Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )
 • Vzpomínky na Olgu:
  "Setkali jsme se s Olgou někdy v roce 2015. Jako vedoucí oddělení akvizice a prezervace Národního fil . . . " (Rozloučení s Olgou Růžičkovou, rozenou Sixtovou)
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Mohlo by vás zajímat...

  Nezapomínáme

  * Antonín Jirásek pětaosmdesátiletý

  Vydáno dne 15. 06. 2012 (998 přečtení)

  Pamětní sokolskou stříbrnou medaili obdržel u příležitosti 85.narozenin, konání XV.Všesokolského sletu a za celoživotní dílo v Sokole bratr plk.v.v. PhDr. Antonín Jirásek ze Spořilova.Vysoké vyznamenání mu udělil Výbor České obce sokolské jako uznání za obětavou činnost ve prospěch sokolského hnutí letos v dubnu. Stříbrnou medaili a čestný diplom mu předal jednatel ČOS bratr Jan Mandát za přítomnosti spořilovského Sokola bratra Vladimíra Prchlíka.  Mládí strávil malý Antonín se svými rodiči a bratrem v rodné obci Sněžné na okresu Rychnov nad Kněžnou v Orlických horách, kde celá rodina působila v tělocvičné jednotě SOKOL. ýznamnou událostí pro místní obyvatele byla vzácná návštěva ministra zahraničí Jana Masaryka v roce 1947 ve Rzy, kde vystoupil s projevem na slavnostním shromáždění nadšených krojovaných členů místní sokolské jednoty a hostů ze širokého okolí.
  V roce 1937 byl malý Antonín žákem české školy v německé obci Olešnice, kam pravidelně dojížděl, aby posílil počet českých dětí v této pohraniční obci. Již dne 22.10.1938 byla tam pozatýkána většina tamních sokolských činovníků. Od roku 1941 byl bratr Antonín Jirásek zaměstnán v gumárnách firmy Baťa, kde se mladí zaměstnanci v letech 1941 a 1942 připravovali na útěk k partyzánům. Ten byl zmařen zatčením jednoho ze spolužáků na základě udání konfidentem Gestapa.
  Po listopadu 1989 byl bratr Antonín Jirásek oceněn za účinné zapojení do činnosti vojenské komise Občanského fóra , stal se zakládajícím členem a usiloval o obnovení činnosti Svazu československých důstojníků. Působil jako člen Rady ministra obrany pro spolupráci s veřejnosti sloužící k obnově prestiže a vážnosti armády.
  Od roku 1994 napsal řadu zajímavých článků o výstavbě opevnění Československé armády před druhou světovou válkou v Orlických horách. Cenné jsou jeho vzpomínky na armádního generála Karla Klapálka, armádního generála Karla Kutlvašra , generála Josefa Buršíka a o osudech popravených vlastenců za druhé světové války. Do Národního osvobození publikoval vzpomínky na významné představitele domácího odboje z Obrany národa, jako byli generál i.m. Josef Petřík, a řadu vzpomínek na čelné představitele Sokola – členy Sokolské župy Orlické a jejich hrdinství za druhého světové války.
  Díky bratru Jiráskovi se v roce 2000 ustavila na obvodě Prahy 4 Koordinační rada klubů vojenských důchodců pro Prahu 4, 11 a 12. Prohlášení o jejím ustavení podepsalo dvanáct zástupců vojenských, odbojových a společenských organizací Došlo tak k propojení činnosti představitelů samosprávy, poslanců a senátorů z regionu s významnými představiteli občanských sdružení jako projev zodpovědnosti za bezpečnost a ochranu lidských a materiálních hodnot naší společnosti. Za přímé součinnosti s Územní vojenskou správou Praha 4. Stalo se tak díky vzorné spolupráci s vedením Městské části Praha 4, 11 a 12 a členů Československé obce legionářské, České obce sokolské - Sokolskou župou Pražskou-Scheinerovou, s Českým svazem bojovníků za svobodu, Konfederací politických vězňů, Oblastní správou Zpravodajských brigád, s Klubem PTP a Skautem.
  Bratr Antonín Jirásek působil po řadu let jako obětavý a úspěšný předseda Koordinační rady klubů vojenských důchodců, která organizovala pravidelná setkání u příležitosti významných celostátních oslav výročí a přibližovala jejich historii všem občanům zejména mladé generaci. Dodnes tyto slavnostní shromáždění pořádaná Městskou částí Praha 4, 11 a 12 se již tradičně těší stále větší pozornosti naší veřejnosti.
  V roce 1999 byla bratru Antonínu Jiráskovi udělena medaile „Pravdou ke svobodě“ – 1939-1999 za významnou pomoc při plnění úkolů odbojových složek České republiky v poválečném období. Vysoké vyznamenání bylo mu uděleno na slavnostním shromáždění v Památníku národního osvobození na Vítkovš v roce 2000 – „Zlatá pamětní medaile Armády České republiky“ za vynikající práci v oblasti spolupráce AČR s orgány veřejné správy.
  U příležitosti významného životního jubilea – 85.narozenin, kterých se spořilovský občan - bratr Antonín Jirásek dožívá v plné duševní svěžesti, mu přejeme hodně zdraví a dobrou pohodu do dalších let!


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5977679
  Srpen6213
  Dnes103

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 13 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE