Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Nenakupovat u pilulky.cz!:
  "Proti územnímu rozhodnutí přišly dvě žaloby, po změně vedení ji stáhli na radnici Horní Počernice. Ž . . . " (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Šabatová:
  "„Zima bude těžká. Nevíme, s čím přijde vláda, ale lidem budou muset pomoci i města. Například balíčk . . . " (Do zastupitelstva městské části Praha 4 kandiduje devět volebních subjektů!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Květen  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Mohlo by vás zajímat...

  Sport

  * Historie a současnost ČAFC na Spořilově

  Vydáno dne 03. 03. 2006 (4335 přečtení)

  122Každý Spořilovák ví, kde je stadion ČAFC. Se souhlasem autora, sportovního publicisty pana Jana Kaliby vám přinášíme pohled do historie tohoto klubu...

  Zrod Českého Athletic & Football Clubu (ČAFC)

  Dne 15. listopadu 1899 uveřejňuje pražský tisk zprávu o ustavení Českého Athletic & Football Clubu na Královských Vinohradech. Tak začala nyní už 105 let trvající historie Čafky. Předchůdcem ČAFC byl ČFC Smíchov, ustavený o rok dříve. Ten dobyl v roce svého založení přebornictví ve studentské kopané a třetí místo ve druhé pražské třídě, přičemž tu první tvořil jen A-tým SK Slavia. Hráčskou základnou ČAFC Vinohrady utvořili jednak hráči ČFC Smíchov, dále mužstvo Československé obchodní akademie z Resslovy ulice a členové Vinohradského kroužku...čtěte dále...

  Z historie a současnosti ČAFKY

  Když se 19. října 1901 v restauraci U Zlaté hvězdy ustavil Český svaz fotbalový (ČSF), byl ČAFC Vinohrady jedním z jeho zakládajících členů (ostatní: Horymír Příbram, FK Hradčany, AFK Karlín, FK Malá Strana, SK Olympie VII, SK Slavia, AC Sparta, Union Žižkov a SK Vyšehrad) a hned o rok později vyhrál první neoficiální mistrovství ČSF (neúčastnila se pouze Slavia, považovaná tehdy za bezkonkurenční extratřídu).

  Častým jevem v dějinách Čafky byla ztráta hřiště. Ta první přišla v roce 1903, hned o dva roky později následovala další. Léta 1905 a 1906 znamenají krizi klubu, uvažuje se dokonce o jeho zrušení či sloučení pod jiným jménem. Krize je však překonána, Čafka v roce 1908 otevírá své třetí vinohradské hřiště a začíná nejslavnější období její historie.

  Zlatá éra ČAFKY (1908 – 1928)

  Klub nachází podporu u vlivných osobností Královských Vinohrad, v roce 1909 v něm začíná hrát budoucí ikona Čafky a klubista až za hrob František Schiefner a ČAFC je rovnocenným soupeřem nejlepším českým týmům. V roce 1910 se předsednictví ujímá Ludvík Dyk, bývalý místopředseda Slavie a bratr známého básníka, novináře a politika Viktora Dyka, a celých osm let se stará o přátelskou atmosféru v klubu.

  V prvním ročníku povinného mistrovství ČSF je ČAFC zařazen do nejvyšší soutěže a končí na šestém místě z osmi, o rok později svou pozici ještě o příčku vylepšuje. V tomtéž roce (1913) už za Čafku hraje velký talent českého fotbalu Karel Pešek-Káďa. I díky němu ČAFC vyřazuje v prestižním turnaji Sportbrüder Spartu (losem po remíze 0:0) a prohrává až ve finále s Viktorií Žižkov 1:3.

  V roce 1914 má Čafka podle kronik asi nejlepší mužstvo v historii, dokonce poprvé poráží Slavii v semifinále Sportbrüderu 3:2 (vítěznou branku dal krásnou střelou ze 40 metrů F. Schiefner, ve finále Čafka podléhá opět Viktorii Žižkov, tentokrát brankou z penalty v prodloužení).

  Světová válka však zasahuje i činnost klubu. Mnozí hráči a členové musejí narukovat, řada z nich se z fronty nikdy nevrátila. ČAFC snižuje počet mužstev až na pouhá dvě a v roce 1916 zastavuje Ludvík Dyk chod Čafky úplně. Odmítl totiž vstup do prohabsburského Österreichische Fussball-Verbandu (ÖFB). Po válce se politickou kariérou v nově vzniklé ČSR vytížený Dyk s předsednictvím v Čafce loučí, vrací se naopak čafáčtí rekruti z pole i hráči, kteří v době nečinnosti ČAFC našli působiště jinde. Čafka je sice překvapivě zařazena až do druhé třídy, tu však bez porážky vyhrává a okamžitě se do nejvyšší soutěže vrací. Sice jen na rok, ale okamžitý postup zpět se opakuje a v roce 1922 Čafka obsazuje v první třídě 5. místo.

  Následuje opětovný rozkvět klubu, v jeho řadách působí řada známých jmen českého fotbalu, konají se zájezdy do zahraničí. Nejlepší umístění v historii klubu (5. místo v oficiální nejvyšší české soutěži) se opakuje v letech 1925, 1926 a 1927. Mezitím (v roce 1924, v nedohrané soutěži je Čafka na třetím místě) dochází k reorganizaci soutěží, kluby se dělí na amatérské a profesionální. ČAFC se hlásí do druhého tábora, který opouští až reamaterizací v roce 1935.

  Chmurným předělem v dějinách Čafky se stává nešťastný rok 1928. Klub přichází o hřiště, protože nemá na zaplacení uhynulého koně, kterého trefil míč překopnutý přes ohradu. Peníze dluží i hráčům, v sedmičlenné první lize končí o bod poslední a sestupuje.

  Pád ČAFKY do českého průměru

  Ještě jednou se ČAFC do první ligy vrací, neboť roku 1929 vyhrává bez ztráty bodu druhou ligu. Následující sezóna ale znamená definitivní konec mezi elitou českého fotbalu. Čafka končí předposlední, z nejvyšší soutěží se znovu loučí a už se do ní nikdy nevrací.

  Slavnostní otevření nového hřiště na Spořilově se stává hlavní událostí roku 1934. Tento areál sloužil Čafce téměř půlstoletí. Rok 1934 přináší i reorganizaci soutěží a ČAFC je zařazen do Středočeské divize. Po dvou sezónách v ní klub sestupuje do I.A třídy a dlouhá léta hraje nižší pražské soutěže. V období druhé světové války drží prapor Čafky zdvižený dorostenecké mužstvo vedené Josefem Voglem. Zatímco při zápasech A-týmu v I.B třídě zeje areál Čafky prázdnotou, dorostenecké zápasy dokážou na Spořilov přivábit tisíce diváků. Rasovou perzekuci nepřežili hráč a odchovanec ČAFC Pavel Pollák ani bývalý předseda Heřman Roubíček, oba židovského původu.

  Po osvobození Čafka ožívá, počet členů dosahuje (579, z toho 280 činných) v roce 1947 rekordní výše. Po dvou postupech v letech 1946 a 1949 postupuje ČAFC z I.B třídy až do divize. Kvůli reorganizaci soutěží ji však hraje jen rok, načež je zařazen do přeboru Tyršova kraje, následně do pražského přeboru.

  To už ale Čafka hraje, jak vyžaduje doba, pod jiným názvem a přidružena k některému průmyslovému závodu. Postupně to byly Instalační závody, Stavomontáže a Pozemní stavby (přejmenované později na Stavební závody). Dorost Čafky je i v padesátých letech líhní talentů, trénuje ho bratr Josefa Vogla Antonín (nejmladší a jediný dosud žijící z bratrů Voglů Jiří pracuje tou dobou na československém velvyslanectví v Japonsku). Nadmíru úspěšný je dorost Čafky i na začátku sedmdesátých let (1970-72), kdy dosud naposledy hraje nejvyšší republikovou soutěž své kategorie.

  Divize se na Čafku vrátila v roce 1974. A-mužstvo vedené Josefem Zadinou ji hraje dva roky, načež se vrací do přeboru. To vše už opět jako ČAFC, v tradičním a slavném klubovém názvu pouze Vinohrady vystřídala Praha. Komunistická byrokracie povolila užívání původního jména v letech 1968 až 1979.

  Sezóna 1980/81 byla pro Čafku opět divizní, zůstává ale osamocená. Na podzim 1981 se mužstva dospělých ČAFC loučí se svým spořilovským areálem, který musí ustoupit stavbě silničního tahu. I přes vynucený azyl na Děkance se první mužstvo ČAFC probíjí do divize a hraje ji na travnatém hřišti Montáží v Krči dva roky (1984/85, 1985/86).

  ČAFKA na stadionu bratří Voglů

  Rok 1986 sice znamená návrat do přeboru, který Čafka hraje dodnes, ale i stěhování do nového areálu nedaleko spořilovského Hamerského rybníka. Čafka má své první travnaté hřiště a nedaleko zámečku v Záběhlicích působí i dnes. Stadion nese jméno výrazných postav klubové historie, bratří Voglů.

  Po převratu v roce 1989 končí vazba na Stavební závody, což má za následek návrat názvu do podoby ČAFC Praha, ale i rozprodej pozemků, kterým klubové vedení zajišťuje chod oddílu a který vyvrcholil v roce 2003 odprodejem všech zbývajících ploch.

  Sportovní výsledky klubu mají klesající tendenci. Postupové ambice na počátku devadesátých let zůstaly nenaplněny a v současnosti prožívá A-tým třetí bodově chudý podzim v řadě, což má za následek prozatím úspěšné jarní boje o udržení. B-mužstvo sice v roce 1993 postoupilo do I.A třídy, zanedlouho však bylo pro nedostatek hráčů zrušeno.

  Obnovit se jej podařilo až po neúspěšném pokusu o sloučení se sousedním klubem AFK Záběhlice. Právě odtud poté přišel, následován několika hráči, Jiří Trunc, kterému se podařilo rezervní mužstvo Čafky znovu sestavit a uvést do provozu. V sezóně 2000/01 hrálo pouze přátelská utkání, v té další už nejnižší pražskou soutěž. Ihned se mu podařilo postoupit do II. třídy a v roce 2004 postoupilo do I.B třídy, v níž se drží ve středu tabulky.

  Začátek nového tisíciletí se nesl ve znamení úpadku mládeže Čafky. Starší dorost sice v roce 2002 postoupil do divize, následníci úspěšného mužstva však dvakrát sestoupili a v současnosti patří starší dorost ČAFC k podprůměru I. třídy, stejně jako mladší žáci. Ze žákovských a dorosteneckých mužstev se v přeboru drží už jen mladší dorost, starší žáci hrají na špici I. třídy.

  Budoucnost ČAFC Praha zůstává nejasná. Klubové pozemky jsou prodané, budova s kabinami a klubovnou je v dezolátním stavu, hlavní travnaté hřiště má nevyhovující osvětlení, náhradní travnatá tréninková plocha prakticky neexistuje a v dezolátním stavu je i škvárové hřiště, které už několik let marně čeká, až ho vystřídá hřiště s umělým povrchem.

  Prameny:
  Vogl, Antonín: Kronika naší Čafky (In: Sedmdesát let od založení ČAFC Vinohrady, Praha 1969)
  Kolektiv autorů: Devadesát let od založení ČAFC Vinohrady, Praha 1989


  Autor: Jan Kaliba (sportovní publicista)
  Zaslal: David Kopec (Sekretář ČAFC)
  Upravil: Marek Mahdal (redaktor SN)

  Související články:
  Historie a peripetie výstavby Spořilova (15.10.2022)
  Co je Spořilov? (27.01.2022)
  jak vznikl Spořilov? (22.01.2022)
  Vzpomínka na Františka Jetonického (13.09.2020)
  Nejstarší spořilovské kroniky jsou zveřejněny na internetu (22.10.2015)
  Historické symboly Sokola Spořilov (27.05.2013)
  Kde je to, co je to? (01.01.2013)
  Rozhovor s Pavlem Ročkem o historii spořilovského tenisu (3) (28.10.2012)
  Rozhovor s Pavlem Ročkem o historii spořilovského tenisu (2) (17.10.2012)
  Rozhovor s Pavlem Ročkem o historii spořilovského tenisu (1) (04.10.2012)
  Bratr Harry Lang, velký spořilovský sokol, odešel na věčnost (22.08.2011)
  Z historie osady Roztyly (31.07.2011)
  K odhalení busty TGM v ZŠ Jižní (11.03.2010)
  Cesty busty TGM aneb pomozte nám v pátrání... (19.06.2009)
  Ještě k osmičkovému roku: Pomůžete získat informace o spořilovské Lípě republiky? (04.01.2009)
  Ještě doplněk k historii MHD na Spořilově a v Záběhlicích (09.12.2008)
  40 let od jara 1968, 40 let od okupace (21.08.2008)
  Publikace Krajina za školou s fotkami Spořilova (14.07.2008)
  CHODOVSKÁ OHLÉDNUTÍ za historií místa (12.09.2007)
  Spořilovský historik Zdeněk Kalista v rozhlase (10.09.2007)
  ZŠ Na Chodovci - výsledky akce Krajina za školou (27.06.2007)
  Dokumenty rozvědky komunistického Československa na internetu (04.07.2006)
  Ještě jednou k osmdesátinám Spořilova (29.05.2006)
  Květen 1945 na Spořilově (06.05.2006)
  Hledá se Bratislavské náměstí (19.04.2006)
  Moderní a zdravé bydlení pro celou rodinu (09.04.2006)
  Osobnosti a hřiště spořilovské ČAFC (24.03.2006)
  Kuriozity a zajímavosti ve spořilovské ČAFC (12.03.2006)
  Historické mapy Záběhlic a území dnešního Spořilova (02.03.2006)
  Výročí kostela sv. Anežky v Praze-Spořilově (25.10.2005)
  Současnost spořilovského kostela sv. Anežky (25.10.2005)
  Vojtěch Preissig na stránkách historického časopisu (13.02.2005)
  Senátoři si v roce 1931 stěžovali, že je Spořilov bez ochrany (01.02.2005)
  Pankrácká sekyrárna (30.11.2004)
  Spořilovská statistika v roce 1934 (27.10.2004)
  Historie lokality Slatiny – nouzové kolonie severně od Spořilova (23.09.2004)
  Karel Čapek ... o kolonii Slatiny (22.09.2004)
  Sochy na Spořilově (05.09.2004)
  Spořilov II – 30 let zpátky (21.08.2004)
  Spořilov před 70 lety (09.08.2004)
  Spořilov - history (08.08.2004)
  [Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Čtenář Spořilovských novin | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Jan Kaliba (sportovní publicista)


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8239364
  Květen115281
  Dnes0

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 95 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE