Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  Spořilovský kalendář
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

Mohlo by vás zajímat...

Doprava

* Otevřený dopis

Vydáno dne 06. 06. 2017 (1488 přečtení)

Výzva k podpoře varianty 2 zákazu kamionů nad 12 m v Praze a zdůvodnění nutnosti tohoto opatření
Tato varianta je přínosem pro jihovýchodní segment Prahy a statisíce Pražanů a Středočechů, kteří dojíždějí do Prahy za prací. Kamiony tak konečně zmizí z komunikací Chodovská, Spořilovská, Jižní spojka a Štěrboholská. Zejména sídlištní Spořilovská, která byla projektována jako komunikace 2. třídy, nesmí již dále plnit funkci dálnice.K zamyšlení pár čísel od odborníků a expertů:
Mýto přineslo do rozpočtu v roce 2015 asi 10 mld Kč
V roce 2016 bylo do oprav dálnic investováno 10 mld Kč (ŘSD)
V roce 2016 vznikly kvůli čekání v kolonách ztráty ve výši až 120 mld Kč (ÚAMK + ČVUT)
Nehody vedou ke ztrátám ve výši až 55 mld Kč ročně (CDV)
Přitom Praha potřebuje opravit silnice ve výši 24 mld! (TSK)

Je evidentní, že ztráty mnohonásobně překračují přínos. Desítky mld dalších ztrát pak představuje např. poškození životního prostředí a zdraví obyvatel kamionovou dopravou. Obrovské ztráty vznikají od roku 2010 i kvůli vedení kamionů nad 12 tun na Pražský okruh zbytečně třikrát delší trasou přes Spořilov (36 km) místo po Jižní spojce (12km). Podobně by se od června 2017, po zákazu kamionů na Říčansku, protáhla trasa kamionů přes Prahu.
Praha má Akční protihlukový plán, kde je Spořilovská kritickým místem hluku. Dochází k překračování limitů, jsou opakovaně udělovány výjimky, přičemž nebyla realizována účinná protihluková a protiimisní ochrana husté zástavby v centru sídliště. Podle Akčního plánu nelze připustit přesun dopravy na jinou stejně nebo dokonce více zatíženou komunikaci. Naopak je třeba z obytné zástavby vyloučit tranzit a těžkou dopravu. V současnosti hrozící přivedení tisíců kamionů z Říčanska na Spořilovskou je tedy v přímém rozporu s Akčním protihlukovým plánem Prahy. Praha nemá na vybranou - musí se postavit za své občany a ochránit je zákazem.
Podle Programu zlepšování kvality ovzduší aglomerace Praha má zhoršené ovzduší v metropoli vliv na snížení imunity, respirační, kardiovaskulární a nádorová onemocnění a také dochází k předčasným úmrtím. Kvůli překračování limitu NO2 v Praze je vedeno řízení ve věci porušování směrnice 2008/50/ES. Zejména těžký tranzit, popojíždějící kvůli nedostatečné kapacitě komunikací v kolonách, produkuje největší objemy nebezpečných látek a hluku a jeho provoz musí být v nejhustěji osídlených oblastech Prahy zakázán.
Proč je nutné zakázat kamiony především na Spořilovské vyplývá z následujících článků :
http://sporilov.info/view.php?cisloclanku=2016070008
http://sporilov.info/view.php?nazevclanku=nejvetsi-riziko-predstavuji-v-oblasti-sporilova-caste-nehody-kamionu-na-sporilovske-ulici&cisloclanku=2015110004
http://sporilov.info/view.php?nazevclanku=opravy-sporilovske-zapricinily-o-prazdninach-vysokou-nehodovost-s-tezkymi-zdravotnimi-nasledky&cisloclanku=2016090001

Nemíníme nadále zůstat oběťmi špatné dopravní politiky MD (a státu) a pomalu umírat ve spořilovské plynové komoře. V případě Spořilova jde o extrémní diskriminaci. Byli jsme diskriminováni již v roce 2010, kdy sem byl naveden těžký tranzit nad 12 tun z Barrandova a JS a zároveň i Říčan. Od června hrozí Praze veškerá kamionová doprava z celého Říčanska. Tisíce dalších kamionů se budou valit na dopravně přetíženou dvouproudovou místní sídlištní komunikaci Spořilovská na které nemají být žádné kamiony, protože není dálnicí ani rychlostnicí. Vzdálenost zástavby je totiž pouhých 15 a nikoliv 100m. http://info.ricany.cz/mesto/rozhodnuto-na-ricansku-zacne-platit-zakaz-tranzitu-kamionu-na-silnicich-druhe-a-treti-tridy-
Opět pár čísel: Spořilovská 1990 - 8 tis. aut a 2016 - 55 tis. aut (7 tis. kamionů!). Nad Spořilovem (Chodov) projíždí 90 tis. aut (20 tis. kamionů), což znamená superokruh v centru města (Pražský okruh má totiž jen 67 tis. aut). Nyní musí konat Ministerstvo dopravy, Magistrát HMP, Hygienická stanice HMP i Policie ČR. Další zatížení Spořilovské kamiony je v rozporu s Akčním protihlukovým plánem Prahy. Spořilovská patří z hlediska hluku k nejkritičtějším místům v metropoli. Policie ČR nesmí připustit kolaps dopravy na Spořilovské a Jižní spojce. Kvůli porušování evropské směrnice ohledně překračování limitů NO2 vzrůstá riziko žalob ze strany občanských sdružení. Hrozí, že další zátěž Spořilovské bude řešena žalobou u správního soudu.
Těmto problémům je možné předejít instalací zákazových značek podle varianty 2 zákazu kamionů v Praze. Spořilovská není dálnice ani rychlostnice a celoevropský těžký tranzit je na ní protiprávně. Těžký tranzit by neměl, do doby než bude dokončena celá dopravní infrastruktura, vjíždět na komunikace v hustě obydleném území, které k tomu navíc nejsou určené a na nichž je provoz v konečném důsledku protiprávní. Důvodem jsou zejména zdravotní rizika, která se významně zvyšují při dlouhodobém působení znečištění ovzduší a hluku z extrémní kamionové dopravy. S pozdravem

RNDr. Jana Růžičková, CSc., místopředsedkyně
Občanské sdružení SOS Spořilov

Adresováno: ministr dopravy Dan Ťok a náměstek primátorky Petr Dolínek

Na vědomí a s žádostí o podporu:
Primátorka Adriana Krnáčová
Premiér Bohuslav Sobotka
Senátorka za Prahu 4 Eva Syková
Starosta Prahy 4 Petr Štěpánek
Ředitel HS HMP Jan Jarolímek
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík
Ředitel ŘSDP Tomáš Lerch

[Akt. známka: 1,75 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Spořilovské knihy
Po stopách spořilovských legionářů

Knihu Po stopách spořilovských legionářů je možné objednat na e-mailu noviny@sporilov.info. Cena knihy je 250 Kč.

Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo

Knihu Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo je možné objednat na e-mailu noviny@sporilov.info. Cena knihy je 250 Kč.

Při zakoupení obou knih současně poskytujeme slevu (za obě knihy zaplatíte dohromady 400 Kč). Zakoupením knih podpoříte Spořilovské noviny.


Čtenáři od 31.5.2004

Spořilovská kliknutí
Celkem5094700
Září50015
Dnes755

Spořilováci na webu

Nyní si čte web : 38 uživ.


(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE