Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Zastřešení Spořilovské: Kde to vázne?:
  "https://www.prazskypatriot.cz/zastreseni -sporilovske-kde-to-vazne-praha-4-a-magi strat-si-prehazuji . . . " (Přispějte svým názorem k revitalizaci okolí retenčních nádrží na Chodoveckém potoce)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, zdravíme z Křenecké Stodoly. Z důvodů zrušených farmářských trhů jsme hledali jinou mo . . . " (Termín zahájení farmářských trhů je zatím nejistý)
 • Olga a Jiří:
  "Také já vděčně vzpomínám na Olgu a Jiřího. Olga, mj. režisérka krátkého filmu, zůstala režisérkou i . . . " (Spořilov byl po léta mým dalším domovem, po kterém se mi dnes občas stýská)
 • sice zajimavy prispevek,:
  "mnohe mohu potvrdit, ale technicke zpracovani je cira katastrofa. ten zvukar by mel svuj vytvor pos . . . " (Poetická procházka periferií Spořilov s Tomášem Míkou)
 • bez titulku:
  "Také mne pšt let vzdělával pí.uč Bílá a je to pškná vzpomínka" (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • U Jetonickych - Eureka:
  "S bratrancem jsme chodivali o nekterych nedelich dedeckovi k Jetonickym pro pivo. Od te doby co jsem . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • diky za vzpominky:
  "Ahoj Milane, jsem byvala spoluzacka tveho bratra Misi od 1. tridy az do maturity na Pripotocni. Tak . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Pamatuji:
  "Pani doktorku Kotrlou si pamatuji, ze strediska na Sporilove. Byla jsem za sveho detstvi a mladi jej . . . " (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • Karle diky.:
  "Zacal to Milan Malina, a doufam, ze budou jeste dalsi pokracovat. Na tvou maminku si vzpominam, ze . . . " (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • Jak se z první mobilní smart toalety v Praze 4 může stát smrad záchod :
  "https://ceskapozice.lidovky.cz/forum/jak -se-z-prvni-mobilni-smart-toalety-v-praz e-4-muze-stat-smra . . . " (COVID-19 ve správním obvodu Praha 4) • Spořilovský kalendář
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30   

  Mohlo by vás zajímat...

  Kultura

  * Vyšla nová kniha o Spořilově

  Vydáno dne 04. 10. 2015 (2084 přečtení)

  Pozvánka na vycházkuV sobotu 3. 10. 2015 v rámci celorepublikové akce "Den architektury" proběhla v kostele sv. Anežky České a Patronů českých Spořilově prezentace publikace Spořilov - největší zahradní město Velké Prahy spojená s procházkou po jihovýchodní části starého Spořilova.

  Akce se zúčastnilo nečekaně velké množství zájemců o architekturu a dějiny Spořilova. V kostele jsme odhadem napočítali sto padesát lidí, na procházku se jich následně za krásného počasí vydalo asi sto.
  Po úvodním přivítání ze strany františkánů, vystoupila s krátkou informací o průběhu dne Dagmar Vernerová, která představila dvě pořádající organizace Prostor – architektura interiér, design, o.p.s a Kruh architektury. S historickými souvislostmi vývoje Spořilova - největšího zahradního města v Praze seznámil přítomné historik umění PhDr. Vladimír Czumalo, CSc., který je současně autorem úvodní studie v knize. Varováním pro současné obyvatele Spořilova byla jeho závěrečná slova o expanzi soukromého prostoru a jeho opevňování vůči soukromému, jakož i závažná problematika dopravy a s ní spojená kvalita životního prostředí v této pražské čtvrti. Na závěr opět hovořila Dagmar Vernerová, která mj. zmínila, že publikace vychází bez podpory MČ Praha 4 a to i přes několikaměsíční snahu vydavatele, jímž je Prostor – architektura interiér, design, o.p.s a na vydání knihy přispěli sami spořilováci a některé spořilovské firmy.
  Následovala individuální prohlídka kostela s návštěvou věže, odkud se účastníkům akce naskytl nádherný pohled na velkou část Spořilova včetně Roztylského náměsti, kde právě probíhaly farmářské trhy. Pod vedením Dagmar Vernerové se pak uskutečnila více než hodinová procházka po jižní a východní části starého Spořilova. V sále geofyzikálního ústavu si zájemci mohli prohlédnout nejen obraz J. Payera, ale také právě probíhající výstavu Spořilovského salonu a dále pokračovali přes Východní a Jižní náměstí ke škole a zpět na Roztylské náměstí.
  A jaká je kniha? Knihu sestavil spořilovák František Rejl, který se ale ze zdravotních důvodů nemohl této zdařilé akce zúčastnit. Na 100 stranách obsahuje zejména informace k architektonickému vývoji Spořilova, stručně jsou zmíněny kulturní, sportovní a dopravní souvislosti. V závěru knihy je seznam některých osobností žily, žijí nebo zde zanechaly své dílo. Kdy a kde bude možné knihu získat vás budeme aktuálně informovat.


  Prezentace knihy o Spořilově 3. 10.2015 Prezentace knihy o Spořilově 3. 10.2015 Prezentace knihy o Spořilově 3. 10.2015 Prezentace knihy o Spořilově 3. 10.2015

  Foto: Tomáš Hromádka


  [Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Tomáš Hromádka | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6221499
  Duben18691
  Dnes73

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 31 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE