Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  
Spořilovský kalendář
<<  Únor  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Mohlo by vás zajímat...

Kolem Spořilova

* Výstava EXPO ´58 v chodoveckém archivu prodloužena do 12. prosince

Vydáno dne 02. 12. 2008 (1389 přečtení)

Výstava s názvem "EXPO ´58, příběh československé účasti na Světové výstavě v Bruselu", kterou Národní srchiv pořádá ve dnech 27. září až 20. listopadu 2008, byla prodloužena do 12.prosince. Máme tedy už jen jeden víkend, abychom si v dobových dokumentech a exponátech připomenuli významnou událost československých dějin minulého století.
Byla to první průmyslová a kulturní prezentace národů v novém geopolitickém uspořádání světa s výrazným propagandistickým pojetím obou stran, kde Východ prezentoval především úspěchy socialistické vědy, průmyslu i kultury. Žádná další světová výstava nepřinesla Československu tolik ocenění a uznání. Idylický výsledek Expa však neznamenal, že příprava Světové výstavy byla jednoduchá.

Přípravy probíhaly pod bdělým dohledem ÚV KSČ, jehož představitelé se vyjadřovali ke každé maličkosti a sledovali veškeré dění a také všechny zúčastněné. Většina připomínek je opatřena razítkem „TAJNÉ“. Rovněž Moskva se snažila přípravy států Východního bloku koordinovat a usměrňovat. Politické vedení státu se dlouho zdráhalo uznat, že účast na Světové výstavě v Bruselu byla velmi úspěšná. O tom svědčí závěrečné zprávy a také vyšetřovací spisy některých osob, které se na přípravě československé účasti podílely. I přesto však je „Brusel 58“ synonymem světově úspěšné prezentace československého průmyslu, vědy a kultury.
Po obrovském mezinárodním úspěchu však přišlo rozčarování. Tolik úspěšné výrobky se často nepodařilo zavést do sériové výroby a prosadit je na mezinárodních trzích.

Výstava
- dokumentuje nejúspěšnější mezinárodní vystoupení Československa všech dob
- odhaluje tajnou tvář příprav
- informuje o samotném průběhu
- shrnuje a předkládá dosažené úspěchy.

Snahou autorů výstavy je zprostředkovat návštěvníkovi fakta, avšak závěr si musí udělat každý sám. V tomto smyslu plní funkci dokumentární. Kromě velkoplošných fotografií bruselské expozice a dobových dokumentů můžete na výstavě shlédnout originální výrobky paličkované krajky, textilie, sklo, loutky, elektrotechnické výrobky, fotografické přístroje nebo také model lokomotivy se spalovací turbínou TL 659.0. Proč zrovna tyto exponáty? Přijďte to zjistit. Součástí výstavy je také promítání dobových filmových dokumentů. Podrobnosti na www.nacr.cz.

O druhém adventním víkendu má být polojasno a kolem nuly – není to ideální počasí pro odpolední zdravotní vycházku na Chodovec?

Nezapomeňte se při odchodu porozhlédnout po hale! Najdete tam chill-out v podobě sloupů, na nichž jsou faksimile výstřižků z dobového tisku. Vybírám program televise… těch padesát let je najednou taková vzdálená doba…

TELEVISE Ústřední televisní studio Praha vysílá dnes ve 20.00 hodin kreslený film pro děti, valašské tance, třetí část inscenace veršů S. Ščipačeva „Sloky lásky“ v provedení armádního uměleckého divadla, krátký film o životě národního umělce L. Kuby, kulturní zajímavost o konservování starých tisků, naučný film o vesmíru a sportovní aktualitu.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jan Vidim | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Čtenáři od 31.5.2004

Spořilovská kliknutí
Celkem6168340
Únor21915
Dnes68

Spořilováci na webu

Nyní si čte web : 17 uživ.


(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE