Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
    "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
    "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • Farmářské trhy - aktuální informace:
    "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Farmářské trhy:
    "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
    "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
  • Neni to zadna 1. trida.:
    "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
  • Tusim,:
    "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
  • Re: no nevim...:
    "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • no nevim...:
    "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • Souvislost s článkem:
    "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


  • Spořilovský kalendář
    <<  Prosinec  >>
    PoÚtStČtSoNe
           1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 31      

    100 let Spořilova
    Blíží se významné výročí naší čtvrti. Vlastníte zajímavé dokumenty, fotografie, výstřižky z historie Spořilova? Napište nám na noviny@sporilov.info. Rádi si materiály okopírujeme, naskenujeme a vrátíme zpět. Budeme rádi i za jakékoliv písemné, zvukové či obrazové vzpomínky k událostem z let 1925 - 2025, které hýbaly Spořilovem, uvítáme i zmínky o významných osobnostech, které na Spořilově žily či působily.
    Nabízí se celá řada možností, jak si výročí naší čtvrti připomenout... a doplnit tak informace, které v minulých letech byly publikovány v knihách Převleky mého města, Spořilov - Největší zahradní město Velké Prahy, Spořilov - komunita a její osobnosti, Po stopách spořilovských legionářů, Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo a Toulky minulostí starého Spořilova.

    Nezapomínáme

    * Satelit se záhadným jménem Magion

    Vydáno dne 30. 10. 2018 (1480 přečtení)

    Neosazená kopie družice Magion v APEX  spol. s r. o.Byl vypuštěn 24. října 1978, tedy před 40 lety, ze sovětského arktického kosmodromu nosnou raketou Kosmos-3M společně s mateřskou družicí Interkosmos-18. Jako student elektronické fakulty v roce 1964 při prázdninové stáži v Geofyzikálním ústavu na pražském Spořilově jsem se seznámil vědeckým pracovníkem RNDr. Jiřím Mrázkem, CSc. Zabýval se geomagnetickými jevy v ionosféře a šířením elektromagnetických vln v magnetosféře země. Byl renomovaným amatérem vysílačem (značka OK1GM).



    Pro radiové amatéry předpovídal šíření radiových vln v různých spektrech. Podle mne byl duchovním otcem šířením nízkofrekvenčních hvizdů v magnetosféře a ionosféře. V souvislosti s touto činností se podílel na počátečních projektech družice Magion. Odtud jméno MAGnetosféraIONnosféra. Na projektu Magion se podílely dvě výzkumné pracoviště z Prahy 4. Vědeckou náplní zajišťoval Geofyzikální ústav ČSAV (od roku 1994 lidé i program přešli do Ústavu fyziky atmosféry AV ČR) pod vedením Ing. Pavla Třísky, CSc. a Ing. Jaroslava Vojty. Konstrukční část navrhla Divize pozemních radiokomunikací, TESLA Výzkumný ústav pro sdělovací techniku, pod vedením Ing. Miloslava Studničky ve spolupráci s ionosférickým ústavem ČSAV.
    Družice Magion měla tvar kvádru o rozměrech 30 × 30 × 16 cm a hmotnost 15 kg. Z tohoto tělesa vyčnívaly do prostoru komunikační antény a prvky čidel. Povrch byl pokryt panely napájecích solárních článků. Stabilizaci družice v prostoru zabezpečoval magnetický systém interakcí se zemským magnetickým polem. Konstrukci navrhl Jaroslav Plichta z Tesly.
    Rozbalená a letící družice Magion I Mezi palubní vybavení patřily telemetrický vysílač v pásmu 137 MHz o výkonu 250 mW a vysílač v pásmu 400 MHz o výkonu 1,5 W. Návrh a výrobu zjistil Dr. Josef Plzák, CSc. s Tesly. Pro povelování a řízení družice sloužil 24kanálový systém s přijímačem na frekvenci 149 MHz. Přístroje pro měření fyzikálních charakteristik byly představovány Geigerův-Müllerovým počítačem ionosférického záření, měřičem nízkofrekvenčního elektromagnetického pole, 16kanálovým frekvenčním analyzátorem a experimentem s měřením elektrického a magnetického pole do frekvence 16 kHz.
     Telemetrický vysílač TC-2 Tesla VÚST pro Interkosmos-18Pro let vybraný exemplář se na oběžné dráze věnoval zkoumání zemské magnetosféry a ionosféry Země (proto „Magion“), tedy vysokých vrstev atmosféry, která intenzivně ovlivňuje činnost Slunce. „Mateřská“ družice Interkosmos-18 měřila některé stejné charakteristiky magnetosféry jako družice Magion. Protože vědci dobře znali jejich vzájemnou pozici a vzdálenost, mohli snadno porovnat údaje z obou zařízení a ověřit prostorové rozložení elektrického a magnetického pole do frekvence 16 kHz , jak se „počasí“ v těchto vrstvách atmosféry proměňuje se vzdáleností. Po oddělení od satelitu Interkosmos-18 rotovala družice Magion kolem své osy , aby sluneční panely přivrácené k slunci udržovaly teplotu v rozmezí 22-28 stupňů Celsia. Bylo to poprvé, kdy integrované obvody typu C-MOS (šetřící energii), byly použity bez hermetizace.

    Povelovací, kontrolní a přijímající linka družice Magion I Panská Ves je malá vesnice v Libereckém kraji v okrese Česká Lípa. Pro polohu minimálního rušení elektromagnetických vln byla vybrána jako Ionosférická observatoř ČSAV. Byla zde umístěna povelovací a kontrolní linka družice Magion kterou navrhl Ludvík Majer z Tesly VÚST . K samotnému ovládání družice Magion sloužil pozemní vysílač o výkonu 200 W, který navrhl Ing. Pavel Michálek z Tesly VÚST. Přijímací centrum vyvinul Ing. Václav Grim z Tesly VÚST, na kterém jsem se podílem i já . Šroubovicové antény vyvinul Ing. František Kolmačka a Jindřich Macoun z Tesly VÚST .
    Šroubovicové antény pro vysílání a příjem elektromagnetickýcVýsledky výzkumu znázorňují prostorové rozložení elektrického a magnetického pole do frekvence 16 kHz. Přírodní signály vznikající při výboji blesku na jižní polokouli. Postupem doby, než se k nám dostanou po magnetické silokřivce, se signál zdeformuje. Podle toho se dá zjistit, kudy se šířil. Hvizdy putují kolem země magnetosférou, což také dalo základ družici Magion. Svému účelu sloužila družice téměř tři roky, než v zemské atmosféře 10. září 1981 zanikla.
     Vzorky hvizdů VFL Interkosmos-18, Vzorky hvizdů VFL Magion Sektor pro pozemní rádiové spoje , 3.patro TESLA VÚST, VýzkuV 80.letech minulého století pracovníci Divize poz. rad. komunikací řešili elektronickou ochranu státní hranice úkolu Přehrada a vývoj na programu Interkosmos šel k útlumu. V této době Ústav fyziky atmosféry AV ČR pod vedením Ing. Pavla Třísky, CSc. a Ing. Jaroslava Vojty vyvinul řadu systémů Magion 2-5 , některé jsou ve funkci doposud. Na těchto projektech se pracovníci Tesly neúčastnili. Jen Ing. Pavel Michálek vyvinul 200 W vysílač pro lety družic po oválných trajektoriích.V roce 1991 došlo ke změně organizačního uspořádání podniku. Vzniká 9 samostatných divizí, které jsou v obchodním rejstříku zapsány jako odštěpné závody. Divize pro pozemní mobilní rádiové spoje se transformovala na APEX spol. s r. o.- rádiové systémy. Převzala rádiový systém ISIDR pro městkou hromadnou dopravu. Vyvinula RIKOS® - Řídící kontrolní a odbavovací systém pro MHD a systém SHERLOG - komponenty systému pro rádiové vyhledávání zcizených vozidel.

    Ing.Pavel Roček

    Literatura: TESLAelektronics 1/80, číslo 13

    [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
    Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Spořilovské aktuality
    17.11.2024: Před 35 lety...
    Jak jsme prožívali sametovou revoluci na Spořilově? Připomeňte si ve starším článku.

    Starší aktuality


    Čtenáři od 31.5.2004

    Spořilovská kliknutí
    Celkem9402715
    Prosinec155886
    Dnes10940

    Spořilováci na webu

    Nyní si čte web : 526 uživ.


    you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

    (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
    Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
    Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
    Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
    CENÍK INZERCE