Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Zastřešení Spořilovské: Kde to vázne?:
  "https://www.prazskypatriot.cz/zastreseni -sporilovske-kde-to-vazne-praha-4-a-magi strat-si-prehazuji . . . " (Přispějte svým názorem k revitalizaci okolí retenčních nádrží na Chodoveckém potoce)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, zdravíme z Křenecké Stodoly. Z důvodů zrušených farmářských trhů jsme hledali jinou mo . . . " (Termín zahájení farmářských trhů je zatím nejistý)
 • Olga a Jiří:
  "Také já vděčně vzpomínám na Olgu a Jiřího. Olga, mj. režisérka krátkého filmu, zůstala režisérkou i . . . " (Spořilov byl po léta mým dalším domovem, po kterém se mi dnes občas stýská)
 • sice zajimavy prispevek,:
  "mnohe mohu potvrdit, ale technicke zpracovani je cira katastrofa. ten zvukar by mel svuj vytvor pos . . . " (Poetická procházka periferií Spořilov s Tomášem Míkou)
 • bez titulku:
  "Také mne pšt let vzdělával pí.uč Bílá a je to pškná vzpomínka" (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • U Jetonickych - Eureka:
  "S bratrancem jsme chodivali o nekterych nedelich dedeckovi k Jetonickym pro pivo. Od te doby co jsem . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • diky za vzpominky:
  "Ahoj Milane, jsem byvala spoluzacka tveho bratra Misi od 1. tridy az do maturity na Pripotocni. Tak . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Pamatuji:
  "Pani doktorku Kotrlou si pamatuji, ze strediska na Sporilove. Byla jsem za sveho detstvi a mladi jej . . . " (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • Karle diky.:
  "Zacal to Milan Malina, a doufam, ze budou jeste dalsi pokracovat. Na tvou maminku si vzpominam, ze . . . " (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • Jak se z první mobilní smart toalety v Praze 4 může stát smrad záchod :
  "https://ceskapozice.lidovky.cz/forum/jak -se-z-prvni-mobilni-smart-toalety-v-praz e-4-muze-stat-smra . . . " (COVID-19 ve správním obvodu Praha 4) • Spořilovský kalendář
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30   

  Mohlo by vás zajímat...

  Vzpomínky

  * Ing. Antonín Marián Svoboda, CSc. zemřel

  Vydáno dne 24. 03. 2021 (190 přečtení)

  A. M. SvobodaV roce 1969 jsem nastoupil do Výzkumného ústavu výstavby a architektury (VÚVA) na uvolněné místo po ing. arch. Otakaru Kučovi, který přešel do Státního ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů (SÚRPMO). S tím jsem zdědil i celou jeho zahradnickou agendu spolupráce s Výzkumným ústavem okrasného zahradnictví v Průhonicích, jmenovitě s Vladimírem Součkem, Václavem Štenclem a Drahoslavem Šonským (+13.3.2021). Se všemi jsem si dobře rozuměl, bohužel první dva brzy zemřeli a příslušná spolupráce byla oficiálně ukončena a já se musel věnovat jiným úkolům.
  V Průhonicích jsem však měl to štěstí, že jsem se tam také tenkrát poprvé setkal s ing. Antonínem Mariánem Svobodou, CSc. a díky jeho ochotě mohl čerpat z jeho širokých dendrologických znalostí. Navíc nás pojily naše sympatie se skautským hnutím a přátelstvím s Jaroslavem Foglarem.  Ing. A. Svoboda mně nezištně zasvětil do bohatství Průhonického parku a zvláště pak mně seznámil s průhonickými exoty, které jsem dosud neznal. Ochotně mně provázel parkem a upozorňoval na exempláře, s jakými jsem se ve své praxi osobně dosud nesetkal.
  V roce 2005 jsem se přestěhoval na Spořilov. Tady mně potkalo překvapení, neboť jsem se tu setkal s celou řadou svých známých, dokonce i se spolužačkou z obecné školy. A také mezi nimi byl „průhonický“ ing. Svoboda, který na „novém“ Spořilově bydlel. Následně jsme se pak potkávali většinou v místních restauracích při obědě a povídali si o spořilovské zeleni, kterou jsem mapoval a zveřejňoval na internetu, o což se živě zajímal. A nezůstalo jen u tohoto tématu. Měl rozsáhlé znalosti o ptácích, o historických osobnostech a všem, co zajímalo i mně a chtěl jsem to zveřejnit na svých internetových stránkách nebo použít při organizování spořilovských skautských vycházek. Letos se už nepotkáme. Dostal jsem smutnou zprávu, že 3.2.2021 ing. Svoboda v nedožitých 91 letech zemřel.
  Ing. A. M. Svoboda se narodil 21.5.1930 v Praze jako druhé dítě v rodině advokáta. Rodina tenkrát bydlela na Vinohradech. Zvláště v předškolních letech však malý Antonín býval často v Telči, u dědečka z matčiny strany, polesného Komárka, který ho přivedl k lásce k přírodě.
  Ing. A. M. Svoboda maturoval v Praze na gymnáziu v Křemencové ulici. Bohužel s přijetím na vysokou školu přírodovědeckého zaměření nastaly v Praze problémy, takže s přijetím uspěl až na Lesnické fakultě v Košicích. Tam ho svými přednáškami zaujal dr. Dezider Magic, zvláště co se týče dendrologických introdukcí. Student Svoboda zmapoval tenkrát výskyt dřevin v Košicích v práci „Dřeviny Košic a okolních parků“ a téma introdukce cizokrajných dřevin se mu stalo celoživotním zájmem.
  Po ukončení školy v roce 1955 se vrátil do Prahy a našel si místo v Botanickém ústavu ČSAV v Průhonicích. Ústavu zůstal věrný po zbytek života. Odborně se zde zaměřil především na introdukci okrasných dřevin do ČSR zejména z oblasti Severní Ameriky, Kanady a Japonska, přestože se tam osobně z politických důvodů nikdy nepodíval.
  Už při prvním setkání po letech mně fascinoval tím, že si pamatoval i mé jméno. Na rozdíl od něho s pamětí na jména jsem měl odjakživa - přestože jsem byl o 8 let mladší – značné potíže.

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: František Rejl | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6214035
  Duben11227
  Dnes865

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 25 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE