Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  Spořilovský kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

Mohlo by vás zajímat...
Ubytování u KomorníkaKunžakRybářstvíLuxusní chataPenzionUbytování ve StrmilověVyhlídkaGotický penzionLesní azylStrmilovský šachový klubUbytování velkých skupinOrlí Hnízdovodlitni

Doprava

* Pokles dopravního zatížení v centrální části Spořilova musí být okamžitý!

Vydáno dne 24. 02. 2013 (950 přečtení)

Důvodem jsou zejména nejnovější poznatky v oblasti znečištění ovzduší z dopravy. Vytváření každodenních kolon a pomalé popojíždění těžkého tranzitu, autobusů i osobních aut představuje zavážný dlouhodobý problém v centrální oblasti Spořilova. V centru Spořilova se pohybuje denně asi 11 000 kamionů té nejtěžší kategorie (nad 12 tun), navíc řada z nich přetížených. Pomalu jedoucí kolony kamionů, které produkují extrémní množství zplodin, se na Spořilovské vytvářejí zejména ve směru k Jižní spojce. Zvýšené množství zplodin produkují ale i kamiony jedoucí po Spořilovské směrem na D1, protože jedou do kopce. Situace je o to závažnější, že WHO (2012) zcela nově přeřadila zplodiny dieslových motorů do kategorie prokazatelných karcinogenů.V recentní vědecké studii uvádějí Vojtíšek a Topinka (2013), že výfukové plyny kamionů jsou výrazně vyšší právě při pomalém popojíždění v koloně, a to dokonce mnohonásobně až řádově. Delší provoz moderního vznětového motoru při nízkých zatíženích je velmi nepříznivý pro emise oxidů dusíku a zejména částic. Výrazně tak tedy rostou zdravotní rizika pro populaci. Vedle zvýšeného rizika nádorových onemocnění představuje dlouhodobý pobyt v blízkosti frekventovaných komunikací vyšší riziko astmatu, chronických onemocnění dýchacích cest, infarktu a dalších nemocí. Epidemiologické studie ukazují, že riziko předčasného úmrtí, způsobené motorovými emisemi, je několikanásobně vyšší než riziko předčasného úmrtí v důsledku dopravní nehody. Podrobně si můžete celou studii přečíst na http://www.sos-sporilov.cz/.
Na základě výsledků dlouhodobých výzkumů Ústavu experimentální medicíny o vlivu znečištění ovzduší na zdraví (Šrám a Syková, 2012) lze konstatovat, že současná zátěž z dopravy pro obyvatele Prahy 4 - Spořilova představuje významné zdravotní riziko, které se projeví především ovlivněním výsledků těhotenství, zvýšenou respirační nemocností u dětí předškolního věku, i dlouhodobým ovlivněním populace (urychlení procesu stárnutí, zvýšený výskyt kardiovaskulárních onemocnění a zvýšený výskyt nádorů).
Na závažnost problému upozorňuje i Hygienická stanice HMP a řešení vzhledem k významnému ohrožení zdraví obyvatel žádá i ombudsman. Proto byla také zorganizována již 3. petice ve které žádá téměř 2400 občanů okamžité odvedení těžkého tranzitu z centra Spořilova. Petice se bude projednávat 7.2. na radnici Prahy 4, 28.2. na magistrátě a také v senátu (zde není termín ještě stanoven).

(zveřejněno v roce 2012)

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: RNDr. Jana Růžičková, CSc. | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Spořilovské aktuality
20.04.2019: Zákaz rozdělávání ohně
Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav, bude až do odvolání na území Prahy platit nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na rizikových místech. Zákaz je platný od zveřejnění na Úřední desce Magistrátu hl. m. Prahy. A to podle „Nařízení, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru“.

Starší aktuality

Spořilovské knihy
Po stopách spořilovských legionářů

Knihu Po stopách spořilovských legionářů je možné objednat na e-mailu noviny@sporilov.info. Cena knihy je 250 Kč.

Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo

Knihu Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo je možné objednat na e-mailu noviny@sporilov.info. Cena knihy je 250 Kč.

Při zakoupení obou knih současně poskytujeme slevu (za obě knihy zaplatíte dohromady 400 Kč). Zakoupením knih podpoříte Spořilovské noviny.


Čtenáři od 31.5.2004

Spořilovská kliknutí
Celkem4680309
Duben43290
Dnes230

Spořilováci na webu

Nyní si čte web : 16 uživ.


(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE