Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
    "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
    "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • Farmářské trhy - aktuální informace:
    "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Farmářské trhy:
    "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
    "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
  • Neni to zadna 1. trida.:
    "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
  • Tusim,:
    "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
  • Re: no nevim...:
    "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • no nevim...:
    "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • Souvislost s článkem:
    "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


  • Spořilovský kalendář
    <<  Prosinec  >>
    PoÚtStČtSoNe
           1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 31      

    100 let Spořilova
    Blíží se významné výročí naší čtvrti. Vlastníte zajímavé dokumenty, fotografie, výstřižky z historie Spořilova? Napište nám na noviny@sporilov.info. Rádi si materiály okopírujeme, naskenujeme a vrátíme zpět. Budeme rádi i za jakékoliv písemné, zvukové či obrazové vzpomínky k událostem z let 1925 - 2025, které hýbaly Spořilovem, uvítáme i zmínky o významných osobnostech, které na Spořilově žily či působily.
    Nabízí se celá řada možností, jak si výročí naší čtvrti připomenout... a doplnit tak informace, které v minulých letech byly publikovány v knihách Převleky mého města, Spořilov - Největší zahradní město Velké Prahy, Spořilov - komunita a její osobnosti, Po stopách spořilovských legionářů, Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo a Toulky minulostí starého Spořilova.

    Kultura

    * Kde se vzali, tu se vzali spořilovští baráčníci...

    Vydáno dne 20. 01. 2013 (1536 přečtení)

    V 19. století po pádu ministra vnitra A. Bacha, ale hlavně po vydání tzv. Únorové ústavy v roce 1861 se začal v českých zemích rozvíjet spolkový život. Výjimkou nebylo ani město Kolín nad Labem, kde kromě jiných spolků vznikl i spolek nazvaný Svobodná obec Baráčníků. Tento spolek, jehož prvopočátky se datují již před rokem 1869, se původně nazýval stolní vlastenecko-dobročinná společnost. K této stolní společnosti se přihlásil i hudebník Vilém Jindřich Janke, Pavel Fischer a známý divadelní herec a komik královského divadla v Praze Jindřich Mošna. Posledně jmenovaný herec velice rád do Kolína dojížděl. Tito lidé, kteří se spolu s jinými přihlásili ke stolní společnosti, hostující U Šleitrů; založili krátce Svobodnou obec Baráčníků. Vznik obce se datuje k 7. listopadu 1873. Název spolku byl odvozen od názvu hostince, kterému se lidově říkalo Baráček, proto tedy Baráčníci.



    Znamená to tedy, že Baráčníci nejsou žádnou společností lidí, kteří by museli vlastnit jakoukoliv nemovitost, jak se dost lidí domnívá, ale mají vztah k myšlence, zrozené v Baráčku – hostinci U Šleitrů v Kolíně za městskými hradbami. Na místě hostince nyní stojí obytný dům.
    Baráčnické hnutí se postupně rozšířilo téměř do celých Čech i do zámoří u krajanů. Od samého počátku se jednalo o spolek vlastenecko – dobročinný, nepolitický, složený ze všech tříd obyvatelstva. Spolek pomáhal nejen svým členům, ale mnoha dary pomáhal i širokému okolí. Peníze na tyto dary získávali členové podle svých možností a to hlavně pořádáním plesů, zábav ale i sbírek. Za největší počin v činnosti Baráčníků lze považovat výstavbu menšinové české školy v Pláni Věžovaté na Českokrumlovsku. Škola byla dokončena v roce 1906 a v roce 2006 oslavila budova 100. výročí svého vzniku. Dnes již nefunguje jako škola, je z ní zbudován penzion.
    I dnešní činnost Baráčníků je všestranná. Udržují staročeské zvyky a tradice, národní písně, uchovávají původní kroje, zúčastňují se přehlídek krojů a na různé národopisné akce kroje půjčují. Vzájemně se navštěvují na baráčnických sedění, valných zasedání, slavnostech a bálech. Oblékají kroje, a to původní lidový kroj, jaký se zachoval v jednotlivých oblastech Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Druhým typem kroje je kroj spolkový, tzv. Mařenka. Jeho předlohou bylo oblečení Mařenky v první inscenaci opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta v Národním divadle v Praze. Třetím typem kroje je kroj pracovní, tzv. svéráz. Muži nosí bílou vyšívanou košili s červenou stuhou místo kravaty, vestu v dohodnuté barvě v příslušné obci, černé kalhoty, pásek se znakem baráčníků a na hlavě nosí čapku s pérem. Ženy nosí bílou vyšívanou halenku, bílý svetřík, mohou mít doplněk červené korále, černou sukni, punčochy tělové barvy a černé střevíce.
    Členové se oslovují hezky staročesky, jak bývalo dříve zvykem – sousede, tetičko – a ve schůzích si navzájem tykají. Obec- základní organizaci; spravuje konšelstvo – obecní správu volenou vždy na dva roky. Poté si volí ze svého středu další činovníky. V čele obce stojí rychtář – v překladu - předseda udržující pořádek. Znakem moci je rychtářské právo = ferule, žíla dnes dřevěná, ale dříve zhotovená ze silných býčích šlach. K ruce má ostatní činovníky – místorychtáře, syndika – písaře vyřizující právní agendu, vzdělavatele, berního – výběrčí daní státu, kontribučního – pokladníka k výběru příspěvků a darů, gratulanta – zajišťuje blahopřání k výročím, šafáře – správce organizující činnost v obci, slídila účtů – revizor, zapisovatele, matrikáře, kronikáře, archiváře, švandymistra – kulturní, drába, ponocného. Tyto názvy převzali Baráčníci podle názvů, které se používaly v obecních konšelstvech obcí před rokem 1850.

    Převzato z časopisu Český baráčník.

    [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
    Celý článek | Autor: Jan Vlasák | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Spořilovské aktuality
    17.11.2024: Před 35 lety...
    Jak jsme prožívali sametovou revoluci na Spořilově? Připomeňte si ve starším článku.

    Starší aktuality


    Čtenáři od 31.5.2004

    Spořilovská kliknutí
    Celkem9488454
    Prosinec241625
    Dnes12577

    Spořilováci na webu

    Nyní si čte web : 323 uživ.


    you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

    (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
    Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
    Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
    Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
    CENÍK INZERCE