Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
  "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
 • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
  "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31     

  Mohlo by vás zajímat...

  Kolem Spořilova

  * Zelený ostrůvek na Hamráku ožil na jaře díky Spořilovákům

  Vydáno dne 17. 04. 2005 (7575 přečtení)

  V realitu se konečně proměnil dávný sen mnoha generací obyvatel Spořilova a okolí - a to mít na spořilovském Hamerském rybníku (Hamráku) svůj vlastní zelený ostrůvek. Ano, sen se splnil, od slov a plánů se přešlo k činům a patnáctý dubnový den roku 2005 se ostrůvek uprostřed našeho rybníka zazelenal ve své kráse - přibyly zde totiž tři krásné stromy. Dvě vrby a jeden pyramidální dub.

  Naloďování stromků na loď. Celý ojedinělý projekt vznikl v myšlenkách věrných spořilováků na počátku roku 2005, a po několika týdnech je nyní úspěšně završen. Pracovní skupina - ZOH - nebo-li "Zelený ostrov Hamrák", která vznikla při internetových Spořilovských novinách, se v pátek 15.4.2005 scházela na místě předem avizovaného srazu již před 16. hodinou.

  Na místě u rybníka byla již připravena laminátová zelená pramice a během poledne se zde společně s ní objevily i stromy, dovezené přímo z lesnické školky. Hladina Hamerského rybníka byla již delší dobu níže než obvykle, a tak před členy ZOH, kteří se mezitím na místo činu dostavili, ležel velmi težký úkol - přeprava nářadí (lopaty, rýče, hrábě...), osob a v neposlední řadě také stromů. První přišla na řadu zahradnická výzbroj. Premiérová jízda na ostrůvek byla zahájena v 16:15 hod., kdy se kompletní redakce SN, jen několik metrů nalevo od dřevěného mola vydala na plavbu k břehům ostrůvku Hamráku.

  Autor článku dokazuje, že v Hamerském rybníku moc vody nebylo. Hladina byla vcelku klidná, to ovšem nelze říci o dně rybníka. Na břehu bylo bahnité, uprostřed vod místy štěrkovité a vodní sloupec kolísal mezi 20 cm až 1 metrem. Přesto první lidé od konce letošní zimy vkročili živí a zdráví na štěrkové břehy této nevelké, o to více nádherné spořilovské ostrovní země. Nejprve byl obhlídnut terén, posbírány odpadky (plastové láhve, igelitové tašky z okolních hypermarketů, krabičky od cigaret a plechovky od piva...) a část posádky se poté vrátila zpět na pevninu pro první ze tří stromů. Mezitím se členové ZOH sešli na břehu v plném počtu, a tak po odvezení třetího stromu (pyramidálního dubu), bylo započato s přepravou pracovních sil. Všichni byli velmi překvapeni, když se první rýč zaryl do ostrovní půdy, která byla měkká a na první, laický pohled - kvalitní.

  Během necelé hodiny intenzivní práce byly vykopány tři jámy o hloubce 30-40 cm, široké téměř 50 cm. Dále bylo přistoupeno k odstranění staré suché trávy a rákosí, což si vyžádalo další půlhodinu namáhavé práce v téměř pětadvacetistupňovém horku. Mezitím bylo dalším "spojem" dopraveno na ostrov občerstvení v podobě dobrého vína od Kalašů z Lechovického sklípku, které pro členy pracovní skupiny ZOH, objednal spořilovák pan Lukavec (dodatečně děkujeme). Touto lodí ovšem necestoval pouze Modrý portugal, nýbrž i český spořilovský zahradník Jan Fischer, který krátce předtím přijel svým vozem přímo před Lechovický sklípek.

  Zasazení všech tří stromů nebyla žádná legrace. Do nevelké lodi bylo poskládáno zahradnické nářadí, dovezené v přívěsu, a pět kvalitních dřevěných sloupků o délce 250 cm. Po doplutí na ostrůvek, což trvalo vždy tak 10-15 minut, třebaže to bylo jen několik desítek metrů, byla celá skupina ZOH na ostrůvku v téměř kompletním počtu, a těšila se na poslední - nejdůležitější etapu projektu, a to na vlastní zasazení stromů.

  Spořilovský zahradník, pan Fischer se ukázal jako člověk na pravém místě. Projekt bez něho by patrně nebyl nikdy dokončen. Radou a prací odborníka na slovo vzatého bylo úderem šesté hodiny večerní přikročeno k zasazení stromů...

  Jámy pro kořenový systém byly po dohodě ještě více rozšířeny a stromy byly do nich vsazeny. Místní hlína a kvalitní kompost od Tomáše Ledviny, jim jistě bude prospívat.
  Náročnější operací bylo vztyčení podpěrných kůlů, které v případě pyramidálního dubu byly do půdy vsazeny tak, aby tvořili větru a nepřízni počasí odolný "trojúhelník". I to se povedlo, třebaže někteří z členů ZOH cedili za to vlastní krev. Na závěr vlastního sázení byla na kůly připevněna železná cedulka, nesoucí nápis - "Zasadili čtenáři Spořilovských novin, Jaro 2005". Po dokončení výsadby byla ještě jednou shrabána ležící suchá tráva kolem, do míst na břehu kolem celého ostrova byly vsazeny desítky vrbových proutků z ořezů, a veškerý "organický nepořádek" z ostrůvku, pohltily až třímetrové plameny ohně, který byl založen na štěrku přímo u vodní hladiny Hamráku. Poté bylo ještě okolí nově zasazených stromů upraveno do téměř parkové podoby. Jen na dvoumetrovou pneumatiku od traktoru, která ležela ve vodě (a stále bohužel leží) při severním břehu ostrůvku už nebyl čas, ani síly. Ing. Jan Fischer při práci.
  Na hladinu rybníka padlo šero, ochladilo se a bylo nutno pomýšlet na návrat na pevninu, respektive do útulného vinného šenku manželů Kalašových. Opět několik nočních jízd a odvoz všeho materiálu, nářadí a lidí z ostrůvku, který pak osiřel v temnotě, nad kterým již v té době kroužilo několik netopýrů...

  V 21 hod. byla celá pracovní akce úspěšně dokončena a členové ZOH, společně s jejich blízkými a přihlížejícími čtenáři Spořilovských novin, kterých se sešlo kolem dvaceti, zasedli ke džbánku dobrého moravského vína a vynikající kolobáse z udírny. Akce byla oficiálně prohlášena za ukončenou a všichni byli spokojení.

  Ano, ostrůvek na Hamráku se změnil. Změnil se k lepšímu. Není už to jen placka, kde jsou tři křoviska a desítky kopřiv. Jsou tu přece tři krásné mladé stromy, které zasadili obyvatelé Spořilova, čtenáři Spořilovských novin. Projekt se zdařil a společně věřme, že tu naše stromy budou i za 100 let...

  Poselství budoucím generacím Spořilováků: Na jaře Léta Páně 2005 se v myslích čtenářů internetových novin Spořilovských zrodil nápad velice to hezký a záslužný. Ostrůvek uprostřed rybníka Hamerského se tyčící, rozhodli se níže podepsaní zachrániti a na věky věků zde založit malý sad o několika vrbách a jednom dubu pyramidálním. Neboť výsadníci žili tehdy v době byrokratické, museli před splněním úkolu tohoto, souhlasná vyjádření pánů úřednických získati. Stalo se. Posléze již nebránilo nic v cestě na ostrůvek neobydlený se na pramici vypraviti, jámy hloubky příslušné zde za pomocí nářadí zahradnického vyhloubiti a stromy odborníkem pečlivě vybrané do země zdejší zasaditi.


  Foto: Marek Mahdal, Tomáš Hromádka


  V příštích dnech zveřejníme další články k projektu ZOH včetně fotogalerie.

  Související články:
  Z výlovu Hamerského rybníka (23.03.2019)
  Ptáci na revitalizovaném Hamerském rybníku na podzim roku 2010 (31.10.2010)
  Další změny kolem Hamerského rybníku (07.07.2010)
  Město dokončilo revitalizaci Hamerského rybníka (19.11.2009)
  Video a fotogalerie z Hamerského rybníka (19.1.2009) (30.01.2009)
  Hamrák v novém, aneb kompletní obnova se blíží (15.01.2009)
  Revitalizace Hamerského rybníka (13.11.2008)
  Vyfotili jsme na zdi Lechovického sklípku (Hamrák očima dětí) (27.09.2008)
  Zajímalo by mě, kdo dal svolení k jízdě vznášedla městské policie po Hamerském rybníku... (27.05.2007)
  Radnice Desítky chystá Májové slavnosti u Hamerského rybníka (19.05.2007)
  Časopis Týden psal o ostrůvku na Hamráku (14.08.2006)
  Katastrofa na Hamráku pokračuje (07.08.2006)
  Fotografie z výlovu rybníka (13.07.2006)
  Úhyn kachen na Hamerském rybníku (29.06.2006)
  Ohňostroj na Hamru opět ozářil Spořilov (28.05.2006)
  "Měřili jsme Hamrák" aneb projekt žáků ZŠ Na Chodovci (19.04.2006)
  Od zasazení stromů na ostrůvku Hamráku uběhl jeden rok (15.04.2006)
  Radovanovy radovánky psal u Hamerského rybníka (10.02.2006)
  Vyražte si o víkendu vykopat poklad (08.02.2006)
  Na Hamerském rybníku se bruslí jako o život (01.02.2006)
  Hamerský rybník budou objíždět policisté na kolech (18.01.2006)
  Předvánoční sraz ZOH v Lechovickém sklípku (09.12.2005)
  Ptačí budky na ostrůvku Hamráku (07.12.2005)
  Zvířata na ostrůvku Hamráku ? (02.12.2005)
  Co se děje v bývalém zahradnictví u Hamráku? (02.11.2005)
  Vzpomínky pana Jiřího Haagera na Hamerský rybník (18.10.2005)
  Městská policie a její aktivity v okolí Hamerského rybníka (17.10.2005)
  TIP na procházku: Spořilov - Zahradní město (28.09.2005)
  K historii nejstarší záběhlické tvrze (a Hamerského ostrůvku) (15.08.2005)
  Výlet Pražské informační služby - "Od Hamerského rybníka do Toulcova dvora" (11.07.2005)
  Okolí Hamerského rybníka je chudší o jeden strom (02.07.2005)
  Hledání otázek a odpovědí (06.06.2005)
  Břehy Hamráku připomínají v současné době skládku (01.06.2005)
  Velkolepý ohňostroj pod Spořilovem (29.05.2005)
  Májové slavnosti 2005 na Hamru (24.05.2005)
  Ostrůvek na Hamráku bude mít konkurenta! (19.05.2005)
  Vyjádření ÚMČ Praha 10 k Hamerskému rybníku (12.05.2005)
  "Hamerské odpočívadlo" chátrá (24.04.2005)
  Nebezpečné větve stromů na Hamráku (21.04.2005)
  Pozvánka k Hamerskému rybníku (12.04.2005)
  O projektu ZOH (12.04.2005)
  První zimní spořilovské bruslení v roce 2005 (03.02.2005)
  Ostrůvek na Hamerském rybníku (18.01.2005)
  Vinobraní na Hamru (20.09.2004)
  Na víno do Lechovického sklípku na břehu Hamerského rybníka (30.08.2004)
  [Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Marek Mahdal | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Pracovní skupina - ZOH


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8562323
  Červenec92885
  Dnes906

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 25 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE