Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  Spořilovský kalendář
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Mohlo by vás zajímat...

Místní politika

* Spořilovští občané uvítali mezi sebou vedení Prahy 4

Vydáno dne 17. 01. 2016 (1224 přečtení)

Veřejné fórum na SpořilověRád a s velkým zájmem jsem navštívil 12. ledna 2016 veřejnou besedu pana starosty s veřejností - občany Spořilova, a to v rámci Místní agendy 21. V krátkém úvodním slovu uvítal přítomné a označil jejich bohatou účast za milé překvapení, neboť Spořilov svým zájmem překonal i ta jeho největší očekávání. Ještě nikde v celé Praze 4 se mu nesešlo tolik občanů na jedné besedě. I to svědčí o celkově kladném poměru spořilovské veřejnosti k věcem veřejným, což je chvályhodné. Občané ze starého Spořilova i obou sídlišť I a II přišli se zvědavou tváří a s velkým očekáváním, co zajímavého se dozví od svých volených zástupců právě nyní v době poloviny volebního období. Šlo též o určitou bilanci, která zahrnovala hodnocení předem zvolených deseti vybraných tématických okruhů.Veřejné fórum na Spořilově - starosta Štěpánek (12. 1. 2016)Samotní vedoucí představitelé městské části v čele s panem starostou Mgr. Petrem Štěpánkem, CSc., se zástupkyněmi starosty a radními Adélou Gjuričovou a Ivou Kotvovou a zastupitelé Prahy 4 se shromáždili v hojném počtu v jídelně Základní školy Jižní IV. s visačkami na klopách pro snazší orientaci ve smyslu hesla „Poznej, KDO JE KDO?"
Veřejné fórum na SpořilověBylo to užitečné a důležité i pro budoucí hodnocení výsledků jejich práce za celé volební období. Většina z nich byla přítomna a ochotně nabízela k nahlédnutí deset bannerů s hlavními tématy večera. Občané mohli svobodně dopisovat svoje dílčí témata i zvídavé otázky do diskuse. Zvolení zástupci lidu i úředníci Úřadu městské části Praha 4 byli také velmi ochotní a připraveni pomoci při napsání otázek účastníků besedy. Jako příklad hlavních témat večera možno uvést Bezpečnost (přítomen byl i velitel městské policie), Doprava a parkovací zóny, Životní prostředí, Kultura a cestovní ruch, Investice a sport, Přiblížení samosprávy obce občanům, občanská sdružení apod. Zvláště velký zájem, zejména spořilovských motoristů, byl o otázku vzniku a vyhlášení tzv. modrých zón ve vybraných ulicích Spořilova, jež budou zpoplatněny pro místní občany.

Na besedě se starostou byli přítomni občané nejrůznějších věkových skupin od jednoletých batolat v náručí tatínků, dychtivých dovědět se něco o tom, jaká budoucnost čeká jejich ratolesti v příštích letech, až po devadesátileté starce. Ti si zavzpomínali na časy první republiky a věrni tradiční demokratické společnosti, kdy se učili, že demokracie znamená vládu lidu, pokládají účast na podobných veřejných shromážděních za zcela samozřejmou. Nelitovali proto ani namáhavé cesty v temnu večera, často o berlích, po zanedbaných spořilovských chodnících… a přišli!
Bouřlivá rozprava a vysoká hladina hluku u nich zřejmě vyvolávala dojem - pocit špatného ozvučení sálu.
Po tříhodinové besedě účastníci besedy pro velký počet okolo 200 přítomných odcházeli z přeplněné jídelny s určitými rozpaky ve tvářích do svých domovů. Vždy je možno se poučit z nedostatků organizace či lépe promyslet předem řízení besedy a nechat si poradit. Zejména lze napříště doporučit zúžení velkého počtu hlavních témat, např. na pět či tři zásadní z dnešních deseti. Tím by se beseda zaměřila jenom na stěžejní problémy a těm se soustavně věnovala.
Naskýtá se jednoduchá otázka: Zná každý občan Spořilova „svého“ zastupitele a obor jeho činnosti v orgánech obce, který vykonává v jeho zastoupení a ve prospěch svého voliče? Znáte ho osobně, víte, kdy a kde se můžete na svého zástupce obrátit se svými starostmi i náměty? Veřejná funkce našich zastupitelů vyžaduje, aby se plně věnovali službě občanům - svým voličům bez ohledu na jejich osobní výhody a nevýhody. Očekávám, že se v tomto smyslu do budoucna zlepší informovanost o úkolech a jejich plnění či neplnění na Spořilově a v jeho okolí. Snad se podaří po dnešní besedě v nejbližší době dovědět se to podstatné o nejdůležitějších otázkách dalšího rozvoje Spořilova.
Pořadatelé z této náročné besedy s panem starostou získají alespoň dodatečně po obtížném a velmi namáhavém zpracování dat potřebné výstupy. I když to nemá u nás dosud žádnou tradici, jsou tolik potřebné pro další řízení chodu celé obce. Dosud nám chybí zpětná vazba, kdy se otázky kupí a odpovědi nepřicházejí. Občané měli možnost zcela svobodně vyjádřit jednotlivé názory oznámkováním své spokojenosti s celým večerem podle dotazníku pěti stupni jako ve škole. Jsme zvědavi, jak tato sonda do myslí spořilovských účastníků besedy dopadne.
Inu - každý začátek uspořádat tak velké veřejné shromáždění občanů je vždy těžký. Teprve další beseda s využitím zkušeností s organizací prvého pokusu ukáže vyšší účinnost setkání. Velmi užitečný se zdá být nápad pořadatelů besedy, že všem účastníkům, kteří uvedli při příchodu do sálu svoje e-mailové adresy, poskytnou plný adresář, umožňující vzájemný styk sousedů mezi sebou.
Jako jedno z největších veřejných shromáždění, konaných na Spořilově v posledních letech, nutno tento počin vřele uvítat. Vždyť právě přímým, osobním stykem a střetem různých názorů, zájmů a přání a jejich sdělení voleným zástupcům může naše demokratická společnost dospět k lepšímu poznání a uskutečnění potřeb a zájmů v přátelské spolupráci a podílu všech nás na dalším zdravém rozvoji naší obce. Musíme se však o to svorně všichni přičinit! Trochu mi to připomínalo dramatické události krátce po sametové revoluci v listopadu 1989. Tehdy se na podobné shromáždění do velkého sálu Geofyzikálního ústavu Československé akademie věd na Spořilově dostavila stovka zvědavých občanů, připravených ku pomoci lidovým vůdcům s velkým nadšením a vyhlídkami na světlou budoucnost obnovené demokracie v naší zemi.
A jaký mám celkový pocit z první veřejné besedy občanů se starostou? S radostí a potěšením jsem poznával své dlouholeté sousedy a přátele a opětovat jejich pozdravy, které vždycky potěší. Tak se vytváří a tím se vyznačuje obecné, zdravé prostředí přátelství, porozumění, vzájemné úcty a soudržnosti.
Již dnes bychom se měli těšit na příští setkání pana starosty s veřejností třeba pod spořilovským širým nebem už na jaře, a to s oznámením buď jednoduchou pozvánkou nebo plakátkem, jak se na nás občany obrací hodnotící dotazník večera.


„Nyní už máme demokracii, ale kde jsou ti demokraté?“ (T.G.Masaryk, první prezident Československé republiky k národu v roce 1919)
Foto: F. Rejl

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Spořilovské aktuality

Spořilovské knihy
Po stopách spořilovských legionářů

Knihu Po stopách spořilovských legionářů je možné objednat na e-mailu noviny@sporilov.info. Cena knihy je 250 Kč.

Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo

Knihu Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo je možné objednat na e-mailu noviny@sporilov.info. Cena knihy je 250 Kč.

Při zakoupení obou knih současně poskytujeme slevu (za obě knihy zaplatíte dohromady 400 Kč). Zakoupením knih podpoříte Spořilovské noviny.


Čtenáři od 31.5.2004

Spořilovská kliknutí
Celkem5199515
Listopad23248
Dnes2137

Spořilováci na webu

Nyní si čte web : 50 uživ.


(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE