Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )
 • Vzpomínky na Olgu:
  "Setkali jsme se s Olgou někdy v roce 2015. Jako vedoucí oddělení akvizice a prezervace Národního fil . . . " (Rozloučení s Olgou Růžičkovou, rozenou Sixtovou)
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Mohlo by vás zajímat...

  Doprava

  * Boj o Spořilovskou nekončí

  Vydáno dne 20. 09. 2013 (1156 přečtení)

  Mezi státem, zastoupeném ministrem dopravy a městem Prahou, zastoupeném primátorem, bylo podepsáno v dubnu 2012 memorandum o spolupráci v oblasti dopravy. Zároveň došlo k dohodě ohledně řešení situace s extrémní kamionovou dopravou na Spořilově v Praze 4. Výsledkem této dohody je i plánované odvedení 50% kamionů z centra hustě obydleného Spořilova na obvod, na komunikace dálničního typu. Na výstavbu nového mostu přes Jižní spojku a zboření starého mostu, který nesplňoval potřebné parametry, ministerstvo vynaložilo z fondu SFDI finanční prostředky ve výši asi 100 miliónů Kč. Také ve svém vystoupení (Ze Spořilova zmizí kamionová doprava) na jednání zastupitelstva v únoru 2013 hovoří náměstek pro dopravu Nosek o odvedení 50% kamionové dopravy ze Spořilovské nejpozději do podzimu 2013, právě prostřednictvím nového mostu přes Jižní spojku (Pražský patriot - Zmaří se stomilionová dopravní investice státu?)
  Je neuvěřitelné jaké záminky jsou využívány k tomu, aby po novém mostě nad Jižní spojkou nejezdilo co nejdříve 50% těžkých kamionů ze Spořilovské. Klíčové jsou kongesce. Celé 3 roky nikomu téměř každodenní kongesce na Spořilovské (v délce 1400m ) a na JS pod Spořilovem (v délce několika kilometrů) nevadily a ani je neřešil. Nyní jde o kongesce na úseku 200m, ale právě nyní to vadí! TSK ale připustilo, že záležitost je řešitelná (idnes.cz).  Setkáváme se také s různými nesprávnými argumenty, např. že se doprava posune do centra města. Nyní je doprava v centru hustě obydleného sídliště (=centrum města) a v budoucnu bude aspoň z 50% na okraji Spořilova. Zátěž se tak v rámci Spořilova rovnoměrně rozdělí. Nebo že hluk a imise jsou v oblasti Starého Spořilova mnohonásobně vyšší než u Spořilovské, což je samozřejmě právě naopak (http://www.sos-sporilov.cz/78-aktualne/78-vysledky-srovnavaciho-mereni-hluku-v-sidlisti-a-na-starem-sporilove-prokazaly-kritickou-situaci-v-centru-sporilova.html). V případě emisí byly ve Spořilovském kopci dokonce naměřeny 1000 vyšší hodnoty život ohrožujících nanočástic než na dálnici v rovině. Z grafu prezentovaného Ministerstvem dopravy při podpisu Memoranda je evidentní, že v oblasti Spořilovského kopce po odvedení 50% kamionů klesne hluk o 1,6dB. V oblasti nového opatření tedy dokonce hluk po navedení kamionů vzroste naprosto minimálně, protože jde téměř o rovinu. V každém případě mají na celém Spořilově platit nejvýše limity hluku korigované na starou hlukovou zátěž (den/noc = 70/60dB). Vyjímka (74/67 dB) v oblasti Spořilovské je silně diskriminační. V ideálním případě bychom však zejména v centru tak husté zástavby přivítali nekorigované limity hluku (60/50dB), které jsou nejbezpečnější z hlediska ochrany veřejného zdraví.
  Zvláštní je také tvrzení jednoho ze zástupců SZ na Praze 4: „Zastupitel Strany zelených Petr Štěpánek zase odmítl nechat jezdit kamiony po novém mostě. Podle něj se ujetá vzdálenost kamionů Spořilovem prodlouží. Po Spořilovské ujedou polovinu vzdálenosti, než kolem Spořilova po Jižní spojce a následně ulici 5. Května“ (Pražský deník). Zajímavé ale je, že v tomto případě SZ nevadí, že kamiony jsou nyní nuceny jet na okruh 36 km, místo aby jely po Jižní spojce pouhých 12km. Imisemi a hlukem tak přímo zatěžují třikrát větší oblast, zvyšují se jim náklady o stovky korun a navíc projíždějí centrem jedné z nejosídlenějších oblastí v Praze, z čehož nejsou logicky vůbec nadšení. Přitom zástupci kamionové přepravy chtějí jezdit po Jižní spojce, ale nejsou tak silnou lobby, aby si to prosadili. Přitom je dopravní opatření na Jižní spojce se zákazovými značkami pro kamiony nad 12 tun diskriminační a velmi pravděpodobně protizákonné.

  V případě plánovaného zkapacitnění Vídeňské ulice řekl tento zastupitel SZ pro server idnes.cz, že „Čtyřproudá magistrála s kapacitou vysoko přes 50 tisíc vozů denně v zastavěném území je zločinem na obyvatelích sídliště i pacientech Thomayerovy nemocnice a jejích zaměstnancích," Podle Štěpánka budou trpět nejen lidé v bezprostředním okolí rozšířené silnice, ale i obyvatelé vzdálenějších paneláků. Mnohem horší situace ale platí právě v centru Spořilova. Přitom tisíce lidé zde trpí již celé 3 roky bez ochranných opatření, aniž by se dočkali významnějšího řešení. Denně jich stovky chodí do zdravotnického zařízení přes most a pod nimi duní tisíce kamionů, děti v tomto prostředí chodí do školy, tisíce lidí se pohybují v okolí obchodního domu. Čím dříve opustí 50% kamionů centrum Spořilova, tím lépe pro Spořilov jako celek! Právě Zelení by měli být logicky těmi, kteří se budou za toto opatření bít!
  Dříve jsme byli malou skupinou, kterou je možné zmasakrovat těžkou dopravou z celé Prahy. Když žádáme, jako ti nediskriminovanější občané Prahy, návrat těžké dopravy do původního stavu, tak jsme utlačovatelé. Nad tím opravdu zůstává rozum stát. Stále však doufáme ve zdravý selský rozum a očištění zrna od plev.
  Takže nediskriminujte již více trpící od Spořilovské, neuvádějte nepravdivé nebo pouze účelové protiargumenty bez odpovídajících dat. Není to fér! Díky takovýmto manipulacím málem ztratilo více než 10 000 lidí šanci na lepší život bez kamionů.
  Všichni rozumně uvažující Spořilováci i Pražáci buďte s námi, boj o Spořilovskou nekončí!

  Občanské sdružení SOS Spořilov

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 19 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5974407
  Srpen2941
  Dnes977

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 22 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE