Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Jak se z první mobilní smart toalety v Praze 4 může stát smrad záchod :
  "https://ceskapozice.lidovky.cz/forum/jak -se-z-prvni-mobilni-smart-toalety-v-praz e-4-muze-stat-smra . . . " (COVID-19 ve správním obvodu Praha 4)
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • A už je tam správnej obrazek.:
  "Divil jsem se co maji Doubravsky naproti společného s Jetonickejma. A tvuj soused mi přípoměl že js . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • vzpomínka:
  "Ahoj Milane. Jsem Pavel, bydlel jsem vedle Jetonických a vídali jsme se na zahrádce, pamatuju se vel . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Neda mi to,:
  "abych se nezeptal proc je na tom uvodnim obrazku na druhe strane namesti lezici restaurace U Doubrav . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Mrzi mne,:
  "ze restaurace byla prejmenovana na podivne Eureka. Pro nas stare sporilovaky vzdy byla, je a bude U . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • bez titulku:
  "To nebudou ani tak úpravy pro komfort Pražanů, ale Benešováků." (Studie prozkoumá možnosti zkapacitnění Jižní spojky)
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Mohlo by vás zajímat...

  Vzpomínky

  * Jak začala a proběhla v květnu 1945 revoluce na Spořilově (2)

  Vydáno dne 05. 05. 2020 (326 přečtení)

  Květen 1945. Foto Vladimír Dvořák.

  Se Zdeňkem Novotným a ostatními kluky jsme byli v jedné třídě spořilovské školy, kde jsme v době, kdy jsme nebyli ve službě, odpočívali a spali na žíněnkách. Spořilovské ženy obsadily školní kuchyni a z potravin donesených z krámů nebo z domova vařili skromná jídla a čaj. Měl jsem často službu u radia nebo u telefonu, nebo před ředitelnou, kde bylo velitelství a sídlo spořilovského revolučního výboru. Zprávy ostatní vzkazy a informace jsem potom roznášel na určená místa. Před ředitelnou jsem v noci stál a kolikrát jsem téměř usnul ve stoje. Druhý den jsme uvítali zprávu zahraničního rozhlasu, že jednotky americké armády 6. května osvobodily Plzeň. V Remeši dál probíhalo jednání o německé kapitulaci a Němci se snažili odložit jednání o dalších 48 hodin. O strohých zprávách našeho revolučního rozhlasu a zahraničního rozhlasu, převážně BBC jsme roznášeli informace.  Na okraji Spořilova vznikly barikády. Byl nedostatek zbraní a střeliva a tak často s holýma rukama nebo s nedostatečnou výzbrojí povstalci hájili Spořilov před náporem německé armády a jednotek SS generála Schörnera, která jej obklíčila tanky z jihu a jihozápadu.

  Nedostatek zbraní byl velký a tak tříčlenné hlídky spořilovských občanů měli často jen jednu pušku s několika náboji. To vypozorovali i tak zvaní hodní Němci, kteří se vyhnuli internaci a byli ponechání ve svých domcích. Ti začali střílet ze svých bytů po našich hlídkách i po lidech jdoucích po ulicích. Nosil jsem jídlo hlavně na stanoviště u sokolského letního cvičiště blízko Haciendy na jihu Spořilova. 7. května se vracejí Němci a na stanovištích se střílí. Když jsem se vrátil z jedné pochůzky do školy, dověděl jsem se, že pod náporem vracejících se Němců padli naši občané, jeden také na rohu Jihozápadní IV., kde jsem před chvílí byl. Ten den padli na stanovištích Dr. Bedřich Krejný, František Novák, Antonín Zacharda a také tatínek mé spolužačky František Bulín. Dalšími oběťmi revoluce byli spořilovští občané V. Hruška, J. Stýblo a F. Nekovář, tatínek Slávka Nekováře, který bydlel pod námi v Jihovýchodní I.

  Spořilovští bojovníci podlehli značné převaze Němců, kteří se znovu zmocnili velení. V noci ze 7. na 8. května byl vydán rozkaz k úplné kapitulaci Spořilova. Znamenalo to, že se musí odevzdat okamžitě všechny zbraně na náměstí. Veškeré mužské obyvatelstvo ve věku od 16 do 60 let se musí shromáždit dne 8. května v 5 hodin ráno na náměstí a budou jako zajatci – rukojmí odvedeni pod dozorem vojáků SS na Pankrác, kde budou internováni. Nesplnění tohoto rozkazu se trestá okamžitým zastřelením.

  Rozkaz roznášely povstalecké hlídky po Spořilově. Tak jsem zase obíhal domky v horní části Spořilova a hlásil tuto smutnou zprávu. Pak jsem se s mladšími kluky pod 16 let a několika povstalci staršími 60ti let schoval v jedné třídě ve škole a čekali, co se dále stane.

  My, mladší 16ti let a muži starší 60ti let co jsme zůstali ve spořilovské škole, jsme se z hlášení zahraničního rozhlasu a později i českého povstaleckého radia dověděli, že krátce po půlnoci 7. května podepsali zástupci nacistického Německa ve francouzské Remeši bezpodmínečnou kapitulaci. Kapitulace měla vstoupit v platnost jednu minutu po půlnoci z 8. na 9. května. K slavnostnímu aktu došlo v hlavním stanu maršála Žukova 9. května mezi 0:16 a 0:43, teda v době, kdy již bezpodmínečná kapitulace vstoupila v platnost.

  Vladimír Dvořák
  (pokračování)

  Květen 1945. Repro Vladimír Dvořák.


  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Spořilovská výročí

  1935 - Slavnostní vysvěcení kostela jako kostela Všech svatých a blahoslavené Anežky České  

  Spořilovské aktuality
  07.10.2020: Oslavy výročí 28. října budou bez veřejnosti
  Pietní akt u pomníku na na náměstí Generála Karla Kutlvašra v Nuslích plánovaný na 26. 10. 2020 u příležitosti výročí vzniku samostatné Československé republiky proběhne dle výzvy Posádkového velitelství Praha a mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR bez účasti veřejnosti a zástupců spolků. "Věnce vyjadřující naši úctu a čest všem obětem obou světových válek a tří odbojů položí na pietní místo v našem zastoupení vojáci," sdělil Vladimír Prchlík ze Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova.

  Starší aktuality


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6054092
  Říjen21662
  Dnes802

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 27 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE