Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Nenakupovat u pilulky.cz!:
  "Proti územnímu rozhodnutí přišly dvě žaloby, po změně vedení ji stáhli na radnici Horní Počernice. Ž . . . " (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Šabatová:
  "„Zima bude těžká. Nevíme, s čím přijde vláda, ale lidem budou muset pomoci i města. Například balíčk . . . " (Do zastupitelstva městské části Praha 4 kandiduje devět volebních subjektů!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30

  Mohlo by vás zajímat...

  Zajímavosti

  * Ptáci na spořilovském sídlišti

  Vydáno dne 17. 05. 2005 (4593 přečtení)

  Už v titulku se mi chtělo psát o spořilovské avifauně, ale pak mi to připadlo moc nóbl. Vždyť většina těch našich drobných „spolubydlících“ jsou jen prostí, někdy téměř neviditelní společníci – ptáci, které bývá spíš slyšet než vidět.

  Na spořilovském sídlišti za dobu od jeho založení prošla skladba zdejší ptačí říše podstatnou proměnou. A to hned z několika důvodů. Především tu dříve nebylo tolik stromů a keřů jako dnes, a ty jsou pro život ptactva velmi důležité. Tito naši drobní spoluobyvatelé v nich nacházejí úkryt, stavějí si v nich svá hnízda a v neposlední řadě na nich nacházejí svoji potravu – drobné živočichy, zejména hmyz. Dále proto, že tu ještě nějakou dobu zůstávali dřívější ptačí obyvatelé – původně žijící na polích, která se rozprostírala tam, kde dnes stojí jen domy. Ti původní – třeba skřivani, kteří tu ještě na počátku osidlování sídliště prozpěvovali – se nepřizpůsobili. Nemohli, vyžadují jiné životní prostředí, a to nově vzniklé jejich způsobu života nevyhovovalo. Postupně mizeli a jejich místo zaplňovali noví ptačí obyvatelé, kteří se zde během více než čtyřiceti let napevno uchytili a s nimiž se teď denně setkáváme.
  Ale zkusme začít od nuly.
  Vůbec první přistěhovalci byli vrabci. Vrabčí havěť v hojném počtu brzy objevila výhody bydlení na balkonech a v lodžiích, které jsou prakticky ve všech domech. Pilně tam snášeli uschlý rostlinný materiál a budovali z něj svá rozčepýřená a neesteticky vypadající hnízda. Když se obyvatelům to jejich hospodaření nelíbilo a hnízda snesli, urputně a s nevídanou pílí stavěli hned další. Večer byl balkon čistý a ráno v sedm hodin už tam byl zase základ pro hnízdo nové. Některým lidem ale nevadili, nechávali je na pokoji, takže mohli dlouho mezi spořilovskou ptačí osádkou kralovat.
  Dnes jich je na sídlišti již jen poskrovnu. Lze je nalézt třeba v sebemenších skulinách ve stěnách některých účelových staveb, třeba transformátorů nebo objektů patřících plynárnám. Dokonce se usídlili v již nefungujících větrácích dřívějších hospod nebo jiných veřejných objektů. A kdo je zdecimoval? Přece náš dnešní hojný ptačí společník – hašteřivý a nesnášenlivý kos. Původnímu obyvateli lesů a zahrad starého Spořilova se na sídlišti zalíbilo, a to zejména proto, že se tu rozrostly stromy, jednotlivé keře nebo celé křovinné porosty, kde nachází vhodné životní stanoviště. Agresivita a nesnášenlivost kosa byla hlavní příčinou toho, že vrabec neměl nejmenší šanci se na sídlišti ve větším počtu udržet.
  Takže dnes už brzy zrána, ještě před rozedněním, ohlašuje svou přítomnost halasným zpěvem. Ten opakuje i v průběhu dne a také v podvečer, kdy se připojují k jeho trylkování i drozdi, kteří zaletují na sídliště pravděpodobně ze starého Spořilova. V křovinách a v hustém stromoví se kosům daří dobře a dovedou se škorpit a handrkovat mezi sebou o svůj životní prostor velmi intenzivně a neurvale. Je zajímavé, jak si čile vedou po deštích, kdy na chodníky vylézají žížaly – pravá to jejich pochoutka.
  Ze sídliště úplně zmizel chocholouš. Nebyl sice příliš hojný, ale zkoušel přiživovat se kolem popelnic a kontejnerů. Teď už jej není vidět delší dobu – asi odletěl za lepším, někam tam, kde se chovají koně, v jejichž kobližcích se rád přehrabuje; to zřejmě dobře vyhovuje jeho gurmánským choutkám. Zato hojnými dnešními obyvateli spořilovského sídliště jsou sýkory; zdomácněly tu koňadry, parukářky i úhelníčci a ozývají se už od zimy – od Vánoc, kdy se začínají připravovat na budoucí hnízdění, pilně prozkoumávají větve stromů a hledají co by sluply.
  Kromě sýkor se tu zabydlel napevno ještě jeden ptačí druh – pěnkavy. Bezvadně vyzpěvují a intenzivně se podílejí na ptačím zabydlení sídlištního prostoru.
  Jak sýkory, tak i pěnkavy jsou hezcí i na pohled, příliš se lidí nebojí a nalétávají houfně na krmítka, která rozvěšují lidé na nízkých stromech. Tito ptáčci zřejmě zůstanou stálými sídlištními usedlíky.
  Na sídlišti se občas najde i pěkně se ozývající zvonek zahradní. Nesmíme zapomenout ani na hrdličky. Ty sice nejsou stálými obyvateli sídliště, ale v některých letech je slýcháme – tak jako kosy – už od rána. Rovněž zde nacházejí vhodné životní prostředí a když se vytratí, tak asi jen do blízkého okolí – na starý Spořilov nebo do Hutí – k Hamerskému rybníku, tam jsou vidět stále.
  V některých letech se na sídlišti objevují poštolky. Svá hnízda si staví na plochých střechách domů v závětří výtahových šachet, na věžácích, ale i třeba v květinových korýtkách přímo za okny bytů. V okolí našeho domu odchovaly v minulých dvou letech dva páry poštolek po třech mladých, která si vedla velmi zdatně jak při konzumaci myšek, které jim staří přinášeli, tak i při objevování světa při opouštění hnízda. Pokud jde o přísun aprovizace, nepohrdla poštolčí mládež ani mláďaty holubů.
  O ptácích na spořilovském sídlišti by se dalo psát donekonečna. Přechodně se tu objevují v zimních období návštěvníci z Východní a Severovýchodní Evropy – havrani v lesklých černých fráčcích, kteří donekonečna probírají se svými kamarády kavkami a někdy i vránami trávníky a hledají něco na zub – nebo na zobák? Z okolí Hamerského rybníka, povodí Botiče a ze sadu na jižním okraji sídliště občas přilétají straky, někdy i sojky. Zahlédnout je tu možno i žlunu šedou, která přicestovala snad z Krčského lesa a občas pilně hrabe v listí na trávnících mezi domy. Ještě v nedávné době pak bylo možno slyšet i vidět na pozemku zarostlém náletovými dřevinami mezi tramvajovou smyčkou, jižní spojkou a Hutěmi koroptve.
  Každé léto se prohánějí s velikým pískavým křikem nad sídlištěm hejna rorýsů; kde hnízdí není jasné. Občas, zvláště v zimním období, navštíví sídliště i rackové, kteří loudí o něco k snědku; ti se v té době v hojném počtu vyskytují spolu s dalším vodním ptactvem na Hamerském rybníku v Záběhlicích. Když už je řeč o Hamerském rybníku, zmíním se i o zimních hostech ze severních oblastí Evropy vyskytujících se v jeho okolí, o hejnech kvíčal. V letošní zimě jich bylo v zahradách za záběhlickým kostelem jako naseto a úspěšně tam likvidovaly spadaná jablka.
  I když nejde o ptáka, musím se zmínit ještě o jednom letci, který se nad spořilovským sídlištěm objevil teprve nedávno – o netopýru. Třepetá se za soumraku mezi domy a pídí se po létavém hmyzu, který je jeho hlavní potravou. A kde ten ložíruje? To se neví; normálně to bývá ve věžích kostelů nebo v otevřených půdách starých budov. Ty ale v okolí Spořilova těžko najdeme.
  O holubech raděj mluvit nebudu. Ne že by to nebyli pěkní ptáčci. Naopak, jsou líbiví, krásně vybarvení, každý je jinak pestrý a docela pěkně vrkají. Ale chcete-li mít ve svém okolí – na balkonech nebo na parapetech oken čisto, nedá se s nimi moc kamarádit; vůbec jim nejsou jasné základní hygienické návyky, toalety jsou pro ně španělskou vesnicí, ulehčí si docela požehnaně tam, kde je to zrovna napadne.

  –štk-

  Související články:
  Revitalizace parku za MŠ Svojšovická (08.10.2023)
  Ze Spořilova zmizí betonové lavičky (14.08.2021)
  Plus.rozhlas.cz: Zaostřeno Jana Hergeta (11.08.2021)
  Přispějte svým názorem k revitalizaci okolí retenčních nádrží na Chodoveckém potoce (09.03.2021)
  Znečištěné ovzduší zvyšuje smrtící efekt koronaviru COVID-19 (06.04.2020)
  Uzavírky, auta a co s nimi? (23.08.2019)
  Z Hlavní ulice se stala kvůli havárii vody pod vozovkou téměř tichá městská třída (20.05.2019)
  Nedopalky před gymnáziem (25.04.2019)
  Stromořadí do ulic – realita volebního taháku Zelených k vidění na Severní I. (30.11.2018)
  Proč by mělo MŽP požadovat pro záměr zastřešení Spořilovské EIA? (04.09.2018)
  Nakumulované letní opravy ohrožují stabilitu domů u obchodního domu Centrum na Spořilově (23.07.2018)
  Nevratná fixace jednosměrnosti Senohrabské ulice dopravně zatíží sídliště i starý Spořilov (08.02.2018)
  Veřejná podpisová výzva - vybudování toalety na Roztylském náměstí (19.12.2017)
  Zákaz kouření platí také na zastávkách MHD (31.05.2017)
  Zastřešení Spořilovské ještě není, ale radnice už plánuje park (18.01.2017)
  SOS Spořilov: Blokáda Spořilovské (10.09.2016)
  Extrémní prašnost v centrální části Spořilova (18.04.2016)
  NE k prodloužení hlukové výjimky na Jižní spojce (05.11.2015)
  Spořilovské peklo (12.07.2015)
  Poslanci odmítli další poškozování zdraví obyvatel hlukem (21.05.2015)
  Kamiony ohrožují životní prostředí i veřejné zdraví (06.05.2015)
  Diskuze o dopravě na Spořilově (23.04.2015)
  Uklidíme Spořilov? (22.03.2015)
  Zdraví obyvatel Spořilova zachrání zeleň (06.03.2015)
  Dopravně přetíženému Spořilovu se věnovala Česká televize v pořadu Nedej se plus (16.02.2015)
  Letos bude kolem Spořilova postavena další protihluková stěna (10.02.2015)
  Stane se alarmující stav ŽP na Spořilově výzvou pro naše nové zastupitele? (28.11.2014)
  Jak je to s odhlučněním Jižní spojky (21.10.2014)
  "Trafficsensnet" aneb znečištění vzduchu na Spořilově pod kontrolou (09.10.2014)
  Spořilov je po prázdninách opět zahlcen tranzitem (30.09.2014)
  Premiér Bohuslav Sobotka se setkal se zástupci občanských sdružení přímo na Spořilově (14.09.2014)
  Praha 4 požaduje ochranu obyvatel Spořilova před hlukem (14.09.2014)
  Schváleny Zásady územního rozvoje... (14.09.2014)
  Otevřený dopis ministru dopravy Antonínu Prachařovi (10.09.2014)
  Pražský okruh musí být dokončen co nejdříve! (08.09.2014)
  Jednání o dopravě na Spořilově (11.07.2014)
  Ovzduší na Spořilově? Kritické jako v Legerově! (04.03.2014)
  Hluková výjimka pro Spořilovskou byla opět udělena (03.02.2014)
  Občanské sdružení Zdravý Spořilov odmítá zhoršování životního prostředí na Spořilově (12.09.2013)
  Spořilovu pomáhájí vědci i ombudsman (07.05.2013)
  Na Spořilově bude Konference ke stavu hluku a ovzduší (13.02.2013)
  Odpovídáme: Průvodce protihlukovými opatřeními (05.01.2013)
  Dopravní experti z Prahy 4 se seznamují s novinkami z oblasti protihlukových opatření (16.12.2012)
  Údržba chodníků a zeleně na sidlišti Spořilov (26.11.2012)
  Ombudsman se zastal spořilovských občanů, sužovaných celoevropskou těžkou tranzitní dopravou (23.10.2012)
  Potvrzeno, že splodiny z dieslových motorů vyvolávají zhoubné nádory! (21.06.2012)
  Proslov na happeningu 26.3.2012 - Praha patří lidem, ne autům (01.04.2012)
  Pražský deník: Primátor Svoboda: Nechceme, aby nákladní doprava jezdila na Spořilově (01.04.2012)
  Prašnost Vrútecká (29.03.2012)
  Zdravotní stav obyvatel Spořilova - dotazníkové šetření 2012 (08.03.2012)
  Znečištěné ovzduší nás zabíjí! (05.12.2011)
  Vyjímkou povolené limity hluku jsou na Spořilovské extrémní a životu nebezpečné! (25.10.2011)
  Komentář ke zveřejněným zprávám o měření imisí u Spořilovské spojky (25.11.2010)
  Současná situace v řešení problému zhoršeného životního prostředí a ohrožení zdraví obyvatel Spořilova v důsledku navedení kamiónové dopravy (19.11.2010)
  Hluk na Spořilovské - noční klid (18.11.2010)
  Nadměrný hluk může i zabíjet (02.11.2010)
  Co znamená překročení limitu polétavého prachu (PM10) pro lidské zdraví (26.10.2010)
  Petici proti kamionům podepsalo 1800 lidí (12.10.2010)
  Okruh bude zprovozněn pro automobily na konci září - a co životní prostředí? (21.07.2010)
  Radní Petr Štěpánek podpořil protihluková opatření (16.09.2009)
  Přístup města k nadměrnému hluku je zarážející (16.08.2009)
  Malování průchodu – ZŠ Na Chodovci (03.07.2009)
  Spořilov o Velikonocích rozkvetl! (11.04.2009)
  I letos se bude na Spořilově štěpkovat biologický odpad (28.03.2009)
  Proč se ptám pana Dudry? (30.05.2008)
  Spořilovský zahradník informuje o předjarních úpravách zeleně (12.03.2008)
  14. Biojarmark a Dožínkové slavnosti (letos s důrazem na specialitu každé ekofarmy) (13.07.2007)
  Stanou se sokolské lípy Stromem roku 2007? (25.06.2007)
  "Den Země 2007" na Toulcově dvoře (17.04.2007)
  Akce "Štěpkování 2007" na starém Spořilově (05.04.2007)
  Problematika zimní údržby chodníků na Spořilově (23.11.2006)
  Strategická hluková mapa (23.10.2006)
  Rychlostnice R243 - prokletí Spořilova (03.10.2006)
  Stavební novinky babího léta 2006 (25.09.2006)
  Na pravou míru (07.09.2006)
  Letní "stavební" novinky ze Spořilova (20.06.2006)
  Noví letci na Spořilově (23.05.2006)
  Zasadí nové stromy (14.04.2006)
  Toulcův dvůr - program akcí pro období duben - červenec 2006 (05.04.2006)
  Předjarní spořilovské novinky z ÚMČ Praha 4 (13.02.2006)
  Toulcův dvůr - program akcí pro období leden - duben 2006 (04.01.2006)
  Zimním Spořilovem na kole (29.11.2005)
  Sídlištní Spořilov dostane nové stromy (07.11.2005)
  Smog a prach dusí Spořilov – Víte co je to PM10? (10.10.2005)
  Toulcův dvůr - program akcí pro období říjen - prosinec 2005 (01.10.2005)
  Podzimní "stavební" novinky ze Spořilova (26.09.2005)
  Jih Spořilova dostane novou lávku (18.08.2005)
  Vaše nejhezčí místo na Spořilově (10.08.2005)
  Letní trasa "Spořilov - Posázavský Pacifik" (25.07.2005)
  Roztylský val nabízí krásný výhled na Spořilov (08.07.2005)
  Geopark na Spořilově se dnes rozšíří (15.06.2005)
  Jak na sídlištní šeď? Zkusme to květinami! (01.06.2005)
  Po babičce klokočí... (23.05.2005)
  "Kalous ušatý" na Spořilově (17.05.2005)
  Vandalové opět řádili - tentokrát na sídlišti (04.05.2005)
  Vykvetla Pavlonie královská! (03.05.2005)
  Hluk = dlouhodobý problém Spořilova (27.04.2005)
  "Den Země" na Spořilově (23.03.2005)
  Psí blechy hrozí i na Spořilově! (15.03.2005)
  Stanoviště štěpkovače (01.03.2005)
  Zachráníme ostrůvek na Hamerském rybníku? (24.02.2005)
  Akce "Štěpkovač" na starém Spořilově (18.02.2005)
  Třídíte doma nápojové kartony? (17.02.2005)
  Zachráněná labuť na Hamerském rybníku (11.02.2005)
  Vznik spořilovských sadů a alejí (07.02.2005)
  Toulavá zvířata na Spořilově (06.01.2005)
  Navštivte Geopark na Spořilově! (04.01.2005)
  Nové stromy na Spořilově (09.12.2004)
  Nové reklamní plochy v oblasti Spořilova (15.11.2004)
  Posílení osvětlení na Spořilově (04.11.2004)
  Vandalismus na Roztylském náměstí (27.10.2004)
  Krčský les – zelené plíce Spořilova (25.10.2004)
  Údržba zeleně na Spořilově (21.10.2004)
  Nové lavičky na Spořilově (19.10.2004)
  Moje snaha o vylepšení životního prostředí (10.10.2004)
  Projekt Bohdalec-Slatiny (24.09.2004)
  Spořilov a ÚMČ Praha 4: Odbor životního prostředí a územního rozvoje (12.09.2004)
  Intenzita dopravy na Spořilově (01.09.2004)
  Spořilovská fauna (29.08.2004)
  Flora Spořilova (29.08.2004)
  Ovzduší na Spořilově (24.08.2004)
  Koupání na Spořilově a v okolí (11.08.2004)
  [Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Čtenář Spořilovských novin | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Spořilovská výročí

  1925 - Vznik stavebního družstva Spořilov »


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8395368
  Červen130742
  Dnes5997

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 129 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE