Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Jak se z první mobilní smart toalety v Praze 4 může stát smrad záchod :
  "https://ceskapozice.lidovky.cz/forum/jak -se-z-prvni-mobilni-smart-toalety-v-praz e-4-muze-stat-smra . . . " (COVID-19 ve správním obvodu Praha 4)
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • A už je tam správnej obrazek.:
  "Divil jsem se co maji Doubravsky naproti společného s Jetonickejma. A tvuj soused mi přípoměl že js . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • vzpomínka:
  "Ahoj Milane. Jsem Pavel, bydlel jsem vedle Jetonických a vídali jsme se na zahrádce, pamatuju se vel . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Neda mi to,:
  "abych se nezeptal proc je na tom uvodnim obrazku na druhe strane namesti lezici restaurace U Doubrav . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Mrzi mne,:
  "ze restaurace byla prejmenovana na podivne Eureka. Pro nas stare sporilovaky vzdy byla, je a bude U . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • bez titulku:
  "To nebudou ani tak úpravy pro komfort Pražanů, ale Benešováků." (Studie prozkoumá možnosti zkapacitnění Jižní spojky)
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Mohlo by vás zajímat...

  Doprava

  * Vernisáž k zastřešení Spořilovské u OD Centrum 19. 9. 2017

  Vydáno dne 21. 09. 2017 (1202 přečtení)

  Vernisáž 19. 9. 2017Informační výstavy k projektu zakrytí Spořilovské spojky Zelený zip pro Spořilov se zúčastnil náměstek primátorky HMP Petr Dolínek, starosta MČ Praha 4 Petr Štěpánek a dále zástupci investora TSK i zástupci projektantů SATRA a TřiArchitekti.

  Stavební práce by měly začít do roku 2021 a skončit do 5 let. Rozloha parku má být 4ha, délka tunelu 1,2km a celkové náklady se pohybují okolo 5 miliard korun.
  Je třeba ocenit, že při řešení prostoru nad zakrytou Spořilovskou spojkou bylo nasloucháno veřejnosti a byly využity návrhy z veřejného setkání na Spořilově, dotazníkové akce a dále i individuální návrhy obyvatel a představy školních dětí. Projekt Zelený zip pro Spořilov je významným přínosem ke zkvalitnění veřejného prostoru a vzniká tak příjemné místo pro aktivní život všech generací.
  Vernisáž 19. 9. 2017Při vernisáži se živě diskutovalo a hledala se možná řešení. Nejčastější připomínky obyvatel se týkaly obavy z nakoncentrovaných emisí u portálů tunelu. V diskusi s odborníky se ukázalo, že je tato obava zcela odůvodněná. Vzduch s emisemi bude vytlačován pístovým efektem u výstupů tunelu, přičemž horší bude situace u horního portálu. U obou portálů by tedy měla navazovat opatření, která tento problém budou řešit. V projektu je naznačeno, že by ještě měl být řešen způsob odvětrávání tunelu.
  Tramvaj je projektována jako tichá. Přesto však panuje poměrně velká obava z hluku tramvají. Podle obyvatel je to řešitelné umístěním tramvajového tělesa do jedné trouby tunelu ve směru do centra. Tím by se současně vyřešila i problematika emisí v sestupné troubě tunelu.
  Zazněly četné připomínky k ponechání šesti autobusových linek paralelně s tramvají. Architekti se tomu ale budou ještě věnovat. Nicméně dojde aspoň k poklesu počtu autobusů v oblasti předimenzované Hlavní ulice u OD Centrum a celkovému přeskupení dopravních toků. Též se řešily připomínky k podzemní garáži u polikliniky a šikmému parkování.
  Další připomínky se týkaly vysokých nákladů a dlouhé doby výstavby tunelu a tak ještě více zhoršených životních podmínek. Zde zazněly dotazy na řešení dopravy po dobu výstavby tunelu i poté. Podle projektu má být vždy zachována polovina komunikace, což ale bude generovat kolony kamionů a zahlcení přilehlých komunikací osobní dopravou. Bez dostavby okruhu či převedení dopravy na náhradní komunikaci, což by značně zkrátilo dobu výstavby, to je tedy těžko představitelné.
  Obyvatelé se shodli na tom, že umístění tramvajového tělesa do klesající trouby tunelu by vyřešilo ty nejzásadnější připomínky ( hluk z tramvaje a emise z kamionů a osobní dopravy u dolního portálu). Zároveň by se vyřešila i tvorba kolon kamionů v budoucnu a následné dopravní problémy, které by vyplývaly z nutnosti uzavírání tunelu kvůli plynulosti provozu.
  Pokud jde o zeleň bude se jednat o dynamický park s mnoha přírodními prvky kde budou zastoupeny stromy, keře, popínavky, záhony s květinami, louka, trávník aj. Určitou dobu však potrvá než začnou stromy plnit svoji ekologickou funkci (stín, chlazení). Myslelo se i na broukoviště a jistě se podaří vytvořit i biotopy, které budou rádi navštěvovat motýli a včely. Vizualizace Spořilovské má 4 části : zastávka Bratislavská, Spořilovská louka, od Hlavní k poliklinice a kolem rozhledny. Projekt zahrnuje chodníky, promenádu, lavičky, pítka, brouzdaliště, fontány a bazének. Pro sportovní aktivity a hry budou vybudována např. hřiště, lezecká stěna, lanový park, parkur a cyklopruh v Senohrabské. Pro pejskaře nechybí psí louka. Bude vybudována restaurace a kavárna s terasou u mostu na Hlavní ulici a další místa pro společenské aktivity. Dominantou bude rozhledna v horní části tunelu. U OD Centrum vznikne náměstí se stromy a fontánou.
  Výstava potrvá do října a je tedy možné o projektu stále diskutovat.

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: RNDr. Jana Růžičková, CSc. | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Spořilovské aktuality
  07.10.2020: Oslavy výročí 28. října budou bez veřejnosti
  Pietní akt u pomníku na na náměstí Generála Karla Kutlvašra v Nuslích plánovaný na 26. 10. 2020 u příležitosti výročí vzniku samostatné Československé republiky proběhne dle výzvy Posádkového velitelství Praha a mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR bez účasti veřejnosti a zástupců spolků. "Věnce vyjadřující naši úctu a čest všem obětem obou světových válek a tří odbojů položí na pietní místo v našem zastoupení vojáci," sdělil Vladimír Prchlík ze Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova.

  Starší aktuality


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6047941
  Říjen15511
  Dnes1037

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 23 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE