Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  Spořilovský kalendář
<<  Únor  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Mohlo by vás zajímat...

Veřejná správa

* Metropolitní územní plán je v nedohlednu. Padne Praha za oběť dravým developerům?

Vydáno dne 09. 11. 2012 (1274 přečtení)

Před dvěma lety nastoupilo na pražský magistrát nové politické vedení, které mělo zaúkol mimo jiné připravit a projednat základní dokument rozvoje hlavního města – nový územní plán, pracovně pojmenovaný jako metropolitní.
Stávající územní plán byl odsouhlasen v roce 1999 a od 1. 1. 2000 byla jeho platnost stanovena na deset let. Protože dosud nebyl přijat nový územní plán, starý se neustále prodlužuje a v procesu jsou tak pouze změny toho stávajícího. Územní plán byl vyhotoven v měřítku 1:10 000, má tedy relativně dobrou podrobnost, a je rozdělen na tři úrovně – zásady územního rozvoje, barevné plochy funkčního využití a koeficienty regulující zastavěnost. „Tyto koeficienty jsou však vyznačeny jen přibližně na třech procentech našeho území. A to je velmi nízké číslo,“ konstatuje starosta městské části Praha 4 Ing. Pavel Horálek. „Pokud by koeficienty pokryly větší část městské části, nemuseli by se naši občané bát, že v jejich sousedství vyroste desetipatrový věžák nebo nabubřelá administrativní budova. Územní plán je jediný, ale klíčový nástroj, který má samospráva k dispozici. Proto se musí připravovat zodpovědně.“

Vedení Prahy 4 se proto chopilo iniciativy starosty a založilo kolegium architektů, které připravilo územní limity pro výstavbu nových objektů v rezidenčních čtvrtních čtvrté městské části. Zastupitelstvem schválené limity tak zavazují starostu, aby se při jejich překročení odvolal v územním řízení. „Naším cílem je zahrnutí těchto limitů do změn stávajícího územního plánu. Tím by se staly závaznými i pro stavební úřad,“ požaduje starosta Pavel Horálek.
Metropolitní územní plán má být hotov do roku 2016, jeho vypracování má v kompetenci náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček. Informace o podobě metropolitního územního plánu je možné získat pouze z náměstkových stručných mediálních výstupů.
Prahu by rád uzavřel a její vnitřní plochu zahušťoval. „Naším zájmem ale přeci není v Praze zastavět každý volný metr čtvereční,“ oponuje Pavel Horálek. „Samozřejmě, revitalizací musí projít některé brownfieldy, například nákladová nádraží na Žižkově či na Smíchově. V Praze 4 jsme však kategoricky proti zrušení Pankrácké věznice ve prospěch komerční zóny, protože by to vedlo k navýšení intenzity dopravy v ulici 5. května. Stejně tak budeme pozorně sledovat využití nevýrobních ploch v Michli a v Nuslích. Pokud by se jednalo o zahušťování sídlišť, jsem kategoricky proti této vizi!“ Z prozatím dost nekonkrétních příprav metropolitního plánu není nadšen ani zástupce starosty městské části Praha 4 Ing. Jiří Bodenlos: „Dřívější argument náměstka Tomáše Hudečka, že nelze kritizovat něco, co ještě ani nevzniklo, u mě rozhodně neobstojí. Zvlášť v situaci, kdy ani nevíme, podle čeho to „něco“ bude vznikat.
Připadá mi také zvláštní, že zpracování metodiky metropolitního plánu se bude provádět na základě veřejné zakázky za 20 milionů korun a formou outsourcingu. Nemá snad magistrát vlastní odborníky na Útvaru rozvoje města?“ Velké komplikace by mohla přinést také změna měřítka nového metropolitního plánu.
Při jeho vyhotovení se počítá zřejmě s měřítkem 1:25 000, což znamená, že nebude tak podrobný jako stávající plán. Mohou z něj tak zmizet například drobné plochy zeleně, což je samozřejmě dobrá zpráva pro stavební firmy, na druhou stranu má k takto navrženému měřítku výhrady i Ministerstvo pro místní rozvoj. „Dojde-li ke změně měřítka, situaci nám to jen zkomplikuje. Poměr 1:25 000 je například na úrovni plánu Středočeského kraje. Jenže tam existují další územní plány pro jednotlivá města, například Kladno, Slaný či Benešov. Na podobný plán bych tedy přistoupil v okamžiku, kdy hlavní město stanoví funkční využití ploch, ale objem zástavby si prostřednictvím svých zastupitelstev budou regulovat jednotlivé městské části,“ říká Pavel Horálek. „Patří to k politické odpovědnosti místních samospráv, protože obyvatelé se kvůli výstavbě obracejí hlavně na starostu. Stávající územní plán nám tuto možnost nedává a rozhodují o nás jiní,“ uzavírá starosta.

Michal Sochor
tiskový mluvčí Prahy 4

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Spořilovské aktuality
04.01.2020: Pište, foťte, posílejte...
Rádi vaše příspěvky zveřejníme. Náš e-mail: noviny@sporilov.info

Starší aktuality


Čtenáři od 31.5.2004

Spořilovská kliknutí
Celkem5472327
Únor64289
Dnes135

Spořilováci na webu

Nyní si čte web : 52 uživ.


(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE