Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
    "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
    "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • Farmářské trhy - aktuální informace:
    "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Farmářské trhy:
    "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
    "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
  • Neni to zadna 1. trida.:
    "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
  • Tusim,:
    "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
  • Re: no nevim...:
    "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • no nevim...:
    "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • Souvislost s článkem:
    "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


  • Spořilovský kalendář
    <<  Listopad  >>
    PoÚtStČtSoNe
        1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30  

    100 let Spořilova
    Blíží se významné výročí naší čtvrti. Vlastníte zajímavé dokumenty, fotografie, výstřižky z historie Spořilova? Napište nám na noviny@sporilov.info. Rádi si materiály okopírujeme, naskenujeme a vrátíme zpět. Budeme rádi i za jakékoliv písemné, zvukové či obrazové vzpomínky k událostem z let 1925 - 2025, které hýbaly Spořilovem, uvítáme i zmínky o významných osobnostech, které na Spořilově žily či působily.
    Nabízí se celá řada možností, jak si výročí naší čtvrti připomenout... a doplnit tak informace, které v minulých letech byly publikovány v knihách Převleky mého města, Spořilov - Největší zahradní město Velké Prahy, Spořilov - komunita a její osobnosti, Po stopách spořilovských legionářů, Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo a Toulky minulostí starého Spořilova.

    Nezapomínáme

    * Jekatěrinburg předběhl Spořilov

    Vydáno dne 08. 12. 2008 (2585 přečtení)

    Zborov17. listopadu 2008 – událost mimořádného významu na paměť československých legionářů.
    Deník LIDOVÉ NOVINY uveřejnil neobyčejnou zprávu o neobyčejné události, která se odehrála v tisícikilometrové vzdálenosti od Spořilova - v dálném Jekatěrinburgu. Událostí, která hýbala v ten den mrazivou sibiřskou krajinou, bylo odhalení sochy – společného památníku československým a ruským legionářům, kteří bojovali a padli za první světové války na straně spojeneckých vojsk daleko od rodné země v boji za svobodu a samostatnost své vlasti proti společnému nepříteli – německým a rakousko-uherským vojskům. Bitva u Zborova se stala důležitou součástí československých dějin.

    Slavnostnímu odhalení pomníku byla přítomna delegace Armády České republiky, která přispěla na vybudování tohoto společného památníku na historicky významné období společných bojů čtyřiceti tisíc našich legionářů za vedení profesora T.G. Masaryka a ruských vojáků. Celkový počet příslušníků ruských, italských a francouzských legií činil 142 000 bojovníků rozptýlených po celém světě.
    Po dlouhé dny a měsíce bránili českoslovenští legionáři proti nepřátelské přesile statečně tzv. Transsibiřskou železniční magistrálu. Známo je nejenom jejich hrdinství v obraně před nájezdy nejrůznějších loupeživých skupin, zejména v boji proti přepadům bolševických jednotek, avšak i světlá minulost, zejména v době obsazení této významné dopravní cesty a vyčerpávající anabáze, kterou byli naši vojáci nuceni při návratu do vlasti absolvovat. Našich 40 tisíc „brášků“ legionářů v Rusku spolupracovalo a bylo přijato místním obyvatelstvem velmi přátelsky a byli proto velmi oblíbeni. Pečovali o nejrůznější služby, vedli obchody s potravinami, starali se o zásobování a prováděli řemeslnické práce pro místní obyvatele. Starali se o kulturní vyžití, pořádali kulturní představení, pěstovali hudbu, hráli ochotnické divadlo. Mnozí z nich byli Sokolové, pořádali pravidelná tělocvičná vystoupení a setkali se s živým ohlasem nadšených ruských diváků. Řídili dopravu, pomáhali obětavě samosprávě obcí při dodržování pořádku. Působili jako překladatelé několika jazyků, vyučovali ve školách, legionáři - sokolové zaváděli na ruských školách vyučování tělocviku. Několik legionářů si přivezlo do své drahé vlasti na Spořilov i svoji milovanou ruskou manželku.
    Vybudování společného památníku našim legionářům v Jekatěrinburgu v dnešní složité době zní jako zázrak, milé překvapení a až neuvěřitelná událost. Výstavba pomníku byla zahájena po skončení první světové války. Na jeho vybudování tehdy proběhla občanská sbírka. Také tam na daleké Sibiři totalitní moc v době komunistického násilí z politických důvodů nedovolila připomínat legionářské tradice slovanského přátelství a bratrství v boji. Proto také v následujících letech po nástupu bolševiků k moci nesměl být pomník dokončen! Desítky let bránila sovětská moc pietnímu záměru takový důstojný památník postavit. Nakonec však se až dnes, 17. listopadu 2008 podařilo tento památný historický akt uskutečnit. Tamní organizátoři díky několikaletému nezměrnému úsilí, podpoře státních orgánů a zejména díky veřejné sbírce obyvatel uskutečnili svůj sen – v ruském Jekatěrinbugu na Michajlovském hřbitově odhalit pomník československým legionářům, kteří padli v Rusku v letech 1914 až 1918 a připomenout tak hrdinství svých otců a dědů jako světlou událost hrůz první světové války.
    „Proto si velmi vážíme toho, že se tak stalo k devadesátému výročí vzniku československého státu“, řekl při odhalení tohoto památníku bratr Jindřich Sitta, místopředseda Československé obce legionářské.
    Jaká to až nápadná podobnost s naším úsilím o obnovu sochy bojovníka od Zborova, který byl odhalen v červnu roku 1937 a stál na Spořilově na Roztylském náměstí ! V počátcích osídlení Spořilova se přistěhovala řada mladých legionářských rodin, které sdružení v Jednotě Československé obce legionářské, Tělocvičné jednotě SOKOL Praha – Spořilov, Roztyly společně usilovaly o pietní uctění památky hrdinů od Zborova. Na základě dnešních znalostí a osobních vzpomínek několika posledních pamětníků bych chtěl připomenout, že dílo dokončené v červnu roku 1937 umístěním sochy legionáře na Spořilově bylo výsledkem dlouholetého, dvacetiletého úsilí a obětavé práce dobrovolníků a nadšenců Sboru pro postavení pomníku zborovským hrdinům na Spořilově z řad legionářů žijících na Spořilově. Společné dílo si vyžádalo nemalých finančních prostředků včetně darů spořilovské veřejnosti. Bojovník od Zborova na Spořilově však na svém místě dlouho nevydržel. Cizí mocnost – Velkoněmecká říše usilující o vyhubení celého českého národa i všech Slovanů v zájmu rozšíření životního prostoru pro nacistickou čistou rasu, ovládla na pět let naši drahou vlast. Vadila jim již jenom socha bojovníka od Zborova jako symbol československých legií a připomínka jejich památného vítězství u Zborova nad německými a rakousko-uherskými nepřáteli. Proto jej v červnu roku 1940 v noci, tajně z náměstí odstranili.
    Také my na Spořilově ve spolupráci se starostou Ing. Pavlem Horálkem, zástupcem starosty Mgr. Václavem Krištofem, s Úřadem městské části Praha 4 a s celostátními odbojovými a vlasteneckými organizacemi, jakými jsou Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS), Česká obec sokolská (ČOS), Masarykovo demokratické hnutí (MDH) a Asociace pro obnovu legionářských tradic (ANLET), již řadu let usilujeme o obnovu tohoto významného vojenského historického místa. Pořádáme také veřejnou sbírku na obnovu Památníku dvou odbojů, podobně jako v sibiřském Jekatěrinburgu. Stav veřejné sbírky překročil ke dni 1. prosince 2008 částku 80 000,- Kč. Magistrát hlavního města Prahy věnoval účelově vázaný dar na obnovu Památníku 1. a 2. odboje na Spořilově ve výši 500 000,- Kč, Česká obec sokolská přispěje účelovým darem ve výši 100 000,- Kč. Všem štědrým dárcům patří náš srdečný dík! Zatím se nám nedaří přesvědčit některé odpovědné osoby o naší spravedlivé věci. Desítky spořilovských legionářů po šťastném návratu do vlasti nadšeně budovalo svůj domov - první Československou republiku, jejich světlého odkazu si jako kulturní český národ uprostřed Evropy musíme nesmírně vážit! I když k obnově dojde až po tolika letech od skončení komunistické nadvlády u nás, je třeba uvítat obnovu této cenné historické a kulturní památky na Spořilově. Je věcí národní hrdosti a cti připomínat zejména mladé generaci hrdinství a zásluhy našich legionářů v boji za svobodu a demokracii v naší vlasti.
    Můžeme tedy říci, že první přátelský zápas mezi dvěma městy SPOŘILOV versus JEKATĚRINBURG dopadl 0 : 3 ! Zatím! Škoda. Mohli jsme být blíže našemu cíli. Avšak bude sehrán ještě další, odvetný zápas, kde máme naději zvítězit. Musíme však vytrvat!

    Související články:
    Sbor pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova připomíná hrdiny prvního a druhého odboje (11.03.2024)
    Sbor pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova - odkazy na internetu (05.01.2023)
    Sbor pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova pokračuje v činnosti (20.10.2022)
    K výročí bitvy u Zborova 1917 - 2022 (14.07.2022)
    Uložení prstí našich legionářů z bojišť 1. světové války (20.06.2022)
    Vzpomínka na heydrichiádu (22.06.2021)
    Výroční zpráva Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova za rok 2020 a plán činnosti na rok 2021 (31.03.2021)
    Vychází Spořilovské noviny 2/2021 (23.03.2021)
    Výroční zpráva Klubu TGM v Záběhlicích za rok 2019 a plán činnosti na rok 2020 (15.01.2020)
    Deset let Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova (12.11.2019)
    Masaryk a jeho živý odkaz dnešku (04.11.2019)
    Výroční zpráva Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova za rok 2018 a plán činnosti na rok 2019 (22.01.2019)
    Členové Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova připomínali výročí vzniku ČSR po celé Praze (06.11.2018)
    Obrazem: Po 77 letech na svém místě... (11.10.2018)
    Po 77 letech na svém místě... (30.09.2018)
    Prsť ze Zborovského bojiště se vrátila na Staroměstskou radnici (30.09.2018)
    Bojovali za naši svobodu: Přehled legionářů z Roztyl a Spořilova v první světové válce (02.05.2018)
    Odešla Iva Ritschelová, velká vědkyně a statečná vlastenka (07.12.2017)
    Vyšly Spořilovské noviny 1/2017 tentokrát věnované výročí bitvy u Zborova (29.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Jarina Žitná (29.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Tomáš Sedláček (29.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Iva Ritschelová (29.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Vratislav Preclík (25.06.2017)
    Projektové fórum gymnázia Postupická (19.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Magdalena Elznicová Mikesková (19.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Jaroslav Láník (19.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Emil Kulfánek (16.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Anna Hogenová (16.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Jiří Filip (16.06.2017)
    Národní pouť ke Zborovu (15.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Adéla Gjuričová (10.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Jiří Daníček (10.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017 (10.06.2017)
    Hrdinové od Zborova se zasloužili o stát, usnesli se poslanci (07.06.2017)
    Vzpomínali jsme na hrdiny (15.05.2017)
    Neznámá kapitola z historie legionářského pomníku - objevil se po válce na Žižkově?! (10.03.2017)
    Zemřely dvě významné osobnosti a podporovatelé myšlenky obnovy pomníku Hrdinům od Zborova (24.01.2017)
    Tip na vánoční dárek: Po stopách spořilovských legionářů (22.10.2016)
    Publikaci Po stopách spořilovských legionářů obdržely školy zřizované MČ Praha 4 (25.08.2016)
    Legiovlak vpřed - navštivte výstavu na Masarykově nádraží (22.08.2016)
    O knize v televizi (01.07.2016)
    Sokol a legie (30.06.2016)
    Legionáři 2016 (23.06.2016)
    Spořilov a hoši od Zborova (23.06.2016)
    Sokol, legie a Spořilov (21.04.2016)
    Setkání nad knihou Po stopách spořilovských legionářů v Poliklinice Spořilov (10.03.2016)
    Po stopách spořilovských legionářů... v Lánech (07.03.2016)
    Požehnání knize Po stopách spořilovských legionářů (06.03.2016)
    Knihu Po stopách spořilovských legionářů bude možné zakoupit v Poliklinice Spořilov (25.02.2016)
    Pozvánka do Lán (25.02.2016)
    Kniha Po stopách spořilovských legionářů (23.02.2016)
    Pozvánka na slavnostní požehnání knize Po stopách spořilovských legionářů (15.02.2016)
    Vychází kniha Po stopách spořilovských legionářů (12.02.2016)
    Odbojáři a příznivci pomníku Hrdinům od Zborova bilancovali (06.12.2015)
    Z poselství Aloise Jiráska sibiřským legiím (31.10.2015)
    Zborov a jeho odkaz dnešku (26.06.2015)
    Sedmdesát let čekání na Spořilovském náměstí (10.05.2015)
    Národní hřbitov Spořilov jako nedílná součást Roztylského náměstí (18.03.2015)
    Národní hřbitov na Spořilově zachráněn! (18.03.2015)
    Zachraňme společně Národní hřbitov na Spořilově! (31.01.2015)
    Vzpomínka hrdinů 6. Hanáckého střeleckého pluku (03.09.2014)
    Vzpomínka na spořilovské legionáře (02.09.2014)
    Sto let od vzniku československých legií (24.07.2014)
    Plakát Vojtěcha Preissiga (07.07.2014)
    Před sedmdesáti sedmi lety... (29.06.2014)
    Vladimír Prchlík obdržel cenu ČESKÝ PATRIOT za celoživotní dílo (05.03.2014)
    Do hřbitova 4.500.000 Kč (01.11.2013)
    Hrdinové od Zborova v lánském muzeu TGM (21.09.2013)
    Z prezentace modelu pomníku na farmářském trhu 29. 6. 2013 (04.07.2013)
    Legionářský pomník Hrdinům od Zborova se vrací na Spořilov (01.07.2013)
    Památce hrdinů od Zborova (01.07.2013)
    Pozvánka na setkání k 96. výročí bitvy u Zborova (25.06.2013)
    Sbohem příteli, milý bratře (poděkování a vzpomínka) (05.01.2013)
    Legionář hrdina - plukovník Josef Jiří Švec se vrací do Prahy (02.01.2013)
    Miroslav Sígl: Pohled z pražského Spořilova (15.12.2012)
    Miroslav Sígl - ČESKÝ PATRIOT odešel na věčnost (15.12.2012)
    Díky bratře generále Tomáši Sedláčku! (03.09.2012)
    K básni Rudolfa Medka na čelní straně pomníku Hrdinům od Zborova (19.08.2011)
    Vizualizace pomníku Hrdinům od Zborova (03.08.2011)
    Metro (28.6.2011): Lidé bojují za pomník legionářům na Spořilově (28.06.2011)
    Zborovák opět na scéně (18.05.2011)
    Zborov na Spořilově (26.06.2010)
    Slavnostní setkání k výročí bitvy z Zborova (22.06.2010)
    Pozná někdo střelu, co stála u pomníku Hrdinům od Zborova? (01.05.2010)
    Ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova jsou uloženy v Památníku na Vítkově (25.10.2009)
    Sbírka úspěšně skončila (17.10.2009)
    Jednání Rady MČ Praha 4 k rekonstrukci pietního místa na Roztylském náměstí (06.10.2009)
    Komunistické Haló noviny napsaly o Národním hřbitově na Spořilově (26.08.2009)
    Nezapomínáme na Zborov!?!! (02.07.2009)
    Výstavka soutěžních návrhů žáků spořilovských škol (10.06.2009)
    k zbourání prvního pomníku zborovských hrdinů v Československu (11.03.2009)
    Národní hřbitov bude zachován z roku 1945 a doplněn pamětní deskou 2. odboje (03.03.2009)
    Dosavadní průběh jednání zatím neodpovídá stavu příprav brzké realizace projektu (27.02.2009)
    Podpoří starostové městských částí obnovu pomníku odbojů na Spořilově? (23.02.2009)
    Bránili Transsibiřskou magistrálu (15.12.2008)
    Zamyšlení nad spořilovským i jinými pomníky (14.12.2008)
    VZÁCNÝ ARCHIVNÍ NÁLEZ: SPOŘILOVŠTÍ BOJOVNÍCI V AKCI (11.12.2008)
    Spořilováci chtějí moderní památník (27.11.2008)
    ROZHOVOR s Doc. PhDr. Jaromírem Hořcem, CSc. (17.11.2008)
    Socha „Zborováka“ z r. 1937 je na letáku ilustrační a vyjadřuje kontinuitu s minulostí (17.11.2008)
    Zvláštní tištěné číslo Spořilovských novin přináší stanoviska PRO i PROTI (14.11.2008)
    Veřejná sbírka na obnovu vojenské historické památky úspěšně pokračuje (10.11.2008)
    Forma budoucího památníku je jedna věc, ale důležitější je jeho obsah a sdělení (09.11.2008)
    Představení návrhů na památník odbojů a na rekonstrukci Roztylského náměstí (05.11.2008)
    Sbírka na obnovu památníku odbojů pokračuje (14.08.2008)
    Sdružení podporuje koncepční rekonstrukci CELÉHO Roztylského náměstí, v jejímž rámci dojde i k úpravě pietního místa (10.06.2008)
    HOLD NAŠIM HRDINŮM, bojovníkům a obhájcům svobody a demokracie! (01.05.2008)
    Fotokronika - Setkání s veřejností (13.12.2007) (15.12.2007)
    Návrh 1, návrh 2 (13.12.2007)
    Prosba k účastníkům diskuse o pomníku (13.12.2007)
    Dopis Adolfa Branalda (13.12.2007)
    Potřebuje Spořilov pomník? (11.12.2007)
    Nezapomínáme, bratři legionáři! Zářný příklad nezměrného hrdinství a opravdového českého vlastenectví (1) (10.12.2007)
    Kauza pomník Hrdinům od Zborova (10.12.2007)
    Roztylské náměstí jako prostor a hodnota (03.12.2007)
    Nápisy na zborovském pomníku (06.10.2007)
    Spořilovští filatelisté - vzpomínáte na pamětní známky ke 20. výročí Zborova? (29.08.2007)
    Jak vypadalo odhalení sochy „Bojovníka od Zborova“? (20.08.2007)
    Spořilov u Zborova (08.08.2007)
    65 let od zničení pomníku na Spořilově (13.07.2005)
    [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
    Celý článek | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Spořilovské aktuality
    17.11.2024: Před 35 lety...
    Jak jsme prožívali sametovou revoluci na Spořilově? Připomeňte si ve starším článku.

    Starší aktuality


    Čtenáři od 31.5.2004

    Spořilovská kliknutí
    Celkem9215985
    Listopad111158
    Dnes1848

    Spořilováci na webu

    Nyní si čte web : 224 uživ.


    you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

    (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
    Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
    Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
    Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
    CENÍK INZERCE