Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )
 • Vzpomínky na Olgu:
  "Setkali jsme se s Olgou někdy v roce 2015. Jako vedoucí oddělení akvizice a prezervace Národního fil . . . " (Rozloučení s Olgou Růžičkovou, rozenou Sixtovou)
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)
 • To je síla:
  "Děkuji za informaci, tiskneme letáky, aby se to dozvěděli i ti, kteří nemají internet. Zároveň sepis . . . " (Připomínkujme územní studii okolí metra Roztyly)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Mohlo by vás zajímat...

  Nezapomínáme

  * Plamen víry

  Vydáno dne 06. 07. 2010 (1222 přečtení)

  Letos dne 8. ledna oslavila Církev československá husitská 90 let od svého vzniku. V Kronice náboženské obce pročítáme zajímavé záznamy o díle profesora ThDr. Rudolfa Horského, dlouholetého faráře CČSH na Spořilově a v Záběhlicích.

  Narodil se v roce 1914 a sloužil v duchovenské službě celých 64 let. Nejprve působil jako učitel náboženství, katecheta, duchovní, farář i biskup a konečně se stal profesorem Husovy bohoslovecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Znají jej věřící v náboženských obcích v Praze - Dejvicích, na Žižkově, Tmani, Dobříši, Přerově nad Labem a v Praze - Záběhlicích a Spořilově, kde působil 25 let!
  Zakládal nedělní školy pro děti, letní tábory mládeže, kurzy laických kazatelů, hnutí křesťanských esperantistů a rozsáhlou mezinárodní diakonickou práci „Brýle pro Afriku“. Do roku 1990, kdy sbírku starých brýlí a dioptrických skel předal do náboženské obce CČSH v Úpici, shromáždil na spořilovské faře a poslal do Afriky trpícím bratřím a sestrám v Ghaně a Keni celkem 100 000 párů brýlí a dioptrických skel.
  Dne 17. ledna 1993 poděkovala náboženská obec ThDr. Rudolfu Horskému při jeho odchodu do trvalého důchodu za jeho dlouholetou duchovenskou a diakonickou službu.
  Pročítáme zajímavé záznamy o díle našeho bratra faráře prof. ThDr. Rudolfa Horského, který oslavil v době Sametové revoluce 75. narozeniny a zlaté kněžské jubileum – 50 let duchovní služby.
  Právě vzpomínáme 595. výročí upálení Mistra Jana Husa v Kostnici dne 6. července 1415. Pro připomenutí díla tohoto významného českého náboženského reformačního myslitele, duchovního, filosofa a rektora University Karlovy uvádíme zajímavý rozhovor bratra profesora ThDr. Rudolfa Horského pro Československý rozhlas v době Sametové revoluce v roce 1989, kdy oslavil 75. narozeniny a zlaté kněžské jubileum, tj. 50 let duchovenské služby v církvi československé husitské.

  (Převzato z Kroniky Náboženské obce CČSH na Spořilově)

  Otázky Československého rozhlasu:
  1) Kdy Vaše církev vznikla?
  2) V čem se liší učení Vaší církve od ostatních církví?


  Odpovědi R.H.:
  Ad 1) „Po první světové válce. Byla založena 8. ledna 1920 a rozšířila se hlavně v Čechách a na Moravě. Vznikla vlastně z reformního hnutí římskokatolických kněží, jež bylo koncem 19. století posíleno tzv. modernismem, který chtěl oživit víru jako tvořivou silou současného života. V čele radikálního křídla modernistů stál tehdy dr. Karel Farský, profesor náboženství v Plzni. Zakrátko se stala Církev československá druhou největší církvi v Československu. My, kněží, jdouc cestou českého života, zahlédli jsme na té cestě třpytivou, krásnou, drahocennou perlu pravé české zbožnosti, kterou našemu národu odkázali Cyril a Metoděj, Hus, Chelčický, Komenský. A jenom nepřízeň dějin zašlapala ji do bláta. Tu perlu jsme zvedli a upozornili a upozorňujeme na ni národ, ona je jeho.“

  Ad 2) „Je to zvláště důraz na Bibli a na tvůrčí sílu Husova ducha. V naší vlasti jen plno Husových pomníků, stojí na náměstích, stojí před školami, před sbory reformačních církví, v sadech i jinde, a je správné, že většina sochařů dala Husovi do rukou Bibli. Vždyť Bible učinila Husa velikánem pravdy, pravdy Páně. Z Bible čerpal Hus sílu v boji proti nevraživým středověkým kněžím i laikům, k úsilí o svobodu národa, o spravedlnost i právo. Z Písma Hus zvedl, možno to tak obrazně říci, pochodeň nového života pro církev i pro národ. Hus, to je typický příklad toho, co dovedlo z člověka učinit slovo Boží, když ovšem je poslušně přijato. Proto své sbory naše církev označuje jeho jménem. My jsme vděčni našemu parlamentu, že uznal 6. červenec jako svátek, je toho zapotřebí. Vždyť to bylo 6. července 1915, kdy Tomáš Garrigue Masaryk v Ženevě zahájil právě v Husově jménu boj proti starému Rakousku -Uhersku. My v naší církvi často nazýváme Husa Janem Křtitelem naší církve, a on jím vpravdě byl.“


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5952397
  Červenec8706
  Dnes139

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 15 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE