a primule, do váziček narcisky a tulipány a kuchařkám nabízejí bylinky do záhonů i za okna.

  Oblíbené jsou kulturní vystoupení a koncerty různých hudebních žánrů. Občasné akce pro děti zase ukazují dětskou bezprostřednost i soutěživost spořilovských rodičů, a veřejné vaření zase reflektuje sousedské vztahy, kdy se hodnotí, ochutnává, pokyvuje hlavami a sbírají se recepty.

  Letošní trhy zahájily 12. března, a i když bohužel pozvánka tradičně nedorazila do většiny spořilovských poštovních schránek, živé tamtamy tenhle informační deficit za týden smazaly a další trhy už byly plné lidí s košíčky v ruce, s košíčky na kolech i s košíčky v autech na odvoz pořizovaných nákupů. Zejména trhy doprovázené sluncem, přilákaly před spořilovský pomníček stovky a stovky návštěvníků a také nabídka trhů rostla v závislosti na návštěvnosti. Hned 19. března proběhla na trhu první akce Slow Foodu (organizace, která svou činností podporuje lokální produkty a potraviny a domácí vaření podle tradičních receptů). Tentokrát se deset zúčastněných kuchařů a kuchařek zúčastnilo soutěže o nejlepší jarní nádivku. Ochutnávali všichni a vítězka dostala koš s jablky.

  Organizátoři trhů připravili další lahůdku hned na duben. Na trhu 16. 4. vystoupí velký smíšený pěvecký sbor ze Saska (asi 45 zpěváků), aby zde asi v hodinovém vystoupení (od 10,30h.) předvedl průřez svým širokým repertoárem od Bacha až po lidovky a africké spirituály.

  Další velkou akcí bude květnová akce Slow Foodu, kdy budou na trh přizváni regionální výrobci tradičních produktů (marmelád, sýrů, i jiných potravin) a společně zde budeme zjišťovat co byla staročeská snídaně, budeme porovnávat chuť různých chlebů, děti se dozví jak se na takový chléb zadělává a jak se peče a budou tady i soutěže o ceny.

  Na červen chystáme piknik, protože chceme, umožní-li to počasí, využít spořilovské louky nejen k pohledům, ale i k praktické možnosti posnídat a poobědvat na místě. Ale to není zdaleka vše. Mnohé další zajímavé akce budou následovat v dalších měsících.

  Přes prázdniny, počítáme s tím, že trh se zmenší jen na základní potraviny, ale s podzimem vypukne celý ohňostroj akcí spojených s plodinami, s vařením, ochutnáváním, vínem, pivem a se spoustou dalších atrakcí včetně dalších kulturních vystoupení.

  Karel Czaban

  [Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Spořilovské aktuality
  21.09.2020: Před 80 lety nacisté zatkli odbojářku Bernáškovou, popravili ji o dva roky později
  Starší aktuality


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6027582
  Září27584
  Dnes355

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 36 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE