Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Nenakupovat u pilulky.cz!:
  "Proti územnímu rozhodnutí přišly dvě žaloby, po změně vedení ji stáhli na radnici Horní Počernice. Ž . . . " (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Šabatová:
  "„Zima bude těžká. Nevíme, s čím přijde vláda, ale lidem budou muset pomoci i města. Například balíčk . . . " (Do zastupitelstva městské části Praha 4 kandiduje devět volebních subjektů!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30

  Mohlo by vás zajímat...

  Z redakce

  * Spořilovské noviny jsou plnoleté

  Vydáno dne 27. 07. 2022 (562 přečtení)

  18 let Spořilovských novinZdá se to neuvěřitelné, ale již osmnáct let jsme s vámi. A přitom jste si Spořilovské noviny na webové adrese www.sporilov.info našli sami. A jsou mezi vámi nejenom čtenáři ze Spořilova, ale i z Michle, Chodovce, Chodova, Zahradního Města, ale i z mnohem vzdálenějších míst (dokonce až z daleké Austrálie) - i přes fakt, že nemáme téměř žádnou vlastní reklamu, žádné vlastní billboardy, inzerci v televizi nebo letáky ve schránkách.
  Za uplynulá léta se Spořilovské noviny staly encyklopedií starého a nového Spořilova a jsou i přes různé těžkosti technického i čistě lidského rázu trvale aktualizovaným informačním zdrojem z této pražské čtvrti. I na základě vašich připomínek se je snažíme přehledně třídit do tematických rubrik. Těší nás jakékoliv reakce a diskuse, které jsou pro nás důkazem, že projekt obyvatele Spořilova zajímá, čtvrť ve které žijí jim není lhostejná a mají ji rádi.
  Věříme, že Spořilovské noviny zůstanou pro vás i nadále místem, kam rádi a pravidelně zavítáte a že i vy sami v budoucnu přispějete vlastním článkem, fotografií nebo komentářem.

  Jak vlastně Spořilovské noviny vznikly? Odpovídá zakladatel a šéfredaktor novin Tomáš Hromádka:


  Shodou okolností jsem se před osmnácti lety na Spořilov přiženil. Rodina mojí tehdejší manželky sice bydlela jinde, ale v té době se podařilo vyřešit složité rodinné dědictví a my jsme se náhle octli v řadovém rodinném domku na Hlavní ulici. Když jsme vešli dovnitř, ocitli jsme se v zakonzervovaném prostoru z roku 1982 (!), kdy zemřela babička. Našli jsme kompoty, konzervy, prací prášky, noviny z té doby. A téměř kompletně vše původní z doby první republiky, kdy byl domek postaven (parkety, salon, kuchyně, koupelna, ložnice). Postupně jsme začali dávat domek dohromady a sžívat se Spořilovem. Místo jsem si hned zamiloval. Sice, když jsem otevřel okno do ulice, slyšel jsem okolo projíždějící autobus, ale na druhé straně také hodinový stroj z kostela sv. Anežky. Také zahrádka, kde lze trávit čas a cesty zvané "hospodářky." A pak ta báječná komunita lidí, patriotů, kteří na starém Spořilově drží při sobě - to mě fascinovalo. Bohatý společenský a kulturní život ať už kolem místních farních společenství, škol, Sokola. A přitom na úrovni celé Prahy 4 o tom prakticky nebylo žádné povědomí. Radniční noviny Tučňák se v té době prostřednictvím svých dvou placených redaktorek věnovaly spíše Nuslím a Braníku než ostatním částem Prahy 4. To mě tehdy hodně rozčilovalo a vedlo vlastně k rozhodnutí Spořilovské noviny založit (mimochodem si dovolím tvrdit, že se situace od té doby příliš nezlepšila).

  Jaké byly začátky Spořilovských novin?
  Využil jsem know-how z druhého břehu Vltavy, kde jsem o dva roky dříve založil internetové Noviny Prahy 16, použil stejný redakční systém a napojil se na stejné zdroje informací a redakční postupy. Je zajímavé, že zatímco Noviny Prahy 16 nepřežily nástup sociálních sítí a profesionalizaci radničních webů, Spořilovské noviny tu stále jsou. Je to důkaz toho, že Spořilov je zcela svébytným územím s vlastními potřebami a zájmy, které stále veřejná správa příliš nereflektuje. Ostatně za ta léta se to prokázalo při různých petičních akcích. Naposledy při kauze Modré zóny.

  Z čeho máte radost?
  Právě z té pospolitosti. Bylo to patrné už od začátku. Kolem Spořilovských novin vznikla skupina několika desítek aktivních čtenářů. Přispívali články, komentáři, fotografiemi. Někteří z nich se stali blízkými spolupracovníky - jmenoval bych čtyři z nich, v prvních čtyřech letech to byl Marek Mahdal, později Vladimír Prchlík a Jan Vlasák, ti měli na Spořilovské noviny nejvýraznější vliv. Nesmím zapomenout na pana Jana Fischera, spořilovského zahradníka, který svými texty dokázal precizně formulovat vizi pro starý Spořilov. Jim a dalším desítkám čtenářů a přátel patří poděkování za spolupráci a obětavost pro Spořilov. Za ta léta se podařilo v novinách mnohé - několik setkání čtenářů Spořilovských novin, úžasná akce byla třeba sázení stromu na ostrůvku Hamerského rybníka se zakopáním poselství pro budoucnost. Rád také vzpomínám na vydání několika knih o historii Spořilova.

  Jaká je pozice Spořilovských novin v současnosti?
  Na to je složitá odpověď a přiznám se, že se mi formuluje těžce. Nástup sociálních sítí v posledních pěti letech nám odvál část čtenářů a přispěvatelů. Na Facebooku vznikl profil Spořilovských novin a hlavně Skupina stránky Spořilovské noviny, kam mohou všichni zájemci vkládat informace ze svého okolí nebo třeba i fotografie ze své zahrádky. Přísun informací se za poslední léta velmi zrychlil, takže řadu zpráv nestačím ani na internetové stránky vkládat a zůstávají jenom na Facebooku. Skupina se stala v poslední době místem, kde se soustředí fotografie a vzpomínky pamětníků na Spořilov. Podobným směrem se ubírají i noviny samotné. Je třeba říci, že na aktuální dění rozhodně nechci rezignovat. Jen je to o tom, získat nové nadšené psavce, lidi ze sousedství, kterým není cizí aktuální dění a rádi by se tomu chtěli ve svém volném čase věnovat. Navíc nastal čas Spořilovské noviny posunout dál. Chci věřit tomu, že se někdo takový najde.

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8429146
  Červen164520
  Dnes2140

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 142 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE