Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Nenakupovat u pilulky.cz!:
  "Proti územnímu rozhodnutí přišly dvě žaloby, po změně vedení ji stáhli na radnici Horní Počernice. Ž . . . " (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Šabatová:
  "„Zima bude těžká. Nevíme, s čím přijde vláda, ale lidem budou muset pomoci i města. Například balíčk . . . " (Do zastupitelstva městské části Praha 4 kandiduje devět volebních subjektů!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30      

  Mohlo by vás zajímat...

  Doprava

  * Právní otázky řešení problematiky Spořilovská

  Vydáno dne 13. 02. 2011 (1848 přečtení)

  Ve sborníku stanovisek veřejného ochránce práv (O. Motejl a kol., 2009) ke hlukové zátěži se uvádí, že ke vzniku nového zdroje hluku (např. dopravní infrastruktura v husté zástavbě), o kterém je známo, že překročí limity, by mělo docházet pouze vyjímečně, Přednost by měla dostat jakákoliv rozumná alternativa a státní úřady by neměly vznik nového zdroje hluku připustit. V případě Spořilovské existuje několik variant řešení situace, které jsou jistě lepší než ta současná, kdy byla převedena veškerá kamiónová doprava do sídliště s 15-ti tisíci obyvateli, přímo pod jejich okna a do blízkosti polikliniky a základní školy.

  Byla vybrána 4. varianta řešení dopravní situace, která by měla vrátit dopravu na Jižní spojku, ale k tomuto řešení v praxi stále nedochází.
  V případě Spořilovské neučinil provozovatel dočasného zdroje hluku pro snížení hluku vše, co lze spravedlivě požadovat, tedy nebyla vyvinuta snaha o snížení zátěže na rozumně dosažitelnou míru. Veřejný zájem provozu zdroje hluku navíc evidentně nepřevažuje nad veřejným zájmem ochrany obyvatel a nedošlo také k přesvědčivému odůvodnění tohoto kroku. Povolení může být vydáno jen tehdy, když nedojde k ohrožení veřejného zdraví, což vyplývá ze zákona. Protože došlo k ohrožení zdraví obyvatel Spořilova, což se dalo již v době rozhodování předpokládat, a dokonce na to byla řada odpovědných činitelů upozorněna, neměla být vydáno povolení k provozování zdroje hluku a neměla být udělena vyjímka na překročení hlukových limitů. Navíc nebyla realizována potřebná protihluková opatření předtím než k navedení veškeré dopravy došlo, nebyla zvažována všechna možná protihluková opatření na základě znaleckých posudků, nebyly vypracovány recentní akustické studie a nebyl posouzen vliv na životní prostředí a zdraví obyvatel. O celé záležitosti také nikdo nejednal se zástupci Městské části Praha 4 a s občany, kterých se opatření nejvíce dotýká. To je v demokratické společnosti naprosto nepřípustné. Povolení k provozování tohoto zdroje hluku může být odebráno pro nesplnění protihlukových opatření a mohou následovat sankce za překročení limitů. U krátkodobé objízdné trasy, kde hrozí prodloužení na roky, by měly být orgánem ochrany veřejného zdraví navíc vyžadovány nekorigované limity a ne korekce na starou hlukovou zátěž. Jediné protihlukové opatření v okolí Spořilovské spočívalo ve výměně oken asi 10 % dotčené populace. Ostatní si museli plastová okna uhradit sami. Bude jim tato investice vrácena? Podle listiny základních práv a svobod Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem. V případě Spořilovské došlo k poškození zdraví obyvatel, přírody i životního prostředí. Navíc významně poklesla hodnota nemovitostí v oblasti, což lze považovat za významný zásah do vlastnických práv. Navíc není možné náš majetek řádně užívat, pro hluk a imise není možné otvírat okna a používat balkóny, věšet prádlo, pěstovat rostliny. Lze zde žít pouze za zavřenými okny a řada občanů si stěžuje, že i tak má s hlukem problémy. V případě Spořilovské jde o naprosto nedůstojné životní podmínky.

  Když jsou úřady nečinné jako v případě Spořilovské, lze podat žalobu na nečinnost ke správnímu soudu nebo se obrátit civilní soud a na ombudsmana. Ombudsman může přimět úřad k činnosti a dokonce změnit i náhled na právní posouzení a řešení věci. Správní soud prověří zda je postup v souladu se zákonem a také poskytuje ochranu proti nečinnosti orgánů státní správy. Práv se lze přitom domáhat prostřednictvím správního orgánu i soudu současně. Žalobu může podat obec v zastoupení svých občanů. Důležité je, že nemusí jít jen o překročení limitů, ale i překročení obvyklé míry v daném místě, s přihlédnutím k míře v obdobných místech. V tomto případě lze také využít, že na Barrandov kamióny nesmějí, tak totéž platí pro Spořilov a není možné diskriminovat jeho obyvatele. Lze také požadovat, aby soud nařídil provést určité opatření. V případě Spořilovské jde již o vážné ohrožení a soud může uložit opatření k odvrácení hrozící škody. Také existují zákony na ochranu osobnosti a je možné žádat náhradu škody na zdraví. Zdraví může mít navíc již mnoho obyvatel poškozeno nenávratně, protože byli vystaveni extrémnímu hluku a také nadměrnému znečištění škodlivinami dlouhodobě. Škody na zdraví obyvatel lze v krajním případě i vyčíslit.

  Nově navržené hlukové limity pro ČR svědčí o naprostém nepochopení dopadů hluku na lidský organismus (viz. např. i některé články zde ve Spořilovských novinách - rubrika doprava). Je naprostou katastrofou, že navržené limity přesahují dokonce o 10 dB průměrné hodnoty, které byly vypočítány z limitů hluku pro 24 zemí Evropské unie (ČR - den - 65 dB a noc - až 60 dB, EU - den - 56,7 dB a noc - 49,1 dB). Pokud budou tyto limity schváleny, vyřadí se Česká republika z civilizované Evropy a všichni ti, kteří se na tomto rozhodnutí budou případně podílet, budou tak přímo odpovědní za zvýšenou nemocnost a úmrtnost obyvatel. Domnívám se, že člověk, který ctí určité morální principy, a je si vědom své odpovědnosti k lidem, musí takovéto amorální rozhodnutí odmítnout. Navíc je to v rozporu se všemi poznatky, kterých bylo dosaženo ve vědě o životním prostředí a lékařských vědách v posledních desetiletích.

  V současnosti jsem připravila všechny podklady pro ombudsmana. V příštím týdnu se sejde užší vedení OS Spořilov, o dalších krocích bude veřejnost informována.

  Dr. Jana Růžičková, hlavní koordinátorka akce Spořilovská bez kamiónů

  [Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Čtenář Spořilovských novin | Počet komentářů: 31 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: jruzicka11@seznam.cz


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8049298
  Duben52328
  Dnes2345

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 116 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE