Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )
 • Vzpomínky na Olgu:
  "Setkali jsme se s Olgou někdy v roce 2015. Jako vedoucí oddělení akvizice a prezervace Národního fil . . . " (Rozloučení s Olgou Růžičkovou, rozenou Sixtovou)
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)
 • To je síla:
  "Děkuji za informaci, tiskneme letáky, aby se to dozvěděli i ti, kteří nemají internet. Zároveň sepis . . . " (Připomínkujme územní studii okolí metra Roztyly)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Mohlo by vás zajímat...

  Děti a školy

  * Školy na Spořilově

  Vydáno dne 26. 08. 2004 (2512 přečtení)

  To co dělá obec obcí je v dnešní době především škola. A pražský Spořilov je „velká obec“. Více než 22 tisíc lidí je celkem solidní okresní město, které potřebuje odpovídající množství „vzdělávacích institucí“ pro své později narozené obyvatele...

  Po dostavbě Starého Spořilova na začátku třicátých let minulého století a následném nastěhování prvních stovek obyvatel této nové pražské čtvrtě, bylo nutné zabezpečit vzdělávání dětí, které se svými rodiči na Spořilově našly nový domov. Proto vznikla první základní škola na Spořilově – Základní škola v Jižní ulici (Jižní IV) , která nedávno oslavila 70 let svého trvání. Až do konce padesátých let, respektive poloviny let šedesátých byla právě ona jedinou základní školou „spořilováků“. Společně s mohutnou poválečnou bytovou výstavbou nového „sídlištního“ Spořilova, bylo nutno pro další tisíce nových obyvatel postavit škol hned několik. V první polovině 60. let usedly do lavic první třídy noví nejmladší obyvatelé Sídliště Spořilova II. Základní devítiletá škola dostala tehdy jméno podle okružní ulice v jejíž blízkosti se nacházela – Na Chodovci. V přibližně stejné době byla dokončena i Základní škola v Postupické ulici. Děti prvních obyvatel nového sídliště mezitím dorostly a ty co se rozhodly pokračovat ve studiu na gymnáziu, musely dojíždět až na „vzdálenou“ Budějovickou nebo ještě dál do centra města. Odpovědí bylo založení gymnázia hned v sousedství základní školy v Postupické ulici, v jižní části Sídliště Spořilova II. V devadesátých letech pak vznikla i církevní škola Evangelická akademie, která sídlí v Hrusické ulici. Vysoká škola na Spořilově však až donedávna žádná nesídlila, avšak s ohledem na současný rozvoj soukromých vysokých škol v České republice, možná v budoucnu i na Spořilově bude nová „akademická půda“(ostatně o vysokých školách na Spořilově chystáme článek).
  Ale poněkud jsme zapomněli na ty první školy, do kterých v životě chodíme – na mateřské školky. Na Spořilově jsou celkem čtyři. Jedna sídlí v Trenčínské ulici a navštěvují jí děti převážně ze Starého Spořilova a ze Sídliště Spořilov I. Další je v Měchenické ulici pro děti z oblasti severní části Sídliště Spořilova II a do třetice je tu MŠ Jihozápadní. Ta se nachází v ulici Jihozápadní IV. a je dvoutřídní. Pro děti z okolí Svojšovické ulice je k dispozici poslední spořilovská školka ve stejnojmenné ulici. Spořilov je i místem, kde působí i jedna základní umělecká škola (ZUŠ), sídlící v Dunické ulici.
  Nemá smysl a ani není účelem popisovat všechny spořilovské školy do detailů. V dnešní době informační společnosti je už každá škola v Čechách, na Moravě i ve Slezsku „na síti“ a školy na Spořilově v tomto směru rozhodně nezaostávají…
  Redakce Spořilovských novin, v rámci těchto stránek pro Vás v sekci webových odkazů připravila kompletní přehled internetových adres všech spořilovských škol. Stačí jen kliknout se podívat se…
  …a pak už záleží jen na Vás, kde bude Vaše ratolest trávit den co den příštích 9 let svého života.

  [Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Marek Mahdal | Počet komentářů: 11 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5954239
  Červenec10548
  Dnes360

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 18 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE