Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  Spořilovský kalendář
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

Mohlo by vás zajímat...

Veřejná správa

* Metropolitní územní plán je v nedohlednu. Padne Praha za oběť dravým developerům?

Vydáno dne 09. 11. 2012 (1187 přečtení)

Před dvěma lety nastoupilo na pražský magistrát nové politické vedení, které mělo zaúkol mimo jiné připravit a projednat základní dokument rozvoje hlavního města – nový územní plán, pracovně pojmenovaný jako metropolitní.
Stávající územní plán byl odsouhlasen v roce 1999 a od 1. 1. 2000 byla jeho platnost stanovena na deset let. Protože dosud nebyl přijat nový územní plán, starý se neustále prodlužuje a v procesu jsou tak pouze změny toho stávajícího. Územní plán byl vyhotoven v měřítku 1:10 000, má tedy relativně dobrou podrobnost, a je rozdělen na tři úrovně – zásady územního rozvoje, barevné plochy funkčního využití a koeficienty regulující zastavěnost. „Tyto koeficienty jsou však vyznačeny jen přibližně na třech procentech našeho území. A to je velmi nízké číslo,“ konstatuje starosta městské části Praha 4 Ing. Pavel Horálek. „Pokud by koeficienty pokryly větší část městské části, nemuseli by se naši občané bát, že v jejich sousedství vyroste desetipatrový věžák nebo nabubřelá administrativní budova. Územní plán je jediný, ale klíčový nástroj, který má samospráva k dispozici. Proto se musí připravovat zodpovědně.“

Vedení Prahy 4 se proto chopilo iniciativy starosty a založilo kolegium architektů, které připravilo územní limity pro výstavbu nových objektů v rezidenčních čtvrtních čtvrté městské části. Zastupitelstvem schválené limity tak zavazují starostu, aby se při jejich překročení odvolal v územním řízení. „Naším cílem je zahrnutí těchto limitů do změn stávajícího územního plánu. Tím by se staly závaznými i pro stavební úřad,“ požaduje starosta Pavel Horálek.
Metropolitní územní plán má být hotov do roku 2016, jeho vypracování má v kompetenci náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček. Informace o podobě metropolitního územního plánu je možné získat pouze z náměstkových stručných mediálních výstupů.
Prahu by rád uzavřel a její vnitřní plochu zahušťoval. „Naším zájmem ale přeci není v Praze zastavět každý volný metr čtvereční,“ oponuje Pavel Horálek. „Samozřejmě, revitalizací musí projít některé brownfieldy, například nákladová nádraží na Žižkově či na Smíchově. V Praze 4 jsme však kategoricky proti zrušení Pankrácké věznice ve prospěch komerční zóny, protože by to vedlo k navýšení intenzity dopravy v ulici 5. května. Stejně tak budeme pozorně sledovat využití nevýrobních ploch v Michli a v Nuslích. Pokud by se jednalo o zahušťování sídlišť, jsem kategoricky proti této vizi!“ Z prozatím dost nekonkrétních příprav metropolitního plánu není nadšen ani zástupce starosty městské části Praha 4 Ing. Jiří Bodenlos: „Dřívější argument náměstka Tomáše Hudečka, že nelze kritizovat něco, co ještě ani nevzniklo, u mě rozhodně neobstojí. Zvlášť v situaci, kdy ani nevíme, podle čeho to „něco“ bude vznikat.
Připadá mi také zvláštní, že zpracování metodiky metropolitního plánu se bude provádět na základě veřejné zakázky za 20 milionů korun a formou outsourcingu. Nemá snad magistrát vlastní odborníky na Útvaru rozvoje města?“ Velké komplikace by mohla přinést také změna měřítka nového metropolitního plánu.
Při jeho vyhotovení se počítá zřejmě s měřítkem 1:25 000, což znamená, že nebude tak podrobný jako stávající plán. Mohou z něj tak zmizet například drobné plochy zeleně, což je samozřejmě dobrá zpráva pro stavební firmy, na druhou stranu má k takto navrženému měřítku výhrady i Ministerstvo pro místní rozvoj. „Dojde-li ke změně měřítka, situaci nám to jen zkomplikuje. Poměr 1:25 000 je například na úrovni plánu Středočeského kraje. Jenže tam existují další územní plány pro jednotlivá města, například Kladno, Slaný či Benešov. Na podobný plán bych tedy přistoupil v okamžiku, kdy hlavní město stanoví funkční využití ploch, ale objem zástavby si prostřednictvím svých zastupitelstev budou regulovat jednotlivé městské části,“ říká Pavel Horálek. „Patří to k politické odpovědnosti místních samospráv, protože obyvatelé se kvůli výstavbě obracejí hlavně na starostu. Stávající územní plán nám tuto možnost nedává a rozhodují o nás jiní,“ uzavírá starosta.

Michal Sochor
tiskový mluvčí Prahy 4

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Spořilovské knihy
Po stopách spořilovských legionářů

Knihu Po stopách spořilovských legionářů je možné objednat na e-mailu noviny@sporilov.info. Cena knihy je 250 Kč.

Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo

Knihu Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo je možné objednat na e-mailu noviny@sporilov.info. Cena knihy je 250 Kč.

Při zakoupení obou knih současně poskytujeme slevu (za obě knihy zaplatíte dohromady 400 Kč). Zakoupením knih podpoříte Spořilovské noviny.


Čtenáři od 31.5.2004

Spořilovská kliknutí
Celkem5090636
Září45951
Dnes903

Spořilováci na webu

Nyní si čte web : 40 uživ.


(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE