Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
    "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
    "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • Farmářské trhy - aktuální informace:
    "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Farmářské trhy:
    "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
    "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
  • Neni to zadna 1. trida.:
    "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
  • Tusim,:
    "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
  • Re: no nevim...:
    "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • no nevim...:
    "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • Souvislost s článkem:
    "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


  • Spořilovský kalendář
    <<  Prosinec  >>
    PoÚtStČtSoNe
           1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 31      

    100 let Spořilova
    Blíží se významné výročí naší čtvrti. Vlastníte zajímavé dokumenty, fotografie, výstřižky z historie Spořilova? Napište nám na noviny@sporilov.info. Rádi si materiály okopírujeme, naskenujeme a vrátíme zpět. Budeme rádi i za jakékoliv písemné, zvukové či obrazové vzpomínky k událostem z let 1925 - 2025, které hýbaly Spořilovem, uvítáme i zmínky o významných osobnostech, které na Spořilově žily či působily.
    Nabízí se celá řada možností, jak si výročí naší čtvrti připomenout... a doplnit tak informace, které v minulých letech byly publikovány v knihách Převleky mého města, Spořilov - Největší zahradní město Velké Prahy, Spořilov - komunita a její osobnosti, Po stopách spořilovských legionářů, Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo a Toulky minulostí starého Spořilova.

    Komentáře

    ke článku: Zakrytí Spořilovské dopravní problémy Spořilova nevyřeší
    ze dne 11.01.2017, autor článku: RNDr. Jana Růžičková, CSc.

    Komentář ze dne: 12.01.2017 00:48:32     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek:
    Biolog - městotvůrce :-)

    Komentář ze dne: 12.01.2017 12:41:34     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek:
    Tak co vím autorka článku pracovala po desetiletí v oborech ekologie, životní prostředí a veřejné zdraví.

    Komentář ze dne: 18.01.2017 09:02:07     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Znečištění ovzduší a vážné dopady na zdraví

    Znečištěný vzduch zkrátí život několika tisícům Čechů ročně

    Znečištěný vzduch v Česku podle propočtů lékařů zkrátí život šesti až osmi tisícům lidí ročně. To je zhruba počet obyvatel menšího města, rok co rok. Vyplývá to ze Zpráv o stavu životního prostředí ČR, kde tento fakt ministerstvo životního prostředí (MŽP) s odkazem na poznatky Státního zdravotního ústavu (SZÚ) konstatuje opakovaně. Lékaři Akademie věd zvoní na poplach už dlouho.






    Ilustrační foto









    Ilustrační foto

    FOTO: Právo


    pátek 13. ledna 2017, 17:30


    Zatížení špatným vzduchem sice není celoplošné a míra i četnost zátěže hlavně prachem se liší, ovšem v některých částech republiky je tak značné, že to například na Ostravsku přispělo k předčasnému úmrtí u deseti procent zemřelých.

    Odhaduje se, že dlouhodobě se navýšení celkové úmrtnosti v průměru za celou ČR pohybuje v rozsahu od šesti až do více než osmi tisíc osob za rok, shrnuje MŽP. Loni i předloni na potíže ze špatného vzduchu zemřelo podle propočtů celorepublikově kolem 5,5 tisíce osob.

    Podobný stav je i v Řecku a Itálii


    „Jde o modelový odhad vycházející z mezinárodních poznatků o dopadech znečištěného vzduchu na lidské zdraví. Je ovšem jisté, že jakmile se ve vzduchu objeví částice prachu nad přírodní pozadí, tak hned se začnou objevovat prokazatelné dopady na populaci,“ řekla Právu MUDr. Helena Kazmarová z Centra zdraví a životního prostředí SZÚ.

    Podle ní znečištěný vzduch u nás celorepublikově zkracuje pravděpodobnou délku života v průměru o sedm osm měsíců, zatímco v západních zemích, kde jsou na tom lépe, o tři měsíce.

    Podle doktora Radima Šrámy z Ústavu experimentální medicíny (ÚEM) výsledky analýzy střední délky života prokazují, že v pánevních okresech Ústeckého kraje je v posledních 20 letech stále pozorováno její zkrácení dokonce o dva roky u mužů i žen. Naznačují, že změny vyvolané znečištěným ovzduším přetrvávají v populaci po desetiletí.

    Podobně jako celkově ČR je na tom podle doktorky Kazmarové severní Itálie a některé oblasti Řecka, hůře pak Rumunsko a Řecko. Výrazně čistější mají ovzduší ve Velké Británii, Nizozemsku, severských státech. Mnohem více než Evropa se potýká se znečištěnýmvzduchem Asie, zejména Čína.

    Mikročástice pronikají i do krve


    „Mezi účinky krátkodobě zvýšených denních koncentrací suspendovaných částic všech frakcí patří nárůst celkové nemocnosti i úmrtnosti, zejména onemocnění srdce a cév, dýchacího ústrojí, zvýšení kojenecké úmrtnosti a prohlubování potíží astmatiků,“ připomínají lékaři ve zprávě MŽP.

    Ultrajemné částice o velikosti 1–100 nm mohou proniknout i do krevního oběhu, odkud se dále dostanou do všech orgánů. U benzo(a)pyrenu jsou navíc prokázány karcinogenní účinky. Přízemní ozón poškozuje zejména dýchací soustavu.

    „Krátkodobý vliv vysokých koncentrací NOx způsobuje dýchací potíže, dlouhodobá expozice NOx je spojena se zvýšením celkové, kardiovaskulární a respirační úmrtnosti a prohlubuje astmatické

    Komentář ze dne: 18.01.2017 09:03:48     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek:

    „Krátkodobý vliv vysokých koncentrací NOx způsobuje dýchací potíže, dlouhodobá expozice NOx je spojena se zvýšením celkové, kardiovaskulární a respirační úmrtnosti a prohlubuje astmatické potíže. Vliv benzenu, arsenu, niklu a kadmia spočívá v toxických, mutagenních a karcinogenních vlastnostech a ve schopnosti akumulace v organismech,“ píše MŽP.

    Výše popsané jedovaté částice přispěly podle odhadu SZÚ, na které se MŽP odvolává, v období 2006–2015 k předčasné úmrtnosti populace v rozsahu od jednotek procent po deset procent v průmyslově zatížené oblasti Ostravska-Karvinska.

    Doktor Miroslav Dostál z ÚEM s odkazem na studii nemocnosti předškolních dětí žijících ve východní části Ostravy v Radvanicích, analyzující poznatky deseti zdravotnických středisek, už před dvěma lety v parlamentu zdůraznil, že v prvním roce života se záněty horních cest dýchacích u dětí ve východní Ostravě vyskytovaly více než dvakrát častěji.

    Častěji se zde vyskytují zápal plic, zánět průdušek, angína, virózy a střevní infekční onemocnění než u dětí žijících v jiných částech Ostravy. Děti rovněž trpěly nejvyšším výskytem alergické rýmy, atopického ekzému a záchvatovitého zúžení průdušek. Podle mínění vědců je příčinou vysoké nemocnosti dětí v oblasti právě znečištěné ovzduší, uvedla Akademie věd ve svém bulletinu.

    Zdroje: kamna, doprava, železárny

    Hlavním zdrojem znečištění je nedokonalé spalování fosilních paliv, tedy emise pocházející z lokálních topenišť, z dopravy, z provozu technologií na výrobu koksu a železa, ale také z otěrů pneumatik, nebo částice zvířené dopravou, uvádí MŽP.

    Aerosolové, tedy ty nejmenší částice podle lékařů dráždí sliznici dýchacích cest natolik, že mohou způsobit změnu struktury i funkce řasinkové tkáně, zvýšit produkci hlenu a snížit samočisticí schopnosti dýchacího ústrojí.

    Jednou z obranných funkcí dýchacích cest je pohlcování vdechnutých částic specializovanými buňkami, tzv. makrofágy. Přitom dochází k uvolňování látek, které navozují zánětlivou reakci v plicní tkáni a mohou přestupovat do krevního oběhu.

    Dopad na novorozence


    „Uvolňované regulační molekuly imunitního systému podporují tvorbu agresivních volných radikálů v bílých krvinkách, a tím přispívají k tzv. oxidačnímu stresu. Ten ovlivňuje metabolismus tuků, vede k poškození stěn v tepnách a přispívá k rozvoji aterosklerózy,“ vysvětluje zpráva SZÚ k ovzduší.

    „Zvýšené koncentrace ovlivňují výsledky těhotenství, tedy zvýšený počet novorozenců s nízkou porodní hmotností, indukce poškození DNA, plodnost mužů, zvyšují respirační nemocnost u dětí i výskyt kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a nádorových onemocnění,“ konstatoval na jednom z odborných seminářů doktor Šrám.

    Připomněl čipovou analýzu genů u novorozenců z Prahy a Českých Budějovic, při níž vědci pozorovali vliv zvýšené koncentrace znečišťujících látek na oslabení genů ovlivňujících imunitu.

    Rozkopaná ulice dusila lidi i psy


    V praxi je patrné, že zdrojem nejmenších částic není jen dopr

    Komentář ze dne: 19.01.2017 11:03:46     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek:

    Rozkopaná ulice dusila lidi i psy


    V praxi je patrné, že zdrojem nejmenších částic není jen doprava, ale i četná výstavba. Jeden příklad za všechny, který ilustruje, že prašnost by šlo omezit, ale její původce na to kašle.

    „Dva roky v naší ulici předělávali vodovod a poté chodníky i silnici, a to za provozu. Bylo to strašné. Ulici den co den zahalovala mračna prachu. Lidé kašlali, skla aut byla třeba i za hodinu pokryta vrstvou prachu. Stavba rozdělanou silnici vůbec nestříkala vodou z cisterny,“ popisuje šedesátiletý pan Jiří potíže ve Štěpánské ulici na Praze 1, kde i v okolí se rozjela řada rekonstrukcí domů a infrastruktury.

    „Za poslední rok se rozjelo astma nejen u mne, ale vím minimálně o dalších třech lidech z ulice. Dusit se začal i pes,“ popisuje pan Jiří.

    Obyvatelé zasažení takovou patálií, ať už se jedná o prašnost, kouř, či hluk, se někdy obracejí rovnou na nevyšší úřady, jako je veřejný ochránce práv či centrála České inspekce životního prostředí. Aby však jejich stížnost zde měla nějaký efekt, je třeba začít od městského, respektive obecního úřadu a tamního odboru životního prostředí, přes krajskou hygienickou stanici a až pak to případně „hnát“ výše.


    Jindřich Ginter, Právo

    Komentář ze dne: 05.02.2017 15:59:39     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Tunely jsou k ničemu
    Radlická radiála potřeba není. Je to stejně zbytečný projekt jako Blanka, Blanka 2 či Břevnovská radiála. Je pohrobkem modernismu 20. století. Tato stavba pouze zvýší hybnost aut po městě, které to vůbec nepotřebuje a které může ihned bez problémů své dopravní problémy řešit. RR utopí další miliardy do dálničního tunelu ve městě, které potřebuje stavět městskou železnici, metro a tramvajové tratě. RR zhorší katastrofální dopravní situaci na levém břehu Vltavy a nadále jej zohyzdí. Město bude dotací paralelních tunelů metra a automobilových konkurovat samo sobě. Kvalita života ve městě se pro jeho obyvatele bude nadále snižovat. Projektanti budou stejně nadále podle hesla “čím hůře, tím lépe” lhát o dalších městských dálnicích, které našemu městu konečně uleví. Proto stávající projekt v plném rozsahu odmítáme.
    http://www.auto-mat.cz/2017/0 1/radlicka-radiala-zbytecna-stavba-ktera -privede-do-centra-dalsi-auta/

    Komentář ze dne: 08.02.2017 18:23:45     Reagovat
    Autor: neregistrovaný - (@)
    Titulek: Pokuty za Holešovičky
    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zklidn ete-holesovicky-prikazal-soud-praze-jina k-prijdou-poku/r~e4d83afced5811e69444002 5900fea04/?redirected=1486551826

    Spořilovské aktuality
    17.11.2024: Před 35 lety...
    Jak jsme prožívali sametovou revoluci na Spořilově? Připomeňte si ve starším článku.

    Starší aktuality


    Čtenáři od 31.5.2004

    Spořilovská kliknutí
    Celkem9278751
    Prosinec31922
    Dnes4083

    Spořilováci na webu

    Nyní si čte web : 146 uživ.


    you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

    (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
    Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
    Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
    Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
    CENÍK INZERCE