Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )
 • Vzpomínky na Olgu:
  "Setkali jsme se s Olgou někdy v roce 2015. Jako vedoucí oddělení akvizice a prezervace Národního fil . . . " (Rozloučení s Olgou Růžičkovou, rozenou Sixtovou)
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Mohlo by vás zajímat...

  Nezapomínáme

  * Masarykův odkaz sokolstvu

  Vydáno dne 06. 03. 2011 (1099 přečtení)

  Masarykovo demokratické hnutíPrezident Osvoboditel - T. G. Masaryk * 7.3.1850 + 14.9.1937


  Motto:
  „Každý pravý, opravdu svědomitý Sokol bude strážcem, tedy politickým a sociálním pracovníkem naší republiky, naší demokracie“.
  T. G. Masaryk. (6. 2. 1919)

  Dne 17. května 1919 pronesl TGM k Sokolům v Plzni tato slova:
  „Když jsme v Rusku tvořili legionáře, byla pro nás sokolská myšlenka jednou z těch složek, ze kterých jsme vybudovali svou první československou armádu. Vedle tradicí husitských a táborských byla to idea sokolská, která nás vedla – disciplina i řád sokolský, které jednotlivci znali a které se jim staly druhou přirozeností. Toto sokolství se vlilo v naši vítěznou armádu.
  Vám, Sokolům, nastává nyní pěkný třebaže těžký úkol, abyste teď plně ztělesnili ideu sokolstva: Co je to ? Mám-li se dovolávat nejlepších zásad našich zakladatelů sokolstva – Jindřicha Fügnera, Miroslava Tyrše a jiných – není to jen krásně vypracované tělo, které ztělesňuje ideu sokolskou. Je to bratrství, které se vždy v Sokole pěstovalo, je to také duchovní stránka, ta zvláštní přesnost , kterou sokolstvo pěstuje a musí pěstovat, čestnost v životě domácím, čestný kamarád kamarádu a čestný odpůrce nepříteli, bude-li toho třeba .“

  „Sokol, jeho zásady a ideály, byly nám vzory a školou.“
  (T. G. Masaryk)

  Dne 28. října 1919 přednesl TGM při slavnostní schůzi Národního shromáždění Republiky Československé v Praze toto poselství:
  „Budiž zdůrazněno se vší rozhodností, že nový stát, že republika a demokracie potřebují vedle svého administrativního aparátu a armády také pevný mravní základ. Bez mravných, bez charakterních jedinců, bez zdravých rodin, bez věrného přátelství, bez loajálnosti k různým společenským organizacím, jejímiž jsme členy, bez solidnosti ve vší naší činnosti, nemůže být silné republiky. Demokracie bez uznání mravní autority, autority zásad a povolaných osob, je nemožná.“

  Tomáš Garrigue Masaryk popisuje svoji životosprávu v Čapkových Hovorech s T.G. Masarykem velmi prostě takto:
  „Když ráno vstanu, vykoupám se ve studené vodě a pak sokoluju – mám na to svůj vlastní systém. Denně hodinu až dvě chodím nebo si vyjedu na koni; snesu teď v sedle dobře dvě až tři hodiny, ale před několika léty jsem jezdíval i pět hodin..“

  Jindy se Masaryk obrací k sokolstvu s výzvou, která v plné míře platí i dnes:
  „Pokračujme dál na započaté dráze, zachovejme ducha, který žije v sokolstvu a brzy bude opět považováno za čest být Sokolem ! Ať nás všechny spojuje láska k vlasti, buďme jednotní a svorní, ať bohatý bratrem tomu, komu osudem bylo méně přisouzeno, ať každý, kdo pracuje duševně, je upřímným bratrem Sokola, jehož pěst zdobí mozoly poctivé práce. Buďme střídmí v jídle i pití, buďme však rázní a vytrvalí nejen v našem konání, ale i v prosazování myšlenky sokolské, aby vždy jméno Sokola slavně znělo!“

  (Z Masarykových výroků o Sokolu a sokolství sestavil Vladimír Prchlík)

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Spořilovská výročí

  1960 - Poslední den provozu na železniční zastávce Spořilov  


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5985511
  Srpen14045
  Dnes930

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 33 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE