![]() |
|
Rubriky
Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme.
Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.
Kam na Spořilově?
Kam s ním na Spořilově
Spořilovský kalendář
|
Komentáře
ke článku: Potvrzeno, že splodiny z dieslových motorů vyvolávají zhoubné nádory!
ze dne 21.06.2012, autor článku: RNDr. Jana Růžičková, CSc.
Komentář ze dne: 05.08.2012 18:09:24
Autor: (@) Titulek: Konec světa??
Za sto let se zhroutí ekosystémy a lidstvo v nynější podobě zanikne, tvrdí vědci
Soustavné poškozování ekosystémů bude mít pro lidskou společnost fatální dopady a může skončit zánikem světa v podobě, v níž jej nyní známe. Shodla se na tom dvacítka vědců z mezinárodních institucí, kteří podepsali studii hovořící o konci nynější podoby světa do roku 2100. Informoval o tom francouzský list Les Echos. Vědci varují před posuny v biosféře a následným zhroucením ekosystémů. Vycházejí přitom z analýzy studií, které se věnovaly biologickým kolapsům, k nimž došlo během sedmi velkých planetárních krizí. Jmenovitě šlo o kambrické exploze před 540 milióny let, pět období masivního vymírání druhů - při nichž došlo i k úbytku devadesáti procent života na Zemi, a konec doby ledové, od níž se odvíjí nynější éra. To bylo před 12 000 lety. "Všechny tyto přechody doprovázely jevy, které globálně pozměnily atmosféru, oceány i klima," uvedli autoři, podle nichž ke stejným změnám dochází i nyní. Bude to rychlé a lidé se nestihnou přizpůsobit Ve studii uveřejněné v odborném časopisu Nature vědci dále uvádějí, že následně by mělo dojít ke změnám stávajících klimatických pásů. Na 12 až 39 procentech planety by pak mohly panovat podmínky, s nimiž doposud nemají lidé žádné zkušenosti. Za extrémně nebezpečnou pak považují rychlost, s níž ke změnám dochází. "Na geologické úrovni to je jako přejít z dětství do dospělosti za méně než rok. Co se děje dnes, probíhá dokonce ještě rychleji," připodobnil extrémnost změn Arne Mooers, profesor biodiverzity na vancouverské univerzitě. Může tak snadno dojít k tomu, že na změny nebude lidstvo schopno reagovat a adaptovat se na ně. Balanc nad propastí Vědci se přitom shodli, že důvodů k obavám je celá řada. Nejde jen o často citovaný vliv skleníkových plynů. Problémem je i rostoucí počet obyvatel a neúměrné využívání zdrojů. Podle studie je lidstvo kousek od propasti. "Ještě sedm procent a dostaneme se do bodu, z něhož již není návratu," tvrdí vědci, podle nichž lidstvo již nyní využívá 43 procent všech přírodních zdrojů. Momentálně vyhyne každých dvacet minut jeden živočišný druh a rychlost tohoto vymírání se rapidně zvyšuje. Novinky, ČTK Reakce na komentář Zobrazit článek Potvrzeno, že splodiny z dieslových motorů vyvolávají zhoubné nádory! |
Spořilovské aktuality
24.11.2025: Napadl první sníh!
Dnes na Spořilově napadly první tři centimetry sněhu.
Starší aktuality Čtenáři od 31.5.2004
Spořilovská kliknutí
Spořilováci na webu
Nyní si čte web : 158 uživ. |
(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE