Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)
 • To je síla:
  "Děkuji za informaci, tiskneme letáky, aby se to dozvěděli i ti, kteří nemají internet. Zároveň sepis . . . " (Připomínkujme územní studii okolí metra Roztyly)
 • uzavření ulice Ke Spořilovu!:
  "Tento problém velmi dobře řešilo uzavření ulice Ke Spořilovu ve směru z centra kdy značně klesla dop . . . " (Uzavírky, auta a co s nimi?)
 • zloději v noci choději:
  "mě se totéž stalo v červnu. Zariskoval jsem a ve 23 hod. jsem si ho tam dal, že v 5 ráno odjíždím. " (Pozor na zloděje!)
 • Re: :
  "Zastřešení je nereálné, protože chybí finance. Zlepšení obslužnosti části sídliště a Starého Spořil . . . " (Z Hlavní ulice se stala kvůli havárii vody pod vozovkou téměř tichá městská třída)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Květen  >>
  PoÚtStČtSoNe
      1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31

  Mohlo by vás zajímat...

  Vzpomínky

  * Vzpomínky na Spořilov od roku 1945 po současnost

  Vydáno dne 04. 11. 2004 (2790 přečtení)

  Toto je pokračování článku „Vzpomínky na Spořilov v letech 1929 až 1945“, který čerpá z knížky Převleky mého města, kterou nejznámější spořilovský obyvatel – spisovatel Adolf Branald, dokončil v roce 2002, ve svých dvaadevadesáti letech.

  2.období vzpomínání

  · osvobození a padesátá léta
  · šedesátá léta a normalizace
  · obnovení demokracie po roce 1989


  Válka skončila v květnu 1945 i na Spořilově. Přestože boje v okolních čtvrtích byly velmi tvrdé, oblast Spořilova zůstala „relativně“ nedotčena, vzpomíná Adolf Branald ve své vzpomínkové knize Převleky mého města. Ale ani i zde nebylo nouze o dramatické válečné události. Při samotném osvobozování padlo 7 spořilovských občanů. Autor popisuje květnové dny na Spořilově velmi podrobně, stejně jako další „pokvětnové“ zážitky s Rudou armádou na Spořilově. Bilancuje taktéž důsledky 2.světové války a jejich dopady na spořilovské obyvatele. V koncentrácích a věznicích zahynulo 34 židovských spoluobčanů a 28 nežidovských obyvatel Spořilova. Krátce po válce byl odhalen pomník spořilovským občanů, kteří za války padli. V této poválečné době také vznikaly první skutečné rozdíly mezi spořilováky, a to především na úrovni politické vyhraněnosti. První zanícení „pováleční“ komunisté na Spořilově se začali organizovat a vyčkávat na „svůj den D“. Také byl obnoven Sokol a spořilovské děti dostaly po vysídlených němcích chatu v městě Tanvald v Jizerských horách. Opožděně, ale přece dorazil na Spořilov swing a byla také obnovena divadelní scéna.
  Všechno se ale rázně změnilo po Únoru 1948. Branald vzpomíná na tuto dobu v samostatné kapitole o padesátých letech. Spousta jeho přátel byla zatčena, vyhozena z práce nebo jinak perzekuována. Organizace Sokola a Junáka přešly do ilegality. I sám autor měl s komunisty problémy. Situace se začala mírně uvolňovat až koncem padesátých a začátkem šedesátých let po prezidentské amnestii. Vzpomínky se v této době obrací na velké změny ve společnosti, i na to, jak začaly mizet drobné obchody a živnosti a začaly být nahrazovány například Agitačním střediskem a jinými „socialistickými podniky“.
  Šedesátá léta byla zásadní změnou pro celý Spořilově. Začátkem šedesátých let jsou z vězení propuštěni někteří významní obyvatelé Spořilova, kteří byli zatčeni v 50.letech. Touto, pro Spořilov významnou chvílí, není myšlen Srpen 1968, ale již rok 1961, kdy bylo rozhodnuto postavit velké sídliště, a to na loukách východně od Spořilova. Starousedlíky výstavba zajímala tehdy také z důvodu nového kina, které jim bylo slibováno po zrušení toho starého. Po dostavbě sídliště I a II koncem 60.let se začíná projevovat odliv „socialistického podnikání“ a prodejen do nové části sídlištní čtvrtě, která sice po staré převzala jméno, ale podle starousedlíků neprávem. Ať už tak nebo onak, dnes je Spořilov ucelenou čtvrtí a Spořilovské noviny jsou tu pro všechny obyvatele bez rozdílu lokality kdy žijí. Roztylské náměstí – centrální náměstí a hospodářské centrum Starého Spořilova opouští v této době různé provozovny a stěhují se na nové sídliště. Obyvatelé staré části tak museli docházet do sídlištní „samoobsluhy Včely“ a čekat dlouhé fronty na maso. Po nastěhování prvních stovek obyvatel na sídliště začaly logicky vznikat nové mezilidské vztahy, ale i první problémy. Na sídlišti totiž dlouho vázla výstavba infrastruktury, a tak se například desítky „sídlištních“ maminek s kočárky proháněly úzkými uličkami Starého Spořilova. I v této „ateistické době“ reálného socialismu začal být problém přeplněný spořilovský kostel. Autor samozřejmě nemůže zapomenout na Srpen 1968, kdy spořilovští obyvatelé v obavě před armádou „Osvoboditelkou“, odstranili téměř všechny uliční tabule. Některé z nich se na své původní místo nevrátily dodnes.
  Na Spořilov následně vtrhla normalizace, která je vzpomínána v předposlední kapitole této vzpomínkové knihy. Společenská situace v zemi se podle pohledu stranických špiček „normalizovala“ a život na Spořilově se vrátil do zajetých, „socialistických kolejí“. Byla postavena spořilovská poliklinika, kam se zejména obyvatelé staré části Spořilova museli teprve naučit chodit. Sídliště bylo téměř dostavěno a Spořilov tak dostal svoji současnou tvář, i když to zásadní teprve přišlo… Byly dostavěny tepny základního komunikačního systému a Spořilov byl doslova obehnán dálnicemi. Kromě toho autor vzpomíná na spořilovskou dopravu, na tramvaje na smyčce, které dobíhal a na autobus číslo 120. V té době Branaldovi táhlo na sedmdesát a rád vzpomíná na Karla Vacka, který se stal patronem spořilovského „Klubu důchodců“, který byl v této době zásadním tvůrcem kultury na Spořilově. Autor také vzpomíná na vycházející hvězdy, Karla Zicha, bratry Nedvědy a další…
  Krátce po revoluci se opět obnovilo podnikání, ale zdaleka to už není takové podnikání, jaké bylo za první republiky. Autor velmi vtipně a s nadhledem popisuje procházku Roztylským náměstím a všímá si jaké prodejny, provozovny, živnosti se nacházely v různých spořilovských domcích, které pamatuje od dob první republiky, a jak se měnily v běhu času. Zejména si pak všímá překotných změn v letech 1990 do současnosti. Všímá si také aktivity a neúspěšné snahy místného Občanského Fóra o osamostatnění Spořilova v rámci stávající Prahy 4.

  Závěrečná část této poutavé knihy, kterou budete číst doslova „jedním dechem“, pojednává o aktivitách radnice Prahy 4 na Spořilově v posledních několika letech.

  Součástí knížky, která má na 300 stran je i rejstřík osob, o nichž je zmínka v různých kapitolách, což slouží pro velmi dobrou orientaci v textu.


  Všem obyvatelům nejen této čtvrti redakce Spořilovských novin vřele doporučuje, aby si knihu „Převleky mého města“ přečetli.

  Související články:
  K odhalení desky Adolfu Branaldovi (14.09.2014)
  Adolf Branald má na Spořilově pamětní desku (10.09.2014)
  Odhalení desky Adolfu Branaldovi na ZŠ Jižní (27.08.2014)
  Většina Spořilováků četla alespoň jednu knihu Adolfa Branalda (10.02.2012)
  Portrétní známka Adolfa Branalda v soutěži o nejhezčí poštovní známku propadla (26.03.2011)
  Česká televize: Potomci slavných - Adolf Branald (29.10.2010)
  Dědeček automobil připomene 100. narozeniny Adolfa Branalda (12.09.2010)
  Spořilovští filatelisté - pozor: Chystá se poštovní známka s motivem Adolfa Branalda! (30.10.2009)
  Česká televize vysílá Branaldovu Stříbrnou paruku (15.03.2009)
  Od dnešního dne má Praha Branaldovu ulici (03.03.2009)
  Adolf Branald bude mít svoji ulici zřejmě v Řeporyjích (30.01.2009)
  Adolf Branald bude oceněn prezidentem (28.10.2008)
  Adolf Branald (4.10.1910 - 28.9.2008) - zamyšlení nad literárním dílem (01.10.2008)
  Rozloučení s Adolfem Branaldem bude v úzkém kruhu rodiny (29.09.2008)
  Zemřel spořilovský patriot, spisovatel Adolf Branald (28.09.2008)
  Adolf Branald fandí Spartě (26.01.2008)
  Sokolové u mistra Branalda (10.10.2007)
  Tři roky do stovky Adolfa Branalda (08.10.2007)
  Knižní klub: Vandrovali vandrovníci (12.12.2006)
  Čtyři roky do stovky Adolfa Branalda (10.10.2006)
  Sestřičky. TV Nova 26.4.2006 (23.04.2006)
  Spořilovák Adolf Branald dnes večer opět v České televizi (26.03.2006)
  Adolf Branald slaví 95. narozeniny (30.09.2005)
  Nesprávnosti v knize Adolfa Branalda (22.11.2004)
  Vzpomínky na Spořilov v letech 1929 až 1945 (27.10.2004)
  K 94. narozeninám Adolfa Branalda (04.10.2004)
  [Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Marek Mahdal | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Spořilovské aktuality
  05.05.2020: Na Národním hřbitově...
  Slavnostním položením věnce a kytic na Národním hřbitově na Roztylském náměstí dnes dopoledne starostka MČ Praha 4 Irena Michalcová (ANO) spolu s místostarostou Michalem Hrozou (TOP 09) a předsedou spořilovské organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Vladimírem Dvořákem uctili památku padlých spořilovských občanů během nacistické okupace a v květnu 1945.

  Starší aktuality


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5867820
  Květen142962
  Dnes357

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 108 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE