Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  Spořilovský kalendář
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

Mohlo by vás zajímat...

Místní politika

* Říká se, že „někdy špatné je i k něčemu dobré“

Vydáno dne 04. 09. 2013 (1729 přečtení)

Vážení Spořilovští,
jako občan Prahy 4, který sleduje čas od času Spořilovské noviny, vnímám váš nezáviděníhodný ale hlavně dlouho neřešený problém s kamionovou dopravou, zatěžující negativně nejen hlukem ale zejména zdravotně škodlivými imisemi. Příslibů bylo jak ze strany MČ P4 tak hl. m. Prahy už dost a výsledek? Nelze se divit, že občané Spořilova jsou daným problémem a nekončícími diskusemi o něm nejen naštváni ale i unaveni.
Pokusil bych se upřít vaši pozornost směrem, který může řešení uvedeného problému napomoci.
Cca před rokem jsem zde napsal několik článků o zastupitelské demokracii. Odezva na ně nebyla nic moc.
Od té doby se leccos změnilo, až chaoticky. „Padnul“ starosta MČ P4 ing.Pavel Horálek, odvolaný spolustraníky z ODS Prahy 4 a novým starostou se krátce za ODS stal p.Caldr. Na to byla zrušena ODS na Praze 4 úsilím bývalého primátora za ODS MUDr Svobody. I ten jako primátor skončil a s ním ODS na hl.m. Praze.
Bývalá vládnoucí koalice ODS – ČSSD funguje na Praze 4 dál ve složení „Klub pro Prahu 4“ (né politická strana) - ČSSD. Zaznamenali jste to ? Personální obsazení „Klubu“ je složeno z bývalých členů ODS na Praze 4, postupně z ODS vystupovali a ze 3 členů TOP 09, přestoupivších do „Klubu“. Není to trochu guláš?
Do toho všeho ještě padla vláda Petra Nečase. Na jednoho Pražana v krátkém sledu změn až přespříliš.Říká se že „někdy špatné je i k něčemu dobré“.
Co by mohlo být tím špatným ? Podle mého názoru, na základě několikaletého vlastního poznávání fungování zastupitelské demokracie na Praze 4, forma zastupitelské demokracie. K čemu, spíše pro koho je taková „zastupitelská demokracie“ dobrá?
Opět dle mého názoru vyhovuje nebo může vyhovovat zejména těm, co si nechtějí dělat po dobu 4 let starosti v období mezi volbami s tím jak funguje aparát na radnici od jehož řízení a na jehož funkčnosti závisí spousta věcí, které nás občany obklopují v denním životě. Buď nám ho usnadňují nebo znesnadňují. Prostě se do dalších voleb nezajímají o to jak jimi zvolení zastupitelé na úrovni parlamentní nebo komunální plní volební sliby a jak jednají a hlasují.

Ruku na srdce. Kdo z vás ještě nebyl na nové radnici? Kolik z vás zajímá např. jaká je výše nájemného, na jakou dobu je uzavřena nájemní smlouva? Víte např. že doba pronájmu je smluvně stanovena na 35 let?! Kdo z nás ví co bude za 35 let a jak se bude výše nájmů vyvíjet? Zda by za 35 let uhrazených nájmů neměla Praha 4 vlastní radnici?
Jistě dostáváte do schránek časopis Tučńák. Všimli jste si informace že se od ledna 2012 stal magazínem? Uspokojuje Vás jeho obsah hodnotou informací? Myslíte si, že by v něm mělo být více informací o tom, nejen jaké akce se z rozpočtu Prahy 4 realizují (uváděn je jen zlomek) ale také za jaké náklady? V posledním čísle září 2013 jste mohli zaznamenat zajímavé informace. O tom, že se „nájemci startovacích bytů“ již nastěhovali. Pro koho byly byty za bývalého starosty Horálka původně určeny? Pro mladé rodiny z Prahy 4. Odkud jsou nakonec zájemci o losování bydlení ve startovacích bytech je uvedeno v č. květen 2013. Není uvedeno, že tím radnice Prahy 4 podporuje příliv mladých rodin z celé republiky k trvalému bydlení do Prahy 4 a proč, z rozpočtu MČ Prahy 4.
Dočtete se také o tom, že tzv. „4-Volnočasová“ se dostala do krajně nepříznivé ekonomické situace, skončila s mnoha milionovou ztrátou, měla zásadní nesrovnalosti v účetnictví, na ředitele bylo podáno trestní oznámení a společnost byla pro dlouhodobou nerentabilitu zrušena. Dozvíme se kolik peněz přes 4-Volnočasovou odteklo z rozpočtu MČ P4 a kam či komu?
Myslíte si, že by v Tučňáku měli mít určitý prostor zastupitelé z opozice pro vyjádření svých názorů na rozhodování vládnoucí koalice ? Bylo by to demokratické a občan by si mohl udělat určitý úsudek na fungování vlády „zastupitelské demokracie“.

Proč o tom píši?
Hodně se začíná v poslední době mluvit o přímé demokracii. Ta spočívá v právu občanů volit přímo – jmenovitě své volené zástupce, né tak jako dosud, z nadiktovaných lídrů politických stran, jejichž nominace na kandidátky a jejich pořadí jsou čistě v moci stranických sekretariátů.
Známý ekonom Pavel Kohout napsal útlou knížku „Úsvit“. Obsahem je zhodnocení fungování zastupitelské demokracie po 22 letech a její negativní dopady na současný stav naší ekonomiky i morálky společnosti. Důležité je, že obsahuje i řešení neutěšené politické i ekonomické situace. Jak ? Změnou ústavy ČR a tím i systému ze zastupitelské demokracie na přímou demokracii. Poslední část knížečky popisuje návrh nové ústavy ČR podle vzoru ústav USA a z části Švýcarska, takže si čtenář může udělat docela jasný úsudek o tom, co pro něj změna ústavy pro změnu volebního systému přinese.
Senátor Tomio Okamura založil na základě uvedené knížky „Úsvit“ hnutí „Úsvit přímé demokracie“ s kterou půjde do parlamentních voleb. Je na každém, kdo se domnívá nebo je přesvědčen, že zastupitelská demokracie nejen nenaplnila jeho představy, viz. např. pár příkladů o „finančním fungování“ na Praze 4 ale zejména na celostátní úrovni a aby se proto o přímou demokracii začal více zajímat a zvážil podporu nové strany „Úsvit“ v blížících se volbách. Je to jedinečná příležitost pro velkou změnu, ústavy, nikoliv jen dílčí, jak slyšíme už třeba od představitelů ČSSD ohledně pravomocí prezidenta ale i strašení, že jedině sekretariáty zavedených stran jsou jedinou zárukou pro občany ve volbách. Cítí konečně obavy ze ztráty moci.
Jde o rozhodování na další 4 roky, v případě přímé demokracie by měl občan možnost odvolání politiků i prezidenta v průběhu volebního období. Čtěte více na www.úsvit, přemýšlejte o změně. Máme jedinečnou příležitost konečně rozhodnout o zásadní změně a do budoucna tak získat vliv na personální změny našich volených zástupců v průběhu volebního období.
Čas voleb se rychle blíží a my občané budeme mít tentokrát velmi málo času na zjišťování informací o kandidátkách a kandidátech.
Nepropásněme šanci na možnost změny a přistupme k předčasným volbám znalí toho co chceme a „s kým“ toho můžeme dosáhnout.
Hodně zdravého rozumu ale i dávky štěstí při volbách přeje nejen čtenářům Spořilovských novin

K. Kolář

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 16 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Spořilovské knihy
Po stopách spořilovských legionářů

Knihu Po stopách spořilovských legionářů je možné objednat na e-mailu noviny@sporilov.info. Cena knihy je 250 Kč.

Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo

Knihu Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo je možné objednat na e-mailu noviny@sporilov.info. Cena knihy je 250 Kč.

Při zakoupení obou knih současně poskytujeme slevu (za obě knihy zaplatíte dohromady 400 Kč). Zakoupením knih podpoříte Spořilovské noviny.


Čtenáři od 31.5.2004

Spořilovská kliknutí
Celkem5087115
Září42430
Dnes1665

Spořilováci na webu

Nyní si čte web : 57 uživ.


(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE