Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Jak se z první mobilní smart toalety v Praze 4 může stát smrad záchod :
  "https://ceskapozice.lidovky.cz/forum/jak -se-z-prvni-mobilni-smart-toalety-v-praz e-4-muze-stat-smra . . . " (COVID-19 ve správním obvodu Praha 4)
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • A už je tam správnej obrazek.:
  "Divil jsem se co maji Doubravsky naproti společného s Jetonickejma. A tvuj soused mi přípoměl že js . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • vzpomínka:
  "Ahoj Milane. Jsem Pavel, bydlel jsem vedle Jetonických a vídali jsme se na zahrádce, pamatuju se vel . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Neda mi to,:
  "abych se nezeptal proc je na tom uvodnim obrazku na druhe strane namesti lezici restaurace U Doubrav . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Mrzi mne,:
  "ze restaurace byla prejmenovana na podivne Eureka. Pro nas stare sporilovaky vzdy byla, je a bude U . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • bez titulku:
  "To nebudou ani tak úpravy pro komfort Pražanů, ale Benešováků." (Studie prozkoumá možnosti zkapacitnění Jižní spojky)
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Mohlo by vás zajímat...

  Vzpomínky

  * Jak začala a proběhla v květnu 1945 revoluce na Spořilově (3)

  Vydáno dne 07. 05. 2020 (294 přečtení)

  Dne 8. května, respektive v noci z 8. na 9. května, tedy skončila druhá světová válka v Evropě. Odpor obyvatelstva v Praze pokračoval i po podpisu bezpodmínečné kapitulace Německem dne 8. května 1945, kdy se německé jednotky snažily vzdát se americké armádě, protože ze sovětského zajetí panovaly značné obavy.  Po podepsání německé bezpodmínečné kapitulace Spojenci dne 8. května 1945 ráno německé vojsko vyklidilo Spořilov. Naše náměstí i celý Spořilov byl plný vonících květů šeříků, radosti a slávy z vítězství, avšak i smutku nad oběťmi padlých bratří.

  Po celou tu dobu od 5. května až do rána 9. května jsem byl nepřetržitě ve škole. Doma jsem se zastavil pouze v noci z 5. na 6. května a v noci ze 7. na 8. května, když jsem obíhal se zprávami spořilovské baráky.

  Tankové jednotky Rudé armády pronikly 9. května do Prahy. Dne 9. května ráno jsme z dáli slyšeli temné dunění a zvuk motorů. Tanky přijížděly na Hlavní třídu pod Spořilovskou školou. Vyběhli jsme ven a viděli přijíždět Sovětské tanky a nákladní auta plná rudoarmějců. V poledne již byly plné ulice Spořilova tanků.

  Se Zdeňkem Novotným a Milanem Glozarem jsme vylezli na jeden z tanků a potom na nákladní auto, Vítali jsme se se sovětskými vojáky.

  Domů jsem se vrátil až 9. května večer pouze na skok, protože jsem měl zase noční službu ve škole. U nás bydleli dva Rusové. Nějaký kapitán a ještě jeden důstojník. V Praze 9. a 10. května na mnoha místech bojovala Rudá armáda se zbytky Němců. Ze Spořilova utíkají Němci.

  Večer 10. května jsem se vrátil domů a poprvé jsem se vyspal doma. Převlékl jsem se a vykoupal a spal až do rána. Maminka s babičkou byly šťastné, že se mi nic nestalo. Jsme rádi, že je konec války. Pořád doufáme, že není pravda, že tatínek zemřel v Osvětimi a myslíme si, že se snad vrátí domů.

  V souvislosti s tím, jak jsem připravoval tento článek, o tom, co se událo v květnu 1945, se mi vybavila i vzpomínka na to co se stalo 23 let po květnové revoluci. Za 23 let potom, odpoledne 16. srpna 1968, jsem se vracel domů nahoru podle spořilovské školy, na rohu Jihovýchodní III. a Jižní I. jsem potkal Milana Glozara. Šel právě na tramvaj. Bylo krásné odpoledne a my jsme se pozdravili a začali si povídat o tom co se dělo od té doby co jsme se naposled viděli.

  V té době, kdy jsme se setkali, byl Milan naším kulturním atašé na velvyslanectví v Londýně. Přišla řeč na události letošního roku 1968. Milan to neviděl moc dobře, říkal, že jsou v Londýně dobře informováni. Dlouho jsem z něho tahal rozumy a on mi odpovídal, že mi nemůže nic podrobnějšího říci. Až pak najednou obrátil jakoby někam jinam a ptal se, zda si pamatuji na 9. květen 1945 a na to jak jsme spolu jako kluci seděli na sovětském tanku na hlavní třídě na Spořilově. Pak to zakončil větou: „Vzpomeň si na mě za pár dní, až já už budu opět v Londýně a v těchto ulicích se zase objeví ty tanky.“ Pak se se mnou rozloučil. Dlouho jsem se za ním díval, až mi zmizel v kopci dolů k tramvaji. Když jsem přišel domů tak jsem toho měl plnou hlavu a ani jsem s nikým o tom nemluvil. Za pár dní se opět v Praze skutečně objevily sovětské tanky. Tolik má vzpomínka na květnové události roku 1945.

  Vladimír Dvořák
  předseda 54. Základní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu v Praze 4 - Spořilově

  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Spořilovská výročí

  1935 - Slavnostní vysvěcení kostela jako kostela Všech svatých a blahoslavené Anežky České  

  Spořilovské aktuality
  07.10.2020: Oslavy výročí 28. října budou bez veřejnosti
  Pietní akt u pomníku na na náměstí Generála Karla Kutlvašra v Nuslích plánovaný na 26. 10. 2020 u příležitosti výročí vzniku samostatné Československé republiky proběhne dle výzvy Posádkového velitelství Praha a mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR bez účasti veřejnosti a zástupců spolků. "Věnce vyjadřující naši úctu a čest všem obětem obou světových válek a tří odbojů položí na pietní místo v našem zastoupení vojáci," sdělil Vladimír Prchlík ze Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova.

  Starší aktuality


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6054144
  Říjen21714
  Dnes854

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 32 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE