Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
    "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
    "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • Farmářské trhy - aktuální informace:
    "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Farmářské trhy:
    "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
    "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
  • Neni to zadna 1. trida.:
    "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
  • Tusim,:
    "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
  • Re: no nevim...:
    "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • no nevim...:
    "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • Souvislost s článkem:
    "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


  • Spořilovský kalendář
    <<  Prosinec  >>
    PoÚtStČtSoNe
           1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 31      

    100 let Spořilova
    Blíží se významné výročí naší čtvrti. Vlastníte zajímavé dokumenty, fotografie, výstřižky z historie Spořilova? Napište nám na noviny@sporilov.info. Rádi si materiály okopírujeme, naskenujeme a vrátíme zpět. Budeme rádi i za jakékoliv písemné, zvukové či obrazové vzpomínky k událostem z let 1925 - 2025, které hýbaly Spořilovem, uvítáme i zmínky o významných osobnostech, které na Spořilově žily či působily.
    Nabízí se celá řada možností, jak si výročí naší čtvrti připomenout... a doplnit tak informace, které v minulých letech byly publikovány v knihách Převleky mého města, Spořilov - Největší zahradní město Velké Prahy, Spořilov - komunita a její osobnosti, Po stopách spořilovských legionářů, Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo a Toulky minulostí starého Spořilova.

    Komentáře

    ke článku: Nerozdělená Praha 4
    ze dne 18.04.2014, autor článku: Zasláno do redakce

    Komentář ze dne: 18.04.2014 21:38:19     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - Alois Sečkár (seckar@svobodni.cz)
    Titulek: On-line podpora
    Děkuji redakci za zveřejnění. Doplním ještě link na online verzi petice pro ty, kteří nemají čas podpořit nás fyzicky - http://jednej.parlamentnilisty.cz/petiti on.php?id=2430

    Dále se nabízím k vysvětlení detailů, pokud vám něco nebude ohledně celé věci jasné.

    Komentář ze dne: 20.04.2014 08:18:02     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - Max (@)
    Titulek: Re: On-line podpora
    Dobrý den,
    Já bych poprosil o vysvětlení proč Vás máme podporovat, když krajský místopředseda Strany svobodných občanů bojuje proti právu občanů žijících na Spořilově, kteří se snaží dosáhnout alespoň stejných práv jako mají ostatní obyvatelé Prahy.
    Doporučuji se nejdříve chovat podle toho co hlásáte a pak žádat o podporu.
    M.

    Komentář ze dne: 20.04.2014 22:16:19     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - Alois Sečkár (seckar@svobodni.cz)
    Titulek: Re: Re: On-line podpora
    Dobrý den, děkuji za dotaz.

    Na místě první bych připomněl, že tato iniciativa má za cíl pomoct VŠEM menším stranám. Podpisem petice tedy vůbec nemusíte podporovat "nás", ale kteroukoliv jinou menší stranu. A do důsledku vzato - ani vlastně nemusíte být volič malé strany, stačí, když máte tak říkajíc smysl pro fair play. Dělení na obvody zkrátka nahrává velkým, dá se to ukázat na přepočtech - je to dobře vidět např. na příkladu Olomouce - http://nerozdeleni.cz/

    Nehledě na to, že při existenci více obvodů sice za vás může ze všech sil bojovat 9 zastupitelů zvolených z části vámi ve vašem obvodu (obvod 4), ale zbylých 36 zastupitelů ze zbytku Prahy 4 může klidně hlasovat proti vám - například proto, že ty zvolené v Krči (obvod 3) a Braníku (obvod 2) budou místní tlačit, aby nepouštěli žádnou dopravu na Jižní spojku a všechno hnali pěkně přes váš Spořilov.

    Co se týče pana Špoljariče - sice je zvolen pražským místopředsedou, ale pro pobočku Praha 4 neudělal, krom toho, že má někde na P4 bydliště, zatím nic. Co píše na svém blogu, to neumím a ani nechci umět ovlivnit. O sdělení, které se v jeho článcích ukrývají, bych se rád někdy pobavil, protože si myslím, že se tam nacházejí věci, na kterých bychom se po určité diskusi třeba i navzájem shodli. Bohužel skryté za ostře konfrontačním stylem, který mi proto není vlastní a nesouhlasím s ním.

    A pokud jde o samotný dopravní problém Spořilova - zásadní problém je, že alternativní trasa než ta pod vašimi okny, v tuhle chvíli prostě není. Máme to tu díky komunistům, kteří neváhali vybourat celou starou Krč - mj. rodný dům mého dědy nebo školu, kam chodil on a máma nastoupila první třídu - a protáhnout skrz obytnou zástavbu dopravní tepnu. Snad exisutjí návrhy, jak se se situací poprat k alespoň částečné spokojenosti všech. Ale řešením těžko bude zastavení dopravy - pak musí řidiči jako pan Špoljarič čekat v koloně a to člověka logicky štve a nutí psát všelijaké články. A pokud je mi známo, tak ani sami Spořilovští nemají úplně jasno v tom, jak by to vlastně mělo vypadat.

    Za sebe ani za Svobodné Praha 4 v tuto chvíli neumím vysypat z rukávu zázračné řešení. Určitě bych ale rád místním naslouchal a snažil se s nimi společně něčemu dobrat (a přitom měl na paměti i ty, kterým třeba ani hlučneí pod cizími okny radost nedělá, jen jaksi nemají kudy jinudy jet).

    S pozdravem,

    Bc. Alois Sečkár
    Svobodní Praha 4

    Komentář ze dne: 21.04.2014 12:23:53     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Re: Re: On-line podpora
    No, to jste tedy na omylu. Alternativní trasa existuje. Z té byly kamiony v zájmu Barrandova a Braníka před čtyřmi roky svedeny na Spořilovskou. Je to Jižní spojka. A svádět po čtvrt století nedokončený Pražský okruh na komunisty ........?! A vážený pane, ten hluk, to je to nejmenší! Kdyby pan Špoljarič jel sockou (mastnou tyčí), tak nemusí chudák trpět v koloně.

    Komentář ze dne: 21.04.2014 20:03:25     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - Alois Sečkár (seckar@svobodni.cz)
    Titulek: Re: Re: Re: Re: On-line podpora
    "je to Jižní Spojka"...okolo té ovšem také bydlí řada lidí, kteří si dlouhodobě stěžují na negativní dopady dopravy...asi byli víc slyšet, takže se změnou ulehčilo jim na úkor vás, ale jako dlouhodobé vyhovující řešení to podle mého fungovat nemůže...

    kdo (ne)může za (ne)dostavbu vnějšího okruhu neumím posoudit...narážel jsem na to, že onu Jižní Spojku, ze které se nyní řeší, kam převést dopravu, sem na Prahu 4 mezi domy přivedli právě komunisté...můžeme diskutovat, zda to tak mělo nebo nemělo být, oni měli každopádně tenkrát výhodu, že se nemuseli nikoho ptát - představte si, že by dnes chtěl stát vést novou dálnici skrz starý Spořilov a celý ho zbořil (to se tehdy stalo u nás v Krči)

    jinak já osobně třeba "sockou" jezdím často, nemám ostatně ani řidičák...těžko ale chtít po druhých, aby to dělali stejně

    Komentář ze dne: 06.05.2014 09:15:11     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - Jarda (@)
    Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: On-line podpora
    Technicka - v useku Videnska - Barrandovsky most neni _zadna_ obytna budova v pozici, v jake je cele Sporilovske sidliste (primy vyhled na kapacitni komunikaci bez moznosti odstineni).
    Tak byla totiz Jizni spojka - narozdil od Sporilovske - navrzena ;-)

    Komentář ze dne: 19.04.2014 12:34:06     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Nesmyslná regulace na Spořilovské ulici v Praze
    Po mnoha nezdařilých pokusech snížit hlukové emise v centru Prahy omezením rychlosti na 50km/hod zavedl nedávno Magistrát v Praze další omezení rychlosti na důležité silnici na Praze 4. Spořilovská ulice spojuje (mimo jiné) dálnici D1 s Jižní Spojkou ze směru Prahy 9. Po zprovoznění části Pražského okruhu byl zakázán vjezd pro nákladní auta na Barrandovský most a poslední možný sjezd pro kamiony směrem na Plzeň byl přes Spořilovskou ulici.
    Obyvatelé několika málo přilehlých panelových domů na Spořilově protestovali proti vyšší dopravní zátěži na rychlostní silnici Spořilovská tím, že blokovali řidičům průjezd ulicí. Kolony se táhly až na Jižní spojku. Určitě tím na svoji stranu získali mnoho dalších spoluobčanů, především těch, kteří se potřebovali po této ulici dostat do práce, domů či kamkoliv jinam nebo pacientům v sanitkách, kterým mohlo jít o život a zachránáři se je snažili dostat přes zacpanou Jižní spojku do Thomayerovy nemocnice v Krči.

    http://spoljaric.blog.idnes.cz/ c/245172/Nesmyslna-regulace-na-Sporilovs ke-ulici-v-Praze.html

    Damir Špoljarič
    O autorovi:
    Jsem krajským místopředsedou Strany svobodných občanů v Praze.
    Kontakt:
    Email: spoljaric@svobodni.cz

    Komentář ze dne: 19.04.2014 12:42:45     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Na můj hlas se můžete spolehnout!
    A myslím, že na d-fens se ten plodný autor ještě chlubil, jak trestá vzpurné Spořilováky na snížené rychlosti z důvodu hluku troubením a vytáčením motoru (podřazením)!

    Komentář ze dne: 21.04.2014 18:09:34     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Odvolání místopředsedy?
    Po přečtení naprosto lživého a hloupého článku vašeho místopředsedy se dokonce domnívám, že by měl být okamžitě z funkce odvolán. Toto je neúcta k obětem genocidy na Spořilovské a je v rozporu s dobrými mravy.

    Komentář ze dne: 21.04.2014 20:21:23     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - Alois Sečkár (seckar@svobodni.cz)
    Titulek: Re: Odvolání místopředsedy?
    Nejsa dostatečně seznámen z genezí situace, nemůžu posoudit "lživost". Jsem si ovšem téměř jist, že dopravou na Spořilovské nedochází k žádné "genocidě", používání podobných termínů značně sráží původně třeba oprávněné projevy vašeho nesouhlasu.

    Napsání článku na blog, jakoliv snad nepravdivého, nevhodného či hloupého, za důvod k odvolání z volené stranické funkce při vší úctě nepovažuji. Politika je z principu střet různých názorů, nechť zvítězí ty lepší - a toto musí nutně platit i uvnitř politické strany, obzvlášť té naší, která klade důraz na svobodu projevu. Navíc podle mého v naší straně institut "impeachmentu" vlastně ani nemáme - pan Špoljarič by musel být krom odvolání z funkce zároveň vyloučen, za "opakované či závažné poškozování dobrého jména strany", kteroužto skutkovou podstatu v uveřejnění osobního stanoviska na blogu nespatřuji.

    Máte ale samozřejmě možnost obrátit se na vedení pražského kraje (kubicek@svobodni.cz) nebo apelovat na kteréhokoliv dalšího člena strany, aby podal příslušný návrh naší rozhodčí komisi.

    Komentář ze dne: 22.04.2014 08:32:12     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Co je na termínu nesprávně?!
    Genocida (latinsky genocidium) je zločin proti lidskosti definovaný mezinárodním trestním právem jako „úmyslné a systematické zničení, celé nebo části, etnické, rasové, náboženské nebo národnostní skupiny“

    Komentář ze dne: 22.04.2014 10:14:31     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - Alois Sečkár (seckar@svobodni.cz)
    Titulek: Re: Co je na termínu nesprávně?!
    opravdu se chcete srovnávat s Armény v Turecku během první, Židy v Evropě během druhé světové války či Tutsii ve Rwandě v roce 1994? tím, že vám pod okny jezdí auta, která město v tuto chvíli zkrátka neumí poslat nikam jinam než pod okna někoho jiného? a jste jako obyvatelé Spořilova etnická, rasová, náboženská nebo národnostní skupina?

    dnes je v módě používat silné termíny, aby to "dodalo váhu" slovům, ale to je podle mě špatně a dalo by se dokonce říct, že to vnímám jako určitou neúctu k těm, kterých se původně týkají...čili vyzývám, abychom se o věcech bavili v mezích, jaké jim příslušejí...problém automobilové dopravy na Spořilově je zcela jistě problém vážný, ale srovnávání s genocidou na místě není

    Komentář ze dne: 22.04.2014 11:02:30     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Nejsa dostatečně seznámen....
    ..... velmi od vás výstižné! Kupte si u Spořilovské byt nebo domek, jsou nyní k mání za (na Prahu) fantastické ceny a nastěhujte tam svoji rodinu. A to je nyní zátěž poloviční, než před čtyřmi roky. Na seznámení: "V roce 2010 začal platit zákaz vjezdu pro kamiony na západní část Jižní spojky. Veškerá nákladní doprava mezi Černým Mostem (tj. libereckou a královéhradeckou dálnicí) popř. Průmyslovou ulicí a dálnicemi mířícími z Prahy na jih a západ tak skončila na Spořilovské ulici. Po letech stížností obyvatel okolních domů přišel magistrát s částečným řešením – nechal rekonstruovat nájezdovou rampu z Jižní spojky na ulici 5. května, aby unesla kamiony. Ve směru k dálnici D1 tak začala nákladní vozidla jezdit tudy. Výsledek je ale rozpačitý: Ve Spořilovské zůstaly kamiony jedoucí od dálnice D1 na Jižní spojku, a naopak se zvýšil hluk na 5. května."

    Komentář ze dne: 22.04.2014 11:06:09     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Re: Co je na termínu nesprávně?!
    Co se vám stále nezdá? Menší koncentrace výfukových plynů než s jakou vraždili němečtí nacisté v koncentračních táborech? Podstatné jsou snad katastrofální zdravotní důsledky pro postižené obyvatele Spořilova! Na tom nic politické pindy nezmění!

    Komentář ze dne: 22.04.2014 20:12:10     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - H. Duschka (@)
    Titulek: Re: Re: Re: Co je na termínu nesprávně?!
    Řekl bych , že opravdu jen o trochu je ta koncentrace menší. O to pomalejší je rozkládání v krvi. Nejvíc ale lituji malé děti ( musí to dýchat ať chtějí nebo ne). Bylo by dobré, aby bylo veškeré vyjadřování politiků a představitelů magistrátu a radnice archivováno. Předejde se zbytečným dohadům při prokazování viny před soudem, který se očekává v brzké době. Alespoň se tíživý problém občanů Spořilova dostane do povědomí širší veřejnosti nad rámec ČR.

    Komentář ze dne: 22.04.2014 20:12:27     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - H. Duschka (@)
    Titulek: Re: Re: Re: Co je na termínu nesprávně?!
    Řekl bych , že opravdu jen o trochu je ta koncentrace menší. O to pomalejší je rozkládání v krvi. Nejvíc ale lituji malé děti ( musí to dýchat ať chtějí nebo ne). Bylo by dobré, aby bylo veškeré vyjadřování politiků a představitelů magistrátu a radnice archivováno. Předejde se zbytečným dohadům při prokazování viny před soudem, který se očekává v brzké době. Alespoň se tíživý problém občanů Spořilova dostane do povědomí širší veřejnosti nad rámec ČR.

    Komentář ze dne: 24.04.2014 08:16:17     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Řeší nebo vyřeší?!
    Praha řeší konkrétní problémy Spořilova
    23. dubna 2014 14:41
    V prostorách Nové radnice se sešla pracovní skupina pro řešení problémů hluku a imisí v oblasti Spořilova. Tato skupina složená z odborníků a zástupců občanských sdružení bude pracovat pod vedením náměstka primátora Jiřího Nouzy odpovědného za oblast infrastruktury a životního prostředí.
    Prvním bodem na programu páteční schůzky bylo měření imisí na Spořilově. Náměstek primátora Jiří Nouza uvedl: „V tuto chvíli je důležité rozklíčovat, co od dalších měření očekáváme, a jasně definovat lokality a rozsah takovýchto měření.“
    Členové pracovní skupiny se po diskusi shodli, že měření, která byla v oblasti Spořilova dosud provedena, mají dostatečnou vypovídající hodnotu a momentálně není třeba v dalším měření pokračovat. „Do budoucna jsme nechali tuto otázku otevřenou a po předložení dalších konkrétních návrhů se k možnosti monitoringu uvedených lokalit můžeme kdykoliv vrátit, “ dodal náměstek Jiří Nouza.
    Dalším bodem jednání byl hluk. Náměstek Nouza představil plánovaná protihluková opatření. „Jak jsem již mnohokrát v minulosti uvedl, bez dostavby Pražského okruhu úseku Běchovice – D1 č. 511 se bohužel situace na Spořilově významně nezlepší. Je svoláno další jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic a já doufám, že se tentokrát posuneme blíže k samotné realizaci,“ poznamenal závěrem.

    Komentář ze dne: 24.04.2014 20:10:14     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: právě teď na ČT24 - rozhodnutí NSS
    spojnice D1 - Běchovice se stavět nebude!!!!!!!!!

    Komentář ze dne: 24.04.2014 22:16:56     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - Chovaneček (@)
    Titulek: Re: právě teď na ČT24 - rozhodnutí NSS
    Velebnosti chce se mi z toho blejt !!!! Asi nebudu sám!!!

    Komentář ze dne: 24.04.2014 22:20:56     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: právě teď na ČT24 - rozhodnutí NSS
    Typický příklad toho, jak zvítězila vlivná menšina nad většinou a poškodila několik generacemi občanů Spořilova! Hanba všem, kteří toto rozhodnutí prosadili!

    Komentář ze dne: 25.04.2014 10:23:25     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: právě teď na ČT24 - rozhodnutí NSS
    Tak tím pádem se musí zakázat těžký tranzit v Praze. Všichni mají stejná práva.

    Komentář ze dne: 25.04.2014 12:06:30     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Zrušit výjimku hygienika na Spořilovské!
    Byla získana podvodem, pod falešnou záminkou! Opatření bylo deklarováno jako dočasné! S tím, že se dostaví Pražský okruh a kamiony se převedou na něj.

    Komentář ze dne: 25.04.2014 16:39:47     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Re: právě teď na ČT24 - rozhodnutí NSS
    Jak to že vlastně Hygiena udělila vyjímku na další 3 roky? Okruh je nedostavitelný, to už ví dávno všichni co maj selskej rozum..... :-(( Ale tento případ se nyní týká Suchdola, nikoliv Běchovic!

    Komentář ze dne: 25.04.2014 18:00:09     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Re: Re: právě teď na ČT24 - rozhodnutí NSS
    Nn, včera na čt24 Běchovice - D1!

    Komentář ze dne: 26.04.2014 18:25:52     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Re: Re: Re: právě teď na ČT24 - rozhodnutí NSS
    Na ČT24 nic takového neproběhlo. Pouze reportáž :
    Severní část Pražského okruhu zmizela z územního plánu..... a zde je, že se netýká Běchovic, ale Suchdola.....

    Komentář ze dne: 25.04.2014 07:59:22     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Prosadím to, co nikdo z obyvatel nechce.
    Prosadím to, co nikdo z obyvatel nechce. To prý v Praze plánuje Jan Kasl, lídr ANO
    24. 4. 2014 22:33
    Představte si, že dlouhá léta bydlíte na pražské periferii a jednoho krásného dne přijde developer. Jeho záměr, jak přebudovat vaše bezprostřední okolí, se nelíbí vám, sousedům ani samosprávě. Projekt však běží dál, developer stupňuje razanci, zákon se dle potřeby průběžně ohýbá a zahájení výstavby, kterou vlastně nikdo nechce, je čím dál tím blíže realitě. Právě tento příběh nyní prožívají obyvatelé panelového domu v pražské Libuši, místo jejichž garáží chce společnost Hercesa vybudovat mnohapatrovou rezidenci Novodvorská.
    Prosadím to, co nikdo z obyvatel nechce. To prý v Praze plánuje Jan Kasl, lídr ANO
    Na protest proti výstavbě vzniklo občanské sdružení Areál Zbudovská-Mirotická a zdálo se, že dům nemá šanci ani u úřadů. Potom se ale s developerem spojil architekt a bývalý primátor Jan Kasl, současný lídr hnutí ANO v pražských komunálních volbách, a projektu se jako zázrakem začalo dařit. Odbor výstavby Prahy 12 sice záměr zamítl, protože nevyhovoval ani základním požadavkům. Odvolacím orgánem je ovšem magistrát a proslýchá se, že právě tam Kasl mocně tahá za nitky.

    Komentář ze dne: 25.04.2014 19:56:12     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Prosadím to, co nikdo z obyvatel nechce.
    Na každého vypaseného vepře se už někde vaří voda, ať sám chce nebo né.

    Komentář ze dne: 25.04.2014 19:56:35     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Prosadím to, co nikdo z obyvatel nechce.
    Na každého vypaseného vepře se už někde vaří voda, ať sám chce nebo né.

    Komentář ze dne: 28.04.2014 09:42:48     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Do areálu v Semaníně jezdí kamiony, starostka tomu chce zabránit
    Mezi Českou Třebovou a Litomyšlí vzrostla kamionová doprava. Na zvýšený provoz si stěžují lidé i starostové obcí, kde se začínají rozpadat silnice.
    Vše údajně začalo před dvěma lety, kdy společnost Metrans otevřela překladiště za železničními mosty v České Třebové. Původně měly kamiony jezdit jen po silnicích prvních tříd.
    Překladiště denně opustí zhruba 160 nákladních aut, asi třetina jezdí přes malé obce. Podle nezávislé starostky Semanína Marie Chládkové je to i kvůli tomu, že místní podnikatel umožnil řidičům kamionů Metransu zajíždět do svého areálu, aby mohli vyčerpat povinnou přestávku v jízdě.
    Jak ale dodává, kamiony tam parkovat nesmějí.
    „Areály byly zkolaudovány jako sklady, případně pro zemědělskou výrobu, takže jejich majitel podle mého názoru v tuto chvíli neoprávněně podniká," říká starostka.
    Majitelem areálu je podnikatel David Skalický, který takové tvrzení odmítá.
    „V územním plánu obce je, že to je průmyslová zóna. Když tam jsou sklady, je do nich potřeba jezdit velkými auty, ten areál se prostě využívá,“ hájí se Skalický.
    Podle vedoucího stavebního odboru v České Třebové Jiřího Malečka lze v tuto chvíli těžko posoudit, jestli majitel areálu porušuje zákon.
    „Jestli zajede do areálu nějaké vozidlo a zastaví tam, tak předpokládám, že to není nějak v rozporu s užíváním manipulační plochy nebo komunikace, která v tom areálu je. Ale jestli to je parkoviště či nikoliv, to nedokážu říct," říká.

    Starostka Semanína Marie Chládková chce, aby úřady zakázaly vjezd všech kamionů do obce, vyjma autobusů a zásobování. Majitel skladů David Skalický je prý odhodlaný se bránit.

    Komentář ze dne: 28.04.2014 20:52:04     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Obcím dochází trpělivost s tranzitní dopravou. Chystají i blokády
    KOSTELEC NAD ČERNÝMI LESY, MUKAŘOV Oblíbené "zkratky" těžkých nákladních vozidel mezi dálnicemi D1 a D11, krajské komunikace číslo II/113 a II/108, dlouhodobě obtěžují životy občanům Kostelce nad Černými lesy i Mukařova. Prvně jmenovaní už dokonce uvažují i o "občanské neposlušnosti" ve formě blokád přechodů pro chodce.
    "Tranzitní doprava přes centrum města nám průběžně likviduje vodohospodářskou infrastrukturu a vážně ohrožuje pěší, zejména děti," říká kostelecká radní Ewa Chmelíková. "Nechápu, že už se v této souvislosti dávno nezměnily platné zákony. Mezinárodní doprava jednoduše na okresní komunikace nepatří."
    Kostelečtí jsou nešťastní hlavně z průjezdu těžkých aut přes centrum města; to je totiž cennou památkovou zónou. "Už jen čekáme, kdy se celé náměstí rozsype a propadne. Na mnoha místech přitom pod vozovkou vede kanalizace, často metr pod povrchem. Je jen otázkou času, kdy se přihodí něco špatného," konstatuje radní Chmelíková.
    A jedním dechem dodává: "Návrh kraje zjednosměrnit komunikace číslo II/108 a II/113 (jednu ve směru od, a druhou k Českému Brodu - pozn. red.) podle nás není koncepční řešení. Nepůjde-li to jinak, zaktivizujeme lidi a začneme blokovat přechody pro chodce."
    Přes některé obce projede za jediný pracovní den až 1400 kamionů. "My se před časem pokusili provoz redukovat značkami s omezením. Když se to dozvěděli na kraji, vzkázali nám, že máme cedule odstranit, že je to protiprávní a hrozí nám pokuta," připomíná mukařovský starosta Rudolf Semanský.
    Jedinou cestou je podle něj zákonná úprava, která vyžene tranzit ze silnic nižších tříd. "Nebo zpoplatněme všechny silnice bez výjimky," zakončuje.

    Komentář ze dne: 29.04.2014 17:14:52     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Obcím dochází trpělivost s tranzitní dopravou. Chystají i blokády
    Ale kam je vyženou? Jedině na Spořilov jako Říčany..... :-((

    Komentář ze dne: 30.04.2014 15:21:19     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Tučňák raději mlží o ul. v Braníku
    Kudy projedou 3 Avie a pět dodávek za den.Kdopak tam ze zastupitelů bydlí, že se místo Spořilovské řeší ul.Branická? To opravdu zůstává v tomto absurdistánu rozum stát! To by pochopil i majr TERAZKY !

    Komentář ze dne: 30.04.2014 08:50:38     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: No přece na Spořilov, tady to nikomu nevadí!
    Všichni jsou spokojeni jak pěkně najedou na Jižní spojku,dostanou se ke Slavii,vše funguje bezpečně a rychle. Vzduch je čistý, všude samé vzhledné zdi zasahující do malebného prostředí bývalého Bratislavského nám. To jsou panorámata!

    Komentář ze dne: 02.05.2014 18:23:01     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: A Spořilovu kamiony!
    Znečišťuješ? Neprojedeš! V Praze možná bude zaveden německý model nízkoemisní zóny

    29. dubna 2014 15:46 | Kategorie: Pražská doprava
    V Praze by měl v rámci zřízení nízkoemisních zón fungovat takzvaný německý model. Auta by tak měla speciální plakety a kontrolovali by je policisté. Vyplývá to z analýzy, kterou projednali na svém dnešním jednání radní hlavního města. Analýza navrhuje dvě varianty – první by zahrnovala zhruba šest procent území Prahy, druhá 12 procent.
    Kolik řidičů by do zón nesmělo, není nyní jasné. Například rezidenti či záchranka a hasiči by měli dostat od města výjimku, která by jim vjezd umožnila. Jinak by do nízkoemisních zón směly zajíždět pouze automobily splňující příslušné ekologické limity. V rámci německého modelu jsou autům přiřazovány plakety emisních kategorií.
    „Opatření platí pro všechna vozidla a kontrola je prováděna osobně prostřednictvím policie. Do této kategorie patří téměř všechna německá města, portugalský Lisabon a výhledově česká, rakouská a italská města," píše se v materiálu, který schválili pražští radní.
    Pro Prahu je zmíněný model podle odborníků vhodný i proto, že má na rozdíl od takzvaného skandinávského modelu oporu v českých zákonech. Skandinávský model spočívá v omezování nákladní přepravy a v různém typu kontrol včetně kamer.
    Dvě varianty zón
    Jak a kde přesně nízkoemisní zóny budou, zatím není jasné. Praha pracuje se dvěma variantami. V té menší by zahrnovala pruh území od Jižní spojky v šíři mezi Braníkem a Krčí až do Dejvic a Bubenče. Území by zahrnovalo kromě zmíněných čtvrtí ještě Staré a Nové Město, Malou Stranu, Vyšehrad, Podolí, Pankrác a část Smíchova a Holešovic.
    V druhé variantě by do nízkoemisní zóny patřily kromě zmíněných čtvrtí navíc ještě Žižkov, Vršovice, Vinohrady, Nusle, Karlín, Strašnice a kompletní Holešovice. Rovněž by v ní byla část Libně. Záměr zavedení zón již na konci března projednal a schválil magistrátní výbor pro infrastrukturu a životní prostředí.
    Ovzduší v hlavním městě ničí zejména automobilová doprava. Podle údajů emisní inventury z roku 2011 zpracované Českým hydrometeorologickým ústavem byl v Praze podíl silniční dopravy na emisích oxidů dusíku 68 procent, na emisích benzenu 63 procent a na emisích benzo(a)pyrenu 71 procent. Podíl silniční dopravy na emisích látek PM10 činil 95 procent.
    Ve světě jsou nízkoemisní zóny zavedeny v Rakousku, Belgii Dánsku, Řecku, Maďarsku, Itálii, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, Švédsku a Velké Británii.

    Komentář ze dne: 05.05.2014 14:37:44     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Dopravu na Jižní spojce omezil hořící náklaďák
    V pondělí krátce před půl desátou dopoledne omezil dopravu na pražské Jižní spojce hořící nákladní vůz. Na několik minut byla silnice uzavřena v obou směrech. Provoz se obnovil po zhruba dvaceti minutách. „V 9.22 hod. jsme na tísňovou linku 158 přijali oznámení, že v ulici 5. května směrem na Prahu 9 před sjezdem na Michli hoří nákladní vůz. Na místo okamžitě vyjeli hasiči a dostupné hlídky z okolí,“ řekla Novinkám policejní mluvčí Hana Jeřábková.

    Policisté na několik minut uzavřeli Jižní spojku v obou směrech, po dalších minutách byla uzavírka jen ve směru na Prahu 9. „Zhruba po dvaceti minutách po přijetí hlášení byl požár uhašen a obnoven provoz v levém jízdním pruhu na Prahu 9. V 9.46 hod. byly průjezdné oba jízdní pruhy na Prahu 9,“ upřesnila Jeřábková.

    Celou událost si převzali vyšetřovatelé, kteří zjistí, jak k požáru došlo. Podle předběžných informací nešlo o cizí zavinění. Škoda se odhaduje na zhruba 80 tisíc korun.

    Komentář ze dne: 06.06.2014 13:37:29     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Auto s propan-butanem začalo na pumpě hořet, dvě lahve vybuchly
    V Dobřichovicích v Praze-západ v pátek dopoledne bojovalo několik hasičských jednotek s požárem nákladního auta, které převáželo tlakové lahve. Dvě z nich vybuchly. Auto navíc začalo hořet u benzínové pumpy.
    Požár byl hasičům nahlášen kolem půl jedenácté dopoledne. Na místo okamžitě vyrazily jednotky z nejbližšího okolí. Řidič a dvoučlenná posádka byli mimo vozidlo.
    „V autě bylo převáženo 6x 10kg propanbutanových lahví a dvě 30kilogramové. Dvě lahve před příjezdem jednotek vybouchly, naštěstí nikdo nebyl zraněn,“ řekla Novinkám mluvčí hasičů Lenka Kostková.
    "Příčinou vzniku požáru byla závada na mechanickém ovládání rozehřívací pece," řekla ČTK mluvčí policie Jana Dětská. Při zásahu byl lehce zraněný jeden z hasičů.
    Řidič auta je cizinec, který nemá platný řidičský průkaz. "V minulosti ho měl, ale poté mu byl udělen zákaz řízení a po uplynutí doby zákazu si muž řidičské oprávnění nevyzvedl, takže pozbylo účinnosti," uvedla Dětská.
    Spolujezdce, který je také cizinec, policisté identifikovali jako osobu nežádoucí. "Převezme si ho cizinecká policie," informovala mluvčí.
    Hasiči podle Kostkové zajistili vyteklé kapaliny a provedli sanaci místa. Nákladní auto, s jehož pomocí se opravují silnice, téměř celé shořelo.

    Komentář ze dne: 06.05.2014 17:09:56     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Jj, když developer zavelí!
    Developer chce dokončit obchvat Dobrovíze do léta 2016

    Dobrovíz (u Prahy) - Developerská společnost Panattoni, která v Dobrovízi u Prahy připravuje stavbu distribučního centra firmy Amazon, se v upraveném dodatku smlouvy o spolupráci s obcí chce zavázat k dokončení jejího obchvatu do léta 2016. Zohlednila tak částečně připomínky zastupitelů, které vznesli na minulém projednání dodatků na konci dubna. Zastupitelé by upravenou verzi měli dostat ještě tento týden. ČTK to řekl ředitel developerské společnosti Panattoni Pavel Sovička. Dodatky zastupitelé ještě musí schválit.

    Komentář ze dne: 08.05.2014 12:05:44     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Litomyšl nevzdává boj proti kamionům
    Žádost měst Litomyšl a Česká Třebová na zamezení jízdy kamionů mířících do nebo z českotřebovské firmy Metrans pomocí dopravního značení nebyla krajským odborem služby dopravní policie vyslyšena. Města obdržela nesouhlasné stanovisko, boj však nehodlají vzdát.
    Problematika projíždějících kamionů ovšem netrápí jen zmiňovaná města, ale potýkají se s nimi třeba v Němčicích nebo Semaníně.
    „Stanovisko policie zjednodušeně řečeno označilo současnou intenzitu provozu při současných parametrech komunikace za zcela bezpečnou. Opírá se např. o fakt, že dosud nebyla prokázána žádná dopravní nehoda s vozidlem tohoto typu,“ říká vedoucí Odboru místního a silničního hospodářství Městského úřadu Litomyšl Pavel Jiráň. Žádost odeslaná policii navrhovala omezit jízdu kamionů dopravními značkami a „vytlačit“ je tak na silnice I. tříd, které mají pro tato vozidla patřičné parametry. Toto dopravní značení na silnici II/358 mělo vylučovat tranzitní kamionovou dopravu mezi oběma městy se zachováním příjezdu dopravní obsluhy do obcí na trase.
    Městské úřady obou měst zpracovaly návrhy dopravního značení na části této silnice mezi křižovatkami silnic I/35 v Litomyšli a I/14 v České Třebové včetně doprovodného předznačení na uvedených silnicích I. třídy. „V současné době všechno jezdí přes nás a Litomyš,l a kdo znáte dopravní situaci, tak u nás je sice silnice II. třídy, ale jsou tam samé otáčky, navíc nemáme chodníky,“ říká starosta Němčic Josef Racek a dodává: „Jen díky mírné zimě nedošlo k tragédii, protože když sněží, tak to u nás klouže. Stanovisko policie se snaží zakonzervovat současný stav a nepřihlíží k dohodě s Metransem. Nemůžeme se s tím smířit a musíme to řešit.“ Tato dohoda s Metransem vznikla v roce 2011. Varianta, na které se shodly i ostatní zainteresované obce, předpokládala jízdu nákladních vozidel mezi překladištěm a městem Litomyšl po silnicích I. třídy I/14 na křižovatku se silnicí I/43 (u obce Třebovice) a dále na křižovatku se silnicí I/35 (u Svitavy Lačnov).
    „Vedení firmy Metrans se vyjádřilo, že jednoznačně lze z jejich strany vynutit používání této trasy ze strany jejich dopravců. V projektové dokumentaci byla navíc uvedena intenzita dopravy 5 vozidel, tj. 10 průjezdů. V současné době není ze strany provozovatele překladiště dodržen ani jeden z těchto parametrů a jejich vymáhání nemá údajně právní opodstatnění. Vedení Metransu opakovaně odmítá možnost ovlivnit trasu jejich smluvních dopravců,“ vysvětluje Pavel Jiráň.
    Litomyšl to však nevzdává a hodlá bojovat. Radnice poukazuje především na ohrožení bezpečnosti silničního provozu a ovlivnění okolí v úsecích křižovatky U Wagnerů (potkávání takto rozměrných vozidel, nutnost nadjíždění), křižovatka Zámecká - Jiráskova (potkávání takto rozměrných vozidel, nutnost nadjíždění), ohrožení památky UNESCO, statika přilehlých nemovitostí, neexistence chodníků na průtazích obcemi, problematický zimní provoz vozidel ve stoupáních a klesáních na trase.
    „Záleží na Pardubickém kraji, jak s naší žádostí nalo

    Komentář ze dne: 08.05.2014 12:07:00     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Litomyšl nevzdává boj proti kamionům
    „Záleží na Pardubickém kraji, jak s naší žádostí naloží. Názor policie respektovat nemusí. Představitelé kraje by měli mít zájem, aby jejich silnice nebyly rozbité a byly bezpečné,“ míní starosta Litomyšle Michal Kortyš a místostarosta Vojtěch Stříteský dodává: „Jsou lepší trasy, trasy k tomu určené. Nás nezajímá, že Metrans nedosáhne na všechny své řidiče. Podle všech informací se chystá dvojnásobné zkapacitnění překladiště. Pan starosta se setká s náměstkem hejtmana panem Duškem.“
    Ovšem náměstek Jaromír Dušek se již před časem nechal slyšet, že žádné dopravní značení kamiony nezastaví a policie nemůže na trase stát 24 hodin denně. Hejtman Pardubického kraje Roman Netolický však k věci přistupuje takto: „Dohodli jsme se na společném postupu. Do konce dubna svolám k jednomu stolu všechny dotčené strany. Vedle zástupců obcí, logistického centra a Správy a údržby silnic Pardubického kraje budou pozváni také pracovníci odboru dopravy Litomyšle, kteří mají u dotčených silnic na starost dopravní značení a možná omezení,“ reagoval hejtman Martin Netolický. Pozvánku dostanou také úředníci z odboru dopravy obcí s rozšířenou působností České Třebové a Ústí nad Orlicí. Hejtman bude na toto téma jednat také s krajským ředitelem policie, po kterém bude chtít, aby se zde zvýšila četnost kontrol kamionů. Podle starostů kamiony některé úseky projíždějí i přes omezení a často velmi rychle.
    Objem kamionové dopravy několikanásobně překračuje počty, které vedení společnosti METRANS slibovalo. „Na tento problém jsem upozorňoval již v květnu loňského roku při slavnostním otevření překladiště. Všichni si krátí cestu směrem na Semanín. Moje obavy se bohužel naplnily. Za pravdu mi dávají také občané z této oblasti. Sepsali kvůli tomu i petici,“ sdělil hejtman Netolický. Podle něj je situace kritická a je třeba ji okamžitě řešit. „Překladiště přispělo ke stabilizaci situace okolo železničního uzlu a udržení pracovních míst v regionu, toho si velmi vážíme. Jednoznačně je však třeba řešit stávající dopravní situaci. Musíme společně najít řešení do doby, než bude dokončena kvalitní infrastruktura v podobě R35 a jejích přivaděčů,“ vysvětlil Netolický.
    Podle starosty Kortyše bude radnice na řešení usilovně pracovat a věří, že kraj vezme v potaz předložené argumenty. „Budeme kontaktovat i občany, kteří si stěžují na hluk a narušení statiky,“ sděluje závěrem starosta.
    Díky dopravnímu značení se už ulevilo například Pazuše, kam je jízda kamionů zakázána.

    Komentář ze dne: 10.05.2014 09:55:45     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Zákaz vjezdu starým autům do centra je opět o něco blíž
    Praha - Vzduchu zamořeného prachem vdechují statisíce Pražanů podstatně více, než povolují zákonné limity. S touto alarmující informací opakovaně přichází Centrum pro životní prostředí a zdraví (CŽPZ).
    Expert na životní prostředí a lékař, zastupující CŽPZ Miroslav Šuta připomněl, že na vině je především automobilová doprava. Zároveň připustil, že dílčím řešením by mohlo být zavedení nízkoemisních zón.
    A právě takové opatření by se v Praze už brzy mohlo stát realitou. Dvě varianty zavedení nízkoemisních zón, do nichž by nesměly vjíždět auta, nesplňující ekologické limity, nedávno projednali radní hlavního města i zastupitelský výbor pro životní prostředí.
    Už dříve si magistrát nechal zpracovat studii, která konstatovala, že Praze v zavedení zón nebrání vesměs nic. Neshledala především legislativní překážky. Po případném schválení zón městským zastupitelstvem by pak nutně musela následovat roční lhůta, během které by se řidiči na opatření mohli připravit.
    Jak vyplývá z projednané analýzy, Praha se pravděpodobně přikloní k tak zvanému německému modelu. Každé auto by pro vjezd do zóny muselo být vybaveno speciální plaketou.
    „Návrh na zavedení nízkoemisních zón počítá s dvěma variantami. Buď omezíme vjezd do centra Prahy, anebo zónu rozšíříme až k městskému okruhu,“ sdělil nedávno náměstek primátora Jiří Nouza.
    Dvě varianty rozprostření nízkoemisní zóny
    Připomeňme, že i předchozí městská rada pracovala se dvěma variantami rozprostření nízkoemisní zóny. Ta první zahrnovala území, ohraničené Jižní spojkou, Strakonickou a Radlickou ulicí na Smíchově, Strahovským tunelem, tunelem Blanka a dále ulicí Svatovítskou 
a Jugoslávských partyzánů 
v Dejvicích.
    Na východě měla zóna dosahovat k Severojižní magistrále a zahrnout měla část Nuslí a Vinohrad. Součástí naopak neměly být čtvrti Karlín a Holešovice. Tato „užší“ varianta se obecně jevila jako více pravděpodobná. Druhá varianta totiž do nízkoemisní zóny zahrnovala ještě v Michli, Strašnice, Jarov i Libeň.
    Jak upozornila Česká tisková kancelář s odvoláním na znění schválené magistrátní analýzy, Praha nyní rovněž pracuje s menší a větší variantou. Ta první zahrnuje pruh území od Jižní spojky v šíři mezi Braníkem a Krčí až do Dejvic a Bubenče. Území by zahrnovalo kromě zmíněných čtvrtí ještě Staré a Nové Město, Malou Stranu, Vyšehrad, Podolí, Pankrác a část Smíchova a Holešovic.
    V druhé variantě by pak do nízkoemisní zóny patřily kromě zmíněných čtvrtí navíc ještě Žižkov, Vršovice, Vinohrady, Nusle, Karlín, Strašnice a kompletní Holešovice. Rovněž by v ní byla část Libně.
    Rok výroby 2000? Do centra zákaz
    Jak Pražský deník už dříve informoval, magistrátní studie se zabývala i konkrétním vyhodnocením jednotlivých ekologických limitů s ohledem na případný vjezd aut do zóny. V první variantě vytyčené na území od Jižní spojky po Stromovku a od Hradčan, Malé Strany a Smíchova na západě po Staré, Nové Město, Nusle a Krč na východě by vedle rezidentů mohli vjíždět pouze řidiči vozů, označených

    Komentář ze dne: 10.05.2014 09:57:28     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Zákaz vjezdu starým autům do centra je opět o něco blíž
    , označených viditelnou plaketou s emisní třídou EURO 2 (splňují vozy vyrobené od roku 1997).
    Do samotného historického jádra by pak, opět vedle rezidentů, směly vjíždět vozy, označené emisní třídou EURO 3 (vozy, vyrobené od roku 2001), případně ty nejekologičtější s emisní třídou EURO 4 (vozy, vyrobené od roku 2006).
    Zavádět ve svých katastrech nízkoemisní zóny mohou města a obce na základě rozhodnutí vlády z února loňského roku. Volení představitelé samospráv mají možnost sami rozhodovat o rozsahu zón, přísnosti podmínek, 
i o podobě výjimek například pro rezidenty, či tělesně handicapované.
    Náměstek Nouza letos 
v březnu podotkl, že pokud se metropole přikloní k emisní normě Euro 4, pak by do zóny mohly vjet jen automobily 
s rokem výroby 1998 a novější v případě nafty, u benzinu by se pak jednalo o vozy od roku 2005 a novější.
    V Německu je efekt rozporuplný
    Otázkou je, zda se vůbec stávající městští zastupitelé 
k zavedení zón postaví kladně. Zkušenosti, například ze sousedního Německa, jsou rozporuplné. Německý automotoklub ADAC letos upozornil, že nízkoemisní zóny zavedené v některých německých městech nepřinesly kýžené zlepšení ovzduší.
    „Naopak se ukázalo, že snížení množství škodlivých částic bylo minimální,“ konstatoval loni na jaře mluvčí Autoklubu ČR Václav Špička. Ujistil, že Autoklub ČR apriori neodmítá nízkoemisní zóny. „Jen připomínáme, že 
v Německu se příliš neosvědčily,“ sdělil Špička.
    Přesto se za zavedení nízkoemisních zón v Praze, coby dílčího řešení často špatných rozptylových podmínek, přimlouvá Centrum pro životní prostředí a zdraví (CŽPZ). To opakovaně upozornilo, že statisíce Pražanů loni a předloni vdechovaly nadměrné koncentrace rakovinotvorného prachu dvojnásobný počet dnů, než je zákonem povoleno. Například Smíchovští se loni „dusili“ prachem celých osmašedesát dní, Karlínští pětapadesát dní, Vršovičtí třiapadesát dní.
    A viníkem je především automobilová doprava, což potvrzuje i studie vědce Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR. Ta mimo jiné varuje před vážnými zdravotními následky pro lidi, dlouhodobě vystavené vdechování těchto škodlivin.
    „Zóny se už osvědčily v Německu nebo v Dánsku. Dále by mohl pomoci mýtný systém, instalace filtrů prachových částic u vozů MHD, či vozů komunálních služeb. Toto dobře funguje například v Rakousku, nebo ve Švýcarsku,“ zmínil před časem lékař CŽPZ Miroslav Šuta.
    ShrnutíPraha se dlouhodobě potýká se zatížením nadměrnou dopravou, na kterou si lidé stěžují například v okolí magistrály nebo na Spořilově. V metropoli v současnosti platí zóny zákazu vjezdu nákladních automobilů nad 3,5 tuny, šest tun a autobusů. Výjimky pro vjezd do těchto zón magistrát uděluje jen vozidlům, které splňují emisní normu Euro 4, kterou plní vozy vyrobené přibližně od roku 2006.
    Označení nízkoemisních zón by mělo vycházet z emisních norem, které pro automobily platí. Emisní normu Euro 1 většinou plní auta od roku výroby 1993, Euro 2 pak zhruba

    Komentář ze dne: 10.05.2014 10:00:03     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Re: Zákaz vjezdu starým autům do centra je opět o něco blíž
    Euro 2 pak zhruba od roku 1997. Euro 3 nastoupilo v roce 2001 a Euro 4 plní vozy přibližně od roku 2006. Vozy se zážehovými motory by měly dostat plaketu, pokud plní Euro 1 a poté Euro 4, se vznětovými motory pak za splnění každé emisní normy.
    Průměrné stáří osobních aut v tuzemsku je téměř 14 let. Přes 60 procent ze 4,6 milionu registrovaných vozidel je starších deseti let a třetina jezdí na silnicích déle než 15 let. Vozidla starší 15 let podle statistiky Svazu dovozců automobilů ujedou zhruba deset procent kilometrů, ale vyprodukují polovinu emisí. Auta bez katalyzátoru, která se vyráběla do začátku 90. let, ujedou ročně čtyři procenta všech kilometrů ujetých vozidly registrovanými v ČR, ale jejich podíl na úniku škodlivých látek do ovzduší je 40 procent.
    Vláda schválila pravidla pro zavedení nízkoemisních zón. Obce si budou moci samy rozhodovat o rozsahu zón, přísnosti podmínek, tedy jakou emisní kategorii budou muset automobily vjíždějící do zóny splňovat, a zároveň budou obce moci udílet jednotlivé výjimky.
    Na zavádění nízkoemisních zón existují i protichůdné názory. Některé západní metropole jdou cestou podpory hybridních vozů, které při nízkých rychlostech používají elektromotor a teprve při vyšší rychlosti sepne klasický benzinový, či naftový motor. Kromě spotřeby paliva tak klesá i objem oxidu uhličitého (CO2). „V kolonách a při nízkých rychlostech se pohybujete s vypnutým klasickým motorem a tím pádem s nulovými emisemi CO2, nulovou spotřebou paliva a bezhlučně," vysvětluje mluvčí Toyota Motor Czech Tomáš Vaněk. Právě japonská automobilka je teď lídrem v hybridní technologii. „Hodnoty CO2 u hybridního auta se průměrně pohybují kolem 90 g CO2/km, zatímco vůz s běžným spalovacím motorem vyprodukuje průměrně mezi 140 až 150 g CO2/km," srovnává Tomáš Vaněk.
    Kromě zavádění nízkoemisních zón přistupují některé evropské státy i na zavádění speciálních poplatků. Týká se to hlavně Nizozemska, kde se od letoška platí daň u nově prodaných vozů. Auta jsou rozdělena do čtyř kategorií podle vypouštěných emisí. Pokud někdo koupí nejhorší třídu, připlatí si 551 euro (přes 15 tisíc) a naopak při nákupu nejlepší třídy (Euro 6) dostane zákazník slevu přes 13 tisíc.
    Krátkodobé vdechování polétavého prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti.
    Dlouhodobé působení polétavého prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění.

    Komentář ze dne: 11.05.2014 17:23:15     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Už aby to bylo realizováno v té tvrdší variantě!
    Bude to konec starých a vyběhaných ropáků, též benziňáků bez řízeného vstřiku, ještě tvré pokuty i pro ty co umožňují na STK a emisích provoz těchto vozidel, které patří na vrakoviště.

    Komentář ze dne: 11.05.2014 19:06:22     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Drsňáku, no to je bomba!
    Spořilovem se budou valit tisíce kamionů s EURO 4 a dědkové nebudou moci 2x měsíčně se svou škodovkou na nákup.

    Komentář ze dne: 12.05.2014 11:24:09     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Drsňáku, no to je bomba!
    Taky jezdíš s naftovou dýmovnicí a rezavou vyběhanou Felicií? Pak se nedivím.

    Komentář ze dne: 12.05.2014 12:00:00     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Re: Drsňáku, no to je bomba!
    Ve škodovce nejezdím, na naftu už vůbec ne a netykáme si.

    Komentář ze dne: 12.05.2014 21:28:45     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Re: Re: Drsňáku, no to je bomba!
    Tak to asi budete jezdit BMW X 5 a otec má tu škodovku

    Komentář ze dne: 13.05.2014 23:46:18     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - Kolář (k.kolar@centrum.cz)
    Titulek: Pořád dokola
    Na Spořilovských listech stále stejná písnička, problém s kamiony - pořád dokola a lamentace. Návrhy řešení mnohokráte opakované, už i s odkazy i na jiná města.
    Podstata článku s námětem blížících se voleb jako velmi aktuální téma a s vysvětlením důležitosti jednoho volebního obvodu pro celou Prahu 4 "Spořilovské diskutéry" zřejmě nevzrušuje.
    Výsledek voleb je velmi důležitý a může mít příznivé dopady i pro řešení problému s kamiony.
    "Spořilovští", ve vlastním zájmu, v kontaktech s občany i z jiných částí Prahy 4, odkažte je na úvodní článek Bc Sečkára. Je zapotřebí informaci o problému počtu volebních obvodů dostat do povědomí široké veřejnosti, občanů z ostatních částí Prahy 4. Není to téma jen pro voliče "Strany Svobodných občanů" ale pro ty, kdo jsou nespokojeni s dosavadní komunální politikou "vládnoucích stran" na radnici Prahy 4 a přejí si v ní změnu. Třeba takovou, kterou by se docílila větší účast občanů na řešení veřejných záležitostí a rozhodování o nich i podle jejich představ a k jejich spokojenosti. Nejen podle toho, jak za ně dosud rozhodují jen politici. K tomu je zapotřebí lépe porozumět volební strategii.
    Kdo se pokusí to občanům osvětlit, je přeci jen na iniciativě. Projevit ji má možnost každý, kdo má ostatním občanům co zajímavého a prospěšného sdělit. To se stalo.
    Vy co jen lamentujete a slovně napadáte jiné, tím nic k vlastnímu prospěchu neuděláte.
    Rozum do hrsti, méně emocí a anonymové, nestydte se za své jméno. Je to tu na Spořilovských listech dlouhodobý nešvar, pokuste se ho změnit. Jedině tak budeme lépe vědět kdo je kdo a jaký cíl sleduje.
    K.Kolář

    Komentář ze dne: 19.05.2014 21:11:59     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Značné zlepšení životního prostředí
    Důvody v podstatě stagnující dopravy netřeba hledat daleko významného efektu bylo podle TSK především dosaženo přestavbou křižovatky ulice 5. května a Jižní spojky, kde za cenu demolice starého a výstavby nového mostu mohla být ze Spořilovské ulice vyloučena nákladní, především kamionová doprava, směřující z východní části Městského okruhu na dálnici D1 a Pražský okruh.

    „Došlo tak ke značnému zlepšení životního prostředí, o které občané Spořilova již několik let usilovali," upozornil náměstek primátora pro dopravu Jiří Nouza.

    Komentář ze dne: 22.05.2014 19:03:23     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Poslance štve odtahování jejich aut z modrých zón, chtějí změnit zákon
    Poslanci chtějí zabránit tomu, aby jim policie nechala odtahovat jejich auta z parkovacích zón. Navrhují změnit zákon tak, aby jejich vozidla nebylo možné odtáhnout. Sněmovní hospodářský výbor doporučil změnu vložit do projednávané novely zákona o provozu na pozemních komunikacích.

    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/poslanci-odtahy-a ut-zmena-zakona-d4p-/domaci.aspx?c=A1405 22_134527_domaci_skr

    Komentář ze dne: 23.05.2014 12:20:56     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Zákaz vjezdu na Pražský okruh? Soud udělal první krok
    NOVÉ 23. květen 2014
    Obce podél jihozápadní části Pražského okruhu se dočkaly prvního vítězství v boji o odhlučnění této významné dálniční spojnice, když se jich zastal Nejvyšší správní soud. Nejnovější část okruhu kolem hlavního města je sice v provozu už od září 2010, ale dosud nemá platnou kolaudaci – kvůli nadměrnému hluku z nákladní dopravy.
    Jihozápadní úsek Pražského okruhu, který spojuje brněnskou a plzeňskou dálnici, je už čtvrtým rokem ve zkušebním provozu. Silnice sice odvedla desítky tisíc vozidel včetně kamionů z Barrandova a dalších čtvrtí podél Jižní spojky, ale zároveň přivedla hřmotná auta k domům v obcích Jesenice, Dobřejovice, Herink a Modletice, kde žijí tisíce lidí.
    Mnozí z lidí kvůli nadměrnému hluku špatně spí, automobilové decibely je obtěžují na zahradách a před domy. Dlouhodobý pobyt v takovém hlučném prostředí má přitom prokazatelně negativní dopady na zdraví, může například způsobovat vysoký krevní tlak a další civilizační choroby nebo zhoršovat jejich průběh.
    „Podmínkou kolaudace je vydání souhlasného stanoviska Hygienické stanice Středočeského kraje, který bude vydán na základě splnění hlukových limitů, to znamená po výstavbě protihlukových opatření,“ uvedla pro ECHO24.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.
    Zkušební provoz na 50 let?
    Bez platného kolaudačního rozhodnutí se přitom žádná stavba nesmí používat. Auta mohou na jižní část Pražského okruhu jen díky výjimce, kterou mu úřady udělily už čtyřikrát. Protihlukové stěny přitom stále nestojí.
    Obce Dobřejovice, Modletice, Herink a jesenické občanské sdružení Občané proti hluku proto podaly loni v srpnu proti opakovanému prodlužování zkušebnímu provozu žalobu k Městskému soudu v Praze.
    „Ve zkušebním provozu by se mohlo jezdit klidně dalších padesát let,“ uvedla pro ECHO24.cz jejich právní zástupkyně Petra Humlíčková z advokátní kanceláře Dohnal & Bernard.
    Soud ovšem žalobu zamítl s odůvodněním, že radnice a občanské sdružení nevyužily všechny možnosti, jak opakovanému udělování výjimky zabránit. „Žalobci se dosud nemohou domáhat ochrany práv u soudu, neboť nevyčerpali řádné opravné prostředky,“ konstatuje se v rozsudku.
    Zastání u správního soudu
    Jenže obce a občanské sdružení se proti úřední výjimce odvolat nemohly, protože ze zákona nebyly účastníky správního řízení.
    Podaly proto kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který jim vyhověl a nařídil městskému soudu záležitost řádně projednat. Zároveň stanovil mantinely, v kterých se má žaloba proti opakovanému udělování výjimky posuzovat.
    „Hrozba, že bude zkušební provoz zakázán, se stává reálnou.“
    Obce podél okruhu věří, že jim aktuální soudní verdikt pomůže k tomu, aby se co nejrychleji postavily protihlukové stěny.
    „Nyní budeme čekat na nové rozhodnutí Městského soudu v Praze, ale určitě je možné úspěch u Nejvyššího správního soudu používat při jednání s úřady,“ uvedla pro ECHO24.cz Renata Voláková z jesenického sdružení Občané proti hluku.
    „Hrozba, že bude zkušební prov

    Komentář ze dne: 23.05.2014 12:23:02     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Zákaz vjezdu na Pražský okruh? Soud udělal první krok
    „Hrozba, že bude zkušební provoz zakázán, se stává reálnou,“ tvrdí rovněž právní zástupkyně Petra Humlíčková.
    Kritika zástupce ombudsmana
    Obyvatel podél Pražského okruhu se zastal i zástupce ombudsmana Stanislav Křeček, když kritizoval opakované vydávání výjimek.
    „Prodlužování zkušebního provozu stavby je vzhledem k dosavadní dlouhodobé expozici obyvatel některých obcí (např. Dobřejovice) nadlimitním hlukem a k jejich stížnostem na hluk nežádoucí," uvedl loni v prosinci Křeček.
    Připomněl, že jedním z veřejných zájmů je ochrana lidí před nadměrným hlukem. Proto podle Křečka nejsou úřady vůči Ředitelství silnic a dálnic důsledné, „pokud jde o ochranu veřejného zdraví a efektivní tlak na stavebníka přijmout co možná nejdříve účinná protihluková opatření“.
    Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová uvedla, že se stavbou protihlukových stěn se počítá příští rok. "V současné době probíhá investiční příprava," konstatovala.

    Komentář ze dne: 26.05.2014 12:08:49     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Re: Zákaz vjezdu na Pražský okruh? Soud udělal první krok
    To je stížností a přitom je tam mnohem menší hluk než u Spořilovské..... :-(( :-(( :-((

    Komentář ze dne: 27.05.2014 07:40:17     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Aktivisté porazili město a developera, soud zrušil úpravu územního plánu
    PRAHA Na pražském magistrátu začíná být dusno. Soud uznal, že jím posvěcená úprava územního plánu, která by umožnila postavit velký developerský projekt v Braníku proti vůli místních, je nezákonná. Očekávají se další podobná rozhodnutí a hrozí, že by developeři mohli žádat kompenzaci ztrát po městu.
    "Osm pater to je moc, nechceme mít ze dne noc." Transparent s tímto nápisem už několik měsíců visí na domě ve Vrbově ulici v Braníku. Je součástí protestů proti developerskému projektu takzvaného Branického náměstí. Na rozlehlé zelené ploše, kterou místní využívají k venčení psů a občasným piknikům, má vyrůst hustý soubor až osmipodlažních budov s byty, kancelářemi a obchody.
    "Nejsme proti výstavbě jako takové, ale chceme, aby se tu také dalo normálně žít," konstatuje předsedkyně občanského sdružení Náš Braník Adéla Gjuričová, která proti projektu několik let bojuje. Místním nevadí jen výška chystaných domů, ale i to, že zmizí zeleň, auta nebudou mít kde parkovat a hlavně, že se z poklidné čtvrti stane rušné centrum. Navíc patrně v rozporu se zákonem.
    Podle původního územního plánu tu totiž nic takového vyrůst ani nesmělo. Jenže v roce 2010 doporučila rada městské části Prahy 4 ke schválení úpravu územního plánu a magistrát ji posléze potvrdil. To vše bez toho, aby se mohli lidé z okolí ke změně vyjádřit. Odpůrci proto na magistrát podali žalobu a uspěli.
    Podle zjištění 5plus2.cz Městský soud v Praze na základě této žaloby úpravu územního plánu zrušil. Jde o jeden z prvních případů v Praze.
    Brno předběhlo Prahu
    "Úprava směrné části Územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy se zrušuje a věc se vrací žalovanému k dalšímu řízení," píše se v rozsudku, který má redakce k dispozici. Magistrát má navíc uhradit soudní výlohy převyšující 20 tisíc korun.
    Byť zatím není k dispozici odůvodnění rozsudku a navíc se lze proti němu odvolat, pro aktivisty to znamená úspěch. Doposud totiž podobné úpravy územního plánu byly běžnou praxí, jen v Praze jich mohlo být odhadem kolem osmi set.
    Soudy se přitom záležitostí odmítaly zabývat. Tedy až do loňského prosince, kdy Nejvyšší správní soud - v úplně prvním případě - zamezil výstavbě sedmipatrového domu na brněnském sídlišti Majdalenka. Původně měl mít jen čtyři patra a zvýšení bylo možné jen díky razítku úředníků, bez řádně projednané změny územního plánu a bez vědomí lidí bydlících v sousedství plánované stavby.
    Jak v brněnském, tak pražském případě se developer snažil změnit takzvaný koeficient zastavěné plochy. Ten totiž říká, jak má být zástavba hustá a vysoká. Čím větší dům, tím větší zisk.
    "Probíhalo to tu celé roky. Skutečně to mělo takovou podobu, že developer přišel na úřad, neformálně se tam dohodl a úprava se vydala. Je paradoxní, že nikdo nebyl stíhán za korupční jednání," popisuje Martin Skalský ze sdružení Arnika.
    Kouzlo koeficientů
    Zjednodušeně - pokud se jeden metr čtvereční prodává zhruba za 50 tisíc korun, s každým dalším patrem vydělá developer mili

    Komentář ze dne: 27.05.2014 07:42:18     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Aktivisté porazili město a developera, soud zrušil úpravu územního plánu
    Zjednodušeně - pokud se jeden metr čtvereční prodává zhruba za 50 tisíc korun, s každým dalším patrem vydělá developer miliony korun. Přitom náklady na výstavbu už tak prudce nerostou.
    Není proto divu, že se řada podnikatelů snažila tyto koeficienty "ohnout" ve svůj prospěch a pokud možno ve vší tichosti. Lidé se tak o úpravách často dozvídali úplnou náhodou a i několik let poté.
    "Nejvyšší správní soud rozhodl, že takový postup je nezákonný, neboť koeficienty jsou významným závazným regulativem území, k jejichž změně může dojít pouze po projednání s vlastníky okolních nemovitostí a s veřejností," vysvětluje advokát společnosti Frank Bold (dříve Ekologický právní servis) Pavel Černý, který nespokojené obyvatelé z Braníka zastupuje.
    Historie branické kauzy sahá do již zmiňovaného roku 2010. Tehdy Praha 4 na žádost soukromého vlastníka pozemků, společnosti Multiprojekt Braník, doporučila schválit úpravu územního plánu. Z takzvaného koeficientu "D" na "H".
    "D" určuje, že na daném území může vyrůst jen několik málo činžovních domů, asi takových, které v Braníku stojí dnes. Zato "H" představuje daleko hustější, vyšší a hlavně lukrativnější zástavbu.
    Doporučení z nuselské radnice brzy doputovalo k magistrátním úředníkům, kteří na něj kývli, byť se koeficient zvýšil v uvozovkách jen na "G". Ale i ten umožňuje vystavět osmipodlažní budovy v poměrně malých rozestupech, na kterých developer vydělá víc než na "zakrslých" viladomech.
    "O tom, že se tu bude stavět takovýto projekt, jsme se dozvěděli vlastně náhodou. Od jednoho významného místního aktivisty," vzpomíná v úvodu zmiňovaná Adéla Gjuričová. Původně se sice odpůrci výstavby obraceli na magistrát, ale ten jejich připomínky smetl se stolu. Občanská sdružení pak iniciovala vznik petice, kterou podepsalo okolo tří tisíc lidí, a vznikla i ona žaloba vypracovaná Frank Bold.
    S bratrem za zády
    Není bez zajímavosti, že za společností Multiprojekt Braník tehdy stál bývalý starosta Prahy 1 Petr Hejma, který musel na radnici skončit kvůli údajným pochybením v hospodaření městské části. Petr Hejma je navíc bratr někdejšího vlivného politika přímo z Prahy 4 Jana Hejmy.
    Později do projektu vstoupila společnost Skanska Reality, jejíž lidé nyní figurují ve statutárních orgánech Multiprojektu.
    "Rozsudek Městského soudu jsme zatím jako osoba zúčastněná na řízení neobdrželi. Tato kauza se však netýká pouze projektu v Braníku, ale i jiných projektů v Praze. Zmíněný projekt jsme nabyli v dobré víře a prošel v té době standardními procesy," říká Naďa Ptáčková, ředitelka Vývoje projektů a akvizic Skanska Reality.
    "Mrzí nás, že se nyní řeší věc, která sahá do historie projektu. Po dohodě s ostatními akcionáři společnosti Multiprojekt Braník učiníme další kroky. S přihlédnutím ke všem okolnostem musíme hájit svá práva a budeme jednat v souladu s platnou legislativou České republiky," uvedla.
    Odvoláme se, ří

    Komentář ze dne: 27.05.2014 07:44:16     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Re: Aktivisté porazili město a developera, soud zrušil úpravu územního plánu
    Odvoláme se, říká magistrát
    Podle aktivistů může být toto rozhodnutí precedentní. Žaloba z Braníka totiž není jediná. Navíc se spekuluje, kdo případné škody, které developerům rušením změn vzniknou, bude hradit. "Podle mého názoru to ve finále dopadne na magistrát. Máme informace, že se na něj už několik developerů v této věci obrátilo," tvrdí Martin Skalský z Arniky.
    Aktivisté zároveň upozorňují, že na magistrátu leží tisk s asi 160 změnami územního plánu, který by mohl některé sporné úpravy dodatečně legalizovat a částečně zmírnit riziko žalob ze strany developerů. Tiskem se už dvakrát zabývala rada, ale pokaždé byl stažen.
    "Rada hlavního města Prahy se k tisku vracet již nebude. Situace je taková, že samozřejmě budeme respektovat rozhodnutí soudu, a pokud soudy budou změny územního plánu rušit, budeme chyby napravovat dle pokynů uložených rozsudkem," uvedla na dotaz 5plus2.cz mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá s tím, že pražský magistrát už v podobných případech podal dvě kasační stížnosti na Nejvyšší správní soud a nyní se čeká na jeho rozhodnutí.
    Odvolání v podobě kasační stížnosti podle Petry Hrubé magistrát rovněž chystá i proti rozsudku v kauze Branického náměstí.
    Podle sdružení Arnika se každým dnem čeká rozhodnutí v dalším sporném projektu, a to bytového parku na Roztylech. Navíc jen Arnika v těchto dnech chystá tři žaloby v dalších obdobných případech.

    Komentář ze dne: 30.05.2014 17:42:55     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Zástavba Roztyl i Smíchova povolena
    Pražští zastupitelé schválili na návrh primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) změnu území u stanice metra Roztyly a u Smíchovského nádraží na prostor pro developerskou výstavbu. S Roztyly nesouhlasily občanské inciativy. Hudeček za to sklidil ostrou kritiku opozice.

    Komentář ze dne: 02.06.2014 08:43:34     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Kam se hrabou Bohnice!
    Učebnicovým příkladem je dostavba Pražského okruhu. Starosta Suchdola Petr Hejl proti stavbě jeho severozápadní části bojuje už od roku 1999. Vadí mu, že preferovaná jižní varianta je technicky náročnější, tedy i dražší a má vést přes obydlenou oblast jeho čtvrti. Proč toto řešení někdo prosazuje, si prý dokáže vysvětlit jenom pozemky. Tedy stovkami hektarů, které před lety skoupil jistý Jan Čonka. Nakupoval po padesáti korunách za metr a spočítal si, že je v budoucnu prodá za 3500 korun. A podle Hejla nejde jen o lány pod plánovaným obchvatem – mezi Letňany a Ruzyní by prosazovaná trasa rázem zatraktivnila řadu volných ploch a dala tak průchod lobbistickým hrátkám.
    Hejla utvrdila v jeho přesvědčení schůzka s finančníkem a developerem Markem Dospivou v roce 2006. „Chtěli jsme jej poté, co Penta získala vodochodské letiště, přesvědčit, že severní verze je pro spojení s ruzyňským letištěm výhodnější. Řekl nám: Hoši, asi máte po věcné stránce pravdu, budu se muset sejít s Janouškem. Tenkrát jsem to jméno slyšel poprvé,“ vzpomíná Hejl. Dospiva mu prý také ukázal mapku Prahy, kde jednotlivé barevné fleky znamenaly sféry vlivu. V území, kudy by vedl okruh v jižní variantě, jich viděl několik. Tehdejší primátor Pavel Bém ale prý Dospivovi vzkázal, „ať do toho nestrká čenich“, a Hejl vlivného spojence nezískal. Přesto se mu daří výstavbu klíčové komunikace stále oddalovat.
    Nejvyšší správní soud vymazal suchdolskou část okruhu z pražských Zásad územního rozvoje (nadřazený krajský dokument, ze kterého vychází územní plán – pozn. red.). Před koncem loňského roku soud zrušil na základě žaloby Suchdola i stavební uzávěru, která chránila koridor pro budoucí silnici. Stavba by mohla být zahájena nejdříve v roce 2018, zní po patnácti letech příprav optimistický odhad Státního fondu dopravní infrastruktury. Otázkou je, jestli bude projekt za 26 miliard, u nějž se náklady šplhají ke třem miliardám za kilometr silnice, vůbec ekonomicky obhajitelný.

    Repete ve středních Čechách Jen o něco lépe je na tom technicky jednodušší východní část Pražského okruhu za jedenáct miliard. Má spojit brněnskou a hradeckou dálnici a vede převážně skrz pole. Před čtyřmi roky se zdálo, že alespoň na běchovický úsek obchvatu vjedou bagry. Jenže úředník pražského magistrátu sundal z úřední desky veřejnou vyhlášku o dva dny dříve, než je zákonná lhůta, a ministerstvo pro místní rozvoj územní rozhodnutí pro úsek 511 zrušilo. Nové územní rozhodnutí není možné vydat, protože i tento úsek nechal soud vymazat ze Zásad územního rozvoje.

    Co znamená absence dvou částí okruhu?

    Na sever se musí jezdit přes centrum a Jižní spojka se ve špičkách od Spořilova po Běchovice mění v parkoviště.

    ŘSD ale nezbývá než čekat, až Praha aktualizuje svou dokumentaci. Dostavba Pražského okruhu je přitom bez diskuse jedním z nejbolavějších dopravních restů. Bez Pražského okruhu nepůjde napojit na metropoli ani jihočeskou dálnici D3, i kdyby se podařilo chybějících 109 kilometrů nějakým zázrakem dobud

    Komentář ze dne: 02.06.2014 08:49:28     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Kam se hrabou Bohnice!
    ŘSD ale nezbývá než čekat, až Praha aktualizuje svou dokumentaci. Dostavba Pražského okruhu je přitom bez diskuse jedním z nejbolavějších dopravních restů. Bez Pražského okruhu nepůjde napojit na metropoli ani jihočeskou dálnici D3, i kdyby se podařilo chybějících 109 kilometrů nějakým zázrakem dobudovat. I tato dálnice totiž rozsudkem soudu zmizela ze Zásad územního rozvoje, tentokrát Středočeského kraje. Kraj odhaduje, že aktualizace dokumentu bude trvat minimálně dva roky. Neexistuje ani R52, která má za Mikulovem napojit Česko na Rakousko. Soud totiž zrušil v tomto případě rovnou celé Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Příprava staveb se tak dostává znovu na začátek. Bez ukotvení tras v územně České plánovacích dokumentech totiž nelze vydat žádná další povolení.

    Více na: http://euro.e15.cz/archiv/asfaltove-pekl o-1072022#utm_medium=selfpromo&utm_s ource=e15&utm_campaign=copylink

    Komentář ze dne: 02.06.2014 16:57:09     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Re: Re: Kam se hrabou Bohnice!
    A přitom kvůli tomu v Praze umírají zbytečně lidé...... :-(( Není ale daleko doba, kdy budou konečně viníci, včetně provinilých soudců v těchto kauzách potrestáni....

    Komentář ze dne: 05.06.2014 21:19:12     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Aha, proto ta nesmyslná zeď dole na Spořilovské!
    Praha plánuje pronajmout protihlukové stěny. Mají na nich být další reklamy

    ČTK 5. června 2014 17:41
    Na protihlukových stěnách v ulicích metropole by se mohly objevit reklamy. Radní hlavního města zamýšlí pronajmout až 108 stěn dvěma reklamním agenturám, vyplývá z materiálu, který radní projednávali v tomto týdnu, který však zatím neschválili. Proti záměru se postavila opoziční ČSSD.

    Komentář ze dne: 06.06.2014 11:53:55     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Už je to venku, proč ty panely na Spořilovské!
    No vida, další penězovod, nikoliv zdraví spořilováků!!! Velebnosti, chce se mi z toho b..jt

    Spořilovské aktuality
    17.11.2024: Před 35 lety...
    Jak jsme prožívali sametovou revoluci na Spořilově? Připomeňte si ve starším článku.

    Starší aktuality


    Čtenáři od 31.5.2004

    Spořilovská kliknutí
    Celkem9401008
    Prosinec154179
    Dnes9233

    Spořilováci na webu

    Nyní si čte web : 442 uživ.


    you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

    (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
    Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
    Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
    Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
    CENÍK INZERCE