Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )
 • Vzpomínky na Olgu:
  "Setkali jsme se s Olgou někdy v roce 2015. Jako vedoucí oddělení akvizice a prezervace Národního fil . . . " (Rozloučení s Olgou Růžičkovou, rozenou Sixtovou)
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Mohlo by vás zajímat...

  Vzpomínky

  * Jak začala a proběhla v květnu 1945 revoluce na Spořilově (2)

  Vydáno dne 05. 05. 2020 (275 přečtení)

  Květen 1945. Foto Vladimír Dvořák.

  Se Zdeňkem Novotným a ostatními kluky jsme byli v jedné třídě spořilovské školy, kde jsme v době, kdy jsme nebyli ve službě, odpočívali a spali na žíněnkách. Spořilovské ženy obsadily školní kuchyni a z potravin donesených z krámů nebo z domova vařili skromná jídla a čaj. Měl jsem často službu u radia nebo u telefonu, nebo před ředitelnou, kde bylo velitelství a sídlo spořilovského revolučního výboru. Zprávy ostatní vzkazy a informace jsem potom roznášel na určená místa. Před ředitelnou jsem v noci stál a kolikrát jsem téměř usnul ve stoje. Druhý den jsme uvítali zprávu zahraničního rozhlasu, že jednotky americké armády 6. května osvobodily Plzeň. V Remeši dál probíhalo jednání o německé kapitulaci a Němci se snažili odložit jednání o dalších 48 hodin. O strohých zprávách našeho revolučního rozhlasu a zahraničního rozhlasu, převážně BBC jsme roznášeli informace.  Na okraji Spořilova vznikly barikády. Byl nedostatek zbraní a střeliva a tak často s holýma rukama nebo s nedostatečnou výzbrojí povstalci hájili Spořilov před náporem německé armády a jednotek SS generála Schörnera, která jej obklíčila tanky z jihu a jihozápadu.

  Nedostatek zbraní byl velký a tak tříčlenné hlídky spořilovských občanů měli často jen jednu pušku s několika náboji. To vypozorovali i tak zvaní hodní Němci, kteří se vyhnuli internaci a byli ponechání ve svých domcích. Ti začali střílet ze svých bytů po našich hlídkách i po lidech jdoucích po ulicích. Nosil jsem jídlo hlavně na stanoviště u sokolského letního cvičiště blízko Haciendy na jihu Spořilova. 7. května se vracejí Němci a na stanovištích se střílí. Když jsem se vrátil z jedné pochůzky do školy, dověděl jsem se, že pod náporem vracejících se Němců padli naši občané, jeden také na rohu Jihozápadní IV., kde jsem před chvílí byl. Ten den padli na stanovištích Dr. Bedřich Krejný, František Novák, Antonín Zacharda a také tatínek mé spolužačky František Bulín. Dalšími oběťmi revoluce byli spořilovští občané V. Hruška, J. Stýblo a F. Nekovář, tatínek Slávka Nekováře, který bydlel pod námi v Jihovýchodní I.

  Spořilovští bojovníci podlehli značné převaze Němců, kteří se znovu zmocnili velení. V noci ze 7. na 8. května byl vydán rozkaz k úplné kapitulaci Spořilova. Znamenalo to, že se musí odevzdat okamžitě všechny zbraně na náměstí. Veškeré mužské obyvatelstvo ve věku od 16 do 60 let se musí shromáždit dne 8. května v 5 hodin ráno na náměstí a budou jako zajatci – rukojmí odvedeni pod dozorem vojáků SS na Pankrác, kde budou internováni. Nesplnění tohoto rozkazu se trestá okamžitým zastřelením.

  Rozkaz roznášely povstalecké hlídky po Spořilově. Tak jsem zase obíhal domky v horní části Spořilova a hlásil tuto smutnou zprávu. Pak jsem se s mladšími kluky pod 16 let a několika povstalci staršími 60ti let schoval v jedné třídě ve škole a čekali, co se dále stane.

  My, mladší 16ti let a muži starší 60ti let co jsme zůstali ve spořilovské škole, jsme se z hlášení zahraničního rozhlasu a později i českého povstaleckého radia dověděli, že krátce po půlnoci 7. května podepsali zástupci nacistického Německa ve francouzské Remeši bezpodmínečnou kapitulaci. Kapitulace měla vstoupit v platnost jednu minutu po půlnoci z 8. na 9. května. K slavnostnímu aktu došlo v hlavním stanu maršála Žukova 9. května mezi 0:16 a 0:43, teda v době, kdy již bezpodmínečná kapitulace vstoupila v platnost.

  Vladimír Dvořák
  (pokračování)

  Květen 1945. Repro Vladimír Dvořák.


  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5984123
  Srpen12657
  Dnes542

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 15 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE