Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Nenakupovat u pilulky.cz!:
  "Proti územnímu rozhodnutí přišly dvě žaloby, po změně vedení ji stáhli na radnici Horní Počernice. Ž . . . " (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Šabatová:
  "„Zima bude těžká. Nevíme, s čím přijde vláda, ale lidem budou muset pomoci i města. Například balíčk . . . " (Do zastupitelstva městské části Praha 4 kandiduje devět volebních subjektů!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30

  Mohlo by vás zajímat...

  Zajímavosti

  * Občanské sdružení Zdravý Spořilov odmítá zhoršování životního prostředí na Spořilově

  Vydáno dne 12. 09. 2013 (2754 přečtení)

  Na Spořilově existuje velké množství občanských iniciativ a občanských sdružení. Je to důkaz, že nám všem není naše bydliště lhostejné, a že se chceme podílet na správě věcí veřejných. Ve Spořilovských novinách všechny tyto aktivity průběžně sledujeme a přinášíme i podrobnější informace. Tentokrát jsme položili několik otázek paní Pavle Kačabové z občanského sdružení Zdravý Spořilov.  Proč vzniklo občanské sdružení Zdravý Spořilov?
  "Odpověď je jednoduchá: dílčí snahy jednotlivců o zamezení či zmírnění zhoršování životního prostředí Starého Spořilova neprokázaly dostatečnou účinnost, proto se skupina občanů ze Starého Spořilova žijících v blízkosti 5.května a Jižní spojky rozhodla založit občanské sdružení, které má větší možnosti než úsilí jednotlivců. Podotýkáme tedy, že hájíme zájmy nejen pár vil v jihozápadním cípu Spořilova - tzv. Plácku. Navazujeme na činnost OS Starý Spořilov, založeného JUDr. Kalistou, které působilo od počátku 90. let minulého století. Mimochodem, Spořilovské noviny se již problematikou hluku na Starém Spořilově zabývaly:http://www.sporilov.info/view.php?cisloclanku=2005042701 nebo http://www.sporilov.info/view.php?cisloclanku=2005122102.

  Co je předmětem Vašeho zájmu?
  "Pochopitelně odmítáme další zhoršování životního prostředí na Starém Spořilově. Cílem našich snah je tedy zdravý Spořilov, což se odráží i v názvu našeho občanského sdružení - „Zdravý Spořilov“. Zdůrazňujeme, že Starý Spořilov byl založen jako zahradní město s cílem poskytnutí příjemného, finančně dostupného a zejména zdravého bydlení. V současné době se zaměřujeme na nejaktuálnější problém, čímž je devastující vliv 30 let trvající automobilové dopravy.
  Dalším palčivým problémem Starého Spořilova je změna linky autobusu č. 118, resp. zavedení nové autobusové linky č. 293. I v dopravní špičce jezdí po ul. Hlavní pouze 4 spoje, a to 2 z nich končí na zastávce Sídliště Spořilov. Důsledkem je obtížná dostupnost polikliniky Spořilov, nemluvě o naprosto nesmyslném vedení v opačném směru – ze zastávky Kačerov se dostanete k poliklinice Budějovická projetím 8 zastávek, což čítá 19 minut jízdy. Doprava je sice zajišťována nízkopodlažními autobusy, tyto jsou však zcela nevhodné pro jakkoliv pohybově handicapované jedince (veškerá sedadla jsou umístěna na vyvýšeném schůdku atd). Od metra Roztyly se ve večerních (a často ani denních hodinách) na Starý Spořilov bezpečně pěšky nedostanete. I na tyto problémy jsme upozorňovali MČ Praha 4 a doposud marně žádali zjednání nápravy."


  Jak hodnotíte připravovaný přesun kamionové dopravy z jednoho směru Spořilovské kolem starého Spořilova?
  "Je skutečností, že po otevření části Pražského okruhu v r. 2010 došlo na komunikacích Jižní spojka a 5. května k úbytku kamionů, nicméně stále narůstá osobní doprava, která se od uvedení komunikací do provozu zmnohonásobila, a to bez náležité funkční ochrany obyvatel před hlukem a emisemi. Dle dostupných informací TSK byly průjezdy/den/oba směry za 2012 v úseku Spořilova: Jižní spojka 118 600, ul. 5. května: 102 679 s rovnoběžnou Ryšavého: 16 580. Pro porovnání uvádíme i údaje o Spořilovské – 51 900 průjezdů/den/ oba směry. Současně občanům starého Spořilova hrozí i realizace dalších záměrů podél jižní strany 5. května (polyfunkční centrum v lokalitě bývalého Interlovu, administrativní budovy, patrové garáže v prostoru stávajících objektů T-mobile a OBI), vše s dopady na zahuštění dopravy, a tedy vzrůst emisní a hlukové zátěže.
  Proti nárůstu hluku z dopravy hluku a emisím se brání řada občanských sdružení podél magistrály 5. května i Jižní spojky, přirozené se tedy bráníme i my. Jsme si vědomi skutečnosti, že hluk a emise trápí celý Spořilov, nicméně problém Spořilova je často redukován pouze na problém Spořilovské. Též je nesprávně prezentováno, že provozem na Spořilovské trpí 10 tis. obyvatel (zhruba tolik má Starý i Nový Spořilov dohromady).
  Občanským sdružením, působícím na Novém i Starém Spořilově je často vytýkáno, že není ve prospěch občanů Spořilova, pokud se aktivní část občanů mezi sebou nedokáže shodnout na rozumném kompromisu. Tento názor ovšem zcela opomíjí skutečnost, že občané celého Spořilova se do neúnosné situace nedostali vlastní vinou, ale že současný stav dopravního řešení, a tím negativně ovlivněného životního prostředí je důsledkem dlouhodobého zanedbávání problému jak ze strany Magistrátu HMP, tak ze strany MČ Praha 4. Nechceme být vtahováni do dohadování, kde je situace horší, ale pouhé přesouvání problému z jedné lokality do druhé - a to bez jakékoliv opory v studiích dopadu tohoto opatření na životní prostředí - přesun kamionové dopravy odmítáme. Nikde na světě se kamionová doprava neposouvá ke středu města, zde se jedná o posun o 1,5 km ke středu města a současné prodloužení trasy kamionové dopravy o cca 1,3 km. Důsledkem bude pouze zvětšení území, které bude zasaženo emisemi výfukových plynů a hlukovou zátěží. Situace nebude horší jen v bezprostředně dotčených částech, ale na celém Spořilově.
  Též uvádíme na pravou míru často se vyskytující tvrzení, že přesun kamionů ze Spořilovské na Jižní spojku a 5. května bude kompenzován výstavbou protihlukových opatření v lokality „Spořilovského plácku“, který se nalézá v samotném křížení komunikací 5. května a Jižní spojky. Přitom protihluková opatření této lokality byla požadována již jako kolaudační podmínka ve stanovisku HS HMP ke zprovoznění tzv. Pankrácké radiály (nynější 5. května), avšak nikdy realizována nebyla. Navíc aktuální hluková studie této lokality dokládá, že ani po realizaci navrhovaných protihlukových opatření platných hlukových limitů dosaženo nebude."


  Jak hodnotíte veřejné slyšení a jeho závěry k petici č. 26/12 – „Odvrácení ekologické katastrofy Zahradní čtvrti Starý Spořilov“ a petici č. 3/13 – „Za okamžité odvedení těžké tranzitní dopravy z centra Spořilova?
  "V průběh a výsledek veřejného slyšení jsme vkládali velké naděje, obojí nás však zklamalo. Co se týče průběhu, nezazněla řada příspěvků dle programu, které by jistě poskytly řadu podnětných informací (stanovisko podvýboru pro dopravu VHZD Senátu, Středočeský kraj, VŠE v Praze). Na druhé straně bylo prezentováno mnoho příspěvků s velmi různorodými postoji. Některé údaje se však nezakládaly na pravdě; některé formulace byly v rozporu s naší legislativou; řada požadavků, vyslovená různými subjekty, si odporovala. Přitom nebyl učiněn žádný pokus o sblížení alespoň základních postojů. Současně nebylo upozorněno na následné vydání usnesení Senátu ani na mechanismus jeho přípravy.
  Pokud jde o výsledek, neodráží řádu návrhů, které na veřejném slyšení zazněly. Za největší slabinu pokládáme skutečnost, že usnesení nepodporuje řešení problému, ale opět jen pouhý přesun problému do jiné lokality. Za další slabou stránku pokládáme, že usnesení neobsahuje zajišťování kontroly plnění jednotlivých bodů a realizaci jmenovaných opatření včetně možnosti sledování tohoto procesu."


  Děkuji za rozhovor.

  Související články:
  Revitalizace parku za MŠ Svojšovická (08.10.2023)
  Ze Spořilova zmizí betonové lavičky (14.08.2021)
  Plus.rozhlas.cz: Zaostřeno Jana Hergeta (11.08.2021)
  Přispějte svým názorem k revitalizaci okolí retenčních nádrží na Chodoveckém potoce (09.03.2021)
  Znečištěné ovzduší zvyšuje smrtící efekt koronaviru COVID-19 (06.04.2020)
  Uzavírky, auta a co s nimi? (23.08.2019)
  Z Hlavní ulice se stala kvůli havárii vody pod vozovkou téměř tichá městská třída (20.05.2019)
  Nedopalky před gymnáziem (25.04.2019)
  Stromořadí do ulic – realita volebního taháku Zelených k vidění na Severní I. (30.11.2018)
  Proč by mělo MŽP požadovat pro záměr zastřešení Spořilovské EIA? (04.09.2018)
  Nakumulované letní opravy ohrožují stabilitu domů u obchodního domu Centrum na Spořilově (23.07.2018)
  Nevratná fixace jednosměrnosti Senohrabské ulice dopravně zatíží sídliště i starý Spořilov (08.02.2018)
  Veřejná podpisová výzva - vybudování toalety na Roztylském náměstí (19.12.2017)
  Zákaz kouření platí také na zastávkách MHD (31.05.2017)
  Zastřešení Spořilovské ještě není, ale radnice už plánuje park (18.01.2017)
  SOS Spořilov: Blokáda Spořilovské (10.09.2016)
  Extrémní prašnost v centrální části Spořilova (18.04.2016)
  NE k prodloužení hlukové výjimky na Jižní spojce (05.11.2015)
  Spořilovské peklo (12.07.2015)
  Poslanci odmítli další poškozování zdraví obyvatel hlukem (21.05.2015)
  Kamiony ohrožují životní prostředí i veřejné zdraví (06.05.2015)
  Diskuze o dopravě na Spořilově (23.04.2015)
  Uklidíme Spořilov? (22.03.2015)
  Zdraví obyvatel Spořilova zachrání zeleň (06.03.2015)
  Dopravně přetíženému Spořilovu se věnovala Česká televize v pořadu Nedej se plus (16.02.2015)
  Letos bude kolem Spořilova postavena další protihluková stěna (10.02.2015)
  Stane se alarmující stav ŽP na Spořilově výzvou pro naše nové zastupitele? (28.11.2014)
  Jak je to s odhlučněním Jižní spojky (21.10.2014)
  "Trafficsensnet" aneb znečištění vzduchu na Spořilově pod kontrolou (09.10.2014)
  Spořilov je po prázdninách opět zahlcen tranzitem (30.09.2014)
  Premiér Bohuslav Sobotka se setkal se zástupci občanských sdružení přímo na Spořilově (14.09.2014)
  Praha 4 požaduje ochranu obyvatel Spořilova před hlukem (14.09.2014)
  Schváleny Zásady územního rozvoje... (14.09.2014)
  Otevřený dopis ministru dopravy Antonínu Prachařovi (10.09.2014)
  Pražský okruh musí být dokončen co nejdříve! (08.09.2014)
  Jednání o dopravě na Spořilově (11.07.2014)
  Ovzduší na Spořilově? Kritické jako v Legerově! (04.03.2014)
  Hluková výjimka pro Spořilovskou byla opět udělena (03.02.2014)
  Spořilovu pomáhájí vědci i ombudsman (07.05.2013)
  Na Spořilově bude Konference ke stavu hluku a ovzduší (13.02.2013)
  Odpovídáme: Průvodce protihlukovými opatřeními (05.01.2013)
  Dopravní experti z Prahy 4 se seznamují s novinkami z oblasti protihlukových opatření (16.12.2012)
  Údržba chodníků a zeleně na sidlišti Spořilov (26.11.2012)
  Ombudsman se zastal spořilovských občanů, sužovaných celoevropskou těžkou tranzitní dopravou (23.10.2012)
  Potvrzeno, že splodiny z dieslových motorů vyvolávají zhoubné nádory! (21.06.2012)
  Proslov na happeningu 26.3.2012 - Praha patří lidem, ne autům (01.04.2012)
  Pražský deník: Primátor Svoboda: Nechceme, aby nákladní doprava jezdila na Spořilově (01.04.2012)
  Prašnost Vrútecká (29.03.2012)
  Zdravotní stav obyvatel Spořilova - dotazníkové šetření 2012 (08.03.2012)
  Znečištěné ovzduší nás zabíjí! (05.12.2011)
  Vyjímkou povolené limity hluku jsou na Spořilovské extrémní a životu nebezpečné! (25.10.2011)
  Komentář ke zveřejněným zprávám o měření imisí u Spořilovské spojky (25.11.2010)
  Současná situace v řešení problému zhoršeného životního prostředí a ohrožení zdraví obyvatel Spořilova v důsledku navedení kamiónové dopravy (19.11.2010)
  Hluk na Spořilovské - noční klid (18.11.2010)
  Nadměrný hluk může i zabíjet (02.11.2010)
  Co znamená překročení limitu polétavého prachu (PM10) pro lidské zdraví (26.10.2010)
  Petici proti kamionům podepsalo 1800 lidí (12.10.2010)
  Okruh bude zprovozněn pro automobily na konci září - a co životní prostředí? (21.07.2010)
  Radní Petr Štěpánek podpořil protihluková opatření (16.09.2009)
  Přístup města k nadměrnému hluku je zarážející (16.08.2009)
  Malování průchodu – ZŠ Na Chodovci (03.07.2009)
  Spořilov o Velikonocích rozkvetl! (11.04.2009)
  I letos se bude na Spořilově štěpkovat biologický odpad (28.03.2009)
  Proč se ptám pana Dudry? (30.05.2008)
  Spořilovský zahradník informuje o předjarních úpravách zeleně (12.03.2008)
  14. Biojarmark a Dožínkové slavnosti (letos s důrazem na specialitu každé ekofarmy) (13.07.2007)
  Stanou se sokolské lípy Stromem roku 2007? (25.06.2007)
  "Den Země 2007" na Toulcově dvoře (17.04.2007)
  Akce "Štěpkování 2007" na starém Spořilově (05.04.2007)
  Problematika zimní údržby chodníků na Spořilově (23.11.2006)
  Strategická hluková mapa (23.10.2006)
  Rychlostnice R243 - prokletí Spořilova (03.10.2006)
  Stavební novinky babího léta 2006 (25.09.2006)
  Na pravou míru (07.09.2006)
  Letní "stavební" novinky ze Spořilova (20.06.2006)
  Noví letci na Spořilově (23.05.2006)
  Zasadí nové stromy (14.04.2006)
  Toulcův dvůr - program akcí pro období duben - červenec 2006 (05.04.2006)
  Předjarní spořilovské novinky z ÚMČ Praha 4 (13.02.2006)
  Toulcův dvůr - program akcí pro období leden - duben 2006 (04.01.2006)
  Zimním Spořilovem na kole (29.11.2005)
  Sídlištní Spořilov dostane nové stromy (07.11.2005)
  Smog a prach dusí Spořilov – Víte co je to PM10? (10.10.2005)
  Toulcův dvůr - program akcí pro období říjen - prosinec 2005 (01.10.2005)
  Podzimní "stavební" novinky ze Spořilova (26.09.2005)
  Jih Spořilova dostane novou lávku (18.08.2005)
  Vaše nejhezčí místo na Spořilově (10.08.2005)
  Letní trasa "Spořilov - Posázavský Pacifik" (25.07.2005)
  Roztylský val nabízí krásný výhled na Spořilov (08.07.2005)
  Geopark na Spořilově se dnes rozšíří (15.06.2005)
  Jak na sídlištní šeď? Zkusme to květinami! (01.06.2005)
  Po babičce klokočí... (23.05.2005)
  Ptáci na spořilovském sídlišti (17.05.2005)
  "Kalous ušatý" na Spořilově (17.05.2005)
  Vandalové opět řádili - tentokrát na sídlišti (04.05.2005)
  Vykvetla Pavlonie královská! (03.05.2005)
  Hluk = dlouhodobý problém Spořilova (27.04.2005)
  "Den Země" na Spořilově (23.03.2005)
  Psí blechy hrozí i na Spořilově! (15.03.2005)
  Stanoviště štěpkovače (01.03.2005)
  Zachráníme ostrůvek na Hamerském rybníku? (24.02.2005)
  Akce "Štěpkovač" na starém Spořilově (18.02.2005)
  Třídíte doma nápojové kartony? (17.02.2005)
  Zachráněná labuť na Hamerském rybníku (11.02.2005)
  Vznik spořilovských sadů a alejí (07.02.2005)
  Toulavá zvířata na Spořilově (06.01.2005)
  Navštivte Geopark na Spořilově! (04.01.2005)
  Nové stromy na Spořilově (09.12.2004)
  Nové reklamní plochy v oblasti Spořilova (15.11.2004)
  Posílení osvětlení na Spořilově (04.11.2004)
  Vandalismus na Roztylském náměstí (27.10.2004)
  Krčský les – zelené plíce Spořilova (25.10.2004)
  Údržba zeleně na Spořilově (21.10.2004)
  Nové lavičky na Spořilově (19.10.2004)
  Moje snaha o vylepšení životního prostředí (10.10.2004)
  Projekt Bohdalec-Slatiny (24.09.2004)
  Spořilov a ÚMČ Praha 4: Odbor životního prostředí a územního rozvoje (12.09.2004)
  Intenzita dopravy na Spořilově (01.09.2004)
  Spořilovská fauna (29.08.2004)
  Flora Spořilova (29.08.2004)
  Ovzduší na Spořilově (24.08.2004)
  Koupání na Spořilově a v okolí (11.08.2004)
  [Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Tomáš Hromádka | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8373908
  Červen109282
  Dnes8427

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 162 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE