Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
  "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
 • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
  "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31     

  Mohlo by vás zajímat...

  Sport

  * Spořilováci se chystají na slet!

  Vydáno dne 19. 06. 2012 (2288 přečtení)

  Vladimír Prchlík je dlouholetým spolupracovníkem Spořilovských novin a velmi platným členem našeho redakčního kruhu. Na Spořilově je známý nejen svými aktivitami v husitské církvi, kolem pomníku zborovských hrdinů, ale především v TJ Sokol Spořilov - Roztyly. Při příležitosti nadcházejícího Všesokolského sletu jsme Vladimíra Prchlíka požádali o rozhovor.  Kdy Sokol vlastně vznikl?
  "Jako nejstarší tělocvičná organizace u nás byl SOKOL založen v roce 1862. Kromě svého hlavního tělovýchovného a sportovního poslání slouží ke zvýšení tělesné zdatnosti, kulturnímu vyžití a k výchově mladé generace svých členů. SOKOL vznikl na valné hromadě dne 16. února 1862 - 75 bratří, českých vlastenců založilo první tělocvičnou jednotu - Sokol Pražský. Mezi předními zakladateli byli bratři dr.Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. Bratr Miroslav Tyrš prohlásil, že Sokol je organizací pro národ veškerý a má sloužit k tělesnému a duševnímu rozvoji jedince, ke sjednocení národa bez rozdílu politických názorů, vzdělání, náboženského přesvědčení a sociálního postavení, k horlivému vlastenectví a družnosti bratří.Základem činnosti je tělesná a mravní výchova členů. Sokol národ spojuje. Již od dob svého založení je Sokol organizací nepolitickou."

  Kdy byl uspořádán první sokolský slet?
  " Miroslav Tyrš vytvořil tělocvičnou soustavu, sokolské zásady a heslo „Tužme se!“. Známá sokolská hesla zní: „Ni zisk, ni slávu!“ nebo „Ve zdravém těle zdravý duch!“, která zdobí čelní stěnu stovek sokoloven po celé vlasti. Sokolové se navzájem zdraví historickým pozdravem „Nazdar!“ Navrhl jej Josef Barák; zdravili se jím čeští vlastenci při organizování všelidových sbírek a dělníci na stavbě Národního divadla. Oslovení „Bratře!, „Sestro!“ navrhl Jindřich Fügner, Bratři a sestry si tykají, členové různých pohlaví si vykají, po dohodě si mohou tykat.
  Sokolové bojovali za Rakousko-Uherské nadvlády se zbraní v ruce v československých legiích za svobodu a demokracii a zasloužili se o vznik samostatného státu -Československé republiky. Její první prezident Tomáš Garrigue Masaryk pronesl výrok:„Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československa!“


  Kdy došlo k útlumu činnosti Sokola?
  "Sokol byl třikrát zakázán, rozpuštěn a jeho majetek rozkraden, avšak vždy znovu vzlétl a pokračoval ve své bohaté činnosti. Sokolové položili nemalé oběti v odboji proti okupaci nacistickým Německem. V letech 1939 až 1945 bylo vězněno 11 511 Sokolů, z nichž 3 388 se již do vlasti nevrátilo. Sokol utrpěl velké ztráty – z původních kolem dvou miliónů (se Slovenskem) čítá dnešní Česká obec sokolská přes 180 000 členů Po komunistickém puči v roce 1948 bylo ze Sokola z politických důvodů vyloučeno 10 000 členů a vedoucích činovníků ČOS. V době sovětské okupace po roce 1968 přežil Sokol v zahraničí, kde se uskutečnily slety v exilu ve Vídni (1972, 1982), Curychu (1978, 1986) a po sametové revoluci poslední slet v exilu v Paříži. v roce 1990."

  Jakou činnost vyvíjí Sokol a jaká je věková skladba jeho členů v současnosti?
  "Tělocvičnou organizaci SOKOL řídí předsednictvo České obce sokolské (ČOS). Jako její nejvyšší orgán zastřešuje 42 sokolských žup, sdružujících 1097 tělocvičných jednot v místech a obcích České republiky. Sokolské župy v zahraničí tvoří Světový svaz Sokolstva (SSS. Jeho členové vyvíjejí činnost v Kanadě, Spojených státech, Slovensku, Srbsku, Slovinsku, Rakousku, Švédsku, Francii, Německu, Švýcarsku, Polsku a Lužickém Srbsku.
  Současná věková skladba členů Sokola je vyvážená a odpovídá stavu celé české společnosti: členů Sokola ve věku od 1do14 let je 30%, 15-17 let 10%, 18-40 let 29%, 41-60 let 17 % a nad 60 let 14 % členů."


  Které osobnosti veřejného a kulturního života v České republice jsou členy nebo příznivci Sokola?
  "V nedávné anketě uspořádané Sokolskou župou Jana Máchala v Brně se pořadatelé dotázali padesáti nejvýznámnějších osobností českého politického, kulturního a společenského života na jejich vztah k Sokolu. Z odpovědí se dovídáme o vesměs příznivém vztahu i o vysokém stupni hodnocení významu sokolské organizace v celém jejím pohnutém vývoji za uplynulých 150let trvání. Jsou to např. Věra Čáslavská, Helena Illnerová, Dana Morávková Miroslava Němcová, Jan Pirk, Jan Saudek, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka, Zdeněk Svěrák, Dana Zátopová a další."

  Proč Sokol koná všesokolské slety?
  "Všesokolské slety představují vyvrcholení pravidelné tělocvičné, sportovní a kulturní činnosti Sokola a konají se každých šest let. Staly se v letech největšího rozmachu Sokola v době X. (1938) a XI. (1948) Všesokolského sletu svátkem nejenom Sokolů, ale celého národa. Po listopadu roku 1989 uspořádal Sokol tři novodobé slety v letech 1994, 2000 a 2006, z toho poslední dva na Rošického stadiónu na Strahově."

  Jak slaví Sokol svoje historické výročí dnes?
  "Pozváním členů a přátel Sokola z domova, našich krajanů ze zahraničí a široké české veřejnosti k návštěvě jubilejního XV, Všesokolského sletu PRAHA 2012 ve dnech 1. až 6.července.
  Oslavy 150.výročí založení Sokola symbolicky rozběhla sletová štafeta ve dnech 23. až 25.září 2011.
  Letošní – jubilejní XV.Všesokolský slet byl zahájen na slavnostním zasedání předsednictva ČOS v pražském Karolínu dne 10.března 2012 za účasti představitelů České republiky, vlády, Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, čestných hostů a zástupců Sokola ze zahraničí. U příležitosti 150.výročí Sokola vydala Česká národní banka pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200,- Kč. Česká pošta vydala příležitostnou poštovní známku s námětem sokolského praporu od Josefa Mánesa v hodnotě 14,- Kč. Na slavnostní zahájení sletu dne 1.července v 19.hodin předvedou Sokolští umělci – členové ochotnických divadelních, pěveckých, hudebních a tanečních souborů v divadle ABC operu Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Představení se opakuje dne 2.července.
  Sokolské taneční národopisné soubory z moravskoslezských žup připravují a na sletu vystoupí s folklórní skladbou “Radostná země“.
  V Národním památníku na Žižkově bude dne 18.června 2012 slavnostně zahájena výstava „Pod křídly Sokola“ ke 150.výročí Sokola, pořádaná Českou obcí sokolskou ve spolupráci s Vojenským historických ústavem v Praze. V současnosti probíhá pilný nácvik všech skladeb na slet, Župní sokolské slety se konají v krajích v průběhu května a června."


  Kdy XV.Všesokolský slet začíná?
  "Sokolové z celé vlasti i ze světa se slétnou do Prahy v posledním týdnu června, aby společně secvičili skladby na tradiční hromadná vystoupení, která se budou konat v Synot Tip Aréně (stadión SK SLAVIA) v Edenu v pražských Vršovicích Ubytování a stravování po celou dobu pobytu tisíců cvičenců a hostů v Praze se uskuteční zejména v pražských školách Předpokládá se vystoupení 20 000 cvičenců z domova i ze zahraničí."

  Kdy projde Prahou sletový průvod?
  " Sletový průvod Sokolů Prahou začíná v neděli dne 1.července v 10hodin v Opletalově ulici, projde po Václavském náměstí, ulicí 28.října po Národní třídě, k Národnímu divadlu, po nábřeží na Palachovo náměstí, zamíří ulicí Širokou do Pařížské a vyústí na Staroměstském náměstí, kde průvod končí. Téhož dne v 15 hodin je prohlídka chrámu svatého Víta na Pražském hradě a slavnostní mše, kterou celebruje kardinál Dominik Duka. Sletová pódiová vystoupení začínají v 18. hodin v areálu Tyršova domu."

  Které jsou hlavní sletové dny a kdo převzal nad sletem záštitu?
  "Vyvrcholením sletu jsou tradičně hromadná vystoupení. Proběhnou dvě hlavní představení:ve čtvrtek dne 5.července od 21.hodin první sletový program hromadných skladeb V pátek dne 6.července od 14hodin se koná druhý sletový program hromadných skladeb a slavnostní zakončení.
  Osobní záštitu nad XV.Všesokolským sletem převzali prezident České republiky Václav Klaus a primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, kteří přislíbíli svoji účast..."


  Děkuji za rozhovor.

  Související články:
  95 let TJ Sokol Spořilov (29.08.2022)
  Zemřela Ivana Drbalová - Krausová (20.07.2022)
  Jan Boris Uhlíř - velký sokol, historik a předseda (19.06.2022)
  Na nuselské radnici zavlála sokolská vlajka (10.10.2020)
  Jak jsme obnovili TJ Sokol Praha - Spořilov, Roztyly (12.12.2019)
  Pozvánky na Mikulášskou besídku a Mikulášskou zábavu do sokolovny (24.11.2019)
  Advetntní světýlka (24.11.2019)
  Rozloučili jsme se s Františkou Garlíkovou (14.11.2019)
  Noc sokoloven 2019 (16.09.2019)
  Dětský den aneb Sokolí stezka (02.09.2019)
  Knížkohraní (21.03.2019)
  Burza dětského oblečení v TJ Sokol Spořilov (11.02.2019)
  Advent a Vánoce 2018 v TJ Sokol Spořilov (30.11.2018)
  Spořilovská kolečková brusle 2018 (15.09.2018)
  Pozvánka na Noc sokoloven (11.09.2018)
  Pozvánka do sokolovny na dětský den (16.08.2018)
  Sletová modlitba (11.07.2018)
  Sokolové vzdají hold republice na XVI. Všesokolském sletu (22.05.2018)
  Sokolové se připravují na slet! (03.05.2018)
  Dětský den v sokolovně (03.05.2018)
  Ivana Drbalová-Krausová slaví devadesáté narozeniny (08.04.2018)
  Sokolské šibřinky 2018 (06.03.2018)
  Adventní světýlka 2017 (09.12.2017)
  Pozvánky na mikulášské akce TJ Sokol Spořilov (27.11.2017)
  Všesokolské slety - svátky celého národa (15.10.2017)
  Spořilovští Sokolové slavili devadesátiny (03.10.2017)
  Pozvánka na říjnové akce spořilovského Sokola (24.09.2017)
  Noc sokoloven 2017 (13.09.2017)
  Založení sokolské tělocvičně jednoty na Spořilově (11.09.2017)
  Ze slavnostního požehnání knize Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo (27.05.2017)
  V sokolovně byla uvedena kniha o sokolských ochotnících (20.05.2017)
  Noc sokoloven 2016 aneb přijďte do spořilovské sokolovny (14.09.2016)
  O květnových událostech i o spořilovském Sokole... (03.05.2016)
  Strašidelné šibřinky v Sokole Spořilov (23.03.2016)
  V Sokole jsme prožívali šťastné chvíle (20.03.2016)
  Pozvánka na Šibřinky 2016 (01.02.2016)
  Pozvánky na předvánoční akce TJ Sokol Spořilov (13.11.2015)
  Dětský den v sokolovně přilákal stovku spořilovských dětí (29.09.2015)
  Spořilovská brusle 2015 (18.09.2015)
  Podzimní dětský den Sokola Spořilov (16.09.2015)
  Spořilovští Sokolové v Helsinkách (08.09.2015)
  Návštěva v první jazykové základní škole Horáčkova (25.06.2015)
  Pozvánka na sokolské šibřinky 2015 (27.01.2015)
  Pozvánky na adventní akce TJ Sokol Spořilov (28.11.2014)
  Pozvánka na Spořilovskou kolečkovou brusli (08.09.2014)
  Výstava krojovaných panenek (03.02.2014)
  Dětský den Sokola Spořilov (06.09.2013)
  TJ Sokol Spořilov zve na cvičení (02.09.2013)
  Kondiční cvičení ve spořilovském sokole (29.03.2013)
  Pozvánka na sokolské šibřinky (18.02.2013)
  Spořilovští sokolové se radovali (16.01.2013)
  Vzpomínková akademie TJ Sokol Spořilov (05.01.2013)
  Jak naděloval Mikuláš v Sokole Spořilov? (08.12.2012)
  Na závěr 15. všesokolského sletu zazněl husitský chorál (12.07.2012)
  150 let Sokola pražského (01.04.2012)
  Sokolské šibřinky 2012 (19.03.2012)
  Myšlenka sportování a smysluplného využívání volného času je naší škole blízká (06.03.2012)
  XV. Všesokolský slet klepe na dveře! (05.02.2012)
  Mikulášská v Sokole Spořilov (08.12.2011)
  Na paměť hrdinům Sokola - obětem německých okupantů v roce 1941 (06.10.2011)
  Dětský den plný radosti (08.06.2011)
  Sokolské Šibřinky 2011 (13.02.2011)
  Sokolovna se vrací do normálního režimu - chystejte se na šibřinky! (15.01.2011)
  Mikulášská BUDE! (20.11.2010)
  Havárie vodovodu omezila provoz sokolovny (18.11.2010)
  Úspěšná Spořilovská brusle (16.10.2010)
  Kondiční cvičení pro ženy (12.09.2010)
  Plán akcí Sokola Spořilov: podzim - zima 2010 (02.09.2010)
  Cvičili jsme u moře (23.07.2010)
  Letní cvičení pro zdraví a dlouhověkost (03.07.2010)
  Námořnický dětský den (25.05.2010)
  Sokolové sněmovali (30.03.2010)
  Pozvánka na Šibřinky 2010 (10.03.2010)
  Plán akcí TJ Sokol Spořilov (2010) (16.01.2010)
  Mikulášská v sokolovně vyprodaná! (09.12.2009)
  Co chystá spořilovský Sokol do konce roku? (04.12.2009)
  Cvičení pro ženy střední věku začne až v říjnu! (20.09.2009)
  Plán akcí Sokola Spořilov - podzim 2009 (20.09.2009)
  Nové stránky spořilovského Sokola (11.04.2009)
  Sokolové 13. března 2009 bilancovali (25.03.2009)
  Dětské šibřinky - byly jako vždy radostné a všem se líbily (09.03.2009)
  Už jsou tu zase - Vaše sokolské ŠIBŘINKY (05.02.2009)
  Divadlo: Andělíček Toníček (03.12.2008)
  Pozvánka na Adventní světýlka (03.12.2008)
  Zdravice ze světa (16.10.2008)
  Starosta předal spořilovskému Sokolu pamětní plaketu (11.10.2008)
  Pozdravy spořilovské jednotě od zahraničních Sokolů (10.10.2008)
  Spořilovský Sokol oslaví 80 let své existence (01.10.2008)
  Plán akcí TJ Sokol Spořilov září - prosinec 2008 (05.09.2008)
  Sokolská přehlídka radosti (16.03.2008)
  V přehlídce masek soutěžilo 79 dětí od dvou do deseti let (09.03.2008)
  Plán akcí TJ Sokol Spořilov leden - červen 2008 (15.01.2008)
  Vyprodaná Mikulášská v Sokole (10.12.2007)
  Mikulášská besídka TJ Sokol Spořilov (22.11.2007)
  Sokolské zpravodajství (12.11.2007)
  Aktuality ze spořilovského Sokola (listopad 2007) (30.10.2007)
  STROM ROKU 2007 - zpráva o průběhu ankety (24.09.2007)
  Sokolové zvou na dětský den (17.09.2007)
  80 let spořilovského Sokola a naše lípy (10.09.2007)
  Sokolové vyjdou se světýlky (02.02.2007)
  Web spořilovského Sokola v provozu (01.08.2006)
  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Tomáš Hromádka | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8562324
  Červenec92886
  Dnes907

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 22 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE