Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
    "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
    "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • Farmářské trhy - aktuální informace:
    "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Farmářské trhy:
    "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
    "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
  • Neni to zadna 1. trida.:
    "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
  • Tusim,:
    "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
  • Re: no nevim...:
    "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • no nevim...:
    "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • Souvislost s článkem:
    "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


  • Spořilovský kalendář
    <<  Prosinec  >>
    PoÚtStČtSoNe
           1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 31      

    100 let Spořilova
    Blíží se významné výročí naší čtvrti. Vlastníte zajímavé dokumenty, fotografie, výstřižky z historie Spořilova? Napište nám na noviny@sporilov.info. Rádi si materiály okopírujeme, naskenujeme a vrátíme zpět. Budeme rádi i za jakékoliv písemné, zvukové či obrazové vzpomínky k událostem z let 1925 - 2025, které hýbaly Spořilovem, uvítáme i zmínky o významných osobnostech, které na Spořilově žily či působily.
    Nabízí se celá řada možností, jak si výročí naší čtvrti připomenout... a doplnit tak informace, které v minulých letech byly publikovány v knihách Převleky mého města, Spořilov - Největší zahradní město Velké Prahy, Spořilov - komunita a její osobnosti, Po stopách spořilovských legionářů, Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo a Toulky minulostí starého Spořilova.

    Vzpomínky

    * Kde je to? Co je to?

    Vydáno dne 18. 02. 2012 (2118 přečtení)

    Boční II

    Do rubriky Stáhněte si - Zajímavosti čas od času přidáváme zajímavé historické záběry na starý Spořilov. Nejnověji jsme se vás ptali na výše uvedený pohled. V redakci se nám sešly následující odpovědi:
    Jako první zareagoval JUDr. Vladimír Šolc: " Kousek nad náměstím, byl na domku nápis "IŠKA", otec Judr. Vladimír Šolc se pokoušel domek koupit." Lucie Čížková zareagovala: "Tipla bych to na bývalou školku (dnes lidušku) v Boční II. Co říkají ostatní Spořilováci?" Její slova potvrzuje JUDr. Julie Janatová: "je to bývalá "spodní" mateřská školka - u Roztylských sadů... a Dagmar Strýčková: "Foto je bývalá Mateřská školka v ul. Boční II čp. 7, dnes je to Lidová škola umění."
    Děkujeme za všechny reakce a v redakci na mailu noviny@sporilov.info uvítáme jakékoliv další historické snímky Spořilova, kterými bychom mohli připomenout dobu dávno minulou a ostatním čtenářům nabídnout rozptýlení v podobě poznávání starých známých nebo naopak zaniklých zákoutí naší nejlepší pražské čtvrti.


    JUDr. Vladimír Šolc nám následně ještě napsal:
    Vážená redakce, děkuji vám, že jste mně zveřejněnými fotografiemi spořilovských domků přinutíli zašátrat v paměti o šerém dávnověku Spořilova a vzpomenout na tehdejší bezproblémové sousedské vztahy. Obě fotografie jsou podle velikosti topolů - malých sazenic - ze začátku třicátých let, ze začátku historie Spořilova. V té době nebyla ještě postavena Sokolovna ale pouze tam byla dřevěná bouda zvaná "ponorka" jako pozůstatek stavebního dvora a Boční II. na vrcholu jižní strany končila u dalšího stavebního dvora, z kterého se stalo později letní cvičiště, dnes Hydrometeorologický ústav. V třicátých létech minulého století začínala povědomost majitelů domků o nákupech u Votrubce /osadnické zboží/ nechodilo se do lékárny ale k Podubeckénu, ne do hospody ale k Jetomickému atd.at. Každý z domků měl svého soukromého majitele, a někteří v nich také provozovali svojí živnost nebo obchod.
    Některé domky se také prodávaly a tak tomu bylo i u domku v Boční II. který je na snímku. Domek byl v té době na prodej a můj ho otec chtěl koupit. Samozřejmně tam dětská školka nebyla. Myslím, že první dětská školka vznikla v domku v Jižní VII č. 957 až po skončení války. V tomto domě bydlela česká rodina Schobornů, velmi slušní lidé, kteří ale udělali tu chybu že se na začátku války přihlásili k německé národnosti. Při skončení války na to doplatili a aby přežili, odešli ráno 7. května z domu ktarý ani nezamkli, bez jakýchkoliv zavazadel a v troubě nechali i upečenou husu. /Syn Richard Schonborn pozdější mistr republiky v tenise a po odchodu z Českosloveska první trenér tenistky Steffi Gráfové/.
    Upečenou husu snědli nevyspalí a hladoví ruští vojáci kteří se v domku ubytovali a po dlouhé době mohli vykoupat v teplé vodě a jejich únavu a utrpení si nikdo dnes nedovede představit. Maminka s tetou Hermínou jim praly, zašívaly a žehlily uniformy. Z počátku z nich šel strach, to se ale upravilo. Když armáda odešla, Spořilov zůstal zavalen nepojízdnými auty, ktaré jako válečnou kořist ruští vojáci použili pro svojí přepravu a tam je opustili..
    Školky vznikaly v domech, opuštěných židovskými obyvateli, kteří válku nepřežili a nebo po německých občanech, kteří museli utéct. Myslím, že první dětská školka byla na konci slepé ulice Jižní VII v domku č. 957. Paní Dr. Janotová, paní Strýčková mají samozřejmně pravdu o domku v Boční II, ale v jiném časovém období, než je na snímcích. V raných dobách Spořilova ženy, které měly malé děti tak nechodily do práce a straly se o ně doma. Kdyby byla na Spořilově školka, tak by nás tam maminka s bráchou s radostí vodila, aby si od příliš aktivních kluků nachvíli odpočinula.
    Ale v té době školka nebyla. Lékařskou péči kterou jsem jako dítě zažil z vlastní zkušenosti zastával Dr. Bohuslav Soboda který bydlel na severozápadním okraji Spořilova a kterému nebylo zatěžko uprostřed noci přejít do kopce pěšky až na na horní Jižní náměstí, když jsme měli vysokou horečku. Auta nebyla a za války zase nebyl benzin, baterie z aut se musely odevzdat německé armádě a také se musely odevzdat lyže i s hůlkami. Málo zaznívá, že otec našeho dnešního primátora Dr. Bohuslav Svoboda byl ze Spořilova a že náš primátor je vlastně ze Spořilovák. Podoba otce Dr. Svobady i podoba našeho primátora je absolutně identická, ve mém srovnání vypadají jako dvojníci.
    Druhý lékař, MUDr. Nešpor bydlel a měl ordinaci v ulici v prostoru restaurace Bříza, v přízemí měl ordinaci a v patře bydlel. Jako jediný měl za války povolení k jízdě a malinký příděl lístků na benzin.

    Srdečně zdraví Vladimír Šolc, spořilovský rodák /1933/

    Naše rozmnožená spořilovská rodina:
    JUDR. V. Šolc /1907/, v roce 1947 náměstka primátora Hl. Města Prahy, později dlouhodobě vězněný. Spoluzakladatel klubu popravené Dr. Horákové atd.
    Strýc Vítěslav Šolc/1905/ obyvatel Spořilova, starosta Obce sokolské na Spořilově.
    Dědeček Antonín Šolc/1897/ prvorepublikový senátor, jeden z prvních obyvatel Spořilova
    strýc Ing. arch. Oldřich Šolc /1920/ spořilovák nyní na Vysočině a jejich další potomci

    [Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
    Celý článek | Autor: Tomáš Hromádka | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Spořilovské aktuality
    17.11.2024: Před 35 lety...
    Jak jsme prožívali sametovou revoluci na Spořilově? Připomeňte si ve starším článku.

    Starší aktuality


    Čtenáři od 31.5.2004

    Spořilovská kliknutí
    Celkem9493118
    Prosinec246289
    Dnes760

    Spořilováci na webu

    Nyní si čte web : 291 uživ.


    you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

    (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
    Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
    Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
    Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
    CENÍK INZERCE