Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Zastřešení Spořilovské: Kde to vázne?:
  "https://www.prazskypatriot.cz/zastreseni -sporilovske-kde-to-vazne-praha-4-a-magi strat-si-prehazuji . . . " (Přispějte svým názorem k revitalizaci okolí retenčních nádrží na Chodoveckém potoce)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, zdravíme z Křenecké Stodoly. Z důvodů zrušených farmářských trhů jsme hledali jinou mo . . . " (Termín zahájení farmářských trhů je zatím nejistý)
 • Olga a Jiří:
  "Také já vděčně vzpomínám na Olgu a Jiřího. Olga, mj. režisérka krátkého filmu, zůstala režisérkou i . . . " (Spořilov byl po léta mým dalším domovem, po kterém se mi dnes občas stýská)
 • sice zajimavy prispevek,:
  "mnohe mohu potvrdit, ale technicke zpracovani je cira katastrofa. ten zvukar by mel svuj vytvor pos . . . " (Poetická procházka periferií Spořilov s Tomášem Míkou)
 • bez titulku:
  "Také mne pšt let vzdělával pí.uč Bílá a je to pškná vzpomínka" (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • U Jetonickych - Eureka:
  "S bratrancem jsme chodivali o nekterych nedelich dedeckovi k Jetonickym pro pivo. Od te doby co jsem . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • diky za vzpominky:
  "Ahoj Milane, jsem byvala spoluzacka tveho bratra Misi od 1. tridy az do maturity na Pripotocni. Tak . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Pamatuji:
  "Pani doktorku Kotrlou si pamatuji, ze strediska na Sporilove. Byla jsem za sveho detstvi a mladi jej . . . " (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • Karle diky.:
  "Zacal to Milan Malina, a doufam, ze budou jeste dalsi pokracovat. Na tvou maminku si vzpominam, ze . . . " (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • Jak se z první mobilní smart toalety v Praze 4 může stát smrad záchod :
  "https://ceskapozice.lidovky.cz/forum/jak -se-z-prvni-mobilni-smart-toalety-v-praz e-4-muze-stat-smra . . . " (COVID-19 ve správním obvodu Praha 4) • Spořilovský kalendář
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30   

  Mohlo by vás zajímat...

  Vzpomínky

  * Jak začala a proběhla v květnu 1945 revoluce na Spořilově (3)

  Vydáno dne 07. 05. 2020 (407 přečtení)

  Dne 8. května, respektive v noci z 8. na 9. května, tedy skončila druhá světová válka v Evropě. Odpor obyvatelstva v Praze pokračoval i po podpisu bezpodmínečné kapitulace Německem dne 8. května 1945, kdy se německé jednotky snažily vzdát se americké armádě, protože ze sovětského zajetí panovaly značné obavy.  Po podepsání německé bezpodmínečné kapitulace Spojenci dne 8. května 1945 ráno německé vojsko vyklidilo Spořilov. Naše náměstí i celý Spořilov byl plný vonících květů šeříků, radosti a slávy z vítězství, avšak i smutku nad oběťmi padlých bratří.

  Po celou tu dobu od 5. května až do rána 9. května jsem byl nepřetržitě ve škole. Doma jsem se zastavil pouze v noci z 5. na 6. května a v noci ze 7. na 8. května, když jsem obíhal se zprávami spořilovské baráky.

  Tankové jednotky Rudé armády pronikly 9. května do Prahy. Dne 9. května ráno jsme z dáli slyšeli temné dunění a zvuk motorů. Tanky přijížděly na Hlavní třídu pod Spořilovskou školou. Vyběhli jsme ven a viděli přijíždět Sovětské tanky a nákladní auta plná rudoarmějců. V poledne již byly plné ulice Spořilova tanků.

  Se Zdeňkem Novotným a Milanem Glozarem jsme vylezli na jeden z tanků a potom na nákladní auto, Vítali jsme se se sovětskými vojáky.

  Domů jsem se vrátil až 9. května večer pouze na skok, protože jsem měl zase noční službu ve škole. U nás bydleli dva Rusové. Nějaký kapitán a ještě jeden důstojník. V Praze 9. a 10. května na mnoha místech bojovala Rudá armáda se zbytky Němců. Ze Spořilova utíkají Němci.

  Večer 10. května jsem se vrátil domů a poprvé jsem se vyspal doma. Převlékl jsem se a vykoupal a spal až do rána. Maminka s babičkou byly šťastné, že se mi nic nestalo. Jsme rádi, že je konec války. Pořád doufáme, že není pravda, že tatínek zemřel v Osvětimi a myslíme si, že se snad vrátí domů.

  V souvislosti s tím, jak jsem připravoval tento článek, o tom, co se událo v květnu 1945, se mi vybavila i vzpomínka na to co se stalo 23 let po květnové revoluci. Za 23 let potom, odpoledne 16. srpna 1968, jsem se vracel domů nahoru podle spořilovské školy, na rohu Jihovýchodní III. a Jižní I. jsem potkal Milana Glozara. Šel právě na tramvaj. Bylo krásné odpoledne a my jsme se pozdravili a začali si povídat o tom co se dělo od té doby co jsme se naposled viděli.

  V té době, kdy jsme se setkali, byl Milan naším kulturním atašé na velvyslanectví v Londýně. Přišla řeč na události letošního roku 1968. Milan to neviděl moc dobře, říkal, že jsou v Londýně dobře informováni. Dlouho jsem z něho tahal rozumy a on mi odpovídal, že mi nemůže nic podrobnějšího říci. Až pak najednou obrátil jakoby někam jinam a ptal se, zda si pamatuji na 9. květen 1945 a na to jak jsme spolu jako kluci seděli na sovětském tanku na hlavní třídě na Spořilově. Pak to zakončil větou: „Vzpomeň si na mě za pár dní, až já už budu opět v Londýně a v těchto ulicích se zase objeví ty tanky.“ Pak se se mnou rozloučil. Dlouho jsem se za ním díval, až mi zmizel v kopci dolů k tramvaji. Když jsem přišel domů tak jsem toho měl plnou hlavu a ani jsem s nikým o tom nemluvil. Za pár dní se opět v Praze skutečně objevily sovětské tanky. Tolik má vzpomínka na květnové události roku 1945.

  Vladimír Dvořák
  předseda 54. Základní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu v Praze 4 - Spořilově

  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6219239
  Duben16431
  Dnes1118

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 24 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE