Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme.
Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.
ZŠ Jižní se zapojila do projektu monitorování kvality ovzduší a meteorologických dat, který financuje MČ Praha 4. Pan radní RNDr. Tomáš Hrdinka PhD. zajistil firmu AG data která na naší škole instalovala meteostanici u skleníku a měřidla na střeše naší školy. Stejnou technologii mají i na ZŠ Filosofská. Data můžeme porovnávat. Na našem webu se každých 15 minut aktualizují snímaná data a vyhodnocují i kvalitu ovzduší. Sami můžete sledovat souvislost s průběžným nárůstem dopravy v průběhu dne. Učitelé fyziky, přírodopisu a zeměpisu pak využijí tyto technologie ve svých hodinách. Ke zpracování dat se dostanou žáci i v dalších předmětech (praktika z přírodopisu, ekologická výchova, informatika, pracovní výchova atp.).
Tak s podívejte, jaká je situace kolem školy právě teď www.zsjizni.cz.
Ve spolupráci se Sborem pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova jsme připravili třetí letošní číslo Spořilovských novin, které je tematicky věnované 80. výročí vzniku Církve československé na Spořilově.
Svůj výtisk si můžete stáhnout, uložit, vytisknout a dále šířit mezi svými spořilovskými přáteli, rodáky a kamarády, kteří třeba o Spořilovských novinách nevědí nebo nemají přístup k internetu.
Noviny jsou k dispozici zde (PDF).
V sobotu 6. prosince na farmářských trzích na Roztylském náměstí Mikuláš se svojí družinou rozdával lízátka za říkanku či písničku. Dvě zlobidla dostala v pytlíčku uhlí a slíbila rodičům, že už nebudou zlobit a poté se nad nimi Mikuláš smiloval a dal jim lízátko. Menší děti se bály čerta s brekem. Zrovna napadl sníh a tím tradice byla umocněna. Tato mikulášská obchůzka byla v režii spořilovských baráčníků.
Hlavní město řeší omezování provozu čekárny lékařské pohotovostní služby ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Série dojednaných opatření, konzultace s vedením pražské hygieny a materiální pomoc ukončily čekání pacientů na ošetření venku v zimě. Na dnešním jednání Rady hl. m. Prahy byla navíc schválena dotace na dovybavení čekárny, což by mělo mít za následek posílení motivace pacientů dodržovat protiepidemická opatření.
Pacienti lékařské pohotovostní služby pro děti, dospělé a také zubní pohotovosti si opakovaně stěžovali, že jsou nuceni i v chladném počasí a mnohdy s horečkou čekat na ošetření venku před vstupem do ordinací. Místní šetření provedené odborem zdravotnictví Magistrátu hl. m. Prahy za účastní radní pro oblast zdravotnictví Mileny Johnové potvrdilo oprávněnost stížností.
Důvodem tohoto, že lidé museli čekat venku před pohotovostí, byly obavy zdravotnického personálu z nedostatečného respektování protiepidemických opatření ze strany pacientů.
Rada MČ Prahy 4, na doporučení komise dopravy, 1. prosince jednomyslně rozhodla o ZRUŠENÍ PLÁNOVANÉHO ROZŠÍŘENÍ ZPS do zbytku Prahy 4. Hlavním důvodem byla právě hlasitá nevole dotčených občanů.
Přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol se letos nemůže kvůli pandemii koronaviru pořádat v tradiční prezenční formě, 26. ročník veletrhu Schola Pragensis se tak ve dnech 25. až 27. listopadu 2021 opět uskuteční pouze online. Mottem akce je tentokrát „Přistaň na správné škole!“, které vychází z vítězného motivu plakátu pro letošní ročník. Uchazeči o vzdělávání na středních školách a zájemci o vyšší odborné studium najdou veškeré informace na webu scholapragensis.eu. Veletrh bude doplněn o živá vysílání z Kongresového centra Praha a také ze zapojených škol, pokud to epidemická situace dovolí.
Rada hlavního města 15. listopadu pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) zpracováním krajinářské studie na území tzv. Trojmezí. Lokalita, která je obklopená zástavbou městských částí Praha 4, 10, 11 a 15, je z převážné části zahrnuta v přírodním parku Hostivař-Záběhlice. Cílem studie je definovat přírodní hodnoty území a vytvořit příjemný prostor pro trávení volného času. Do přípravy celé studie se bude moci zapojit i veřejnost.
Dlouholetou a velmi obětavou předsedkyní Rady starších Církve československé
husitské byla sestra Marie Vernerová (+31.3. 1986). Manželé Vernerovi bydleli
v rodinném domku v Roztylských sadech nad kostelem Sv. Anežky České. Měli
dva syny - staršího Dalibora a mladšího Zdeňka (Viz: Prchlík Toulky Starým
Spořilovem). Manžel byl velmi skromný, tichý a v mladém věku podlehl těžké
nemoci. Zanechal dvě malé děti, o něž se sestra Vernerová vzorně postarala a
oběma synům umožnila vystudovat vysokou školu.
Pokud chcete vyjádřit svůj nesouhlas se zavedením zón placeného stání (ZPS), můžete podpořit petici proti zavedení ZPS svým podpisem na jednom z petičních míst do 1.11.2021.
Do petičního archu uveďte své jméno, adresu a podpis.
Neproškrtávejte řádky, vždy uveďte celé údaje, aby byl Váš podpis platný.
Seznam petičních míst:
1. Restaurace u Břízy Jižní IX 2960/12
2. Máma Bond Café Roztylské nám. 533/30
3. Restaurace Eureka Roztylské nám. 619/14
4. Capuccino Café Severovýchodní II 2
5. Mateřská škola Jihozápadní IV 1760/4
6. Mateřská škola Trenčínská 2720
7. Sokol Spořilov Severozápadní VI 4
8. PROVINO Wine Bar Roztylské nám. 11
9. Základní škola Jižní Jižní IV 10
10. Trafika u ČP ul. Hlavní, vedle pošty
11. Instalatérství Borovička Dunická 3142/2
12. Restaurace Puškin Bojanovická 3144
13. Květinářství Floristik Art v OD Centrum (Albert)
14. Restaurace u Penzionu Hlavní 2930
15. Mateřská škola Svojšovická Svojšovická 2923
16. Knihovna Spořilov Postupická 2932/7
17. Restaurace Cisterna Postupická 2931
18. První Pivní Tramway Na Chodovci 1a, konečná tram. 11
Příprava založení a rozvoj náboženské obce Církve československé na Spořilově v době první republiky obrážely všeobecnou situaci ve společnosti a stav náboženských organizací v nově vytvářeném státě. Český a slovenský národ utiskovaný po staletí a živořící v područí Rakousko-uherské monarchie spjaté přímo s Římskokatolickou církví u nás toužil po svobodě politické
a hospodářské. Pocítil žhavou touhu po nové církvi národní, která svoje učení založila na reformační náboženské tradici husitské a českobratrské. Byli to především naši legionáři, kteří zažili
to největší utrpení a odmítali sloužit pod prapory cizí mocnosti a věřit cizím hodnostářům římské církve.
Dokladem této skutečnosti byl můj tatínek Karel Prchlík - ruský legionář, který vystoupil z Církve římskokatolické po návratu do vlasti. Naproti tomu rodina mé maminky Adély Smetanové v téže době přestoupila z římskokatolické víry na československou.
Zahradní město Spořilov je mimořádný cenný obytný soubor. Svým rozsahem, východisky i velkorysostí založení je nejenom v Praze, ale i v Evropě ojedinělý, ve srovnání s koncepty dnešních satelitů zcela nepřekonaný. Takové čtvrti jsou v Evropském kontextu chráněny a rozvíjeny v duchu jejich hodnot. Je k nim přistupováno individuálně a hlavně komplexně.
Zřízení modrých zón a zón placeného stání, (také ZPS) - se všemi jejich dopady - je zásadní vpád jak do veřejného prostoru, tak i práv obyvatel s dopady na způsob, náročnost a komplikovanost života i ekonomických dopadů.
V důsledku takového rozhodnutí se bude měnit vzhled, ale i další vývoj celé čtvrti zahradního města Spořilova. Vedlejším, následným a nevyhnutelným dopadem takového rozhodnutí pak bude i degradace hodnot urbanismu a samotného zahradního města Spořilova.
Je třeba uznat, že například na Jižním náměstí a Jihozápadní IV. se přes den vyskytují přespolní parkující. Zároveň je třeba si položit otázku, zda pochybné řešení tohoto lokálního problému stojí za možný rozvrat celé čtvrti. Následujících pět stručných bodů si klade za cíl otevřít debatu, zda zóny placeného stání (ZPS) jsou opravdu vhodným řešením. Zda vůbec máme přistoupit na výzvu připomínkovat tento návrh a mnohé jeho pochybné detaily, nebo ho raději odmítnout jako celek?
Žáci a pedagogové základních uměleckých škol hlavního města Prahy, Školy J. Ježka pro nevidomé, Konzervatoře J. Deyla a Dívčí katolické školy připravili unikátní koncert Po stopách sv. Anežky České, jehož program vznikl ve vzájemné spolupráci. Hudba mladých umělců se rozezní v úterý 19. října 2021 od 18:00 hodin v kostele sv. Františka z Assisi Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou na Starém Městě. Poté se uskuteční prezentace chráněné dílny Inspirace Dívčí katolické školy, které bude také věnován výtěžek z koncertu. Akci podpořil radní pro oblast školství Vít Šimral a předsedkyně zastupitelského Výboru pro výchovu a vzdělávání Mariana Čapková.
Jsem od narození obyvatel Starého Spořilova. Spořilov je jednou z mých nejoblíbenějších pražských čtvrtí, a to z jednoho prostého důvodu. Ačkoliv dálnice svírají Starý Spořilov ze všech stran, jsou příčinou hluku, emisí a světelného smogu od reklamních poutačů, přeci jenom jistý pozitivní efekt mají. Je tím jistá izolovanost, jež má za následek, že se zde, až na pár výjimek, příliš nezdržují nerezidenti. Neznám jinou pražskou čtvrť, která by byla tak blízko centru, a přesto v ní byla i bez jakýchkoliv značek či zón polovina ulic prázdných. Neznám nikoho na Starém Spořilově, kdo by měl problém s parkováním do takové míry, že by uvítal zavedení rezidenčních zón.
Významný spořilovský občan František Švejda nakladatel a knihkupec se narodil dne 3. 11.1878 v Nemyšli u Tábora a zemřel dne 24. 6.1937 v Praze.
Byl majitelem a šéfem Švejdova divadelního nakladatelství v Praze VIII. (po jeho smrti nakladatelství vedla manželka Marie Švejdová). Vydal spis Felixe Vondrušky „Eduard Vojan, jeho život a dílo“ pojednávající o významném herci Národního divadla v Praze. V roce 1902 vytiskl hru básníka Quido Maria Vyskočila „Erotické a bizarní prózy.“ Firma Františka Švejdy s velkým rozsahem podnikání sídlila v době založení koncem 19. století v Praze VIII. - Libni. Bylo to knihkupectví, nakladatelství, antikvariát, závod hudební, papírnický, insertní a novinářský. Po skončení 1. světové války se sídlo obchodu Františka Švejdy přemístilo do pasáže Elektra v Celetné ulici s vyústěním do Velké Jakubské ulice. Po roce 1948 převzalo zestátněný obchod nakladatelství DÍLIA.
Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) se ziskem 39,67% hlasů převálcovala na Praze 4 ostatní politické strany kandidující ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 8. a 9. října 2021. Na druhém místě skončili Piráti a Starostové se ziskem 23,16% hlasů, třetí bylo ANO 2011 se ziskem 17,88% hlasů. Všechny ostatní strany (včetně SPD, ČSSD, KSČM) měly na Praze 4 pod pět procent hlasů.
Nové varhany v kostele svaté Anežky České na Spořilově požehná provinciál františkánů P. Jakub František Sadílek OFM na svátek Panny Marie Růžencové při mši svaté ve čtvrtek 7. října 2021 v 18 hodin.
Po mši svaté v 19 hodin hod bude následovat varhanní koncert Martina Sturma, vynikajícího improvizátora, varhaníka a hudebního skladatele. Martin Sturm vyučuje varhanní hru na akademii ve Výmaru, výrazně se podílel na tvorbě dispozice a zvukové podoby spořilovských varhan, je přítelem varhanářů Petra Dlabala a Borise Mettlera, kteří varhany postavili ve své dílně v Bílsku u Olomouce.
Správa železnic dokončuje novou železniční zastávku Praha-Zahradní Město a její otevření je plánováno na 24. září 2021. Nové vlakové nádraží umožní pohodlný bezbariérový přestup na tramvajové a autobusové linky MHD a zkrátí cestu lidem z jihovýchodní části Středočeského kraje, kteří se potřebují dostat třeba na Jižní Město, do oblasti Prahy 10 nebo na Spořilov.
Známý spořilovský učitel ze Základní školy Jižní IV. Jan Hostáň autor literatury pro děti a odborný učitel se narodil v Brzicích u Dvora Králové v roce 1898. Vystudoval reálné gymnázium ve Dvoře Králové a v roce 1918 byl odvelen do armády. Po 1. světové válce se přihlásil na lékařskou fakultu, avšak z finančních důvodů studium nedokončil. Po ukončení abiturientského kurzu začal učit v Záluží u Mostu a na pokusné Volné socialistické škole práce v Kladně. Pro svoji politickou činnost byl několikrát přeložen, např.do Hostivic, Buštěhradu a na různé pražské školy.
Známý spořilovský občan brigádní generál v.v. Ing. Libor Speychal se narodil 6. května 1926 v rodině štábního kapitána Vojtěcha Speychala, příslušníka československých legií v Rusku a ve Francii. V roce 1928 se přistěhoval s rodinou na Spořilov do řadového domku na Hlavní třídu pod školu, kde prožil mládí. Za 2. světové války byl členem odbojové organizace Zpravodajská brigáda, jedné ze dvou organizací, kterou Němci za války nikdy neodhalili. Členy brigády byli mladí chlapci a muži ze Sokola a Skauta.
Zpravodajská brigáda poskytovala československé vládě v exilu a presidentu Edvardu Benešovi v Londýně informace o pohybu vojenských konvojů či transportů zbraní.
Náš milý soused z Jihovýchodní I. - Ing. Marcel Grün, český spisovatel v oblasti astronome a kosmonautiky, český astronom a skvělý popularizátor vědy. Narodil se 20.11. 1946 v Chebu. Byl dlouholetým ředitelem Hvězdárny planetária hl.m. Prahy. O astronomii se začal zajímat v dětství díky svému dědečkovi z Českých Budějovic, který mu vyprávěl o hvězdách. Dětství prožil střídavě v Českých Budějovicích a v Praze.
Možná "neseme dříví do lesa," ale neuškodí připomenout, že na Spořilově máme unikátní venkovní geologickou expozici, která se může stát cílem vaší procházky spořilovskými ulicemi. Akademie věd ČR do ní láká těmito slovy:
Hlavní město odstraní zhruba 1 400 kusů mobiliáře nesoucího rozměrné reklamy, který je rozmístěn po celé Praze včetně starého i nového Spořilova. Jak uvedl pražský magistrát, stane se tak na náklady bývalého nájemce, společnosti AD-Net, která jej i přes platnou výpověď a rozhodnutí soudů dosud neodklidila. Na zbylých lavičkách je aktuálně umístěna reklama na psí festival, který se koná na konci srpna.
Pro velký zájem bylo dotisknuto dalších 300 výtisků historické knížky Věrky Drozdové a Vladimíra Prchlíka Toulky minulostí Starého Spořilova. Knihu bude možné v návaznosti na aktuální pandemickou situaci vyzvednout na obvyklých místech (ZŠ Jižní, sokolovna, farmářské trhy), jak informoval Vladimír Prchlík. Knihu lze u něj rovněž rezervovat (vladimir.prchlik@seznam.cz). Zájemci, kteří nemají možnost si knihu na Spořilově vyzvednout, mohou napsat do redakce Spořilovských novin na noviny@sporilov.info, knihu po předchozí platbě včetně poštovného zašleme poštou.
Magistrát hlavního města Prahy, který v rámci oběhového hospodářství uskutečňuje pilotní projekt RE-USE pointů na sběrných dvorech, uzavřel nyní spolupráci se společností Reknihy, s.r.o., jež se věnuje navracení přečtených knih zpět do oběhu. Knihy z druhé ruky se tak nejen znovu vrátí ke čtenářům, ale zároveň část výtěžku půjde na společensky prospěšný účel.
Počet hlášených psů v hlavním městě v posledních letech roste. Podle údajů odboru živnostenského a občanskosprávního Magistrátu hl. m. Prahy bylo na konci loňského roku do evidence přihlášeno celkem 90 183 psů a zároveň 82 949 chovatelů.
Za rok 2020 bylo v hlavním městě nově zaevidováno 7 272 psů a odhlášeno jich bylo 3 122. Dohromady jich tak podle aktuálních údajů zde žije 90 183, což je o více než čtyři tisíce víc než rok předtím. Tehdy jich bylo v Praze hlášeno 86 033.
Téměř ve všech městských částech tak oproti předchozímu období počet evidovaných psů vzrostl. Vůbec nejvíc jich je nyní hlášeno v Praze 4, konkrétně 8 894, následuje Praha 6, kde žije těchto čtyřnohých mazlíčků 7 651, a v Praze 10 jich je 7 038. Například v centrální Praze 1 je podle posledních údajů hlášeno přesně 1 600 psů.
„Denně jsou kolem nás kolony a popojíždí nám dvacet metrů od ložnice, obýváku. Trvá to jedenáct let. My už nemáme kapacitu únosnosti, další zhoršení už bychom asi nesnesli,“ popisuje frustraci obyvatel Spořilova Jana Růžičková.
I navzdory koronavirové situaci Albert pokračuje v plánovaných investicích a rekonstruuje další prodejny. Ta spořilovská otevřela v polovině června a je letos devátá modernizovaná, ale zároveň první v novém městském konceptu. Ten byl představen vloni v Jesenici a následně na pražské Florenci. Důraz na širokou nabídku zdravých a čerstvých potravin, přehledná prodejní plocha a mnoho novinek ve vybavení i sortimentu zajišťuje rychlejší a pohodlnější nakupování. Nechybí Fresh bar pro rychlý nákup svačiny, oběda či kávy, násypníky na BIO luštěniny a suché plody nebo samoobslužné pokladny či gril.
I přes nepříznivé počasí mířily 25. června dopoledne do kostela sv. Anežky České zástupy lidí, aby se rozloučily s herečkou Libuší Šafránkovou (7. 6. 1953 - 9. 6. 2021). Před kostelem bylo připraveno pietní místo s fotografií, kam pokládali obdivovatelé květiny a zapalovali svíčky. Pod stříškou byl stolek s kondolenční knihou. Do kostela se mohlo vstupovat v rouškách po malých skupinkách. V kostele byla vystavena rakev, na které byl postaven růžový střevíček připomínající roli Popelky. Pořádek v okolí i v kostele zajišťovala bezpečnostní služba.
Rodina a nejbližší přátelé se rozloučili odpoledne. Smuteční mši sloužil kněz Jakub Sadílek. Veřejnost sledovala průběh mše na velkoplošných obrazovkách, které byly instalovány před kostelem, a také v přímém přenosu České televize. Záběry byly vysílány i na Slovensku, v Německu i v dalších zemích, kde byla Libuše Šafránková v roli Popelky značné populární.
Připomínka 79. výročí boje v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze 2 mezi příslušníky SS a gestapa a sedmi československými parašutisty z výsadků Anthropoid, Silver A, Out Distance, Bioscop a Tin (18. června 1942) se konala 15. června 2021 v Husově háji v Záběhlicích u pomníčku Jana Miliče Zelenky. Požehnáním a modlitbou posloužil farář Jan Hlavsa z Církve československé husitské. U pomníčku nově najdete panel se stručnou historii Protektorátu Čechy a Morava. Pietní místo vybudoval Sbor pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova.
V sobotu 12. června jsme se sešli na spořilovském Plácku připomenout si jeho výročí, 29 let historie fotbalového klubu Plácek Spořilov. Zároveň s touto událostí jsme měli příležitost oslavit narozeniny sedmi našich členů, kteří se v letošním roce dožili nebo dožívají šedesáti let.
Přijďte vzdát hold a zapálit svíčku za Libuši Šafránkovou, vynikající herečku a krásnou Popelku, která navždy zůstane v srdcích mnoha generací. Odešla 9. června, bylo jí 68 let. Sousedská pieta se uskuteční v pondělí od 14. června od 17 do 20 hod. za kostelem sv. Anežky České nad Roztylským náměstím. V 17.30 hod. pronese řeč Regalát Petr Beneš, v 18 hodin vystoupí umělci ze ZUŠ Vadima Petrova.
Akce se koná s laskavým svolením Římskokatolické farnosti Spořilov a s přispěním ZUŠ Vadima Petrova, MČ Praha 4 a Sousedů ze Spořilova.
Aktuálně se objevují po celé Praze nové velkoplošné malby, tzv. muraly. K vidění jsou v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Jedná se o projekt MuralArt UM, který vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době pandemie. V rámci programu Umění pro město vyčlenila Praha na projekt dva miliony korun, kterými podpoří vznik celkem osmi muralů v různých městských částech. Pro realizace poskytli plochy svých objektů Dopravní podnik hl. m. Prahy, Technická správa komunikací hl. m. Prahy, České dráhy nebo soukromí vlastníci.
Na rohu ulic Jihozápadní VI a roh Jižní XV. se již dvacet devět let hraje fotbal. Pravidlo "kdo přijde, hraje" platí dodnes, ač existuje Fotbalový klub Plácek Spořilov. Dnes má klub více než 350 členů. 29. výročí svého vzniku klub oslaví tradičním turnajem v sobotu 12. června 2021 od 10.30 hod. Přijdete se také podívat?
V sobotu 5.června 2021 bude na farmářském trhu na Roztylském náměstí Spořilov představena nová zemědělská technologie aquaponického pěstování zeleniny a současně chovu ryb v uzavřeném systému. Prezentace ve foodtrucku proběhne v době od 8 do 13hodin (mluvená a předváděcí část od 10 do 11 hodin.).
Více než půl roku od vydání bylo v neděli 16. května 2021 požehnáno knize Toulky minulostí Starého Spořilova autorů Věrky Drozdové a Vladimíra Prchlíka v v modlitebně CČSH Aloise Spisara. Během bohoslužby farář THDr. Jan Hlavsa vyjádřil obdiv a poděkování k práci a aktivitám Vladimíra Prchlíka, který je dlouholetým aktivním členem spořilovské náboženské obce.
V úterý 18.5.2021 od 9 do 16 hodin si můžete ve spořilovské poliklinice (v prostoru před lékárnou) vyzvednout třetí historickou knížku Vladimíra Prchlíka Toulky minulostí Starého Spořilova a sadu reprintů tří adresářů Spořilova. Přijďte si pohovořit s autorem a zavzpomínat společně na události, které se odehrály před sto lety.
¨
Aktualizace 20. 5. 2021: Knihy i adresáře můžete kdykoliv zakoupit od 9 do 18 hodin ve vrátnici na poliklinice.
V neděli 16. května 2021 v 9,30 hod. bratr farář THDr. Jan Hlavsa v Modlitebně CČSH Aloise Spisara na Spořilově, Jihozápadní VIII. požehná třetí historické knížce Vladimíra Prchlíka Toulky minulostí Starého Spořilova a všem čtenářům na Spořilově a v okolí popřeje hodně zdraví, naděje a lásky. Hosté jsou vítáni, po dlouhé době omezení setkávání díky epidemii covid-19 to bude první příležitost se setkat s autory publikace, která bude na místě k zakoupení.
Čtenář Josef Karhan nám do redakce zaslal zajímavý snímek z pietního aktu z 9. května 1969, kdy se památce padlých obyvatel Spořilova v květnu 1945 poklonili skauti a vlčata z místního skautského oddílu. Dokážete identifikovat účastníky pietního aktu? Napište nám na noviny@sporilov.info nebo vložte jména do komentářů.
P. S. Pietní akt na Roztylském náměstí se uskuteční bez přítomnosti veřejnosti.
Spolek POD PLATANY informuje, že sezónu farmářských trhů na Spořilově zahájí 24. dubna 2021 v 8 hodin. "Budeme pokračovat bez přestávky každou sobotou až do 18. prosince 2021. Ovšem pokud koronavirus nezpůsobí další přestávku a vše bude běžet podle plánu," oznamují organizátoři trhů na svých webových stránkách a těší se na všechny návštěvníky.
Činnost Sboru pro obnovu pomníku hrdinům od Zborova se v roce 2020 soustředila na přípravu a osobní účast členů na celostátních i místních oslavách výročí prezidenta Osvoboditele Tomáše Garrigue Masaryka a na pietních aktech k významným vojensko-historickým událostem dějin České republiky, zejména v Praze 4-Nuslích a na Spořilově, na Vítkově, na Staroměstském náměstí
a u budovy Českého rozhlasu na Vinohradech. Členové Sboru se v období
od ledna do dubna tradičně zúčastnili celostátních slavnostních shromáždění a pietních akcí pořádaných u pomníku TGM na Hradčanském náměstí a u hrobu TGM na hřbitově v Lánech (účast s praporem v sokolských stejnokrojích). Předseda a místopředseda Sboru Vladimír Prchlík a doc. Vratislav Preclík přispívali články o životě, díle a odkazu TGM. Vzhledem k vyhlášení celostátní karantény covid - 19 v květnu 2020 se činnost členů Sboru zaměřila na příspěvky o podílu profesora Tomáše Garrigue Masaryka, Československých legionářů a Sokolů v boji za samostatný demokratický stát do novin Městské části Prahy 4 TUČŇÁK, do časopisu MDH ČAS a týdeníku CČSH Český zápas a do internetových Spořilovských novin.
Rada hl. m. Prahy schválila výběr dodavatele veřejné zakázky na opravu nosné konstrukce nad vestibulem stanice metra Budějovická. Ta je dlouhodobě v havarijním stavu a musela být v minulosti kvůli bezpečnosti dočasně uzavřena. Obnova by měla skončit ještě letos na podzim.
V roce 1969 jsem nastoupil do Výzkumného ústavu výstavby a architektury (VÚVA) na uvolněné místo po ing. arch. Otakaru Kučovi, který přešel do Státního ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů (SÚRPMO). S tím jsem zdědil i celou jeho zahradnickou agendu spolupráce s Výzkumným ústavem okrasného zahradnictví v Průhonicích, jmenovitě s Vladimírem Součkem, Václavem Štenclem a Drahoslavem Šonským (+13.3.2021). Se všemi jsem si dobře rozuměl, bohužel první dva brzy zemřeli a příslušná spolupráce byla oficiálně ukončena a já se musel věnovat jiným úkolům.
V Průhonicích jsem však měl to štěstí, že jsem se tam také tenkrát poprvé setkal s ing. Antonínem Mariánem Svobodou, CSc. a díky jeho ochotě mohl čerpat z jeho širokých dendrologických znalostí. Navíc nás pojily naše sympatie se skautským hnutím a přátelstvím s Jaroslavem Foglarem.
Ve spolupráci se Sborem pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova jsme připravili druhé letošní číslo Spořilovských novin, které je tematicky věnované desátému výročí vyhlášení národní kulturní památky vymezené kostelem svaté Anežky České, Národním hřbitovem s památníkem bojovníkům z Pražského povstání a s historickým pomníkem Hrdinům od Zborova.
Svůj výtisk si můžete stáhnout, uložit, vytisknout a dále šířit mezi svými spořilovskými přáteli, rodáky a kamarády, kteří třeba o Spořilovských novinách nevědí nebo nemají přístup k internetu.
Noviny jsou k dispozici zde (PDF).
Dne 20.11.2009 obdrželo Ministerstvo kultury České republiky jako příslušný orgán státní správy na úseku státní památkové péče od Národního památkového ústavu podnět k zahájení řízení o prohlášení několika spořilovských nemovitostí za kulturní památku.
Přípravy historických podkladů se zdůvodněním se s nadšením ujali za Římskokatolickou farnost Páter Řehoř Mareček a Pavel Roček, za Český svaz bojovníků za svobodu bratři Vladimír Dvořák a Vladimír Tumpach a za Sbor pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova bratři Vladimír Prchlík a Jan Vlasák. Rozhodnutím Ministerstva kultury České republiky ze dne 9.2.2011 se díky vytrvalému úsilí a spolupráci společenských organizací na Spořilově s Národním památkovým ústavem v Praze podařilo povýšit zákonem na chráněnou kulturní památku České republiky. Zahrnuje stavbu kostela čp. 2500 a okolní pozemky vymezené Římskokatolickým chrámem svaté Anežky České, Národním hřbitovem s památníkem bojovníkům z Pražského povstání a s historickým pomníkem Hrdinům od Zborova.
Dopravní zatížení na Hlavní je celých 10,5 tis. vozidel denně, autobusy jezdí lidem téměř obývákem a měření ověřilo, že mnozí řidiči se v noci řítí na třicítce i stokilometrovou rychlostí. Na Hlavní však lidé před domy pomalu nemohou legálně či bezpečně vyložit ani nákup. Nacházíme se tak ve stavu zcela asymetrickém.
V roce 2006 na veřejnost pronikla dokumentace rekonstruované podoby Hlavní a vypuklo pozdvižení. Ukázalo se, že projekt řeší zcela jiné věci, než jaké Spořilováky především z Hlavní trápí.
Podoba Hlavní měla být v brutalizované podobě na dekády „zabetonována“ úpravami ve stylu dopravního inženýrství 80. let a stavebně měla být ulici vnucena podoba poplatná rigidnímu výkladu momentálních norem. Projekt také zahrnoval nepochopitelné přechody na všech připojeních bočních uliček a proběhla by instalace desítek metrů pověstného červenobílého zábradlí, jenž chrání automobilisty před chodci (ano, automobily před chodci). Přitom situace je taková, že si stále nemůžeme být jisti, zda se s Hlavní potichu neuvažuje jako s kapacitním přivaděčem pro Trojmezí.
K desátému výročí vyhlášení významné historické části území středu naší obce chceme přiblížit čtenářům Spořilovských novin význam této události a podle rozhodnutí Ministerstva kultury České republiky č.j. MK10417/2011OPP.
Znáte lokalitu u Chodoveckého potoka? Navštívili jste ji někdy? Jakým způsobem ji využíváte a jak byste si ji přáli zlepšit? Pomozte prosím svými podněty a zkušenostmi odborníkům z České zemědělské univerzity, kteří prověřují možnosti revitalizace okolí Chodoveckého potoka. Váš názor je důležitý! Anketu můžete vyplnit od pondělí 8. 3. do pondělí 22. 3. 2021. Anketa je dostupná na tomto odkazu.
I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie COVID uzavřeny obchodní kanceláře společnosti, přijede mobilní kancelář Pražské plynárenské neodkladné záležitosti spojené s dodávkou energií vyřídit k zákazníkům.
Služba je k dispozici na území Prahy, je určena zejména pro zákazníky seniorského věku nebo handicapované zákazníky a je poskytována při dodržení maximálních hygienických opatření a zabezpečení. Je ji možné objednat od pondělí do pátku denně od 8 do 18 hodin prostřednictvím bezplatné zákaznické linky 800 134 134. Při objednávce uveďte, že se jedná o službu „mobilní kancelář.“
Zatím není vůbec jisté, kdy se budou na Roztylském náměstí konat oblíbené farmářské trhy. Původní záměr organizátora (první jarní den) v souvislosti s aktuální epidemickou situací padá. Možností ale je individuálně kontaktovat prodejce a objednat si od nich zboží...
Hlášení poruch:
Telefonicky: na čísle 800 40 40 60
E-mailem: na adrese poruchyvo@thmp.cz
Mobilní aplikací „Praha svítí“ (dostupná na Google play a Apple store)
Vládní usnesení z neděle 14. 2. 2021 dovoluje knihovnám znovu otevřít výdejní okna pro vyzvednutí objednaných titulů nebo vrácení výpůjček. Knihokna pro výdej splněných rezervací se v Městské knihovně v Praze otevřou v úterý 16. 2. 2021 v Ústřední knihovně a některých dalších pobočkách.
Spořilovské knihokno (Postupická 2932/7, Praha 4) je otevřeno: Pondělí 13:00 - 15:00 a 16:00 - 19:00, Středa 13:00 - 15:00 a 16:00 - 19:00, Pátek 09:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00 hod.
Velká česká herečka a divadelní pedagožka Hana Maciuchová se narodila ve Šternberku u Olomouce dne 29.11. 1945. Absolvovala Gymnázium Olomouc - Hejčín a s nadšením se věnovala ochotnickému divadlu. Byla členkou Studia při Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci. Po střední škole odjela do Prahy studovat Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze, kterou dokončila v roce 1968. K jejím profesorům na DAMU patřil např. Radovan Lukavský a Karel Höger, Libuše Havelková, František Salter a Helena Tesárková. Od června 1969 byla členkou Divadla za branou a od 1971 hrála po dobu čtyřiceti let hlavní i vedlejší divadelní postavy v Divadle na Vinohradech. Zaujala např. v inscenaci Studia DVA Na konci duhy, kde ztvárnila herečku Judy Garlandovou. Byla dobře známá ze stovek televizích inscenací nebo rozhlasových a televizních seriálů. V jejím podání byly velmi sledované dětské Krkonošské pohádky, oblíbené televizní seriály jako např. Žena za pultem, Nemocnice na kraji města, Chalupáři, Dynastie Nováků nebo velmi sledovaný televizní seriál Ulice.
Film k ní byl poměrně skoupý. Největší roli vytvořila v roce 1989 ve filmu Člověk proti zkáze, který pojednává o posledních letech života Karla Čapka. Maciuchová hrála jeho ženu Olgu Scheinpflugovou, což je pro herečku jedna z nejtěžších rolí.
Po více než roční odmlce jsme se rozhodli vydat další propagační speciál Spořilovských novin s označením 1/2021. Můžete si ho stáhnout, uložit, vytisknout a dále šířit mezi svými spořilovskými přáteli, rodáky a kamarády, kteří třeba o Spořilovských novinách nevědí nebo nemají přístup k internetu. Vydání je věnováno nové knize Věrky Drozdové a Vladimíra Prchlíka - Toulky minulostí starého Spořilova a vzpomínkám na starý Spořilov. Dotisk prvního vydání knihy bude brzy mířit k dalším zájemcům, kteří si knihu objednali.
Noviny si můžete stáhnout zde (PDF).
Bezmála tisíc členů má v současnosti facebooková skupina Sousedé ze Spořilova, která vznikla v druhé polovině loňského roku. Její hlavní náplní je vzájemné sdílení zkušeností, rad, pomoci, tipů, nápadů i problémů. Je zde možné vkládat informace o různých akcích prioritně na Spořilově a v blízkém okolí (především akce pro děti, vzdělávací akce, volnočasové aktivity, aktivity pro seniory, trhy, jarmarky a bazary). Skupina není určena jako prodejní bazar ani pro politickou propagaci.
Během své krátké existence se v rámci skupiny podařilo aktivizovat mnoho nadšených lidí, díky kterým se uskutečnila 5. prosince 2020 Mikulášská nadílka na Roztylském náměstí.
Hlavní město provozuje již od jara 2020 společně s neziskovými organizacemi bezplatnou informační linku ke koronaviru na čísle 800 160 166. Nově bude tato linka od pátku 15. ledna od 12:00 hodin sloužit i pro pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému a operátoři zde budou také vyřizovat případné dotazy k očkování. Informace poskytnou ale také o pomoci, kterou obyvatelům nabízejí městské části. V provozu bude linka denně od 8:00 do 16:00 hodin a obsluhována bude operátory hlavního města a neziskové organizace Život 90.
Hlavní město ve středu otevřelo vlastní nábytkovou banku v Praze-Libuši. Lidem v hmotné nouzi poskytne nábytek a základní vybavení domácnosti. Do banky mohou věnovat nevyužívaný nábytek drobní dárci i firmy.
„Chceme se jako město postarat o všechny potřebné Pražany, kteří se dostávají do těžkého dilematu, zda zaplatí první nájem, pořídí postýlku pro své děti, nebo koupí vařič, aby jim mohli uvařit jídlo. A zároveň také zachráníme věci, které často končí ve sběrném dvoře nebo na smetišti, a přitom mohou ještě dobře sloužit. Jsem ráda, že se mi podařilo vedení města přesvědčit o potřebnosti mít v Praze vlastní nábytkovou banku,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky Milena Johnová.
Do centrálního skladu v Praze-Libuši mohou lidé i firmy přivézt použitý nábytek a spotřebiče, které už nechtějí, nebo pro ně nemají využití. Všechny věci budou na základě spolupráce se sociálními službami a sociálními odbory městských částí distribuovány lidem v nouzi na území hlavního města Prahy.
Vedení Prahy se ve spolupráci s dalšími institucemi připravuje na úspěšné zvládnutí očkování proti nemoci COVID-19. Do příprav se zapojují státem určená očkovací centra i vlastní příspěvkové organizace a zjišťuje se zájem o očkování mezi pracovníky ve zdravotnictví, IZS i v domovech seniorů. Městská poliklinika Praha plánuje otevření vlastního očkovacího centra ve Spálené ulici.
Mám ráda takřka vesnický ráz této čtvrti, (bohužel) úzce lemované různými dopravními tepnami. Líbí se mi jak architektura zdejších domků, tak nemalé množství zeleně - všechna nádherná zelená náměstí (Roztylské, Jižní, Východní, jakož i Roztylské sady), ale i místa, kde si bez obav mnohdy hrají děti buď přímo na silnici, nebo v její bezprostřední blízkosti, aniž by se musely obávat toho, že je nějaký netrpělivý řidič sestřelí. V neposlední řadě oceňuji komplexní a zjevně promyšlenou péči o zeleň pod taktovkou Ing. Jana Fischera, a dále možnost nakoupit si na farmářských trzích, kde je možné zažít i určitou sousedskou pospolitost.
Moje první vzpomínky na Spořilov začínají v dětství. Bydleli jsme v tzv. Elektrických domech na spodní části Roztylského náměstí. V té době tam byly Roztyly v původní vesnické výstavbě. Každý rok pořádali domkáři slavnost. Oblékli se do krojů, seřadili do průvodu a za zvuků dechovky šli do restaurace na okraji Krčského lesa. Tady pokračovala taneční zábava. Záviděla jsem děvčatům kroje, ale maminka mi řekla, že my nejsme domkáři. Moc jsem to nechápala, ale v průvodu jsem chodila s nimi, i když bez kroje.
Za týden tomu bude přesně třiapadesát let, co se naše rodina ze Spořilova odstěhovala. Šestačtyřicet let jsem pak prožil v pražském Karlíně, nejprve v bytě spadajícím pod místní OPBH, později, po restitucích, získal celý dům soukromý majitel. Když jsme byli odtud roku 2013 vypovězeni, koupili jsme si byt v Libni. A dnes je to přesně rok, co jsme po několikaletém brutálním tlaku jistého podnikatele, který chtěl získat celý dům, museli náš libeňský byt (v osobním vlastnictví) prodat a opustit. Poslední stěhování bylo kruté, stresující, psychicky a fyzicky mimořádně náročné.
Spořilov má úžasné náměstí, které je plné zeleně a které je srdcem staré části této čtvrti. Hodně mi upomíná západočeskou obec Plasy, z níž pocházím. Ta má v centru lesopark zvaný Velká louka. Staré obří stromy, jež rostou na Roztylském náměstí, jsou malými uměleckými díly. Park byl vylepšen o zdařilé fontány, hřiště, lavičky i pololehátka. I to prospělo.
Moc bych náměstíčku přál také legionářský pomník, třeba i jiný a velkolepější, nežli byl ten původní prvorepublikový. Najde se v řadách bohatších Čechů osvícený sponzor s kladným vztahem k historii, když stát a město potřebnou částku nedají? Bylo by by to pro Spořilov vhodné a chvályhodné řešení.
Na spořilovské poliklinice se dnes dveře netrhly. A to nejenom díky pochůzkám zdejších pacientů ale především zájemců o knihu Věrky Drozdové a Vladimíra Prchlíka Toulky starým Spořilovem. O knihu i o reprinty dobových adresářů z doby první republiky byl obrovský zájem. Není se co divit, blíží se Vánoce, a tak nově vydané tiskoviny se jistě stanou ozdobou knihovniček spořilovských patriotů. Ti neváhali přijít a knihu, která vyšla ve velmi omezeném nákladu, si zakoupit. Chvílemi se u stolečku poblíž lékárny dokonce tvořila v předepsaných rozestupech i fronta. Vladimír Prchlík se všemi zájemci nadšeně diskutoval a většině se do knihy i podepsal. Sekundoval mu přitom jeho dlouholetý spolupracovník Jan Vlasák ze Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova, který se staral o technické zajištění celé akce.
Ještě večer nám Vladimír Prchlík volal do redakce, ať do Spořilovských novin napíšeme: "Celý náklad knihy i adresářů je rozprodán. Zítra od 9 hodin budeme prodávat zbylých 20 výtisků, dalších 40 výtisků je ještě v prodeji ve vrátnici ZŠ Jižní. Vzhledem k nebývalému zájmu uvažuji o dotisku, který by mohl být realizován v lednu. Zájemci si knihu mohou u mě prostřednictvím e-mailu objednat."
Motto: „Knížku TOULKY MINULOSTÍ STARÉHO SPOŘILOVA“ jsme psali z lásky pro radost a potěšení vám, vážení a milí Spořilováci“. Vladimír Prchlík, 28. října 2020
Kniha Toulky starým Spořilovem bude za přísných hygienických opatření v prodeji na Poliklinice Spořilov, Božkovská ve středu 9. prosince a ve čtvrtek 10. prosince od 9 do 16 hodin. Cena knihy je 300 Kč. Zároveň bude možné na místě zakoupit reprint tří předválečných spořilovských adresářů (100 Kč) a krátce pohovořit s autory publikace.
Aktualizace 9. 12. 2020: Zítra bude v prodeji už jenom cca 20 výtisků. Další výtisky jsou v prodeji ve vrátnici ZŠ Jižní. Celý náklad knihy i adresářů je prakticky vyprodán. Vydavatel uvažuje o dotisku.
Dnes zemřel ve věku 88 let známý hudební skladatel Vadim Petrov, po kterém je od roku 2016 pojmenovaná spořilovská ZUŠka v Dunické ulici. Petrov složil na 1400 děl od symfonií až po hudbu k večerníčkům včetně Pohádek o krtkovi, Vodníku Česílkovi a Krkonošským pohádkám. Působil i jako hudební pedagog, k jeho žákům patří např. pěvkyně Dagmar Pecková. Jeho život si můžete připomenout zde.
V redakci jsme vylosovali tři výherce knih Toulky minulostí starého Spořilova:
1) Andrea Houdková
2) Stanislava Droždžaková
3) Radovan Lovčí
Gratulujeme. Knihy výhercům zasíláme poštou. Vzpomínky účastníků zveřejníme v následujících dnech.
Jubilejní 25. ročník veletrhu Schola Pragensis bude poprvé v historii pouze online. Přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol se letos nemůže kvůli pandemii koronaviru pořádat v tradiční prezenční formě, proto se celý veletrh přesunul na internet. Uchazeči o vzdělávání na středních školách a uchazeči o vyšší odborné studium najdou veškeré informace na nové webové adrese www.scholapragensis.online, která bude spuštěna v den zahájení online veletrhu. S technickou přípravou i obsahem přitom pomáhají výhradně středoškoláci. Událost slavnostně zahájí 26. listopadu živý online přenos ze studia z reprezentačních prostor pražského primátora a vysílání potrvá až do soboty 28. listopadu.
Letošního 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis se zúčastní 140 škol a institucí. Veletrh bude poprvé zcela online a jeho web bude i po skončení vysílání 28. listopadu stále aktivní a fungovat až do konce února příštího roku. Nabídne kromě důležitých informací například poradny a besedy se zajímavými osobnostmi. Celá událost bude zahájena již 26. listopadu na stránkách www.scholapragensis.online.
„Je zásadní, aby současná pandemie měla co nejmenší negativní dopad na vzdělání dětí a mládeže. Zájemci o studium na středních a vyšších odborných školách musejí mít dostatek informací, aby se na základě nich mohli správně rozhodnout o svém dalším směřování. Oceňuji, že veletrh Schola Pragensis tyto informace nabídne i letos, a to v online podobě,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.
Zájemci o tradiční veletrh se i letos navzdory protiepidemickým opatřením mohou těšit na bohatý program složený z rozhovorů, podcastů i textů o tom, jak vybrat správnou střední školu či jak zvládnout testy přijímací zkoušky. Každá střední škola se na nových webových stránkách Scholy Pragensis bude prezentovat takzvanou Kartou školy, která bude obsahovat informace o vyučovaných oborech, průvodní video a fotogalerii. Veškeré nové informace může veřejnost sledovat na www.scholapragensis.online nebo sociálních sítích přehlídky. V neposlední řadě veletrh Schola Pragensis prezentuje i jedinečné školy na území České republiky či česko-německé bilingvní gymnázium působící v německé Pirně.
Unikátní kniha Věrky Drozdové a Vladimíra Prchlíka Toulky minulostí starého Spořilova konečně opustila tiskárnu a je na cestě ke svým čtenářům. Spolu s ní byly vydány i reprinty tří dnes již nedostupných spořilovských adresářů, skvělých příruček tehdejších obyvatel zahradního města Spořilova - Adresář Spořilova (1928), Nový a úplný adresář zahradního města Spořilova (1934) a Dodatek k novému adresáři zahradního města Spořilova (1936), které obsahují přehled všech rodin, živnostníků a podnikatelů žijících a působících na Spořilově.
Publikace Toulky minulostí starého Spořilova je famózním svědectvím posledních pamětníků slavné éry Spořilova od jeho vzniku ve dvacátých letech minulého století až po nástup komunistické totality. V knize je ale celá řada přesahů až do současnosti. Knihu i adresáře vydal vlastním nákladem Vladimír Prchlík za podpory městské části Praha 4.
Kniha má rozsah 248 stran, vyšla v omezeném nákladu 300 ks. Cena výtisku je 300 Kč. Jednotlivý Adresář Spořilova z roku 1928, 1934, 1936 - cena jednoho výtisku je 50 Kč.
Sada všech tří adresářů stojí 100 Kč. Toulky i spořilovské adresáře lze objednat výhradně na e-mailové adrese vladimir.prchlik@seznam.cz. Vzhledem k epidemiologické situaci není možné zatím knihu veřejně prodávat, je ale předpoklad, že v prosinci bude možné ji zakoupit např. na farmářských trzích, v ZŠ Jižní a na spořilovské poliklinice.
Poetická procházka Spořilovem. Tomáš Míka vzpomíná na dětství strávené v této čtvrti a vzpomínky prokládá čtením textů spisovatelů a básníků, kteří zde v minulosti dávné či nedávné žili nebo se Spořilovem alespoň mihli: Jan Křesadlo, Zbyněk Havlíček, Jiří Suchý, Pavel Kolmačka, Václav Hrabě... Konalo se on-line 10. listopadu 2020 v rámci Dnů poezie.
S úctou a obdivem uvádím osudy známých osobností Starého Spořilova a jejich rodin, s nimiž jsem se důvěrně znal. Rád vzpomínám na časy, kdy jsem je potkával a pobýval s nimi v době mého dětství i dospělosti. Sdílel jsem s nimi jak časy míru, pokojného budování a rozvoje, tak jsem i společně prožíval vážné události ve dnech přepadení státu a odboje českého národa za okupace cizí velmocí. V duchu si vzpomínám na jejich usměvavé tváře, vážné pohledy a laskavá slova našich rozhovorů. Vidím živě před sebou jednotlivé postavy. Připomínám si jejich osobní vlastnosti, chodím místy našich častých setkání. Vzpomínám na jejich moudré rady a obdivuji jejich pilnou práci. Vážím si jejich utrpení a hrdinství ve vězení jako nevinných obětí zákeřných udavačů.
Největší a nejdramatičtější událostí v historii Starého Spořilova bylo beze sporu Květnové povstání 1945. Spořilovští občané prokázali schopnost bránit se proti násilí a vzdorovat nepřátelské vojenské přesile. Po dlouhé, vyčerpávající době plné utrpení a tragických následků druhé světové války se u nich projevila morální síla a schopnost společné obrany proti nenáviděnému nepříteli.
V protinacistickém odboji v letech 1939 až 1945 zaplatili za svobodnou a demokratickou Československou republiku svým životem mladí bratři sokolové František Bulín, Vladimír Distl, Hugo Klein, Vladimír Kočí, Bedřich Krejný, Zdeněk Marek, František Nekovář a Václav Neuman.
Na paměť jejich hrdinství a obětí jim členové spořilovské sokolské jednoty
dne 28. září 1945 odhalili v sokolovně pamětní desku. Slavnostního odhalení za velké účasti spořilovské veřejnosti se zúčastnilo 98 sester, 33 dorostenek, 60 bratrů a 35 dorostenců. Také v budově Základní školy Jižní IV. byla odhalena pamětní deska všem spořilovským obětem 2. světové války. Tak si malí sokolíci i žáci školy mohou dodnes vzpomenout všech hrdinů Spořilova při vstupu do sokolovny a do školy.
Na nejkrásnějším místě Spořilova mezi vzrostlými lípami a talpami nad Roztylským náměstím stojí už 85 let kostel svaté Anežky České. Kostel byl dán do služby vysvěcením 27. října 1935 kanovníkem Jaroslavem Kulačem. Dnes je tato stavba chráněnou kulturní památkou České republiky. Začátek stavby je spojován se jménem poslance JUDr. Františka Noska, ministrem pošt a telegrafů, který koupil pozemek na Roztylském náměstí ze sbírek farníků pro definitivní kostel. Návrh kostela je dílo ruského architekta, emigranta Ing. arch. Nikolaje Pavloviče Paškovského ve funkcionalistickém architektonickém slohu s velmi jednoduchým vybavením. To odpovídalo chudobě řádu sv. Františka z Asissi a Anežky, řeholnice abatyše kláštera Na Františku. Od začátku výstavby Spořilova byl pověřen duchovní správou původní kaple a kostela řád františkánů z kláštera Panny Marie Sněžné z Prahy. Provinciál Jan Evangelista Urban vedle duchovní správy dbal také o hudební a dramatickou kulturu. Sál pod kostelem sloužil pro divadlo mladého Ivana Vyskočila, dnes docenta DAMU a Jiřího Suchého, dnes ředitele Semaforu a loutkové divadlo Augustina Sochra. Po II. Vatikánském koncilu tehdejší farář ThDr. Cyril Josef Kadlec nechal upravit vnitřek kostela podle návrhu arch. Mariana Farky. Rekonstrukce spočívala v odstranění mřížky mezi kněžištěm a lidem. Nekonvenční křížová cesta je z tehdy nového plastového materiálu od sochaře Karla Stádníka. Na stěně křestní kaple je kopie obrazu Madony s dítětem (Madonna col Bambino) s Asissi od Petra Lorenzettiho. Po stranách stojí sv. František a sv. Jan Evangelista. Kopii provedl akademický malíř Karel Solařík.
Otec Karel Kotrlý se narodil v Bludově na severní Moravě v roce 1905. Po maturitě na gymnáziu v Litovli působil přibližně deset let v Československé armádě. Potom odjel do Francie, nejsem si jistý, co tam podnikal. Jisté je, že v letech 1937-1938 se vrátil do Československa s úmyslem studovat medicínu. Nejprve pracoval jako laborant v Praze, kde poznal moji matku. Zapsal se na medicínu těsně před válkou a musel studia přerušit, když lékařská fakulta byla uzavřena okupanty. Dostudoval až po válce. Specializoval se na interní medicínu.
Masivní zástavba u Krčského lesa, výškové budovy u stanice metra Roztyly, zprůjezdnění ulice Gregorova kolem Koliby, konec rekreačního rázu na Roztylech, 6500 nových aut denně. To je územní studie Roztyly, která pod taktovkou Magistrátu splnila sen místním developerům.
Dne 19.10. se zastupitelé HPP11 dozvěděli, že územní studie Roztyly byla definitivně schválena a zapsána do evidence územně plánovací dokumentace. Studie se tak stala oficiálním neopomenutelným podkladem nejen pro případné změny územního plánu v území, ale pravděpodobně i pro připravovaný Metropolitní plán.
Paradoxem na celé kauze je, že ač byla MČ Praha 11 žadatelem o pořízení územní studie (z důvodu koordinace velkého množství změn územního plánu připravovaných v území), při pořizování studie měla pouze velmi omezené možnosti ovlivnit její podobu a Magistrát nedovolil městské části možnost vyjádřit se ke konečné podobě studie před jejím zapsáním.
Sbor pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova, 54. ZO Spořilov - Českého svazu bojovníků za svobodu a Obec baráčníků Roztyly - mladému sokolskému odbojáři Janu Milíčovi Zelenkovi umístili pamětní desku v Husově háji ve Slatinském lesíku v Praze 10 - Záběhlice.
Lem kamenné desky zdobí převzatý vzor výšivky v národním dekorativismu ze sokolské sletové halenky jeho maminky. Na hrdiny se nezapomíná! Po zklidnění virových nákaz výše uvedené organizace uspořádají důstojné odhalení památníku.
Na svátek svaté Anežky České v kostele na Spořilově požehná nové varhany provinciál Jakub František Sadílek OFM při mši svaté v pátek 13. listopadu 2020 v 18 hodin. Po mši svaté bude následovat varhanní koncert Martina Sturma, který je vynikající improvizátor a varhaník. Následně v sobotu 14. listopadu proběhne Den varhan. Povídání o nástroji, předvedení zvukových možností varhan, komentovaná prohlídka varhan (možnost nahlédnout do varhan i na úroveň píšťal), možnost hry na varhany, mikrokoncerty, fotografie ze stavby varhan. Program bude upřesněn. Nové varhany se dvěma manuály s pedálem a 2 068 píšťalami byly vyrobeny ve varhanářské dílně Petra Dlabala a Borise Mettlera v Bílsku u Olomouce.
Portrét spisovatele a renesančního člověka Adolfa Branalda, od jehož narození uplynulo 4. října 2020 právě 110 let, odvysílala Česká televize o dva dny dříve. Pořad z cyklu GEN natočila v roce 2002 režisérka Věra Chytilová. Spořilovského patriota si můžete připomenout zde.
Na budově historické radnice v Nuslích zavlála 8. října 2020 sokolská vlajka jako připomínka Památného dne sokolstva, dne, který je
poctou všem členům a členkám Sokola, kteří během téměř 160 let existence této tělocvičné organizace obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Od roku 2019 je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky.
Od včerejšího dne začala Hygienická stanice hl. m. Prahy zveřejňovat data týkající se nemoci Covid-19 za správní obvody - tedy i za Prahu 4 (současná městská část Praha 4 + Kunratice), takže nyní je trochu patrná situace v naší městské části (od března byla totiž zveřejňována čísla jen za celou - soudní a poštovní - Prahu 4, mj. včetně např. Modřan, Komořan a Libuše). Údaje jsou zveřejněny od 1. března do současnosti.
Aktualizace 28. října 2020: Vydání knihy je vzhledem k pandemické situaci odloženo na konec listopadu. Publikace Toulky minulostí starého Spořilova, která vychází vlastním nákladem autora, spořilovského patriota, Sokola, čestného občana Prahy 4 a dlouholetého člena redakce Spořilovských novin Vladimíra Prchlíka, bude v prodeji na začátku listopadu.
Od pátku 2. 10. 2020 funguje nový web, který nabízí přehled o nejbližších volných termínech testování na COVID-19 na území Prahy a je navíc propojen s rezervačními systémy jednotlivých odběrových míst. Web je určen pro všechny zájemce o testování se žádankou i pro samoplátce, kteří si na něm mohou ověřit průměrnou čekací dobu na testování u vybraných odběrových míst. V dalších dnech by se měla zapojit většina odběrových míst v Praze.
V Brožíkově síni Staroměstské radnice dnes slavnostně předal primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib stříbrnou medaili hl. m. Prahy MUDr. Radimu Šrámovi, našemu přednímu epidemiologovi a genetikovi, vedoucímu oddělení genetické ekotoxikologie Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky. MUDr. Radim Šrám bydlí na Spořilově a je v naší čtvrti známý (i díky sdružení SOS Spořilov) jako odborník na téma vlivu znečištění ovzduší na zdravotní stav populace.
Jsem ing. Milan Malina a jsem jediný z naší rodiny, kdo si pamatuje na osobní setkání s panem Františkem Jetonickým (dále možno strýcem) a jeho manželkou Amálií. Jezdívali jsme, můj otec, matka a já na návštěvu k Jetonickým z Pankráce, kde jsem se narodil a kde jsme prožili válku. Přestože jsem byl v té době malé dítě, vryly se mi do paměti dva silné zážitky. Hořící dům po bombardování v prostoru Bitevní pláně a sirénami doprovázené úprky mé matky do protileteckého krytu na Vyšehradě. Ten obrázek tmavého podzemí s lidmi kolem a slabého světla větrací šachty mám ve vědomí díky velkému strachu dodnes. Spořilov byl pro nás výletním místem, mne lákala zejména zahrada, kde má babička Františka Malinová, sestra Amálie Jetonické, manželky mého strýce Jetonického, měla od r. 1930 permanentní rezidenci a pěstovala tam, kromě ovoce a zeleniny, také slepice a husu. Strýc byl mým kmotrem (viz. foto z r.1942)) a pamatuji se, jak stával před výčepem piva, když dorazil povoz tažený těžkými pivovarskými koňmi, ložený dřevěnými sudy plnými plzeňského piva a dohlížel na jejich spouštění do pivního sklepa. Přestože byl veselé povahy, v té chvíli byl vážný, svou poněkud baculatější tělesnou schránku oblečenou do typického číšnického fraku, potahující z doutníku. Ve dvacátých letech minulého století pobýval v USA, po návratu do vlasti napsal několik knih o pohostinství a věnoval se i pedagogické činnosti v oboru. Kavárna na Spořilově byla vybavena mramorovými stolky, některé se šachovnicí sloužící hostům ke hře. Stěny byly kvalitně vytapetovány vzorem v tmavě hnědé barvě. Dle vyjádření mé matky byla kavárna U Nováků ve Vodičkově ulici v centru Prahy zařízena ve stejném stylu, který ale mnohem déle přežíval, což mohu sám potvrdit, protože jsem tam chodil na filatelistickou burzu a později i hrát kulečník.
Celý dům čp. 619 na Roztylském náměstí prostupovala nezapomenutelná vůně směsi jídel, piva a doutníkového kouře, kterým byl objekt zásobován z výčepu piva diskutujícími, stálými hosty hrajícími někdy mariáš, jindy přecházejícími do salonku, kde stál kulečníkový stůl. Atmosféra tohoto místa byla tvrzena zvukem lítacích dveří, které byly instalovány mezi výčepem a kuchyní a také v kavárně.
Spořilovská pobočka Městské knihovny v Praze (Postupická 2932/7, Praha 4) má od 1. září 2020 mimořádnou otevírací dobu: Pondělí a středa 13 - 15 a 16 - 19 hod. a pátek 9 - 12, 13 - 16 hod.
Aktualizováno 18. 9. 2020.Novou publikaci o historii Spořilova chystají spořilovští patrioti Věrka Drozdová a Vladimír Prchlík. Bude třetím dílem do historické skládačky již vydaných publikací čestného občana Prahy 4 a dlouholetého člena redakce Spořilovských novin Vladimíra Prchlíka (Po stopách spořilovských legionářů, Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo), které podávají živý obraz o pohnuté minulosti Spořilova od jeho počátků po současnost.
Rada hl. m. Prahy dnes rozhodla o zadání veřejné zakázky na vypracování studie zkapacitnění Jižní spojky v úseku Vídeňská – 5. května. Zadání studie vyplývá z potřeby zvýšit bezpečnost, kapacitu a spolehlivost uvedeného úseku, včetně navazujících mimoúrovňových křižovatek, na základě strategického dokumentu Plán udržitelné mobility Prahy a okolí.
Od 3.8.2020 do 20.8.2020 je část Hlavní ulice (ve směru k magistrále) na starém Spořilově uzavřena z důvodu opravy povrchu vozovky. Pro auta vede objížďka trasou Boční I - Roztylské náměstí - Severozápadní I, Severní IX. Linka 138 je ve směru Ústavy AV vedena po uvedené objízdné trase přes Roztylské náměstí a zastávku Severozápadní.
Z důvodu havárie vodovodního řadu v křižovatce ulic Chodovská a U Plynárny dochází od soboty 1. srpna 2020 (od 5.30 hodin) do neděle 2. srpna 2020 (do 23.40 hodin) k dočasnému přerušení provozu tramvají v úseku Náměstí Bratří Synků – Spořilov.
V redakci nám zbylo ještě několik publikací. Nabízíme vám knihy Po stopách spořilovských legionářů (100 Kč), Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo (100 Kč), reprinty spořilovských adresářů (150 Kč). Knihy vám můžeme zaslat poštou nebo si je můžete vyzvednout osobně. Zakoupením publikací podporujete provoz Spořilovských novin. Více informací na noviny@sporilov.info.
(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684. Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info CENÍK INZERCE