Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  
Spořilovský kalendář
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mohlo by vás zajímat...

Kultura

* Ondřej Neff: Tma je i na Spořilově

Vydáno dne 10. 10. 2005 (2274 přečtení)

29Nedávno mi jeden známý ze Spořilova zapůjčil knihu s krátkým a prostým názvem - "Tma", jejímž autorem je Ondřej Neff. Měl jsem z toho trochu obavy a vidinu dlouhého nudného čtení na etapy, navíc sci-fi žánr mi není nejbližší. Brzy jsem však poznal, jak moc jsem se mýlil...

Když jsem knihu v neděli otevřel, myslel jsem si, že jí budu číst tak dva tři týdny, a to ještě s vidinou překonávání nechutě k tomuto druhu tvorby. Vůbec jsem netušil, že jí přečtu doslova "jedním dechem" za 24 hodin.

Základní myšlenkou knihy je fakt, že onen osudný dubnový pátek osmadevadesátého roku přestane fungovat elektřina...

Ve středoevropském časovém pásmu přestala elektrická energie fungovat v patnáct hodin šestnáct minut dvaadvacet vteřin letního času. Byl pátek 17. dubna 1998, datum, od kterého se měla počítat nová historie lidstva...

Ony totiž nefungují jenom elektrárny, ale i dynama, baterky v hodinkách, svíčky v autech a hromada dalších maličkostí, které dnešní člověk ani nezaznamená. Ano opravdu vypadlo vše, co má něco společného s elektrickým proudem.

To co má tato kniha společného ze Spořilovem je část děje. Odehrává se totiž také u břehu Hamerského rybníka.

Neff se za pomoci "elektrické smrti" se nezamýšlí se jenom nad tím, co se s lidstvem stane, když auta znenadání zůstanou stát uprostřed silnice, přestane téct voda, kanalizace zaplaví sklepení domů a miliónovým městům začnou docházet zásoby jídla, zamýšlí se hlavně nad tím, co se stane s lidmi a jejich žebříčkem hodnot. Tato kniha by se dala také pojmout jako kritika stinné stránky Čechů. Objevují se tu typické české vlastnosti jako je čekání na to, že on to za nás někdo udělá, svádění vlastních problémů na vládu a také velice silná závist spojená se škodolibou radostí z neštěstí jiných. Kouzelný a někdy i velmi úsměvný je výskyt reálných politiků a státníků, kteří byli ve vládě nebo kolem ní v roce 1998. Jedny z vedlejší úloh zde sehrají Klaus, Havel, Ruml, poradce Pehe a další. Autor se zamýšlí, jak by se asi zachovala vláda nebo spíše její členové v takovéto situaci.

Hlavní postavy jsou čtyři a jejich paralelní osudy v době po elektrické smrti můžeme sledovat od prvních stránek. Hlavní postavou je svérázný výzkumník Honza Kryl. V košířské usedlosti Buďánka žije primitivní a asociální Jindřich Hřivnáč, několikrát trestaný alkoholik, který nové situace velice obratně využije pro svůj prospěch… Krylova milenka Markéta, která bydlí na Spořilově je další důležitou postavou. A konečně, je to malá mentálně zaostalá Katka. Elektřina přestane fungovat a chaos začíná. Krizový štáb vlády Václava Klause začíná se zpožděním pracovat. První akcí je například „zabavování“ jízdních kol...Rozpad společnosti se ale propastně zvětšuje a z Prahy se stává džungle anarchie...

Tma je psána místy až naturalistickým jazykem s přesvědčivým vykreslením všech postav. Vystupují v ní snad všichni tehdejší politici, ovšem zdaleka v jiné roli, než na kterou jsme zvyklí. Kniha se odehrává převážně v prostředí Prahy na konkrétních místech a i z tohoto důvodu bude pro Spořilováky poutavá.

29


O knize - Ondřej Neff: Tma, vydalo Milenium Publishing, Chomutov 1998, obálka Martin Zhouf, 264 stran

Kniha se bohužel v knihovnách moc nevykytuje a když už, tak jen v malém množství.

Knihu četl: Marek Mahdal (SN)

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Marek Mahdal | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Četba knihy - Ondřej Neff (Tma)


Čtenáři od 31.5.2004

Spořilovská kliknutí
Celkem6135238
Leden17498
Dnes809

Spořilováci na webu

Nyní si čte web : 26 uživ.


(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE