Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )
 • Vzpomínky na Olgu:
  "Setkali jsme se s Olgou někdy v roce 2015. Jako vedoucí oddělení akvizice a prezervace Národního fil . . . " (Rozloučení s Olgou Růžičkovou, rozenou Sixtovou)
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Mohlo by vás zajímat...

  Doprava

  * Otevřený dopis občanů ohledně tři roky protiprávně přetrvávající extrémní tranzitní kamionové dopravy na Spořilově

  Vydáno dne 26. 08. 2013 (1065 přečtení)

  Adresováno : RNDr. Tomáš Hudeček, PhD. (primátor HMP), ing. Jiří Nouza (náměstek primátora), Petr Dolínek (předseda kontrolního výboru ZHMP), zastupitelstvo a Rada HMP
  Na vědomí : MUDr. Vladimír Valenta, PhD. (hlavní hygienik ČR), prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., FCMA (senátorka za Prahu 4), ing. Jiří Bodenlos (místostarosta obce Praha 4), Pavel Caldr (starosta obce Praha 4)
  Již je tomu tři roky, kdy centrem hustě obydleného Spořilovského sídliště prochází Pražský okruh a jsou zde vysoce překračovány jak emisní, tak hlukové normy. Přestože lidem na Spořilově jde o život, stále nepřichází adekvátní řešení. Všichni čekají na nové dopravní řešení u Kačerova, po jehož realizaci bývalý náměstek pro dopravu HMP Nosek přislíbil odvedení 50 % kamiónů z centra Spořilova, a to nejpozději do září 2013. Pro občany Spořilova je to nejzazší termín, který je možné akceptovat. Přesto je třeba pro Spořilov udělat více!

  Po změně ve vedení magistrátu HMP jsme oslovili nového primátora a zastupitele, odpovědné za pražskou dopravu, se žádostí o regulaci kolon kamionů na Spořilovské ulici a nutném kropení ulic. Přestože Prahu postihla extrémní vedra, trvající dokonce 21 dní, na Spořilově se nekropilo. Přitom je koncentrace nanočástic produkovaných kamiony ve Spořilovském kopci, podle průběžných výsledků měření v rámci projektu MEDETOX, dokonce 1000 krát vyšší než na dálnici. Navíc byly od konce června dokonce do této oblasti necitlivě a zcela zbytečně navedeny kloubové autobusy, pro údajně nutné posílení přepravní kapacity v oblasti Budějovická-Smíchovské nádraží, které ještě více zhoršují emisní a hlukovou situaci a navíc snižují bezpečnost dopravy.

  Zároveň nás zajímal i postoj nového vedení HMP k urychlenému řešení kamionové dopravy na Spořilově a odpovědnost konkrétních úředníků a zastupitelů z magistrátu za navedení kamionů do takto hustě obydlené oblasti v září 2010. Protiprávnost tohoto kroku zmiňuje zpráva ombudsmana, která byla předložena i Poslanecké sněmovně. Magistrát se ke zprávě však dosud nevyjádřil.
  Zpráva ombudsmana byla také projednána na veřejném slyšení v Senátu ČR dne 29. 4. 2013, pořádaném Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Ani k usnesení výše uvedeného výboru Senátu ohledně současné situace na Spořilově se magistrát dosud nevyjádřil. Na jaře tohoto roku byla dokonce Rada HMP zavázána usnesením zastupitelstva a měla se zabývat peticí i navrženými řešeními ze strany občanů. Ptáme se, co konkrétně Rada HMP v tomto směru učinila?
  Odbor dopravy MHMP dokonce zrušil jediné konkrétní opatření – zjednosměrnění ulice Ke Spořilovu, kterou si řidiči zkracují cestu na Prahu 10. Toto opatření mělo Spořilovu pomoci regulovat nadměrnou osobní dopravu, přelévající se do husté zástavby z Jižní spojky. Navíc proměnlivé dopravní značení, které má vést noční provoz kamionů v jednom směru dále po Jižní spojce, neplní svůj účel a kamiony pokračují v jízdě po Spořilovské ulici.
  Po 3 letech a opakovaných žádostech občanů se konečně měří vybrané složky imisí, ale v relativně nejčistší a nejméně obydlené části Spořilova. Spíše než znečištění ze Spořilovské jsou tak vzhledem k převaze větrů ze západních směrů zachyceny zejména imise z komunikace Lešanská. Výběr lokality pro měření měl být konzultován se sdružením SOS Spořilov, které by na základě znalosti místních poměrů doporučilo reprezentativní místo pro monitoring na opačné straně komunikace Spořilovská.
  Za této situace se z tisku dozvídáme, že plánuje magistrát investovat další 2 mld. Kč na dopravu. Domníváme se, že prioritou by měla být ochrana zdraví a tedy okamžité odvedení poloviny kamionů z centra Spořilova, realizace protihlukových opatření a těžké zastřešení Spořilovské spojky, s parkovou úpravou na povrchu. Protihlukové stěny chybí na mnoha místech na Spořilově, a to hlavně v dolní a horní části Spořilovské a na Spořilovském plácku. Přes všechny sliby, že právě tyto stěny jsou již celý rok plánovány, nemáme žádnou informaci o jejich realizaci či přípravě. Také nemáme žádné informace, jaké kroky jsou nyní podnikány ke zcela nutnému urychlenému celkovému omezení celoevropské těžké tranzitní dopravy v Praze, které vyplynulo z usnesení zastupitelstva loni v březnu.
  Vážený pane primátore, vážený pane náměstku, vážení zastupitelé a členové Rady HMP, žádáme Vás o písemné vyjádření k jednotlivým bodům tohoto otevřeného dopisu a jeho projednání na nejbližším zasedání zastupitelstva a v Radě HMP. Co jste pro pro nás – občany Spořilova a Pražany za celé 3 roky, co zde trvá protiprávní situace a je ohrožováno veřejné zdraví, zásadního udělali? Přistupte již konečně v otázce Spořilova k okamžitým činům, pouhá slova nám nepomohou!

  Za občanské sdružení SOS Spořilov a občany Spořilova :
  RNDr. Jana Růžičková, CSc.
  Ing. Libor Semotán
  Ing. Pavel Vach
  MUDr. Anna Šindelářová
  Ing. Jaroslav Šindelář
  RNDr. Tereza Šindelářová
  Mgr. Jaroslava Veselá

  V Praze 18.8.2013

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 35 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5978998
  Srpen7532
  Dnes632

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 31 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE