Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám! Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
  • Vzpominm si:
    "na nalet na Prahu v unoru 45, pak jakbyl na namesti zrizen tabor pro Sudetaky, ale natohle nejak ne, . . . " (Velikonoce 1947, Bílá sobota, průvod na Roztylském náměstí)
  • gratulace za vytrvalost!:
    "Dvacet let je neuvěřitelná doba, hlavně mi to připomnělo, jak stárneme... Ačkoli již dlouho neSpořil . . . " (800 000 čtenářů, 2700 článků, 1200 fotografií a uplynulých 20 let)
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
    "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
    "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • Farmářské trhy - aktuální informace:
    "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Farmářské trhy:
    "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
    "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
  • Neni to zadna 1. trida.:
    "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
  • Tusim,:
    "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
  • Re: no nevim...:
    "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)



  • Spořilovský kalendář
    <<  Červenec  >>
    PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4 5 6
    7 8 9 10 11 12 13
    14 15 16 17 18 19 20
    21 22 23 24 25 26 27
    28 29 30 31    

    Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 227 nalezených)

    Nezapomínáme

    * Mistr Jan Hus - hrdina kostnický, bojovník za pravdu

    Vydáno dne 08. 12. 2014 (1643 přečtení)

    „Pravdu chci, kterou mi Bůh poznati dovolil, a obzvláště Písma svatého až do smrti hájiti, protože pravda zůstává a mocna jest až na věčnost, a trvá na věky věkův.“
    M. J. Hus

    V období horečných příprav celostátních oslav TRIENIA Mistra Jana Husa si připomínáme šestisetleté výročí, které v příštím roce dne 6. července 2015 uplyne od mučednické smrti Mistra Jana Husa na hranici kostnické.

    Celý článek... | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Nezapomínáme

    * 80. výročí posvěcení základního kamene spořilovského kostela

    Vydáno dne 21. 10. 2014 (2575 přečtení)

    Svěcení základního kamene kostela sv. AnežkyVenkovská zemědělská osada Dolní Roztyly v té době zapomenutá periferie Prahy dala jméno druhému největšímu náměstí Hlavního města Prahy. Roztylské náměstí rozložené na parcelách Záběhlic se zvedá na mírném návrší se sklonem k severu až sadu Horních Roztyl. Náměstí budovaného zahradního města Spořilova už žilo rušným životem. V koloniálu pana Votrubce se sehnalo všechno. Prodávala se tu hrubá mouka skladovaná v bílých pytlích, okurky v dřevěných kádích a také maznička s olejem na kola kočárků maminek vozících první narozené spořilovské holčičky a chlapečky. Řeznictví pana Kůhna vonělo ručně vázanými špekáčky, koláčky a pan Kopal připravil látku na zakrytí kamene.
    Ten den byla neděle. Československo slavilo výročí samostatnosti. Pro JUDr. Františka Noska, františkánského terciáře, ministra pošt a telegrafů, pro provinciála Jana Evangelisty Urbana OFM, z kláštera Panny Marie Sněžné a pro spořilovské občany, byl 28.říjen 1934 vyvrcholením snachy o postavení vlastního kostela sv. Anežky. V nejkrásnějším místě Spořilova, v horní polovině Roztylského náměstí před březovím hájem stál hranol se základním kamenem. Kněží, ministranti a slavnostně oblečení lidé očekávali příjezd arcibiskupa, pozdějšího kardinála Karla Kašpara. Pražský arcibiskup byl uvítán panem Jechentálem a květinami malou družičkou, žákyní Jarmilou Sochrovou. Za účasti velkého počtu věřících byl posvěcen arcibiskupem Karlem Kašparem základní kámen kostela dne 28. října 1934. Poklepové kladívko zhotovil pan Dlask. Jeho syn Antonín ministroval. K spořilovskému lidu promluvil otec Jan Ev. Urban.
    Myslím na hlubokou víru spořilovských farníků, kteří postavil kostel z cihel a betonu. Myslím také na nás, kteří jsme zdědili Boží chrám, aby sloužil všem.
    Pavel Roček

    Celý článek... | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Nezapomínáme

    * Vzpomínka hrdinů 6. Hanáckého střeleckého pluku

    Vydáno dne 03. 09. 2014 (3053 přečtení)

    Nezapomenutelné vzpomínky legionářů na osobní zážitky z Velké první světové války se dnes dočítáme jenom z dobových publikací, vydaných v době po jejich návratu do osvobozené vlasti. Jedním ze vzácných dokumentů připomínajících jejich každodenní strádání, hrdinství v boji, avšak i radostné očekávání konečného návratu domů, zachycují vzácné, osobně pořízené záznamy, zpracované s odstupem od všech událostí Velké války až po návratu do vlasti.
    Jedním z takových vzácných dokumentů je Album bývalých příslušníků a zakladatelů 6. střeleckého hanáckého pluku, vydané v roce 1938 k 20. výročí bitvy u Bachmače Metodějem Lužným, knihkupcem a nakladatelem v Olomouci. Úvodní a závěrečné slovo napsal ruský legionář bratr Adolf Kubíček, člen štábu 6. pluku, plukovní historik a později profesor obchodní akademie v Olomouci.

    Celý článek... | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    * Vzpomínka na spořilovské legionáře

    Vydáno dne 02. 09. 2014 (2116 přečtení)

    Při příležitosti 97. výročí památné bitvy u Zborova dne 2 . července 1917 si připomínáme podíl československých legionářů na založení svobodného a demokratického Československa. První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk vysoce hodnotil hrdinství a zásluhy Československých legionářů a jejich podíl na vzniku samostatného státu. Po válce to vyjádřil svým heslem „BEZ SOKOLA BY NEBYLO LEGIÍ, BEZ LEGIÍ BY NEBYLO ČESKOSLOVENSKA!“
    Zejména koncem dvacátých a na počátku třicátých let minulého století přicházeli do nového, moderního zahradního města noví osadníci - většinou mladé rodiny s dětmi, které se také podíleli na bohatém společenském a kulturním životě Spořilova.Také na území Spořilova vznikla brzy po nastěhování desítek mladých legionářských rodin na počátku třicátých let minulého století místní organizace s názvem „Jednota Československé obce legionářské Spořilov, Roztyly“. Velmi čilá spolupráce se rychle rozvíjela se členy ostatních spolků a sdružení, např. se členy nově založené Tělocvičné jednoty SOKOL Praha Spořilov, Roztyly, s oddíly Skautů a s Obcí baráčníků v Roztylech. Vyvrcholením společných snah všech vlasteneckých sil byla veřejná sbírka na vybudování pomníku na památku slavné bitvy Československých legionářů u Zborova. Díky veřejné sbírce a finančnímu daru Sboru pro postavení pomníku bratru plukovníkovi Josefu Jiřímu Švecovi, význačnému legionářskému veliteli a velkému Sokolovi, účastníkovi vítězné bitvy u Zborova, se podařilo spořilovský pomník postavit na Roztylském náměstí. Slavnostní odhalení se konalo dne 29. června 1937 za přítomnosti čelných představitelů státu, Československé armády, Československé obce legionářské, Československé obce sokolské, zástupců místních spolků a zástupců spořilovských občanů.

    Celá zpráva... | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Nezapomínáme

    * Sto let od vzniku československých legií

    Vydáno dne 24. 07. 2014 (2124 přečtení)

    První legionářské jednotky našeho zahraničního vojska - „Česká družina“ v Rusku a „Rota NAZDAR“ ve Francii vnikaly z iniciativy českých krajanských spolků v zahraničí.
    Vlastní historie Československých legií začíná v samotném středu Paříže. Dne 25.července 1914 se odděleně konaly schůze dvou českých spolků - sociálně-demokratické Rovnosti a pařížského Sokola. Členové Rovnosti se rozhodli uspořádat protirakouskou demonstraci a k účasti pozvali i pařížské Sokoly. Následující den se demonstranti shromáždili na náměstí Place de Concorde a za zpěvu Marseillasy a písně Kde domov můj pochodovali k rakouskému velvyslanectví. Tam předseda Rovnosti Josef Šíbal strhl z budovy černožlutý prapor - symbol nenáviděné Rakousko-uherské monarchie a demonstranti jej zapálili.
    Počátkem srpna vyhlásila francouzská vláda všeobecnou mobilizaci. Pařížští Češi se zapisovali u člena Sokola bratra Zahálky jako příští dobrovolníci francouzské armády. Prudký nástup nepřátelské německé armády na západní frontě donutil francouzské velení armádu, aby doplnilo stav svých jednotek. Francouzské úřady se však bránily náboru cizích občanů k brannému využití do francouzské armády, proto museli být dobrovolníci přijímáni do tzv. Cizinecké legie. Vláda měla tehdy obavy z toho, že by příslušníci cizích národů mohli požadovat uznání státoprávních nároků těchto porobených zemí.
    Dne 22. srpna 1914 přišlo do pařížské Invalidovny několik set Čechů, z nichž 343 bylo odvedeno. Již následující den tito dobrovolníci odjížděli do jihofrancouzského města Bayonne, kde byla zřízeno rota C, praporu C 1, pluku Cizinecké legie v počtu asi 250 dobrovolníků. Tento pluk tvořil společně se 4. plukem marockých střelců 1. brigádu Marocké divize, určené k boji jako elitní jednotku pro nebezpečné úseky fronty a nasazené při zahajování vojenských operací.
    Naši Českoslovenští legionáři ve Francii poté nastoupili na západní frontě do tvrdých bojů proti německému nepříteli. Také jejich hrdinství nám přineslo v roce 1918 svobodu a demokracii v samostatném Československém státě.

    Celý článek... | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Nezapomínáme

    * Plakát Vojtěcha Preissiga

    Vydáno dne 07. 07. 2014 (2856 přečtení)

    Preissig - plakátKresba je od spořilovského legionáře bratra Vojtěcha Preissiga, velkého umělce a vlastence, vyzývající ke vstupu dobrovolníků - našich krajanů do Československých legií v USA. Preissig je znám svými díly s vlasteneckou tématikou boje za svobodnou vlast v době první světové války. Za svého pobytu v USA vstoupil do francouzských legií. Po skončení války se ve třicátých letech přistěhoval na Spořilov a stal se členem místní legionářské jednoty.

    Celý článek... | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Vzpomínky

    * Před sedmdesáti sedmi lety...

    Vydáno dne 29. 06. 2014 (2595 přečtení)

    ZborovákLetošní rok vzpomínáme stého výročí založení první vojenské jednotky za první, tzv.Velké světové války. V září roku 1914 vznikla na základě výzvy českých krajanských spolků v Petrohradě, Moskvě a Kyjevě první vojenská skupina nazývaná Česká družina, která měla z počátku 720 mužů.
    Dne 11. října 1914 složili slavnostně přísahu a došlo k vysvěcení jejich praporu. Jednotka odjela na frontu a působila zpočátku v rámci 3. ruské armády. Vojáci byli přidělení k ruským plukům, kde působili jako rozvědčíci. V květnu 1916 díky novému přílivu zajatců z Rakousko-Uherské armády byla z pluku vytvořena brigáda. V lednu 1916 vznikl z České družiny samostatný Československý střelecký pluk. Jeho prvním bojovým vystoupením byla dne 2. července 1917 památná bitva u Zborova, malé vesničky ležící severozápadně od Tarnopolu. Úspěch československých legionářů znamenal obrovskou podporu diplomatického úsilí profesorga Tomáše Garrigue Masaryka o vznik samostatného Československého státu.

    Celý článek... | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Nezapomínáme

    * Pietní vzpomínka na Roztylském náměstí

    Vydáno dne 29. 04. 2014 (1810 přečtení)

    Tradiční Pietní shromáždění - setkání členů spořilovských odbojových a vlasteneckých organizací, škol a církví a všech Spořilováků na Národním hřbitově na Roztylském náměstí se koná ve čtvrtek dne 15.5.2014 v 10,30 hodin.

    Tentokrát shromáždění vyslechne živou hudbu dvou amatérských souborů - podle programu bude Dechový orchestr JUNIOR ze Základní umělecké školy v Hostivaři účinkovat "na uvítanou" před zahájením programu od 10 hodin a po skončení shromáždění "na rozchodnou". V průběhu slavnosti vystoupí též komorní Pěvecký kvintet KOLORIT. Myslím, že tak obohatí náš tradiční každoroční program. Na závěr slavnosti položíme kytice s díky za hrdinství našim spoluobčanům - obětem druhé světové války a Pražského povstání.

    Srdečně zveme všechny čtenáře Spořilovských novin, jejich známé a přátele k účasti na této tradiční květnové oslavě vítězství nad fašizmem a díků za svobodu a demokracii v naší vlasti.

    Celý článek... | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Nezapomínáme

    * Do hřbitova 4.500.000 Kč

    Vydáno dne 01. 11. 2013 (2602 přečtení)

    Zastupitelé MČ Praha 4 na svém 18. zasedání schválili tento návrh:

    Návrh ke schválení realizace projektu s pracovním názvem "Revitalizace památníku Spořilov" realizovaný na základě výzvy Ministerstva obrany.

    Usnesení.
    1. Schvaluje přípravu projektu s pracovním názvem Obnova Národního hřbitova Spořilov.
    2. Schvaluje spolufinancování projektu v maximální výši 4,5 mil. Kč z rozpočtu ÚMČP4.

    Závěr: Podvodný název zapříčinil více jak hodinovou rozpravu. Ministerstvo obrany ČR nikoho nenabádalo k revitalizaci hřbitova. Zcela je nesmysl, aby předělávku financovalo. Místo omezení hluku a smogu radnice dělá hřbitov. Jan Vlasák

    Celý článek... | Autor: Jan Vlasák | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Vzpomínky

    * Když mi bylo třináct... na Spořilově

    Vydáno dne 07. 08. 2013 (2099 přečtení)

    Šedesát sedm a třináct je osmdesát. Rok sovětského olympijského medvídka, spartakiády, zahájení provozu na trase metra Kačerov – Jižní Město, vyhubení pravých neštovic a vzniku souborového systému FAT. Poslední dvě události se mne tenkrát nijak zvlášť nedotkly. Na osmdesátky vzpomínám zatím jen matně, možná se to zlepší s přibývajícím věkem. Když jsem ale četl výzvu v SN, říkám si, čichová paměť je jedna z nejsilnějších, a tak jsem v minulosti začichal. Najednou mi to začalo naskakovat...

    Celý článek... | Autor: Jan Vidim | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Nezapomínáme

    * Legionářský pomník Hrdinům od Zborova se vrací na Spořilov

    Vydáno dne 01. 07. 2013 (4142 přečtení)

    Model pomníku Hrdinům od Zborova - Karel Holub 2013Myšlenka vrátit pomníky věnované památce československých legionářů a připomenutí jejich hrdinských činů za 1. světové války ožila poté, co se po roce 1989 do naší vlasti vrátila svoboda a demokracie. Všechny památníky naší pohnuté minulosti totiž patří na místo, kde stály! Nebýt nacistů, tak tam stojí dodnes. Nebýt komunistů, tak už tam dávno byly!

    S radostí podáváme všem štědrým dárcům i všem příznivcům obnovy památníku prvního odboje na Roztylském náměstí na Spořilově dobrou zprávu:

    „Veřejná sbírka na obnovu této jedinečné vojensko-historické památky - vzácného díla sochaře legionáře bratra Karla Babky, sochy Hrdinům od Zborova, odhalené v roce 1937, probíhala na území České republiky v období od 5. května 2008 do 31. května 2009, kdy úspěšně skončila.“

    Díky bratrské spolupráci s Asociací pro obnovu legionářských tradic ANLET, která byla pověřena organizací Sbírky, a jejímu prezidentovi pplk.v.z. Ing. Jaroslavu Houškovi, se podařilo nashromáždit na bankovním účtu a na darech občanů s využitím sběracích listin velmi pěknou částku v celkové výši 107 725,- Kč.

    Po roce od vyhlášení letákem o Veřejné sbírce na památném náměstí ruského legionáře - generála Karla Kutlvašra v Nuslích u příležitosti oslav ukončení druhé světové války v květnu roku 2008 se díky společnému úsilí všech pořadatelů Sbírky - ústředí odbojových a vlasteneckých organizací a občanských sdružení a jejich místních orgánů na Spořilově: Českého svazu bojovníků za svobodu, České obce sokolské, Masarykova demokratického hnutí a Úřadu Městské části Praha 4 podařilo oslovit veřejnost nejenom na Spořilově a v Praze 4, avšak prostřednictvím těchto organizací a jejich členů i v celé Praze, celé naší vlasti i v zahraničí. Tak se o naší sbírce ve prospěch obnovy sochy ruského legionáře od Zborova dověděli Sokolové i naši krajané v australském Sydney, právě tak jako členové Sokola Mnichov, Paříž nebo Vídeň. Velkou pomoc při vyhlášení Veřejné sbírky poskytly sdělovací prostředky jako mediální partneři, zejména noviny Městské části Praha 4 TUČŇÁK, NÁRODNÍ OSVOBOZENÍ, SOKOL, KALEIDOSKOP, ČAS a ČESKÝ ZÁPAS. Náš vřelý dík za pomoc a spolupráci náleží zejména redakci internetových SPOŘILOVSKÝCH NOVIN.

    Na 15. zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 4 dne 20. června 2013 seznámili členové Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova (dále Sboru) pana starostu Pavla Caldra, zástupce starosty, další členy vedení, radní a zastupitele MČ Praha 4 s dosažením závažného kroku při obnově, jakým je zhotovení modelu repliky pomníku. Podařilo se uskutečnit po dlouhých čtyřech letech od ukončení veřejné sbírky, a to právě díky finančním darům občanů ze Spořilova, Prahy 4 a grantu Magistrátu hlavního města Prahy za celkovou částku 20 000,- Kč.

    Na plenárním zasedání Zastupitelstva Prahy 4 vystoupil na toto téma v krátkém tříminutovém slově člen představenstva Sboru Vladimír Prchlík. V úvodu interpelace připomněl význam dějinných událostí z minulosti pro současnou i budoucí společnost. Jako aktuální příklady z nedávných dnů uvedl 18. červen 1942 jako den 51. výročí hrdinského boje Československých parašutistů vyslaných z Velké Británie k uskutečnění atentátu na Zastupujícího Říšského protektora Reinharda Heydricha v jejich nerovném boji s nacistickou přesilou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, 21. červen 1621 jako výroční den popravy 27. českých pánů po porážce na Bílé Hoře a blížící se 96. výročí památné bitvy u Zborova dne 2. července 2013.

    Je výrazem našich díků a vděčnosti připomenout si právě dnes hrdinství československých legionářů a vyjádřit úctu všem hrdinům, bez nichž bychom dnes nežili ve svobodné a demokratické české společnosti. V závěru interpelace požádal všechny přítomné o plnou podporu dlouholetého úsilí o obnovu pomníku Hrdinům od Zborova, který je zařazen do celostátního projektu Ministerstva obrany České republiky „LEGIE 100“ na počest stého výročí založení Československých legií v roce 1914 v Paříži.

    Karel Holub - autor modelu pomníku Hrdinům od Zborova V předsálí velkého zasedacího sálu Radnice v Nuslích byl na výstavce představen model repliky pomníku v měřítku 1:20 a další dokumenty a fotografie k veřejné sbírce občanů Spořilova a Prahy 4.
    Model repliky původního pomníku s jeho okolím vypracoval do všech podrobností umělecký sochař Karel Holub z Prahy 8 - Kobylis (na snímku). S použitím moderních zobrazovacích prostředků se tomuto významnému umělci podařilo velmi věrně a plasticky vyjádřit historický dojem této slavnostní události - sochy a jejího okolí, jež tvoří vynikající výtvarný celek. Model se těšil velké pozornosti radních a zastupitelů, kteří často svými dotazy projevovali živý zájem o tuto historickou památku, která stála od června roku 1937 na Roztylském náměstí na Spořilově . Za 2. světové války byla německými okupanty v červnu roku 1940 odstraněna a zcela zničena.

    S plnou podporou této sbírce na obnovu památky hrdinů 1. světové války - Československých legionářů v boji za národní samostatnost a demokracii pod vedením profesora T.G. Masaryka jsme se setkali u nejvyšších představitelů - předsedy a členů vlády České republiky. Písemně vyjádřili svůj obdiv a svoji osobní plnou společenskou a morální podporu pořadatelům této Sbírky.

    Vyjádřili naši společnou povinnost dbát na připomenutí českých národních tradic naší slavné minulosti, bez nichž by nevznikl v roce 1918 ani samostatný svobodný a demokratický stát Československá republika.

    V tom spatřujeme morální vítězství společného úsilí všech těch, kteří přispěli nejenom hmotnými dary, avšak často vyjádřili své vlastenecké postoje v rozhovorech a při četných osobních setkáních členů Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova s občany Spořilova, a to bez rozdílu na jejich společenské postavení, politické přesvědčení nebo náboženské vyznání.

    Celý článek... | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 26 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Nezapomínáme

    * Památce hrdinů od Zborova

    Vydáno dne 01. 07. 2013 (3065 přečtení)

    Roztylské náměstí Po zveřejnění informace a výzvy občanům k poskytnutí historických podkladů v novinách Městské části Praha 4 – TUČŇÁK v roce 2006 a zprávy o záměru obnovit na Roztylském náměstí na Spořilově sochu bojovníka od Zborova (za nacistické okupace byla socha odvezena na neznámé místo) se podařilo objevit několik dobových fotografií a získat řadu velmi cenných a vzácných dokumentů. Svědčí to o zájmu občanů Spořilova o osud tohoto překrásného památníku jako symbolu boje za národní osvobození, na jehož vítězném konci v roce 1918 došlo k založení samostatného státu - svobodné a demokratické Československé republiky.








    Celý článek... | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Nezapomínáme

    * Historické symboly Sokola Spořilov

    Vydáno dne 27. 05. 2013 (3273 přečtení)

    V předsletovém roce 2011 jsme dali restaurovat naše oba sokolské prapory: Prapor členstva a prapor věnovaný Věrnou gardou dorostu Sokola. Jejich stav za dlouhá léta neodborného – často utajeného uložení ve vlhkých sklepích spořilovských domečků, velmi utrpěl. Jenom zázrakem jsme o ně nepřišli. Byly zachráněny díky velké odvaze až hrdinství členy Sokola v době Protektorátu Čechy a Morava i za komunistické nadvlády. Vždyť naše prapory – jako němí svědkové národního vzepjetí a vlastenectví českého národa, které představoval Sokol, měly být podle příkazu okupantů již dávno odevzdány k likvidaci úřadů.

    Celý článek... | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Spořilovské aktuality
    26.06.2025: Boj o legendu pražského fotbalu. ‚Čafku‘ sužuje řada problémů...
    Na webu iRozhlas.cz najdete článek o současné situaci fotbalového klubu, který padesát let byl součástí spořilovského dění a i dnes najdete jeho areál v blízkosti Hamerského rybníka.

    24.06.2025: Vzpomínejte s námi
    Starší aktuality


    Čtenáři od 31.5.2004

    Spořilovská kliknutí
    Celkem11457974
    Červenec28589
    Dnes2348

    Spořilováci na webu

    Nyní si čte web : 207 uživ.


    you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

    (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
    Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
    Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
    Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
    CENÍK INZERCE