Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilovský kalendář
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

Nezapomínáme

* Na Spořilově byla slavnostně odhalena pamětní deska se šedesáti sedmi oběťmi II. světové války

Vydáno dne 10. 05. 2013 (2001 přečtení)

Odhalení pamětní desky 7. 5. 2013Po dlouhých šedesáti osmi letech od Pražského květnového povstání v roce 1945 se konečně dočkali hrdinové ze Spořilova a Roztyl svého ocenění – odhalení pamětní desky se jmény všech obětí 2. světové války.
Za hojné účasti spořilovské veřejnosti a za krásné jarní pohody zalité sluncem se uskutečnilo dne 7. května 2013 dopoledne na Národním hřbitově na Roztylském náměstí slavnostní shromáždění, svolané svorně všemi odbojovými, vlasteneckými a církevními organizacemi ze Spořilova. Světlou stránkou setkání asi sta občanů ze Spořilova a okolí byla velmi pěkná návštěva osmdesáti žáků zdejších škol s jejich řediteli a učiteli.
Celý průběh slavnosti odhalení desky natáčela Česká televize, která pořídila řadu zajímavých záběrů z celé slavnosti a pohovořila s několika účastníky, zejména s pamětníky květnových událostí, jak se odehrály na Spořilově před 68 lety.
Pořad „Z METROPOLE“ uvede ČT24 v sobotu dne 11. května od 11:30 hodin a tentýž den poté jej opakuje ve 12:00hodin na stanici ČT1.

Slavnost zahájil bratr předseda 64. základní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu na Spořilově bratr Ing. Vladimír Dvořák. Uvítal přítomné hosty, zástupce pořádajících organizací, školní mládež i všechny přítomné občany. Poté přečetl jména všech spořilovských obětí 2. světové války v letech 1939 až 1945. Pamětní desku z černé leštěné žuly a se zlatými písmeny vyznačenými jmény všech 67 obětí 2. světové války na Spořilově slavnostně odhalil l.zástupce starosty Městské části Praha 4 Ing.Jiří Bodenlos.
Autorem návrhu a výroby pamětní desky je a o její postavení se zasloužil místní spořilovský sochař - umělecký kameník pan Miroslav Strýček, z firmy DAHA, s.s r.o., provozovna Nehvizdy.

Předsedkyně obvodního výboru ČSBS Praha 4 sestra Jaroslava Křupalová vyzdvihla zejména zásluhy nejstaršího bojovníka ze Spořilova - připomněla sté výročí od narození bratra Náměstka, který bydlí na sídlišti na Spořilově. Dožívá se tohoto požehnaného věku právě v květnových dnech v obdivuhodné tělesné čilosti i duševní svěžesti. Byl k tomuto výročí vyznamenán stříbrnou medailí ministra obrany České republiky za celoživotní zásluhy o vlast. Při svém poděkování za blahopřání přednesl bratr Náměstek zpaměti úryvek z vlastenecké básně z minulého století a sklidil za to zasloužený potlesk celého shromáždění.

Se vzpomínkou na květnové události Pražského povstání roku 1945 na Spořilově vystoupil bratr Ing. Vladimír Prchlík. Uvedl některé významné charakteristické příklady spořilovských občanů z dlouhého seznamu obětí na pamětní desce.

Bratr Vojtěch Preissig – ruský legionář, vlastenec, spisovatel, umělec - grafik se zasloužil o založení a pravidelné vydávání odbojového časopisu „V boj!“, který přinášel cenné zprávy o průběhu světové války i o událostech domácího odboje u nás. Byl zatčen pro ilegální protistátní činnost, krutě vyšetřován a umučen v koncentračním táboře. Jeho jediná dcera Inka Bernášková - nadšená vlastenka se zapojila do rozmnožování a šíření časopisu „V boj!“ po zatčení jejího otce. Byla rovněž nacisty ze Spořilova odvlečena, krutě vyslýchána na Gestapu a skončila tragicky v koncentračním táboře.

Bratr Jaroslav Dvořák – velký sokolský činovník – člen náčelnictva dorosteneckého odboru Československé obce sokolské, otec předsedy 54. základní organizace ČSBS na Spořilově – bratra Vladimíra Dvořáka. Patřil k horlivým vlastencům. Celý život věnoval sokolské myšlence . Po rozpuštění Sokola dne 12. dubna 1941 se bratři z náčelnictva dorosteneckého odboru ČOS scházívali ve spořilovském bytě bratra Jaroslava Dvořáka. Snažili se zachránit především spisy a dokumentaci, podle které by se mohl Sokol po válce opět obnovit.
Dne 6. října 1941 přišel bratr Jaroslav Dvořák večer domů celý ustaraný. Po poslechu zahraničního rozhlasu řekl své manželce Antonii, že bude téměř jistě zatčen. Vyprávěl, že krátce po okupaci v roce 1939 se zapojil do ilegálního hnutí, že celou jejich odbojovou skupinu čeká katastrofa. V noci ze 7. na 8. října 1941 kolem páté hodiny ranní byl zákeřně přepaden třemi členy Německé státní policie (GESTAPO) a zatčen. Poručili, aby se oblékl, a po smutném rozloučení s rodinou byl odvezen z rodinného domku na Spořilově k vyšetřování do pověstného Petschkova paláce – sídla Gestapa v Praze. Od té doby jej nikdo neviděl…Tam sepsali se všemi zatčenými Sokoly protokoly a odváželi je do Terezína, kde těžce pracovali na opravě kolejnic. Na konec byl bratr Jaroslav převezen do koncentračního tábora v Osvětimi, kde byl trýzněn namáhavou prací a vážně nemocen skonal. Rodině přišel telegram, že Jaroslav Dvořák dne 12. dubna zemřel. Je příkladem Sokola, věrného bojovníka za vlast, který padl jako mnozí na poli domácího sokolského odboje.

„Dne 17. listopadu 1945 prezident republiky Dr. Edvard Beneš Jaroslavu Dvořákovi udělil Československý válečný kříž 1939 v uznání bojových zásluh, které získal v boji za osvobození Republiky Československé z nepřátelského obsazení.“

Jako třetí příklad hrdinství spořilovských občanů za 2. světové války a v Pražském povstání – těsně před jejím koncem uvedl bratr Prchlík svého bratrance – bratra Zdeňka Prokopa. Pocházel ze spořilovské železničářské rodiny se silnou tradicí věrnosti svému povolání u dráhy a s vlasteneckým postojem proti okupantům za války. Byl bez boje zákeřně zastřelen hordou esesáků ve službě na tehdejším Nádraží Praha-Střed ( dnes Masarykovo ) spolu s dalšími osmdesáti druhy na samém konci hrůzné světové války. Bylo mu tehdy necelých dvacet let!
Bratr Prchlík vyzval přítomné účastníky slavnosti, aby se zastavili u pamětní desky se jmény spořilovských obětí a vysvětlili podle svých zkušeností válečné zločiny okupantů; aby zdůraznili důležitost zachovávat památku na tyto naše hrdiny i pro budoucí generace, která nastoupí na naše místa a ujme se vedení této společnosti v budoucnosti.
Poté přiblížil zejména mladým posluchačům - žákům škol události ze soboty 5. května 1945 v den začátku Pražského povstání – vlastenecké nadšení a hrdinské odhodlání všech – mladých i starších nastoupit do boje za svobodu obětavě a ukázněně jako živá odpověď na úpěnlivé volání Českého rozhlasu o pomoc a na ochranu celé Prahy.

Zmínil i osud několika set mužů ze Spořilova ve věku od 16 do 60 let, kteří jako rukojmí byli v časných ranních hodinách dne 6. května po zuby ozbrojenými esesáky odvedení na Zelenou lišku a tam nahnáni do bytů vyklizených krátce před tím původními nájemníky. Na cestu jim rozhřešení k jejich neznámému údělu svorně udělili tři místní kněží – Církve římsko-katolické, Církve českomoravské a Církve českobratrské-evangelické na Spořilově.
Na závěr svého vystoupení bratr Prchlík připomenul všem účastníkům slavnostního shromáždění, proč je stále třeba se poučovat z nedávné historie našeho národa, hájit slavné tradice hrdinského odporu a vítězství nad nepřítelem i v budoucnosti.

Slavnostnímu shromáždění za oběti druhé světové války posloužila duchovním slovem, čtením písma, modlitbou a závěrečným požehnáním sestra farářka ThDr. Jindřiška Buttová, z náboženské obce Církve československé husitské Braník-Krč.

Závěrem slavnosti zazněla státní hymna České republiky.

[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Čtenáři od 31.5.2004

Spořilovská kliknutí
Celkem9609366
Leden52568
Dnes3325

Spořilováci na webu

Nyní si čte web : 283 uživ.


you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE