Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
    "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
    "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • Farmářské trhy - aktuální informace:
    "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Farmářské trhy:
    "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
    "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
  • Neni to zadna 1. trida.:
    "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
  • Tusim,:
    "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
  • Re: no nevim...:
    "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • no nevim...:
    "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • Souvislost s článkem:
    "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


  • Spořilovský kalendář
    <<  Listopad  >>
    PoÚtStČtSoNe
        1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30  

    100 let Spořilova
    Blíží se významné výročí naší čtvrti. Vlastníte zajímavé dokumenty, fotografie, výstřižky z historie Spořilova? Napište nám na noviny@sporilov.info. Rádi si materiály okopírujeme, naskenujeme a vrátíme zpět. Budeme rádi i za jakékoliv písemné, zvukové či obrazové vzpomínky k událostem z let 1925 - 2025, které hýbaly Spořilovem, uvítáme i zmínky o významných osobnostech, které na Spořilově žily či působily.
    Nabízí se celá řada možností, jak si výročí naší čtvrti připomenout... a doplnit tak informace, které v minulých letech byly publikovány v knihách Převleky mého města, Spořilov - Největší zahradní město Velké Prahy, Spořilov - komunita a její osobnosti, Po stopách spořilovských legionářů, Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo a Toulky minulostí starého Spořilova.

    Nezapomínáme

    * O květnových událostech i o spořilovském Sokole...

    Vydáno dne 03. 05. 2016 (1861 přečtení)

    Vladimír PrchlíkPřinášíme druhou část rozhovoru s čestným občanem Prahy 4 a členem redakčního kruhu Spořilovských novin Ing. Vladimírem Prchlíkem, CSc.

    Vzpomínáš si na něco z konce války?
    V květnu 1945 mi bylo právě šestnáct let. V době revoluce nacistické jednotky SS obsadily Spořilov a já se svým tatínkem a starším bratrem Jiřím se všemi spořilovskými muži ve věku od 16 do 60 let jsme byli odvedeni jako rukojmí na Pankrác, kde nás ve vyklizených činžovních bytech v ulici Na zelené lišce hlídali vojáci jednotek SS do noci 7. května, kdy došlo ke konečné kapitulaci německých vojsk v Čechách. Ráno dne 8. května jsme se šťastně vrátili domů na Spořilov, kde nás již toužebně očekávali moje maminka, 88 letý dědeček a milovaný králíček - český strakáč Punťa, kteří strávili nebezpečí posledních dnů konce války v úkrytu spořilovského sklepa našeho rodinného domku.

    Znal jsi někoho z okolí, kdo na Spořilově položil život za sokolské ideály?
    Oběti nacistické okupace v řadách Sokolů byly značné. Poválečné statistiky uvádějí, že Sokolů uvězněných a mučených v koncentračních táborech a věznicích bylo 11 511, z nichž se 3 388 po válce nevrátilo do vlasti.
    Ve dnech květnového Pražského povstání padli na Spořilově sokolští bratři, které jsem osobně znal, v boji se zbraní ruce... Také v mém okolí řada Sokolů ze Spořilova byla pronásledována Gestapem, zatčena a umučena. Jména 68 občanů ze Spořilova a okolí máme uvedena na pamětní desce všech obětí druhé světové války na Národním hřbitově. Jejich světlou památku si tradičně připomínáme v květnových dnech na slavnostním shromáždění, kde členové Sokola a naše vlajková četa vzdávají čest a dík těmto obětem války.

    Jak jsi vnímal spartakiády, které nahradily sokolské slety a v čem byly jiné?
    Spartakiády byly hromadná tělocvičná vystoupení, jejichž náplň, způsob nácviku a provedení převzala jednotná tělovýchovná organizace Československý svaz tělovýchovy - ČSTV od České obce sokolské. Hlavním posláním této státem řízené organizace byla propagace politických cílů Komunistické strany Československa a socialistického tábora vedeného Sovětským svazem. U prvních Spartakiád využili komunisté velkého nadšení některých členů Sokola a jejich snahy „si zacvičit na Strahově v tradicích Sokolských sletů“. Na nácviku a tvorbě cvičení především žákovských a ženských složek ČSTV se proto podílela také část vedoucích cvičitelek ženských složek Sokola.
    Na spartakiádě v roce 1980 poprvé vystoupily společně děti a jejich rodiče se samostatným cvičením nově založených oddílů „Rodiče a děti“, které tehdy přinesla ze zahraničí profesorka PhDr. Jana Berdychová, známá autorka populárních skladeb na texty a hudbu národních písní, jež plně zaujaly četné cvičence. Také na Spořilově jsme založili nový, velmi maminkami, babičkami, ale i tatínky a dědečky obsazený oddíl „Rodiče a děti“ a nacvičovali tuto skladbu pod názvem Tělovýchovná jednota Spořilov.
    Obnovit název „SOKOL“ nám Okresní výbor ČSTV tehdy nepovolil. Vzpomínám si, že jsme v roce 1980 se synem Alešem také v této populární skladbě vystoupili na velkém sletovém stadionu na Strahově. Zážitky byly přes období temna pro nás dodnes nezapomenutelné. V účasti na tomto cvičení jsme spatřovali naději pro zdravou budoucnost národa. S pevnou vírou, že časy temna se chýlí ke konci, jsme s nadšením a vztyčenými hlavami pochodovali strahovskou vstupní Branou borců, po úspěšném cvičení - provázeni nadšenými diváky, jsme sletiště opouštěli.

    S jakými ideály jste znovu obnovovali Sokol po roce 1989?
    Obnova činnosti Sokola na Spořilově probíhala s nadšením a snahou co nejdříve zahájit pravidelná cvičení základních oddílů co nejdříve. Na štěstí se ke spolupráci přihlásilo dostatek bývalých činovníků Sokola v čele se starostou bratrem MUDr. Václavem Kulhánkem, který byl opět zvolen do této funkce, jednatelem TJ jsem se stal já, náčelníkem bratr Jiří Rezek, náčelnicí sestra Vlasta Jiráková, přihlásili se mnozí cvičitelé a cvičitelky, velmi důležitou úlohu hospodáře převzal bratr Zdeněk Keist. Majetek Sokola nám soudruzi z ČSTV předali ve zpustošeném stavu, pokladna byla prázdná, většina tělocvičného nářadí byla již nepoužitelná, objekt sokolovny ve stavu poškození střechy, inventář jednoty jako např. loutky sokolského divadla, notový materiál sokolského orchestru, kulisy ochotnického divadla, archiv sokolských památek, to vše bylo odcizeno nebo ve špatném stavu.
    Všichni jsme tehdy věřili, že se nám podaří Sokol na Spořilově za účasti všech věrných členů obnovit. Díky spolupráci mladých, nových členů se zkušenými činovníky se nám dílo podařilo. V dnešní době má naše Tělocvičná jednota Sokol Spořilov, Roztyly přes 800 členů, z toho asi jednu třetinu žákovských oddílů a dorostu do 15 let, jednu třetinu členstva a jednu třetinu nad 60 let včetně 20 členů spořilovské Věrné gardy.

    Co bylo prvotním cílem - vrácení sokolského majetku, obnova činnosti, cvičení, slety?
    Prvním úkolem Přípravného výboru Sokola na Spořilově ustavit skupinu členů, kteří by přihlásili naši jednotu do řad Československé obce sokolské, která obnovila činnost se sídlem v historické budově Tyršova domu. Totéž bylo třeba nahlásit na obnovené Sokolské župě Pražské-Scheinerově v nuselské sokolovně a obnovit potřebné úřední styky s Úřadem městské části Praha 4 v Nuslích.
    Významná a úspěšná byla naše jednání o navrácení původního sokolského majetku naší jednotě na katastrálním úřadě. Bohužel, ztráty majetku naší jednoty byly značné - během totality jsme přišli o naše skvělé letní cvičiště, kde dnes stojí budova patřící Geofyzikálnímu ústavu České akademii věd. Právě tak se nám již nepodařilo prokázat majetková práva na dva rekreační objekty, které vybudovali naši předchůdci po roce 1945 v pohraničí v Tanvaldu.
    Díky nadšení cvičenců jsme zahájili nácvik na první - XII. Všesokolský slet po roce 1989, který se odehrál ještě na Velkém sletovém stadionu na Strahově. Při nástupu na cvičební plochu mnozí z nás měli slzy v očích…

    Myslíš si, že je možno srovnat Sokol za časů Tyrše a Fügnera s dnešní dobou?
    Z dostupných historických pramenů o časech prvních zakladatelů Sokola bratrů Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera se dozvídáme tehdejší znaky společnosti, kdy český národ jako součást rakousko-uherské monarchie žil pod třistaletým národnostním, kulturním a politickým útlakem cizí rakouské mocnosti. Úředním jazykem byla němčina. Tehdejší myšlenky a činy zakladatelů Sokola vyžadovaly velkou osobní statečnost, neboť Sokol byl dlouho neuznáván, pronásledován a jeho činnost byla pokládána za protistátní, často za zradu na monarchii. Sokol byl také z politických důvodů rozpuštěn a jeho veškerá činnost rakouskou policií zakázána.
    Přesto, myšlenka zakladatelů Sokola zvítězila společně s národním a vlasteneckým úsilím profesora Tomáše Garrigue Masaryka, Edvarda Beneše a generála Rastislava Milana Štefánika a jeho zahraničním odbojem po vypuknutí První světové války v roce 1914. Stalo se, že z našich zajatců a krajanů, kteří toužili po svobodné vlasti v říjnu 1915 založili Sokolové na Rusi a ve Francii Československé legie. Jejich členy byli většinou Sokolové, kteří původně pracovali v cizině jako cvičitelé tělocviku, hudebníci nebo řemeslníci nejrůznějších profesí, kteří pomáhali v době míru rozvoji zaostalého carského Ruska, nebo pracovali roztroušení po celém světě. Prezident Osvoboditel T.G. Masaryk prohlásil o Sokolech na sjezdu Československé obce legionářské v roce 1922 v Plzni: „Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československa!“ Svoji fyzickou zdatností a vysokými morálními vlastnostmi byli Sokolové zárukou vysoké bojové kvality a kázně nové československé branné moci.
    Dnešní česká moderní společnost prochází bouřlivým rozvojem jako vyspělá země a součást Evropské unie. I v dnešní době je Sokol zcela výjimečnou národní a vlasteneckou organizaci, ojedinělou v celém světě. Česká obec sokolská sdružuje doma i v zahraničí přes 180 000 členů všech generací, bez rozdílu politického a náboženského přesvědčení, usilujících o prohloubení demokracie a další rozvoj naši vlasti.

    Související články:
    95 let TJ Sokol Spořilov (29.08.2022)
    Zemřela Ivana Drbalová - Krausová (20.07.2022)
    Jan Boris Uhlíř - velký sokol, historik a předseda (19.06.2022)
    Na nuselské radnici zavlála sokolská vlajka (10.10.2020)
    Jak jsme obnovili TJ Sokol Praha - Spořilov, Roztyly (12.12.2019)
    Pozvánky na Mikulášskou besídku a Mikulášskou zábavu do sokolovny (24.11.2019)
    Advetntní světýlka (24.11.2019)
    Rozloučili jsme se s Františkou Garlíkovou (14.11.2019)
    Noc sokoloven 2019 (16.09.2019)
    Dětský den aneb Sokolí stezka (02.09.2019)
    Knížkohraní (21.03.2019)
    Burza dětského oblečení v TJ Sokol Spořilov (11.02.2019)
    Advent a Vánoce 2018 v TJ Sokol Spořilov (30.11.2018)
    Spořilovská kolečková brusle 2018 (15.09.2018)
    Pozvánka na Noc sokoloven (11.09.2018)
    Pozvánka do sokolovny na dětský den (16.08.2018)
    Sletová modlitba (11.07.2018)
    Sokolové vzdají hold republice na XVI. Všesokolském sletu (22.05.2018)
    Sokolové se připravují na slet! (03.05.2018)
    Dětský den v sokolovně (03.05.2018)
    Ivana Drbalová-Krausová slaví devadesáté narozeniny (08.04.2018)
    Sokolské šibřinky 2018 (06.03.2018)
    Adventní světýlka 2017 (09.12.2017)
    Pozvánky na mikulášské akce TJ Sokol Spořilov (27.11.2017)
    Všesokolské slety - svátky celého národa (15.10.2017)
    Spořilovští Sokolové slavili devadesátiny (03.10.2017)
    Pozvánka na říjnové akce spořilovského Sokola (24.09.2017)
    Noc sokoloven 2017 (13.09.2017)
    Založení sokolské tělocvičně jednoty na Spořilově (11.09.2017)
    Ze slavnostního požehnání knize Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo (27.05.2017)
    V sokolovně byla uvedena kniha o sokolských ochotnících (20.05.2017)
    Noc sokoloven 2016 aneb přijďte do spořilovské sokolovny (14.09.2016)
    Strašidelné šibřinky v Sokole Spořilov (23.03.2016)
    V Sokole jsme prožívali šťastné chvíle (20.03.2016)
    Pozvánka na Šibřinky 2016 (01.02.2016)
    Pozvánky na předvánoční akce TJ Sokol Spořilov (13.11.2015)
    Dětský den v sokolovně přilákal stovku spořilovských dětí (29.09.2015)
    Spořilovská brusle 2015 (18.09.2015)
    Podzimní dětský den Sokola Spořilov (16.09.2015)
    Spořilovští Sokolové v Helsinkách (08.09.2015)
    Návštěva v první jazykové základní škole Horáčkova (25.06.2015)
    Pozvánka na sokolské šibřinky 2015 (27.01.2015)
    Pozvánky na adventní akce TJ Sokol Spořilov (28.11.2014)
    Pozvánka na Spořilovskou kolečkovou brusli (08.09.2014)
    Výstava krojovaných panenek (03.02.2014)
    Dětský den Sokola Spořilov (06.09.2013)
    TJ Sokol Spořilov zve na cvičení (02.09.2013)
    Kondiční cvičení ve spořilovském sokole (29.03.2013)
    Pozvánka na sokolské šibřinky (18.02.2013)
    Spořilovští sokolové se radovali (16.01.2013)
    Vzpomínková akademie TJ Sokol Spořilov (05.01.2013)
    Jak naděloval Mikuláš v Sokole Spořilov? (08.12.2012)
    Na závěr 15. všesokolského sletu zazněl husitský chorál (12.07.2012)
    Spořilováci se chystají na slet! (19.06.2012)
    150 let Sokola pražského (01.04.2012)
    Sokolské šibřinky 2012 (19.03.2012)
    Myšlenka sportování a smysluplného využívání volného času je naší škole blízká (06.03.2012)
    XV. Všesokolský slet klepe na dveře! (05.02.2012)
    Mikulášská v Sokole Spořilov (08.12.2011)
    Na paměť hrdinům Sokola - obětem německých okupantů v roce 1941 (06.10.2011)
    Dětský den plný radosti (08.06.2011)
    Sokolské Šibřinky 2011 (13.02.2011)
    Sokolovna se vrací do normálního režimu - chystejte se na šibřinky! (15.01.2011)
    Mikulášská BUDE! (20.11.2010)
    Havárie vodovodu omezila provoz sokolovny (18.11.2010)
    Úspěšná Spořilovská brusle (16.10.2010)
    Kondiční cvičení pro ženy (12.09.2010)
    Plán akcí Sokola Spořilov: podzim - zima 2010 (02.09.2010)
    Cvičili jsme u moře (23.07.2010)
    Letní cvičení pro zdraví a dlouhověkost (03.07.2010)
    Námořnický dětský den (25.05.2010)
    Sokolové sněmovali (30.03.2010)
    Pozvánka na Šibřinky 2010 (10.03.2010)
    Plán akcí TJ Sokol Spořilov (2010) (16.01.2010)
    Mikulášská v sokolovně vyprodaná! (09.12.2009)
    Co chystá spořilovský Sokol do konce roku? (04.12.2009)
    Cvičení pro ženy střední věku začne až v říjnu! (20.09.2009)
    Plán akcí Sokola Spořilov - podzim 2009 (20.09.2009)
    Nové stránky spořilovského Sokola (11.04.2009)
    Sokolové 13. března 2009 bilancovali (25.03.2009)
    Dětské šibřinky - byly jako vždy radostné a všem se líbily (09.03.2009)
    Už jsou tu zase - Vaše sokolské ŠIBŘINKY (05.02.2009)
    Divadlo: Andělíček Toníček (03.12.2008)
    Pozvánka na Adventní světýlka (03.12.2008)
    Zdravice ze světa (16.10.2008)
    Starosta předal spořilovskému Sokolu pamětní plaketu (11.10.2008)
    Pozdravy spořilovské jednotě od zahraničních Sokolů (10.10.2008)
    Spořilovský Sokol oslaví 80 let své existence (01.10.2008)
    Plán akcí TJ Sokol Spořilov září - prosinec 2008 (05.09.2008)
    Sokolská přehlídka radosti (16.03.2008)
    V přehlídce masek soutěžilo 79 dětí od dvou do deseti let (09.03.2008)
    Plán akcí TJ Sokol Spořilov leden - červen 2008 (15.01.2008)
    Vyprodaná Mikulášská v Sokole (10.12.2007)
    Mikulášská besídka TJ Sokol Spořilov (22.11.2007)
    Sokolské zpravodajství (12.11.2007)
    Aktuality ze spořilovského Sokola (listopad 2007) (30.10.2007)
    STROM ROKU 2007 - zpráva o průběhu ankety (24.09.2007)
    Sokolové zvou na dětský den (17.09.2007)
    80 let spořilovského Sokola a naše lípy (10.09.2007)
    Sokolové vyjdou se světýlky (02.02.2007)
    Web spořilovského Sokola v provozu (01.08.2006)
    [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
    Celý článek | Autor: Tomáš Hromádka | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Spořilovské aktuality
    17.11.2024: Před 35 lety...
    Jak jsme prožívali sametovou revoluci na Spořilově? Připomeňte si ve starším článku.

    Starší aktuality


    Čtenáři od 31.5.2004

    Spořilovská kliknutí
    Celkem9214961
    Listopad110134
    Dnes824

    Spořilováci na webu

    Nyní si čte web : 51 uživ.


    you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

    (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
    Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
    Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
    Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
    CENÍK INZERCE